Fransız Senatörler, ABD’nin Küba’ya Uyguladığı Ablukayı Reddettiğini Yineledi

0
69

Fransa Senatosu üyeleri 25 Ocak 2018 tarihinde Paris’ te gerçekleşen toplantıda,  Havana’nın Paris Büyükelçisi Elio Rodríguez ile görüştü. Görüşmenin ardından senato üyeleri,  Birleşik Devletler’in Küba üzerinde uyguladıkları  ablukayı  reddettiklerini  yinelediler .

Diplomatik kaynaklara göre,  Fransa Karayipler Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olan Sosyalist Senatör Helene Conway-Mouret, ekonomik, ticari ve mali kuşatmaya reddini onayladı.

Ayrıca Mouret, kısa bir süre önce ABD Başkan Yardımcısı ve Senato Başkanı Michael Pence’e, ‘Küba halkının refahını doğrudan etkileyen ablukanın kaldırılmasını’ arzu ettiği  resmi bir mektup gönderdiğini hatırlattı.

Küba büyükelçisi, Halk Güçleri Ulusal Meclisi(Küba Yasama Organı) adına Fransız senatörlerden gelen bu jeste  teşekkür etti.

Sponsorlu

Toplantıda diplomatik temsilciler, Donald Trump’ın hizmete girmesinden sonra bugünkü Küba’daki durumun yanı sıra, adanın Avrupa Birliği ile olan bağları ve Küba ile olan ABD ilişkilerinde yaşanan gerilemeyle ilgili bazı yönleri de ele aldı.

Senatör Françoise Cartron (Sosyalist Parti), Catherine Conconne (Sosyalist Parti),  Patrick Chaize  (Cumhuriyetçiler),  Pierre Louault (Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği) ve Gay Fabien (Komünist Parti) yanı sıra Grubun Yürütme Asistanı Tina  Mikel Alao katıldı.

Ecem AYDIN
o-Staj LATAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here