Güzergâh Sırasından Sonra Tayvan, Çin Uçuşlarını Engelledi

Asya-Pasifik Bölgesi’nde her gün tansiyon biraz daha yükseliyor ve gerilimlere bir yenisi daha ekleniyor. Yeni gerilimin ortaya çıkış noktası; Tayvan’ın Çin hava yolları şirketlerini kendine yakın uçmalarını yasaklamasıyla yaşandı. Tayvan, Çin havayolu şirketlerinin düzenlediği ve kendisiyle Çin arasında bulunan körfez üzerinde yaptığı yaklaşık 200 uçuşunu yasakladı. Bu yasağın alınmasının sebebi; Çin yolcu uçaklarının Tayvan’ın itirazlarına aldırış etmeyerek dört yeni rota üzerinde uçmasıdır. Tayvan otoriteleri, Çin’in bu rotalar konusunda kendilerine danışılmadığını, bu nedenle böyle bir icraat sivil hava güvenliğini tehlikeye sokacağını ve siyasî kaygılarla yapıldığını açıkladı.

Çin’e ait Doğu Havayolları ve Xiamen Havayolları şirketleri şubat ayı ortasından başlayarak 176 ek sefer hususunda Tayvan Sivil Havacılık İdaresinden izin istedi. Ancak idare cuma günü yaptığı açıklamayla buna izin vermediğini açıkladı.

Tayvan ordusu tarafından yapılan bir açıklamada Çin açık bir şekilde uyarılarak, Tayvan ordusunun, Tayvan hava sahasını ihlâl eden ve adanın güvenliğini tehdit eden tüm uçaklara müdahale edeceklerini açıkladı.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...