Uluslararası Hukuk Kuralı ve İsrail

0
183

 BM Ortadoğu elçisi Nickolay Mladenov BM Güvenlik konseyine verdiği demeçte İsrail’in Konseyin işgal altındaki Filistin topraklarında yapılan yasadışı yerleşim yerlerini durdurma kararını görmezden gelmeye devam ediyor.

 1967 Savaşı’nda (Altı Gün Savaşları) işgal ettiği Filistin toprakları üzerinde yerleşim yerleri yaparak ve buralara Yahudi halkını yerleştirerek meşruluğunu kabul ettirme politikası izlemektedir. Çoğu ülke ise bu durumu yasadışı ve barışı engelleyici faktör olarak görüyor.

 BMGK’nin aralık ayında ABD’nin çekimser oy kullanmasıyla kabul edilen 2334 sayılı kararı gösteren Mladenov “ İsrail BM’nin kararına uymayarak Filistin’deki yerleşim yerlerini yıkarak buralara kendi yerleşim birimlerini kurması endişe verici olduğunu ve BM’nin bunu yasadışı ve barışın önünde bir engel olarak gördüğünü” ifade etti.

 Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur salon çıkışında yaptığı konuşmada İsrail’in uluslararası hukuktan üstün olmadığını ve karara uymasının zorunlu olduğunu söyledi.

Sponsorlu

 İsrail’in savunması ise Yahudilere yönelik şiddete dikkat çekerek “ Evlerin inşaatı ile terör faaliyetleri karıştırılmamalıdır. Barışın önündeki asıl engel Filistin şiddetidir” dedi.

Gülcihan Mutlu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here