Güney Kore Eski Devlet Başkanına Tutuklama Emri

Güney Kore Bölge Mahkemesi, hakkında tutuklama kararı çıkartılan eski Devlet Başkanı Lee Myung-Bak’a rüşvet ve görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalar ile cezaevine gönderildi.  2008-2013 yılları arasında görev yapan eski Devlet Başkanı Lee, istihbarat ajansı, iş adamları ve benzeri kurumlardan yaklaşık 10.3 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor. Yonhap haberine göre, savcının ofisinden bir yetkili, “Yüzleştiği her suçlama, resmi tutuklama gerektiren önemli bir suçtur” dedi. “Tutuklanması için kaçınılmaz olan ihtiyacı açıkladık ve aynı zamanda iddialarla ilgili temel gerçekleri bile reddettiği için kanıtı yok etmek gibi büyük bir risk söz konusu.” Buna karşılık Lee’nin ofisi, “Devlet savcılarının verdiği suçlamaları kabul edemeyeceğini” ve “hakikati mahkemeye çıkarmak için tam teşebbüsle mücadele etmeyi” planladığını söyledi.

Lee, geçen hafta polis tarafından iki gün boyunca toplam 21 saat boyunca sorgulandı. Lee, “Ağır bir kalp ile burada duruyorum,” dedi. Geçen hafta Seul’deki savcılık bürosuna geldiğinde, bir televizyon kamera bankasıyla karşı karşıya geldi. “Umarım burada duracak son eski cumhurbaşkanı olacağım.”

Gazetecilere verdiği demeçte, “Halkı endişelendirdiğim için çok üzgünüm” diyerek Kore yarımadasındaki güvenlik durumunun korkunç olduğunu da sözlerine ekledi. Daha önce siyasi intikam soruşturması yapmış ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmiştir.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...