Sri Lanka’da Kadınlara Alkol Satılmasını Yasaklayan Yasa Tekrardan Yürürlüğe Girdi

Sri Lanka, geçen hafta kadınlara alkol satılmasını ve alkol satılan yerlerde kadınların çalışmasını yasaklayan 38 yıllık bir yasayı iptal etti. Ancak birkaç gün içinde Devlet Başkanı Sirisena, yasağın yeniden uygulamaya konduğunu duyurdu.

Ülkenin Maliye Bakanı Mangala Samaraweera’ya, geçtiğimiz hafta aldığı kararla, kadınlara alkol satılmasını yasaklayan 1979 yasasını kaldırmasını emrettiğini söylemişti. Maliye Bakanlığı yetkilileri yasağın iptal edilmesi kararını kadın turistlerin alkol satın alabilmesi ve barların açık kaldığı saatlerin uzatılması yönünde turizm endüstrisinden gelen şikayetler sonucu aldıklarını da vurgulamıştı. Başka bir yetkili de yasağın kaldırılmasının toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama ve turizmi teşvik etme amacıyla yapıldığını işaret etmişti. Ancak bu karar Budist çoğunluğun olduğu ülkede bazı tepkilerle karşılandı. Ulusal Tüketici Haklarının Korunması Hareketi, maliye bakanını içki içmeyi teşvik etmekle suçladı ve Sirisena’ya kısıtlamalara müdahale etmesi ve yeniden yüklemeleri çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı Sirisena, yasanın yeniden uygulanması için bakanlığa emir verdiğini söyledi. Sirisena, gerekli bakanlarla görüştüğünü ve yasanın geri çekilmesini istediğini söyledi.Bunun üzerine yasanın geri çekileceği açıklandı. Hükümet Sözcüsü ve Sağlık Bakanı Rajitha Senarathna, Bakanlar Kurulu haftalık toplantısında yeni yasanın ülkenin kültürel ve ahlaki değerlerini çiğnediğini söylediğini açıkladı. Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte: “Bu bizim kültürümüze aykırı.”dedi ve kadınlarına alkol satışının tekrardan yasaklandığını açıkladı.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...