Güney Afrika’da ANC Partisi’nin Lideri Ramaphosa: “Güney Afrika Yatırım İçin Açık”

Güney Afrika’da iktidar partisi olan ANC’nin yeni lideri Cyril Ramaphosa, ‘’ Güney Afrika yatırıma için açık’’ dedi. Güney Afrika’nın iktidar partisi, Afrika Ulusal Kongresi’ nin Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Zuma’dan sonraki lider ise Cyril Ramaphosa, Güney Afrika’nın ekonomik büyümesini artırmak, yoksulluğun ortadan kaldırılması, birleşmeyi teşvik etmek ve hayat şartlarının daha iyiye götürülebilmesi için yatırıma açık olduğunu açıkladı.

Ramaphosa, Doğu Londra’da düzenlenen büyük bir miting alanında partinin himaye ve yolsuzluk yoluyla derin bir şekilde bölündüğünü söyledi. Ramaphosa, çağrıda bulunarak cumhurbaşkanının yerini alamadı. Fakat Zuma’nın görev süresinin 2019’daki seçimlere kadar uzayacağı ile ilgili bir durum planlanmıyor.

ANC ekonomisi zayıfladı ve yolsuzluk iddialarının ortasında kaldı, halk desteğini azalttı. Ramaphosa, ANC’nin 106. yılı için bir mitinge giderek seslendi. Liderlik savaşı, şiddetli siyasi çekişmeye neden olmuş ve 2019 seçiminden önce partinin bölünmesinden korkuyor. Konuşmasında Ramaphosa, “ANC’yi bölmeye çalışan insanlarla yüzleşmek” üzere birlik, yenilenme ve kültür değişikliği çağrısında bulundu. Irksal olmayan, cinsiyetçi olmayan, demokratik ve adil bir toplumun kurulmasının çağrısında bulundu. Konuşmanın büyük kısmı yolsuzluğa ve ekonomiye yönelikti.

Dış yatırım için bir çağrı yayınladı ve “sadece birkaç ayrıcalıklı birey ve aileye fayda sağlamak yerine ülkemizin bütün halkına fayda sağlayan bir ekonomi” inşa etmeyi taahhüt etti. Ramaphosa, parti konferansında üzerinde anlaşmaya varılan tazminatsız arazinin kamulaştırılmasını sürdürmeyi taahhüt etti. Ancak yetkili, bunun “ekonomik kalkınmayı ve tarımsal üretimi engellemeyecek şekilde” yapılması konusunda uyardı.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...