Avrupa’da İslamofobi Giderek Yayılmaya Başlıyor

0
341

Avrupa’da son dönemlerde yabancı düşmanlığının artması ile birlikte, farklı dinden olan insanlara karşı hoşgörüsüzlük bu sefer de Belçika’da toplumsal barışı ve huzuru tehdit eden en önemli sorun olmaya devam ediyor.

Belçika’da 14 Ekim 2018’de yapılacak yerel seçimler yaklaştıkça İslamofobi ve Müslüman düşmanlığı yaparak oy peşinde olan bazı siyasetçiler, toplumsal yapıya zarar verecek açıklamalar da bulundu.

Belçika’nın aşırı sağcı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) lideri ve Anvers Belediye Başkanı Bart de Wever’ın, Anvers şehrinde yaşayan Yahudilerin, şehir yönetiminin uygulamaya koyduğu kuralları ihlal etmemek için çalıştığını ve çatışmalardan uzak durmak için çok gayret gösterdiğini söylerken, Müslüman toplumun gerginlik yaratma eğilimi içinde olduğunu, kamu alanlarında ve eğitimde dini simgeleri kullanmaya yönelik ısrarcı tutumlarının gerginlik yaratığını açıklayarak, dini sembollerin ve söylemlerin yasaklanması gerektiği yönünde ki Müslüman toplumunu hedef alan açıklamaları büyük tepkiye sebep oldu.

İlk tepki Flaman Hıristiyan Demokratlar Partisi (CD&V) üyesi Ekonomi Bakanı Kris Peeters’dan geldi. Kris Peeters sosyal medya hesabından, ‘’ Bir belediye başkanı, toplumları birbiriyle karşı karşıya getirmek için değil birleştirmek için çaba göstermeli’’ ifadelerini kullandı. CD&V’nin Türk kökenli Milletvekili Veli Yüksel ise Wever’in Müslüman ve Yahudileri karşı karşıya getirerek toplumları bölmeye çalıştığını açıkladı.

Sponsorlu

Göçmen karşıtı tutumuyla bilinen De Wever, açık bir şekilde “Şahsen ben tüm okul ve devlet kurumlarında başörtüsünün yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here