Güney Sudan Açlıkla Karşı Karşıya

Birleşmiş Milletler (BM), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından, Güney Sudan’da ki insani durumuna ilişkin rapor yayımlandı.

Yayınlanan raporda, 7 milyondan fazla Güney Sudanlının açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, insani yardımın sürdürülebilir kılınması ve erişimin kısıtlanmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Yaklaşan yaz aylarının yağışsız geçmesi beklenirken, raporda yaz döneminde açlığın en şiddetli evresinin yaşanabileceği belirtildi.

2017 yılında Güney Sudan’ın bazı bölgelerinde kıtlık ilan edilmişti. Bunun akabinde BM tarafından hazırlanan raporda, geçen ay 5,3 milyon kişinin her gün yiyecek bulmakta zorlandığına işaret edildi.

Rapora dair görüşlerini açıklayan FAO Sudan Temsilcisi Serge Tissot, “Durum son derece hasas ve yeni bir kıtlıkla karşılaşmaya yakınız. Tahminler sert. Eğer bu tahminleri göz ardı edersek, artan bir trajedi ile karşı karşıya kalacağız.” ifadesini kullandı. Tissot, çiftçilerin desteklenmesi durumunda, yerel üretim artışından dolayı ülkenin gıda güvenliği durumunda hızlı gelişme görüleceğini kaydetti.

2011 yılında Sudan’dan ayrılarak bağımsızlık kazanmış olan Güney Sudan’da Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in 16 Aralık 2013’te yardımcısı Riek Machar’ı “darbe teşebbüsü” iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti. İç savaşla geçen 4 yıl boyunca ülkedeki durumun her geçen yıl daha da kötüleştiği gözlemlenmekte ve insani durumun daha ağır şartlara doğru gittiği görülmektedir.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018  AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...