Polonya’yı Zorlu Süreçler Bekliyor

Aralık ayı ortasında göreve gelen Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki kabinede köklü bir değişikliğe gitti. Dışişleri bakanı, içişleri ve yönetim bakanı ile savunma bakanı dahil dokuz ismin görevine son verdi. Kabine revizyonu Morawiecki’nin Brüksel’e yapacağı ziyaretin hemen öncesinde geldi. Hükümetteki büyük değişim, Avrupa Birliği ile bozulan ilişkileri yeniden düzeltmeye yönelik bir adım olarak görülüyor.

Mateusz Morawiecki görev değişiklikleri sonrası yaptığı konuşmada Bizim için en önemli hedef güçlü ve güvenli bir Polonya inşa etmek. Polonya’nın iç ve dış sınırlar içerisinde güvenli ve mali açıdan da güçlü olmasını amaçlıyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı. Başbakan Morawiecki, Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker ile Polonya-AB ilişkileri hakkında görüştü. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın da hazır bulunduğu görüşme, olumlu havada geçmesine rağmen Avrupalı Parlamenterler 7. maddenin işletilmesi konusunda ısrarcı. Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi Alman Ska Keller: “Yedinci madde sürecini işletmeye devam etmemiz gerek. Bu AB’nin elinde olan çok önemli bir araç. Elbette son çare olarak kullanılmalı ancak varolan durumda bunun dışında elimizde ne kaldı onu da göremiyorum. AB içerisinde yer alan hiçbir ülke onun değerlerine ve hukukuna karşı hareket edememelidir. Bu konuda bir örnek oluşturmanın zamanı geldi.” dedi.

Polonya’nın şimdiye kadar göçmen krizinde diğer ülkelere destek vermemiş olması ve kotalar konusundaki politikaları da Brüksel’i rahatsız ediyor.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...