Uluslararası Hukuk Kuralı ve İsrail

 BM Ortadoğu elçisi Nickolay Mladenov BM Güvenlik konseyine verdiği demeçte İsrail’in Konseyin işgal altındaki Filistin topraklarında yapılan yasadışı yerleşim yerlerini durdurma kararını görmezden gelmeye devam ediyor.

 1967 Savaşı’nda (Altı Gün Savaşları) işgal ettiği Filistin toprakları üzerinde yerleşim yerleri yaparak ve buralara Yahudi halkını yerleştirerek meşruluğunu kabul ettirme politikası izlemektedir. Çoğu ülke ise bu durumu yasadışı ve barışı engelleyici faktör olarak görüyor.

 BMGK’nin aralık ayında ABD’nin çekimser oy kullanmasıyla kabul edilen 2334 sayılı kararı gösteren Mladenov “ İsrail BM’nin kararına uymayarak Filistin’deki yerleşim yerlerini yıkarak buralara kendi yerleşim birimlerini kurması endişe verici olduğunu ve BM’nin bunu yasadışı ve barışın önünde bir engel olarak gördüğünü” ifade etti.

 Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur salon çıkışında yaptığı konuşmada İsrail’in uluslararası hukuktan üstün olmadığını ve karara uymasının zorunlu olduğunu söyledi.

 İsrail’in savunması ise Yahudilere yönelik şiddete dikkat çekerek “ Evlerin inşaatı ile terör faaliyetleri karıştırılmamalıdır. Barışın önündeki asıl engel Filistin şiddetidir” dedi.

Gülcihan Mutlu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]
Murat Elbeye
Murat Elbeye
Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. 2011 yılından bu yana TUİÇ bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Hobi olarak seramik ve iç mekan bitki tasarımı ile ilgilenen Elbeye, Siyaset Felsefesi ve Sanat Tarihi’ne özel ilgi duymakta olup, iyi seviyede İngilizce, giriş seviye Fransızca ve Almanca bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.