Haddini Bilmez Sırplar

Bosna’daki savaş sırasında 1995 Temmuz ayında Srebrenica’da katledilenlerin defnedildiği Potoçari’deki şehitliğin üst kısmına Ortodoks kilisesi inşaatı başlatıldı. Boşnakların büyük tepkisine neden olan inşaat, belediye tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle durduruldu.

Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük trajedisinin yaşandığı, Avrupa Parlamentosu ile Lahey’deki mahkemenin soykırım olarak tanıdığı Srebrenica’da katledilen 8 bin erkeğin toplu mezarlarda bulunan cenazeleri, her yıl geniş katılımlarla düzenlenen anma törenlerinde Potoçari’deki şehitler mezarlığına defnediliyor.

Adeta uçsuz bucaksız “beyaz zambaklar diyarı” haline getirilen Potoçari’deki mezarlığa yaklaşık 200 metre mesafedeki tepede arazisi bulunan Sırp ailesi tarafından bir süre önce kilise inşaatı başlatıldı. Kısa sürede temeli tamamlanan kilisenin inşaatının bulunduğu alana büyükçe bir haç da dikildi. Doğum tarihleri farklı, ancak mezar taşlarındaki ölüm tarihlerinin tamamı “11 Temmuz 1995” yazılı 7 binin üzerinde mezarın bulunduğu şehitliğin üst kısmına yaptırılan kiliseyi “provokasyon” olarak nitelendiren Srebrenica kurbanlarının yakınları, inşaatı durdurmak için girişim başlattı.

Srebrenica Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç ve kurbanların diğer yakınları, aralarında imza toplayarak, kilisenin “soykırımın sembolü” olan Potoçari’deki mezarlığın yakınına inşa edilmemesi için Türkiye, ABD, Fransa, Almanya ve Rusya’nın SarayBosna’daki büyükelçilikleri ile Bosna-Hersek’in Dinlerarası Konseyi, AB’nin Bosna Hersek’teki Yüksek Temsilciliği (OHR), Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ve Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Mustafa Mujezinoviç’e dilekçe gönderdi. Kurbanların yakınları, Srebrenica Belediyesine de kilise inşaatının durdurulması için başvurdu. Belediye ekipleri, kilisenin izinsiz yapıldığı gerekçesiyle inşaatının durdurulmasına karar verdi.

Srebrenica Belediyesi Başkanı Yardımcısı Camil Durakoviç, yaptığı açıklamada, Potoçari’deki şehitliğin Boşnaklar için “kutsal” bir yer olduğunu belirterek, kilise yapma girişimini bir provokasyon olarak nitelendirdi. Arazinin sahipleri olan aileyle görüştüklerini, ancak ortak bir sonuca varamadıklarını ifade eden Durakoviç, kilisenin gerekli izinler alınmadan inşasına başlandığının tespit edildiğini, bu nedenle inşaatın durdurulduğunu kaydetti.

(tuicakademi, boşnakdünyası)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...