Zimbabwe’nin Muhalefet Lideri Roy Bennett Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

0
174

Zimbabwe Muhalefet Lideri Roy Bennett, karısı ile birlikte ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.

New Mexico polisi yaptığı açıklamada, Huawei tarz helikopterin Perşembe gecesi Raton ilçesi yakınlarında düştüğünü belirtti. Meydana gelen kaza sonucu, Roy Bennett (60), eşi Heather Bennett (55) ve yanlarında bulunan üç kişi hayatını kaybetti.

Muhalefetteki MDC Partisinin eski Mali İşler Sorumlusu olan Bennett, Zimbabve’nin önemli siyasi isimlerinden biriydi. Devlet Başkanı Mugabe dönemi boyunca hapsedildi. Geçenlerde CNN ‘e yaptığı açıklamada, ülkesinin bir diktatörlük tarafından yönetilmesine asla izin vermeyeceğini söylemişti.

MDC partisindeki arkadaşları üzüntülerini sosyal medya hesaplarından dile getirdi.

Sponsorlu

Zimbabwe’nin eski maliye bakanı ve önde gelen muhalefet liderlerinden Tendai Biti, kendi Twitter hasabından kazanın “trajik bir ölüm” ve “mücadelemize vurulmuş bir darbe” olduğunu yazdı.

Yine Zimbabwe’nin önemli muhalefet isimlerinden Davit Coltard, “Roy ve Heather Bennett’in, Kuzey Amerika’da ki bir helikopter kazasında trajik olarak öldürüldüğünü üç ayrı güvenilir kaynaktan doğruladım. Çok üzüldüm. Zimbabwe’nin en büyük vatanseverlerindendi. Aile ve arkadaşlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

MDC Partisi yaptığı açıklamada, “Roy, Zimbabwe’de demokratik değişim için güçlü ve özel bir savaşçıydı. Beyaz olmasına rağmen, siyahi Zimbabwelerin hakları için mücadele etti. Ona Zimbabwelilerin kullandığı dil olan Shonaca’da ‘bizden biri’ anlamına gelen ‘Pachedu’ ismi verilmişti.” ifadelerine yer verildi.

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Konseyi, olayı araştırdığını bildirdi.

Merve ACAR
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here