Gine’de Başbakan ve Hükümeti İstifa Etti

Gine’de siyasi kriz patlak vermişti ve ardından Batı Afrika ülkesi olan Gine’de Başbakan Mamady Youla ve hükümette bulunan üyeleri, ülkedeki siyasi krizi gerekçe göstererek istifa kararı aldı. Devlet Bakanı olan ayrıca Hükümet Sözcüsü görevini sürdüren Kiridi Bangoura, basın açıklaması yaptı ve düşüncelerini öne sürdü. Konuşmasında; Başbakan Youla ve hükümet üyelerinin ülkenin içinden geçtiği siyasi krizden kurtulmak için istifaya karar verdiğini ve istifa dilekçelerinin Cumhurbaşkanı Alpha Conde’ye sunulduğunu kaydetti. Daha öncesinde Gine Başbakanı Muhammed Saif Fofana ve kabinesi, Devlet Başkanı Alpha Conde’nin yemin etmesinin ardından istifa etmişti. Fofana, yaptığı yazılı açıklama yapmıştı ve kabinesiyle istifa ettiğini duyurarak, “Bu normal bir şey. Cumhuriyet, demokrasi ve yasalar, yeni devlet başkanı seçildiğinde bir kabine seçmesini zorunlu kılıyor. Bu yüzden mevcut kabinenin istifa etmesi şart” ifadesini kullanmıştı. Ülkede, 11 Ekim’de düzenlenen devlet başkanı seçiminin ilk turunda oyların yüzde 57,84’ünü alarak yeniden seçilen Conde, 21 Aralık’ta düzenlenen törenle resmi olarak görevine başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Conde’nin hükümetin istifasını kabul etti fakat yeni hükümet kuruluncaya kadar Youla ve ekibinin resmi görevlerine devam etmelerini istediği sözlerine ekledi. Öğretmen sendikalarının maaşların arttırılması için 8 Mart’ta başlattığı grev başlatılmıştı ve ayrıca muhalefetin 2 Şubat yerel seçim sonuçlarına itirazlarını dikkate alan Conde, hükümette değişiklik yapılacağını açıklamıştı. Conde, muhalefetin isteklerinin de dikkate alınacağını ifade etmişti.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...