Güney Kore, Japonya’nın Ders Kitaplarında Dokdo’yla İlgili Yeni İddialarına Karşı Çıkıyor

 Güney Kore, Japonya’nın resmi tarih kitaplarında Kore’nin doğusunda bulunan adacıklar olan Dokdo ile ilgili yenilenen iddialarına şiddetle karşı çıktığını bildirdi, Tokyo’ya düzeltici önlemlerin derhal alınması konusunda çağrıda bulundu.

 Dış İşleri Bakanlığı Seoul’deki Japon Büyükelçiliği’ni arayarak resmi itirazını bildirdi. Kuzeydoğu Asya ile ilişkilerden sorumlu direktör Chung Byung-won, Seoul’un duruşunu Japon diplomatlara iletti.

 Yapılan açıklamada “Japonya’nın lise kitaplarında geçen, Japon hükümetinin bizim egemenlik alanımız olan Dokdo adası ve diğer saptırılmış tarih algılarını içeren düzenlemeleri yeniden onaylamasına şiddetle karşı çıkıyoruz.” dendi ve şunlar eklendi “Derhal gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.”

 Japonya Eğitim Bakanlığı Nisan ayında başlayacak eğitim döneminde kullanılacak resmi kitapları duyurdu. Onay verilen 24 sosyal çalışmalar kitabından 19’u Dokdo’nun Japon bölgesi olduğunu iddia ediyor.

Dokdo Doğu Denizi’nde Güney Kore yakınlarında bulunan ve komşular arasında tekrarlayan gerilimlere neden olan kayalık adacıklardan oluşuyor.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.