Güney Afrika’da Kuraklık Önlemleri

Güney Afrika kentleri son yıllarda ciddi derecede susuzlukla mücadele etmekteler. Bu kentler arasında popüler bir turistik şehir olan Cape Town kenti de yer alıyor. Belediye Başkanı Patricia de Lille’nin yaptığı açıklamaya göre su seviyesi kente yetecek seviyenin bir hayli altında. Bulunduğumuz yüzyılın en kötü kuraklığına maruz kalan kentte durum böyle giderse önümüzdeki nisan ayında evdeki muslukların kuruyacağı varsayılıyor. Bu konuda hükümetin yaptığı açıklama şu şekilde: “ İnsanların su israf etmelerini artık engellemeliyiz, onları tasarruf konusunda zorlamalıyız.” Şehirdeki insanların %60’ının cahilce bir biçimde günlük 87 litreden fazla su kullandığı tespit edilmekte. Oysa son belirlenen politikada bir kişinin günlük kullanacağı su miktarı 87 litre ile sınırlandırılmıştı. Yetkililer bu su krizinin Cape Town ekonomisini de sarstığını belirtiyor.

Güney Afrika su kullanım farkındalığı kampanyasına göre bir kişi, duş alırken dakikada 15 litre su tüketmekte. 1 Şubat’tan itibaren günlük bir kişinin su kullanım limiti 50 litreyle sınırlandırılacak. Hükümetin belirlediği bu politikanın içeriğinde duşun iki dakika sürmesi, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin tam yük çalıştırılması, araba yıkanması ve havuz doldurulmalarının yasaklanması gibi ilginç maddelerde yer almakta.

Hükümet kurduğu su haritaları ile su kullanım miktarını nasıl denetleyeceğini ayrıntılı bir biçimde halka bildirdi.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...