Bulgarlar, Türk-Yunan Krizi Çıkarmak İstemiş

Bulgaristan’da 1989 yılına kadar yönetimde olan komünist rejim, Fener Rum Patrikhanesini kundaklayarak Türkiye ve Yunanistan arasında kriz çıkarmak istemiş.

Bulgaristan’ın komünist dönemine ait arşivlerin araştırılması için Bulgaristan Meclisi tarafından kurulan Komünizm Dönemine Ait Gizli Servisleri Araştırma ve İnceleme Komisyonu, eski komünist rejimin planladığı ‘’Haç Operasyonu’’ ile ilgili belgelere ulaştı.

Operasyona ilişkin belgelerde, Dış İstihbarat (PGU) birimi genel müdür yardımcısının 19 Kasım 1970’de Fener Rum Patrikhanesi’nin kundaklanması planını masaya yatırdığı görülüyor. 1970 yılında Bulgar gizli ajanın saha araştırması yapması, operasyon için gerekli malzemenin yerleştirileceği yerlerin belirlenmesi ve son olarak iki ajanın 30 Haziran 1971 tarihinde planı gerçekleştirmesi öngörülmüştür. ‘’Sivri bir girişim’’ olarak tanımlanan operasyonun amacı, NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan arasında kriz çıkarmak ve ABD’yi saf tutma konusunda zor durumda bırakmak.

Operasyonla ilgili gizlilik ambargosu kalkmış olan belgelerde, Fener Rum Patrikhanesi’nin sürekli Yunanistan ve Türkiye arasında sorun yarattığı, böyle hassas bir konuda yaşanacak problemin iki ülkenin ilişkilerine büyük zarar vereceği yönünde ifadele yer almaktadır. Yine belgelerde görüldüğü üzere eski komünist rejimin son anda plandan vazgeçtiği görülmektedir.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...