Belçika’da Hayvan Partisi Kuruldu

Hayvan Partisi (DierAnimal) Belçika parlamentosunda hayvan hakları konusunda ilerlemeler sağlamayı planlıyor. Hayvan Partisi, iki dilli ulusal bir parti olarak 6 hayvansever tarafından kurulmuştur.

Parti, kurucuları tarafından “fedakarlık, merhamet, saygı ve etik değerler” ile tanımlanıyor. Hayvan Partisi ilk kez 2019’da yapılacak olan bölge ve federal parlamento seçimlerine katılmayı düşünüyor.

Parti kurucuları, Belçika Anayasası’nda hayvan haklarının yer almasını ve hayvanların deneylerde kullanılmasının yasaklanmasını amaçlıyor. Sağlıklı, sürdürülebilir, insan ve hayvanın doğasına uygun bir tarım politikası için mücadele edecekler. Ayrıca siyasi karar vericilerin kayıtsızlığını gidermek istiyorlar.

Hayvan Partisi, sürdürülebilir orman koruma, orman yönetimi ve dünya çapındaki yeniden ağaçlandırma için aktif destek istiyor.

Partinin şu an altmış üyesi var. Partinin kurucu üyeleri Peter Verhaegen, Jessy Maes, Giuseppe Polito, Constance Adonis, Larissa Baudlet ve Iman Hassanzadeh’dir.

Parti temsilcileri “Ülkemizde iki bakan ve hayvan refahından sorumlu bir devlet sekreteri olmasına rağmen, geleneksel partileri baskı altına alan ‘kölelik karşıtı’ bir hayvan partisine ihtiyaç var.” dedi.

Belçikalılar şimdi hayvanların haklarını tanıyan ve savunan bir parti seçebilirler. Bu yeni partinin hayvan hakları konusunu ilgi odağı haline getirebileceği gözüküyor.

Gamze  AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...