Yunanistan İle Güney Kıbrıs’ın Ortak Pesco Kararı

Avrupa Birliği’nin 23 üyesinin ortak kararı ile NATO’ya alternatif olarak kurma kararı aldığı PESCO ortak savunmanın ilk adımı olarak görülüyor. Üniter savunma birliğine yönelik ilk adım, Daimi Yapısal İşbirliği’ne (PESCO) dair Ortak Beyan’ın imzalanmasıyla 14 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de atıldı. İmzacı devletler arasında Yunanistan ve Güney Kıbrıs’da yer aldı.

Yunan Savunma Bakanı ve Rum mevkidaşı, PESCO’nun sunduğu imkanlar çerçevesinde ortak silahlanma programlarındaki işbirliğini güçlendirme kararı aldıklarını, bu kapsamda iki ülkenin ilgili bakanlıkları arasında Daimi Teknokratlar Komitesi kurulacağını duyurdular. Atina’da gerçekleştirilen Rum-Yunan hükümetler arası Savunma Konseyi toplantısı sonrasında yapılan ortak açıklamada “Kıbrıs ve Yunanistan, ortak Avrupa savunması istikametindeki gelişmeler ilk hızda kalmaya devam edecek. Operasyonel programlara ve ortaklarımızla iş birliğinde ortak silahlanmayla ilgili programlara katılarak Doğu Akdeniz’in bu karışık bölgesinde ortak milli çıkarlarımızı ve Avrupa çıkarlarını ileri götürmek için ortak inisiyatifler alacak” denildi. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın, denizcilik düzenlemesi, siber tehdit yönetimi, kriz yönetimi gibi çıkarlarına yönelik programların kabulünün olumlu olduğu kaydedildi. İki ülke ortak tatbikat ve eğitimlerle, ortak tehditlere karşı iş birliği programları ve dost komşu ülkelerle ikili ve üçlü iş birlikleriyle bölgedeki güvenlik, istikrar ve barışı güçlendirmeyi hedeflediğini açıkladı. Mısır ve İsrail ile yapılan başarılı üçlü görüşmeler sonrasında diğer dost ülkelerle üçlü görüşmelerin devam edeceği duyuruldu.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...