Fransız Senatörler, ABD’nin Küba’ya Uyguladığı Ablukayı Reddettiğini Yineledi

Fransa Senatosu üyeleri 25 Ocak 2018 tarihinde Paris’ te gerçekleşen toplantıda,  Havana’nın Paris Büyükelçisi Elio Rodríguez ile görüştü. Görüşmenin ardından senato üyeleri,  Birleşik Devletler’in Küba üzerinde uyguladıkları  ablukayı  reddettiklerini  yinelediler .

Diplomatik kaynaklara göre,  Fransa Karayipler Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olan Sosyalist Senatör Helene Conway-Mouret, ekonomik, ticari ve mali kuşatmaya reddini onayladı.

Ayrıca Mouret, kısa bir süre önce ABD Başkan Yardımcısı ve Senato Başkanı Michael Pence’e, ‘Küba halkının refahını doğrudan etkileyen ablukanın kaldırılmasını’ arzu ettiği  resmi bir mektup gönderdiğini hatırlattı.

Küba büyükelçisi, Halk Güçleri Ulusal Meclisi(Küba Yasama Organı) adına Fransız senatörlerden gelen bu jeste  teşekkür etti.

Toplantıda diplomatik temsilciler, Donald Trump’ın hizmete girmesinden sonra bugünkü Küba’daki durumun yanı sıra, adanın Avrupa Birliği ile olan bağları ve Küba ile olan ABD ilişkilerinde yaşanan gerilemeyle ilgili bazı yönleri de ele aldı.

Senatör Françoise Cartron (Sosyalist Parti), Catherine Conconne (Sosyalist Parti),  Patrick Chaize  (Cumhuriyetçiler),  Pierre Louault (Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği) ve Gay Fabien (Komünist Parti) yanı sıra Grubun Yürütme Asistanı Tina  Mikel Alao katıldı.

Ecem AYDIN
o-Staj LATAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...