Kuzey ve Güney Kore, Kış Olimpiyatları Açılış Töreni’nde Tek Bayrak Altında Yürüyecek

Şubat ayında Güney Kore’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’na Kuzey ve Güney Koreli sporcular, “Birleşik Kore” bayrağı altında katılacak. Ayrıca, ülkelerin kadın buz hokeyi sporcuları aynı takımda mücadele edecek. Karar, iki ülke arasındaki fiili sınır köyü konumunda olan Panmunjom’da ki Barış Evi adlı binada yapılan ve üç gün süren heyetler arası görüşmelerde alındı.

Güney Kore’nin Birleşim Bakanlığı iki ülkenin; Kuzey Kore ekibinin büyüklüğü, ortak kültürel etkinlikler ve Kuzey Kore’deki Masikryong Kayak Tesisi’nin olası kullanımı hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

Geçen hafta Kuzey Kore, Pyeongchang’a büyük bir heyet gönderilmesi ve sınır ötesi gerilimi azaltma amaçlı askeri görüşmelerde bulunma kararı aldı. Ülkenin Olimpiyat ekibi; atletler, amigo kızlar, gazeteciler ve bir taekwondo gösteri ekibi içeriyor. Ayrıca Kuzey Kore’nin en tanınmış pop grubu, önümüzdeki ay Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’nda ülkenin atletlerine ve amigo kızlarına katıldı. 2012’de Kuzey Kore’nin daha modern bir görüntüsünü oluşturmak üzere kurulan Moranbong Band, ülkenin uluslararası çıkarlarını savunan  az sayıdaki sanatçı arasındadır. Pop grubunun programı tam olarak belli olmazken, Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı, 140 kişilik Kuzey Kore Orkestrası’nın Olimpiyatlar sırasında, doğu kıyısındaki şehirler; Seul ve Gangneung’da  performans gerçekleştireceğini bildirdi.

Ayrıca Kore heyetlerinin ortak buz hokeyi çıkarma kararlarını cumartesi günü Uluslararası Olimpiyat Komitesi yetkililerine teklif edecekleri ve IOC yetkililerinin bu karara çok olumlu yaklaştıkları bildirildi.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...