Uluslararası Hukuk Kuralı ve İsrail

 BM Ortadoğu elçisi Nickolay Mladenov BM Güvenlik konseyine verdiği demeçte İsrail’in Konseyin işgal altındaki Filistin topraklarında yapılan yasadışı yerleşim yerlerini durdurma kararını görmezden gelmeye devam ediyor.

 1967 Savaşı’nda (Altı Gün Savaşları) işgal ettiği Filistin toprakları üzerinde yerleşim yerleri yaparak ve buralara Yahudi halkını yerleştirerek meşruluğunu kabul ettirme politikası izlemektedir. Çoğu ülke ise bu durumu yasadışı ve barışı engelleyici faktör olarak görüyor.

 BMGK’nin aralık ayında ABD’nin çekimser oy kullanmasıyla kabul edilen 2334 sayılı kararı gösteren Mladenov “ İsrail BM’nin kararına uymayarak Filistin’deki yerleşim yerlerini yıkarak buralara kendi yerleşim birimlerini kurması endişe verici olduğunu ve BM’nin bunu yasadışı ve barışın önünde bir engel olarak gördüğünü” ifade etti.

 Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur salon çıkışında yaptığı konuşmada İsrail’in uluslararası hukuktan üstün olmadığını ve karara uymasının zorunlu olduğunu söyledi.

 İsrail’in savunması ise Yahudilere yönelik şiddete dikkat çekerek “ Evlerin inşaatı ile terör faaliyetleri karıştırılmamalıdır. Barışın önündeki asıl engel Filistin şiddetidir” dedi.

Gülcihan Mutlu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Murat Elbeye
Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. 2011 yılından bu yana TUİÇ bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Hobi olarak seramik ve iç mekan bitki tasarımı ile ilgilenen Elbeye, Siyaset Felsefesi ve Sanat Tarihi’ne özel ilgi duymakta olup, iyi seviyede İngilizce, giriş seviye Fransızca ve Almanca bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...

Kuşak ve Yol Projesi’nin Çin’in Enerji Güvenliğindeki Rolü

Kuşak ve Yol Projesi  Kuşak ve Yol (KvY) girişimi, tarihte...

Prof. Dr. Necmettin Doğan ile Türkiye’ye Yönelik Düzensiz Göçün Ortaya Çıkardığı Sorunlar üzerine Röportaj

Bu röportaj, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri...