GERB 3. Hükümetini Kurma Peşinde

0
76

 26 Mart seçimlerini yüzde 33.4 oranla ilk sırada tamamlayan merkez-sağ parti GERB, 3. Hükümetini kurma yolunda ilerliyor. Koalisyon ortağı Birleşmiş vatanseverler ile 4 nisan Salı günü görüşmelere başladı. Delyan Dobrev görüşmeler sonrasında başbakan kimin olacağı hakkında hiç şüphe yok diyerek, Boyko Borisov’un 3. Hükümette de bu görevi üstleneceğini belirtti. Birleşmiş vatanseverler ile toplam milletvekili sayısı 122 olduğundan toplam 240 milletvekili olan Bulgaristan parlamentosunda hükümet kurmak için kafidir.

 Henüz kesin bir sonuca varılamayan müzakerelerde kesin olan daha geniş bir koalisyon yapılmayacağıdır. Bizzat Borisov açıklamasında kurulacak hükümette seçimlerde 2. Parti olan sosyalistlere yer olmadığının altını çizdi. Ayrıca, milliyetçilerden de oldukça memnun olduğunu ve birlikte 4 yıllık bir yönetime imza atacaklarına hiç şüphe bulunmadığını da ekledi. Meclise giren diğer partilerin de desteklerini beklediğini söyleyen Borisov, bakanlıklar hakkında henüz bir uzlaşı olmadığını belirtti.

 GERB’in milliyetçiler ile hükümet kurmasına hiç sıcak bakmayan Avrupa Birliği Parlamentosundaki GERB dostları açık açık memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Joseph Daul başta olmak üzere, böyle bir koalisyonun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Orhan İrfan – BALKAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here