‘’Gazze’yi Dışlayan Çözümün Uygulanma Şansı Zor’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Polonya’ya yaptığı ziyaret kapsamında Anadolu Ajansı ve TRT’nin sorularını yanıtladı. Başta Suriye olmak üzere Filistin ve İsrail arasındaki barış müzakerelerini değerlendirdi.

Davutoğlu, AB’nin fon kısıtlamasını doğru bir karar olarak nitelendirdi. 1967 sınırından sonra işgal edilen bölgelere fon sağlanmasının bu işgalin sürdürülmesine destek anlamına geleceğini belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ve Filistin barış görüşmelerinin tekrar başlamasıyla ilgili olarak sürece olumlu baktıklarını ve süreci oluşturan ABD Dışişlerini Bakanı John Kerry’le görüşeceğini bildirildi.

Dışişleri Bakanı, Ortadoğu’da barış amaçlı tüm adımların destek bulacağını ancak barışı etkin kılabilmek ve kalıcı çözüm için doğru ilkeler belirlenmesi gerektiğini ve bu ilkelerin başında 1967 sınırına saygı duyulması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca İlkeler konusunda küçük düzenlemeler yapılabileceğini temel olarak Doğu Kudüs ve Batı Şeria arasındaki irtibatın korunmasının önemli olduğunu Filistin’in devamlılığı açısından mutlaka yerleşim politikasının durdurulmasını ve Batı Şeria’daki işgal faaliyetlerinin sonra ermesi gerektiğini belirtti.

Mahmud Abbas’ın Cumhurbaskanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bildirdiği kadarıyla bazı garantilerin alınmış gibi göründüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı, Bu konudaki çözümlerin herkesi kapsaması gerektiğini ve Gazze’yi dışlayan bir çözümün bölgede uygulanmasının zor olduğunu bu yüzden geniş kapsamlı adımları desteklediklerini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, AA)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...