Güney Afrika’da Kabine Değişikliği Kargaşa Yarattı.

 Zuma, hükümetin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, verimliliği artırmak amacıyla kabinede değişikliğe gidildiğini bildirdi. Devlet Başkanı Zuma, ”Bu değişiklikler enerji, deneyim ve uzmanlığından yararlanmak için bazı genç üyeleri kabineye getiriyor.” İfadelerini kullandı.

 Açıklamada İletişim, Enerji, Maliye, İçişleri, Emniyet, Devlet, Çevre ve Şehircilik, Spor, Turizm ile Ulaştırma bakanlarının değiştiği belirtildi. Hükümette, 35 bakanlık bulunuyor.

 Zuma’nın, İngiltere’ye giden Maliye Bakanı Pravin Gordhan ve beraberindeki heyetten, ziyareti yarıda keserek Güney Afrika’ya dönmelerini istemesiyle ülkede siyasi kriz çıkmıştı. Bakan değişikliklerinin ardından Güney Afrika para birimi rand, dolar karşısında yüzde 2.0’den fazla geriledi ve haftalık bazda kayıpları yüzde 8.0’i aştı.

 Bu gelişmeler karşısında Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Güney Afrika’daki kabine değişikliklerinin siyasi gerilimi artırabileceği uyarısında bulundu.

 Bakan değişiklikleri sonrası Cape Town’da bulunan Güney Afrika Parlamento Binası önünde Devlet Başkanı Zuma protesto edildi.

Atakan Hamurcu – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...