‘’Gazze’yi Dışlayan Çözümün Uygulanma Şansı Zor’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Polonya’ya yaptığı ziyaret kapsamında Anadolu Ajansı ve TRT’nin sorularını yanıtladı. Başta Suriye olmak üzere Filistin ve İsrail arasındaki barış müzakerelerini değerlendirdi.

Davutoğlu, AB’nin fon kısıtlamasını doğru bir karar olarak nitelendirdi. 1967 sınırından sonra işgal edilen bölgelere fon sağlanmasının bu işgalin sürdürülmesine destek anlamına geleceğini belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ve Filistin barış görüşmelerinin tekrar başlamasıyla ilgili olarak sürece olumlu baktıklarını ve süreci oluşturan ABD Dışişlerini Bakanı John Kerry’le görüşeceğini bildirildi.

Dışişleri Bakanı, Ortadoğu’da barış amaçlı tüm adımların destek bulacağını ancak barışı etkin kılabilmek ve kalıcı çözüm için doğru ilkeler belirlenmesi gerektiğini ve bu ilkelerin başında 1967 sınırına saygı duyulması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca İlkeler konusunda küçük düzenlemeler yapılabileceğini temel olarak Doğu Kudüs ve Batı Şeria arasındaki irtibatın korunmasının önemli olduğunu Filistin’in devamlılığı açısından mutlaka yerleşim politikasının durdurulmasını ve Batı Şeria’daki işgal faaliyetlerinin sonra ermesi gerektiğini belirtti.

Mahmud Abbas’ın Cumhurbaskanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bildirdiği kadarıyla bazı garantilerin alınmış gibi göründüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı, Bu konudaki çözümlerin herkesi kapsaması gerektiğini ve Gazze’yi dışlayan bir çözümün bölgede uygulanmasının zor olduğunu bu yüzden geniş kapsamlı adımları desteklediklerini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, AA)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...