‘’Gazze’yi Dışlayan Çözümün Uygulanma Şansı Zor’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Polonya’ya yaptığı ziyaret kapsamında Anadolu Ajansı ve TRT’nin sorularını yanıtladı. Başta Suriye olmak üzere Filistin ve İsrail arasındaki barış müzakerelerini değerlendirdi.

Davutoğlu, AB’nin fon kısıtlamasını doğru bir karar olarak nitelendirdi. 1967 sınırından sonra işgal edilen bölgelere fon sağlanmasının bu işgalin sürdürülmesine destek anlamına geleceğini belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ve Filistin barış görüşmelerinin tekrar başlamasıyla ilgili olarak sürece olumlu baktıklarını ve süreci oluşturan ABD Dışişlerini Bakanı John Kerry’le görüşeceğini bildirildi.

Dışişleri Bakanı, Ortadoğu’da barış amaçlı tüm adımların destek bulacağını ancak barışı etkin kılabilmek ve kalıcı çözüm için doğru ilkeler belirlenmesi gerektiğini ve bu ilkelerin başında 1967 sınırına saygı duyulması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca İlkeler konusunda küçük düzenlemeler yapılabileceğini temel olarak Doğu Kudüs ve Batı Şeria arasındaki irtibatın korunmasının önemli olduğunu Filistin’in devamlılığı açısından mutlaka yerleşim politikasının durdurulmasını ve Batı Şeria’daki işgal faaliyetlerinin sonra ermesi gerektiğini belirtti.

Mahmud Abbas’ın Cumhurbaskanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bildirdiği kadarıyla bazı garantilerin alınmış gibi göründüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı, Bu konudaki çözümlerin herkesi kapsaması gerektiğini ve Gazze’yi dışlayan bir çözümün bölgede uygulanmasının zor olduğunu bu yüzden geniş kapsamlı adımları desteklediklerini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, AA)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...