Haftalık Balkan Bülteni/ 11-14 Nisan

 

Arnavutluk 25 Nisan Parlamento Seçimlerine Hazırlanıyor

Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) muhalefet milletvekili adayı Ervin Salianji bu 14 Nisan Çarşamba günü Korça’da yaptığı konuşmasında Arnavutluk’un 25 Nisan seçimlerinde bir belirsizliğe gitmeyeceğini aksine vatandaşların değişim için oy vereceklerini vurguladı.

Aynı zamanda Korça’daki her bir vatandaşın yüzünde ve söylediklerinde mevcut hükümete karşı duyulan tahammülsüzlüğün hissedildiğini ifade eden milletvekili adayı Salianja, bu memnuniyetsizliğin sandıklara yansıyacağını da sözlerine ekledi.

Salianji, “Arnavutluk 25 Nisan’da bir belirsizliğe ve yıkıma gitmeyecek. Arnavutluk halkı Demokratik Parti’yi ve parti programının getirdiği yeni değişimi kucaklayacak. Evet! Değişim gerçekleşecek ve reformlar uygulanacak. Korça’nın hizmetinde olmaya kararlıyım ve bu Korça halkının bana verdiği en büyük ayrıcalık. PD için oy ver, Korça için oy ver, Arnavutluk için oy ver!” diyerek seçim konuşmasını tamamladı.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 14.04.2021

 

Bosna Hersek’teki Amerika Birleşik Devleri Büyükelçiliği, Bosna Hersek için “Hiçbir tarafın Bosna Hersek dışında bir geleceği yok” dedi

Bosna Hersek (BH) ’in Cumhurbaşkanlığı üyesi Zeljko Komsiç ve Slovenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un, BH’de yapılan yakın tarihli bir ziyaret sırasında, Yugoslavya’nın parçalanmasının tamamlanması gerektiğini düşünen seslerin arttığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin konuya olan tutumu Dayton Barış Anlaşması’nın ilkelerine bağlı olacakları yönündedir. Onlara göre BH demokratik, kendi içerisinde çok millet barındıran, egemen ve bağımsız bir devlettir. Bu da BH’in tartışmasız toprak bütünlüğüne sahip olduğunu göstererek konu hakkında ki görüşlerin öneminden ziyade ortada olan gerçeklerin, uluslararası hukuk çerçevesinde olması gerektiğini de düşünmektedirler.

Yetkililer, BH’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Dayton Barış Anlaşması ile güvence altına alındığını da eklediler. BH Anayasası ve Dayton Barış Anlaşması iki tarafa da ayrılma hakkı tanımamakla birlikte BH’in dağılma düşüncesinin bir ihlal olduğuna yönelik anlam taşımaktadır. Ayrılıkçı düşüncelere sahip vatandaşların düşünceleri ve güvenlerinin yeniden tesis edileceğine ve ekonomik bir toparlanmaya teşvik edileceğine inançları tamdır. Bu sayede ülkenin Avrupa Birliği hedeflerine de ulaşmasına yardımcı olacak reformlar ile sıkı bir çalışma ve sorumluluk esasıyla yaklaşılmalıdır. Yetkililer konuşmayı, “Bu topraklardaki milletlerin BH dışında bir geleceği yoktur” ifadesini vererek sonlandırdılar.

 

Kaynak: OSLOBODJENJA

Tarih: 13.04.2021

 

Lagumdzija: Bosna Hersek’te Parçalanma Yok, O Film Oynamayacak

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Brüksel’e gönderdiği ve Bosna Hersek (BH)’in parçalanması için bir çağrıda bulunan ancak resmi olmayan mektubuyla ilgili olay ve düşünceler Zlatko Lagumdzija tarafından, “Bu devlet dışı bir harekettir, yüzeysel ve popülist bir yaklaşımla sadece iktidarı elde tutma işlevi değil aynı zamanda bir buçuk yıl içinde yapılacak seçimlerle alakalıdır” şeklinde yorumlandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’dan başkanlık üyelerine hitaben bir mektup gönderildi. Ancak bu mektup üyelere ulaşamadan sızdırılmaya çalışıldı. Yetkililer resmi olarak kendilerine teslim edilmeden mektup hakkında yorumlar yaptılar. Her biri mektuba kendi perspektifine göre yorumlayarak yaydı. Bu mektubu yorumlamayı bir sözcü tarafında yapılmasını ise asla kabul etmediler. BH’in dış politikası ve Başkanlık’ı ile ilgilenen tek bir organ bulunmamaktadır. Bu durum da uğraşmaması gereken ancak her durum ile iç içe olan bir Başkanlık’ın bulunduğu söylenebilir.  “Ancak ne olursa olsun Bosna Hersek’te parçalanma yok, o film oynamayacak, bu olmayacak” diye vurgulayan Lagumdzija konuşmasının sonuna, “Ülkenin parçalanması teorik ve pratik olarak üç şekilde mümkündür: BH Anayasasına uygun olarak barışçıl bir şekilde anlaşmak ve bu da olamaz;  bir başka olasılık ise çıkarılacak yeni bir Dayton olabilir, ancak bu büyük dünya savaşlarından sonra olan bir durumdur ve umarım böyle bir durum yaşanmaz; Üçüncü olasılık ise, birinin tanka çıkarak haritaları yeniden düzenlemesi gerekmektedir ve bu da olamaz, çünkü o kişi sadece BH Anayasasını değil, Dayton Barış Anlaşmasını da yok eder. Bu durum tepki verme yetkisi ve yükümlülüğü olan askeri güçlerin müdahalesi ile sonlanacaktır.” ifadesini de ekleyerek konu hakkındaki düşüncelerini bildirdi.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 14.04.2021

 

Stanivukovic: “ 8.4 Milyon Km Tasarruf Ettik”

Sırp Cumhuriyeti fiili başkenti olan Banja Luka Belediye Başkanı Drasko Stanivukovic, BHRT ile yaptığı röportajda, kendilerinden önceki dönemde birçok yolsuzluk yapıldığını söyledi.

Önceki belediye yönetiminin yaptığı ihalelerin ise Milorad Dodik’e veya onun yakın çevresine ait olan yaklaşık 60 şirketle yapıldığını belirtti.

 

Bazılarının Banja Luka’yı yolsuzluklar ve suçların kol gezdiği eski dönemine döndürmek istediğini iddia eden Stanivukovic, verdiği röportajı, “Bizim kurtardığımız bu miktar, vatandaşlarımız için kullanılmadı, şahısların ceplerini doldurmak için kullanıldı.” sözleriyle tamamladı.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 13.04.2021

 

Bulgaristan: GERB, Düşük Destek Şansına Rağmen Hükümetini Önerecek

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donchev, saat 13.00’ten kısa bir süre önce parti genel merkezinde yaptığı açıklamada GERB partisi, küçük ihtimallere rağmen desteklenmesine dayanarak bir hükümet öne sürecek. “Bize oy veren bu 840.000 Bulgar vatandaşının güveni adına, bir hükümet önermek zorundayız! Evet, bir sonraki parlamentoda desteklenme şansının düşük olmasına rağmen!  Siyasi bir gösterge olarak değil bir hükümet önereceğiz, en başından itibaren çalışabilecek ve sorunları çözebilecek bir hükümet olacak.” Basın toplantısında parti, parlamento seçimlerinin sonuçlarının bir analizini sundu.

 

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 12.04.2021

 

Cumhurbaşkanı Radev, Yeni Ulusal Meclis’in İlk Oturumunu Topladı

Yeni seçilen 45. Ulusal Meclisin ilk oturumu 15 Nisan Perşembe günü yapılacak ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev bunu onaylayan bir kararname imzaladı. Oturuma 9.00’da başlanacak ve en yaşlı milletvekili Mika Zaykova tarafından yönetilebileceği konuşuluyor. Parlamentonun liderliğinin daha sonra seçilmesi gerekiyor ve resmi olmayan bilgilere göre, başkan Slavi Trifonov’un partisinden olacağı söylentiler arasında yer alıyor.  Her partinin kendi meclis başkan yardımcısını aday göstermesi bekleniyor.

Miteva’nın partisinin lideri Trifonov, koron virüs testinin pozitif olması nedeni ile 23 Nisan’a kadar görevinden uzak olacağını bilgiler arasında yer alıyor. Bazı kaynaklara göre, milletvekilleri kovid-19 salgını nedeni ile internet üzerinden yemin edebilecekleri konuşuluyor. İlk oturumda, parlamentonun iç tüzüğünü belirlemek üzere bir komisyon seçilmeli ve resmi olmayan bilgilere göre 44. Ulusal Meclis’ten farklı değişiklilere gidilebilir.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 13.04.2021

 

Bulgaristan’ın Ocak- Şubat 2021 İhracatı Bir Önceki Yıla Göre% 1.7 Düştü

Ulusal İstatistik Enstitüsü 13 Nisan’da, Ocak-Şubat 2021 döneminde Bulgaristan’dan ihraç edilen tüm malların toplam değerinin yaklaşık 9.6 milyar leva olduğunu ve Ocak-Şubat 2020 dönemine göre yaklaşık yüzde 1,7 daha az olduğunu söyledi. Şubat 2021’de NSI toplam ihracatı, Şubat 2020’ye göre 2,8 artışla 4,9 milyar Leva ’ya ulaştı.

Ocak-Şubat 2021’de Bulgaristan’a ithal edilen tüm malların toplam değeri 10,3 milyar Leva, Ocak-Şubat 2020 dönemine göre yüzde iki daha düşüktü. Şubat 2021’de toplam mal ithalatı, Şubat 2020’ye göre yüzde 2,6 artarak 5,4 milyar Leva ‘ya ulaştı. Toplam dış ticaret dengesi Ocak-Şubat 2021 döneminde negatif olarak 702.1 milyon Leva olarak değerlendirildi. NSI, Şubat 2021’de Bulgaristan’ın toplam dış ticaret dengesinin de negatif olduğunu ve 429,8 milyona ulaştığını söyledi.

 

Kaynak: Sofia Globe

Tarih: 13.04.2021

 

Bulgar BDB, programın yeniden başlamasından bu yana 2.000’den fazla faizsiz krediyi onayladı

Bulgar Kalkınma Bankası, Salı günü yaptığı açıklamada, kovid-19 nedeni ile geçici olarak işini kaybeden insanlar için faizsiz kredi garanti programının yeniden başlatılmasından bu yana 2.014 krediyi onayladıklarını söyledi. BDB’den yapılan açıklamada, programın iki hafta önce yeniden başlatılmasından bu yana onaylanan kredilerin yaklaşık 10 milyon Leva değerinde olduğu belirtildi. BDB bugüne kadar yaklaşık 178 milyon leva değerinde faizsiz kredileri onayladı. Devlete ait borç veren, diğer programı kapsamında 205 milyon levayı aşan kredileri de onaylandı.Faizsiz kredi garanti planının bütçesi geçen ay 100 milyon leva artırılarak 300 milyon levaya çıkarıldı.

 

Kaynak: SeeNews

Tarih: 13.04.2021

 

Hırvatistan Yerel Seçimleri için Çağrıda Bulunacak

Hırvat hükümeti çarşamba günü öğleden sonra yapılacak toplantıda 16 Mayıs yerel seçimleri için çağrıda bulunacak.

Hırvat vatandaşları 576 yerel ve bölgesel hükümet biriminde belediye başkanları, ilçe başkanları ve yardımcılarının yanı sıra yerel meclisler ve il meclisleri – yürütme ve yasama makamlarını seçecekler.

Dört yıl önce yapılan seçimlerle karşılaştırıldığında, 568 daha az belediye başkanı yardımcısı ve yerel meclis ve il meclislerinin yaklaşık yüzde 10 daha az üyesi olacak.

Yerel meclislerin ve il meclislerinin sayısı, ilgili birimin nüfusunun büyüklüğüne bağlıdır. Nüfusu 1.000’e kadar olan birimler en az temsilciye (7) sahipken, 300.000 ve üzeri nüfusa sahip birimler en fazla temsilciye sahip olacaktır (47).

Milletvekili sayısı, belirli bir birimin nüfusunun büyüklüğüne de bağlıdır. 250.000’den fazla nüfusa sahip ilçeler iki vali yardımcısı seçecek ve 100.000’den fazla nüfusu olan şehirler iki belediye başkan yardımcısı seçecek. Nüfusu 250.000’den az olan ilçeler bir vali yardımcısına hak kazanır ve nüfusu 10.000 ile 100.000 arasında olan ve aynı zamanda ilçelerinin merkezi olarak hizmet veren şehirler de bir belediye başkan yardımcısına sahip olacak. Nüfusu

10.000’den az olan kasaba ve belediyelerin bir belediye başkan yardımcısı atama hakkı ise yoktur.

Belediye başkanı ve ilçe valisi adaylarının, doğrudan seçilmek için seçime katılan seçmenlerin oylarının %50’sinden fazlasını almaları gerekmektedir. Belirli bir birimdeki adaylardan hiçbiri gerekli çoğunluğu elde edemezse, en fazla oy alan adaylardan ikisi 30 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylamaya gidecektir.

Cumhurbaşkanlığı veya parlamento seçimlerinin aksine, yerel seçimlerde seçmenler Hırvatistan’da veya yurtdışında başka bir yerde değil, yalnızca ikamet ettikleri yerde oy kullanabilirler.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 14.04.2021

 

Krivokapiç: Yasal Bir Zorunluluk Olduğu İçin Djukanovic ile Görüşüyorum

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ile yasal yükümlülüğü olduğu için görüştüğünü ve parlamento çoğunluğunun liderleriyle bugünkü toplantıdan uydurma meseleler konuşulduğu ve hakikatlere izin vermediği için ayrıldığını söyledi. Demokratik Cephe liderleri, Krivokapiç ile görüşmenin başarılı olmadığını ve nedenlerini açıklamak istemeyen Djukanoviç ile bugün görüştüğünü söylediler.

Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç tarafından her ne kadar hükümet içinde bir kutuplaşma olmadığı söylense de Başbakan Krivokapiç’in sözleri aksini düşündürdü. On yılı aşkın süredir iktidar olan Djukanoviç kabinesini aşmayı başarabilen son hükümet, iktidarı paylaşmanın zorluğunu yaşıyor.

Twitter’da Djukanovic ile hiçbir zaman gizlice görüşmediğini belirten Başbakan: “Onunla onu sevdiğim için değil, başbakan olarak yasal yükümlülüğüm olduğu için görüşmüyorum.” dedi. Savunma ve Güvenlik Konseyi’nin bir sonraki oturumu için bugün Villa Gorica’da Djukanovic, Meclis Başkanı Aleksa Becic ve Savunma Bakanı Olivera Injac’ın da katıldığı bir hazırlık toplantısı düzenlendiğini açıkladı. Krivokapiç, parlamento çoğunluğunun liderleriyle toplantıdan ayrıldığını, çünkü söylediği gibi uydurma ve hakikatlere izin vermediğini söyledi. Ona göre: “Ucuz siyasi puanlar kazanmak için yalanları yaymak yeterliydi.”

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 12.04.2021

 

Djukanovic: Karadağ ve Kuzey Makedonya’nın Durumu İlişkilerin İyi Korunabileceğinin Bir Örneği

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Kuzey Makedonya Büyükelçisi Mihajlo Trpkoski ile yaptığı görüşmenin ardından görüşlerini paylaştı. Djukanoviç’e göre Karadağ ile Kuzey Makedonya arasındaki işbirliğinin herkese bir örnek teşkil edebilecek düzeyde. Cumhurbaşkanının ofisinden duyurulduğu üzere Djukanoviç, Karadağ ile Kuzey Makedonya arasında işbirliğinde açıklık, sürekli deneyim alışverişi ve ortak değerlerin uluslararası düzeyde desteklenmesi ile karakterize edilen dostluk ve ortaklık ilişkilerine dikkat çekti. Djukanoviç: “İki ülke zaten NATO içinde müttefik, AB’ye katılma zorluğuyla ve istikrarı ve Avrupa perspektifini korurken bu ortak hedefe ulaşma sorumluluğuyla karşı karşıyalar.” dedi.

Cumhurbaşkanı, Karadağ’ın Kuzey Makedonya’daki olayları yakından takip ettiğini belirterek, NATO üyeliğini ve geçen yıl AB Konseyi’nin bu ülkeyle katılım müzakerelerini başlatma kararını bir kez daha tebrik ederek, yavaşlama endişesini dile getirerek, ancak aynı zamanda Kuzey Makedonya’nın geleceğine de güvenerek Yunanistan ile yapılan bir anlaşmayla sabır ve siyasi bilgelikle yapıldığı gibi Bulgaristan ablukasının üstesinden gelmek. Djukanoviç, ikili düzeyde, özellikle savunma, dışişleri ve bilim alanındaki bölünmüş işbirliğine yüksek not verdi ve iyi bir ekonomik işbirliği seviyesi ile ekonomik bağların daha da güçlenmesi beklentisini dile getirdi. Cumhurbaşkanının ofisinde, “Cumhurbaşkanı Steve Pendarovski’nin bu yıl içinde Karadağ’a yapacağı ek ziyaretin, özellikle dört gözle beklediğimiz bu tür gelişmelere ek ivme kazandıracağını vurguladı.”

Her iki ülkedeki karmaşık epidemiyolojik durumu göz önünde bulunduran Djukanoviç, yakında daha güvenli bir yaşam ve daha yoğun eyaletler arası iş birliği için koşullar yaratacak daha verimli aşılamayı umduğunu söyledi. Başkana ilgiden dolayı teşekkür eden Trpkoski, Karadağ gibi dost bir ülkede diplomatik görev yapmanın bir ayrıcalık olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 13.04.2021

 

Abazovic: İktidar Koalisyonu İçinde Bölünme Yok

 Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, ülkede mevcut iktidar koalisyonu içinde bir bölünme olmadığını söyledi. H1 ile yaptığı röportajda muhalefetin görev süresinde bitiremeyeceği konuları vurguladığını anladığını belirtti. Abazoviç, “Başkentini korumak amacıyla anlaşmazlığa yol açabilir. Ancak Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları Bakanı Vladimir Leposaviç bunu anlamak zorundaydı.” dedi. Abazoviç, Leposaviç’in “bir kabahat işlediğine” inanıyor ve bunu değerlendirmenin Başbakan Zdravko Krivokapiç’e düştüğünü söylüyor. Abazoviç, “Kararı o verdi ve şimdi kararın siyasi çoğunluğun yansıması üzerinde ne gibi etkileri olacağını görmemiz gerekiyor.” dedi.

 Başbakan Yardımcısı Abazoviç, hükümetin Srebrenica konusunda ortak bir tutumu olup olmadığı sorusuna cevap olarak hükümetin herkesin uluslararası mahkemelerin kararlarına saygı duyması gerektiği şeklinde bir tutumunun olduğunu söyledi. Abazoviç, “Sadece uluslararası mahkemeler değil, ülkemizle doğrudan veya dolaylı bağlantısı olan tüm kararlar kurumlarımızdan geçti.” diye de ekledi. Karadağ parlamentosunun Srebrenitsa’daki Soykırım Deklarasyonu’nu kabul ettiğini ve buna uymaları gerektiğini belirtti. Ona göre bu durum, “Kesinlikle bir ilke meselesi olan bir şey.”

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 14.04.2021

 

AB Üyeliği Netleşiyor Mu?

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gërvalla, Belçika’nın Priştine’deki Diplomatik Misyonu Şefi Jean-Louis Servais ile bir görüşme gerçekleştirdi. Gërvalla, Kosova’ya sürekli sunduğu destek ve iş birliği için Servais’e teşekkür etti. Görüşmede, ikili ekonomik alanda iş birliğini koyulaştırma ihtiyacı ile iki hükümet arasında sistemli istişarelerin yeniden başlaması tartışılırken, Kosova için vize serbestisi sürecinden de söz ettiler. Görüşmenin sonunda Servais, Kosova’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya giden yolunun net olduğu vurguladı. Aynı zamanda, Avrupa Birliği’nin Kosova Ofisi Şefi Thomas Szunyog, görüşlerini ve yönetim planını kendisiyle paylaşan Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye teşekkür ederken, Kosova’nın Avrupa Birliği yolculuğunu destekleyeceklerini de belirtmekten kaçınmadı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 12.04.2021

 

Resmi Fotoğraf Seçimi Gerçekleşti

Devlet Protokolü uyarınca, Cumhurbaşkanlığı görevine yerleştirilen Vjosa Osmani’nin resmi fotoğrafı bugün seçildi. Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafını, dört sanatçı, devlet protokolünün temsilcisi, Kosova Meclisi protokol temsilcisi ve Kosova Cumhurbaşkanlığı’ndan iki temsilciden oluşan bir komisyon seçti. Protokol Yasasının 20. maddesinin 3. fıkrasına göre, Cumhurbaşkanı fotoğrafının Kosova Cumhuriyeti’nin tüm kurumları tarafından ofislerinde bulunması zorunludur. Daha sonra Cumhurbaşkanı Osmani, eski Kosova Cumhurbaşkanları Fatmir Sejdiu, Atifete Jahjaga ve Behgjet Pacolli ile görüşmeler gerçekleştirdi. Osmani, eski cumhurbaşkanlarını, devletin ilerlemesi için gerekli olan kurumsal belleğe yeni bir kurumsal saygı kültürü eklemeye ve onu geliştirmeye çağırdı. Atifete Jahjaga, Osmani’yi eski cumhurbaşkanlarıyla istişare geleneğini sürdürdüğü için tebrik ederken, Pacolli ise Kosova’nın düzgün bir temsiliyete sahip olmasından hoşnut olduğunu söyleyerek Osmani’ye yakın kalma sözü verdi.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 13.04.2021

 

BM Güvenlik Konseyi Toplantısında Kosova Sembolü Tartışması

BM Güvenlik Konseyi toplantısına, Rus Elçi Dmitry Polyanskiy’nin, Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla’nın arka planında Kosova bayrağının sergilenmesine tepki göstermesi üzerine ara verildi. Polyanskiy, “Burası bir bölge ve BM Güvenlik Konseyi’nin sekiz üyesi Kosova’yı bir devlet olarak tanımıyor” dedi ve toplantının devam etmesi için arka planı değiştirmesini veya bayrağı kaldırmasını istedi. İngiliz sözcüsü ise Priştine temsilcisinden Kosova bayrağı arka planını değiştirmesini istemenin hiçbir nedeninin olmadığını belirtti. Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç, Kosova’nın sahte devletinin sembollerini tanıtmak amacıyla sanal formatın Priştine tarafından kötüye kullanılmasını protesto etti ve Güvenlik Konseyi kurallarının açık bir ihlali olduğunu söyledi. Ara verilen toplantıya temsilcinin arka planı değişmeden devam edildi. Güvenlik Konseyi de üyeleri, aralarındaki ilişkilerin normalleşmesi için AB arabuluculuğunda yürütülen müzakereleri sürdürmeye çağırdı.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 13.04.2021

 

Renkli Devrimler Makedonya’da Siyasi ve Sosyal Gerçeklikte Büyük Değişimleri Tetikledi

Başbakan Zoran Zaev demokrasi ve adalet için başlayan sivil hareket olan Renkli Devrimlerin 15. yılında getirdiği en büyük faydanın vatandaşın artık özgürlüklerini onlardan kimsenin alamayacağını ve aksi bir durumda bu değerlerini nasıl koruyacaklarını öğrenmeleri olduğunu söyledi.

 

Kaynak: MNA

Tarih: 12.04.2021

 

Kuzey Makedonya’nın Muhalefet Liderleri Salgın Paketi için Söz Verdi

Muhalefet liderleri, hükümetin salgının ekonomik zararlarına çözüm olması için bir mali salgın destek paketi çıkarabilmek için önceki verdikleri değişiklik ve önergeleri geri çekeceklerini ve salgın paketini kolaylaştırmaya yol açacaklarına söz verdiler.

 

Kaynak: dtt-net.com

Tarih: 13.04.2021

 

Makedon Muhalefet Yolsuzluk Soruşturması Sebebiyle Başbakanının İstifasını İstiyor

VMRO-DPMNE Partisi’nin lideri olan Hristijan Mickoski Başbakanlık Genel Sekreter Dragi Rashkovski’nin yolsuzluk soruşturmasının ardından çarşamba günü bir basın toplantısı düzenledi ve Başbakan Zoran Zaev’den istifasını istedi.

Yalnızca Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun Rashkovski’nin soruşturmasında yanlışlar bulması üzerine salı günü istifa eden Rashkovski’yi değil hükümetin tamamının suçlu olduğunu iddia eden Hristijan, bir memurun veya üniversitede bir profesörün mal varlığının çok olamayacağı, ekonomik açıdan zor bir dönem olan pandemide bile lüks tatillere gidemeyeceği hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Kaynak: exitnews

Tarih: 15.04.2021

 

Sırbistan ile IMF Arasında Müzakereler Başladı

12 Nisan’da, Sırp temsilcilerle IMF heyeti arasındaki resmi müzakereler, video formatında gerçekleşen bir genel kurul toplantısıyla başladı. Toplantıda Sırbistan’ın para politikası ve mali sistemi ele alındı. Bu, Sırp haber ajansı ‘Politika’ tarafından bildirildi.

Toplantıda ayrıca koronavirüs salgını bağlamında güncel finansal, parasal ve genel makroekonomik eğilimler ele alınacak.

Buna ek olarak, Uluslararası Para Fonu’nun tüzüğünün IV. Maddesine ilişkin istişareler, siyasi süreçlerin ortaya çıktığı makroekonomik yapının ve daha fazla ekonomik büyüme beklentilerinin kapsamlı bir analizini de ima etmektedir.

Analiz aynı zamanda ekonomik politikanın yeterliliği, dış istikrar ve ülkenin dış borcunun sürdürülebilirliğinin bir değerlendirmesini de içermektedir.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 13.04.2021

 

Rus Sputnik V Aşısının Üretimi Sırbistan’da Başladı

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) 14 Nisan’da bildirdiğine göre, koronavirüs Sputnik V’e karşı Rus aşısının üretimine Sırbistan’da başlandı.

Fonun basın servisi, “Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF, Rusya Federasyonu’nun egemen varlık fonu) ve Torlak Viroloji, Aşılar ve Serumlar Enstitüsü, Sırbistan’da Rus Sputnik V koronavirüs aşısının üretimine başladığını duyurdu” dedi.

Sırbistan’ın “Güney Avrupa’da Sputnik V’i üreten ilk devlet” olduğu kaydedildi.

RDIF ayrıca, Sırbistan’daki Rus aşı üretiminin en sert standartları karşıladığını vurguladı.

IA REGNUM tarafından bildirildiği üzere, 14 Nisan’da Belarus Sağlık Bakanlığı, Belarus baskısının koronavirüs “Sputnik V” e karşı Rus aşısının kullanılmasını resmen onayladı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 14.04.2021

 

Yunanistan, Balkan Bölgesindeki Yeni Atılımları İzliyor

Mali çöküş nedeniyle bölgedeki bir zamanlar güçlü etkisinin azaldığı önceki on yılın ardından, son yıllarda ortaya çıkan yeni jeopolitik gerçekler göz önüne alındığında, Yunanistan şimdi Balkanlara dönüşü bekliyor. Kuzey Makedonya ile isim meselesi gibi diplomatik sorunların çözümü ve aynı zamanda Batı Balkan ülkeleri için Avrupa üyelik umutlarının açılması, Yunanistan’ın diplomatik başkentine yatırım yapmasının yolunu açtı. Yunanistan, Türkiye’nin komşuluğundaki menziline muhalefetinin yanı sıra, Balkan bölgesinin Rus ve Çin etkisinin kısıtlanması hattına dahil edilmesi gerektiği yönündeki Amerikan pozisyonu göz önüne alındığında bir rol arıyor. Dahası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Batılı ve ılımlı Müslüman ülkeler arasında bölgede radikal İslam’ın yükselişine ilişkin ortak bir endişe var. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın göreve geldiği günden bu yana Balkanlar’da özel olarak yer alması da Atina’nın bölge için yeni bir plan temelinde ilerlediğini gösteriyor. Özellikle son aylarda Yunanistan, ortaklarıyla Balkan diplomasisini artırdı.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 12.04.2021

 

Yunanistan: Yeni Midilli Göçmen Kampına Yeşil Işık Yaktı

Yerel belediye meclisi tarafından yapılan oylamadan sonra Yunanistan’ın Midilli adasında yeni bir göçmen kampına izin verildi. Kampın kesin konumu henüz belli değil. Kuzey Ege’deki Midilli Adası’ndaki Midilli Belediye Meclisi, ilk olarak 7 Nisan Çarşamba günü toplantı ve görüşmeler, yeni, modern, kapalı kampın inşa edilmesi için bir uzlaşıyı onaylamadan önce hafta sonu devam etti. Bununla birlikte, konsey, sığınmacılar için Vastria’nın ücra bir yerinde yeni tesisin kurulmasına ilişkin önceki kararı teyit etmek yerine, ikinci bir seçenek olan yeni tesisin belirli bir coğrafi atama olmaksızın kurulması lehine oy kullandı. Yer, daha sonraki bir tarihte konsey tarafından belirlenecektir. Hareket, varlığı yerel halk ve Vastria bölgesinde planlanan alanın yakınında yaşayan toplulukların güçlü muhalefetiyle karşılanan AB İçişleri Komiseri Ylva  Johansson’un ziyaretinden sadece bir hafta sonra geldi. Yeni sitenin tam yeri henüz görülecek, ancak raporlar, herhangi bir kasaba veya köyden uzakta, uzak bir yerde olacağını belirtti. Yeni yapının standart kapasitesi 3.000 kişi olacak, ancak 2.000 kişiyi daha ağırlayabilecek. Ruhsatlandırma süreci ve tesisin inşasına ilişkin ihalenin bu ay içinde duyurulması bekleniyor.

 

Kaynak: İnfo Migrants

Tarih: 13.04.2021

 

Grecian Air, Yunanistan’da Adaları Bağlayan Deniz Uçağı Hizmetini Başlatacak

Yunanistan’da gelişmekte olan bir deniz uçağı operatörü olan Grecian Air tarafından yapılan bir duyuru, bürokratik gecikmelerin neden olduğu birkaç yıllık beklentinin ardından, adaları anakaraya bağlayan deniz uçağı uçuşlarının başlangıcı için yeni bir umut uyandırdı. Şirket, Eylül 2021’de ilk olarak Yunanistan’ın batısındaki İyon Denizi’ndeki su havalimanlarından uçan 19 koltuklu üç deniz uçağıyla başlayacak. Daha sonra, Kiklad, Girit, Sporades ve Oniki Adalar ve Kuzey Ege Denizi’ndeki diğer adalarda daha fazla su havalimanının ruhsatlandırılmasıyla filosunu sahipli ve kiraladığı uçaklarla kademeli olarak büyümeyi planlıyor.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih:14.04.2021

 

“Yunanistan 2.0”: Yunan Ekonomik İyileştirme Planı Açıklandı

Yunanistan’ın COVID-19 sonrası gerçekliği için Ekonomik İyileştirme Planı olan ‘Yunanistan 2.0’, Avrupa Yatırım Bankasının (EIB) toplam 5 milyar Euro’yu (5,95 milyar $) yönetmeyi kabul etmesiyle ortaya kondu. Atina, Avrupa Birliği’nin 750 milyar euroluk İyileştirme ve Dayanıklılık Kredisinden (RRF) yaklaşık 30 milyar euro alacak ve önümüzdeki altı yıl içinde ucuz krediler ve yatırımcılardan 27 milyar euro daha bekliyor. AB Kurtarma ve Dayanıklılık Fonu, koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik ve sosyal hasarın onarılmasına yardımcı olmayı ve modern ve daha sürdürülebilir bir Avrupa’nın temellerini atmayı amaçlıyor. Toparlanmayı hızlandırmak için tasarlanan geçici araç olan NextGenerationEU ile birlikte AB’nin uzun vadeli bütçesi, Avrupa Birliği aracılığıyla şimdiye kadar finanse edilen en büyük teşvik paketi olacak.17 Aralık 2020’de, COVID-19 sonrası Avrupa’nın yeniden inşasına yardımcı olmak için toplam 1,8 trilyon € ‘nun kullanılmasına karar verildi. Paketin bir kısmı, daha yeşil, daha dijital ve daha dirençli bir Avrupa yaratmayı da gerektiriyor .Bu bağlamda, Ulusal İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı, özel sektörden önemli güçleri harekete geçirmeyi, özel yatırımları artırmayı ve Kamu-Özel Ortaklıklarını ve Enerji Hizmet Şirketlerini önemli kamu yatırım çabalarında kullanmayı amaçlamaktadır.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 14.04.2021

 

Başbakan Mitsotakis, Yunanistan ve Libya’nın Deniz Alanlarının Sınırlandırılması Konusundaki Görüşmeyi Kabul Ettiğini  Açıkladı

Başbakan Mitsotakis, Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi başkanı Mohamed el-Menfi ile Çarşamba günü yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Libya’nın Akdeniz’deki deniz bölgelerini belirleme konusunda görüşmelerde bulunmaya karar verdiklerini söyledi. Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Mitsotakis, iki liderin, “Yunanistan ile Libya arasında deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusundaki müzakerelerin derhal yeniden başlatılması konusunda anlaştıklarını” söyledi. Başbakan ayrıca, “Libya halkının ülkenin kaderini kendi ellerine alabilmesi için” seçimlerin yapılmasının ön şartının, bütün askerlerin Libya’dan çekilmesi olduğunu vurguladı. Libya’nın Yunanistan’ı Avrupa Birliği’nin kapısı olarak gördüğünü söyleyen El Menfi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden uluslararası desteğin önemini vurgulayarak, Yunanistan’ın tüm uluslararası forumlarda desteğini sürdürebilme  umudunu dile getirdi.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih:14.04.2021

 

Bulgaristan ve 12 AB Ülkesi Aşı Pasaportu Uygulaması Konusunda Anlaştı

Avrupa Birliği üyesi 13 ülkenin, turizm için Kovid-19 aşı sertifikalarının uygulanması için gerekli olacak yedi kriter üzerinde anlaştığını bildirdi.

Avusturya Sürdürülebilirlik ve Turizm Bakanı Elizabeth Koestinger, “Dijital yeşil sertifikalar bu yaz Avrupa turizmi için bir hayatta kalma meselesi” yorumunu yaptı.

Plana göre, önümüzdeki yaz sezonu için seyahat özgürlüğü sağlayan aşı sertifikası uygulaması Haziran 2021’e kadar başlayacak. Bu karar, önceki AB planlarıyla uyumlu.

Girişime katılan 13 AB ülkesi Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz, Slovenya, İspanya ve Avusturya. Koestinger’in girişimiyle 13 AB üye ülkesinin temsilcileri çevrimiçi bir zirve toplantısına katıldı.

Toplantıda Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi Başkanlığına gönderilmek üzere turizm sektörüne yönelik yedi öncelik belirlendi.

Koestinger, “Turizm sektörüne yönelik en önemli öncelik dijital yeşil sertifikanın Avrupa düzeyinde hızlı bir şekilde uygulanması. Seyahati kolaylaştırması ve Avrupa’da turizm sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırması için kararın Haziran 2021’e kadar pratik uygulamasının başlamasını bekliyoruz” dedi.

Avusturya’da amaç, bu sertifikaların sayesinde birisinin aşı olup olmadığını, hastalıktan iyileşip iyileşmediğini veya test edilip edilmediğini görebilmek.

Bu aşı sertifikası, diğer AB üye devletlerinde de karşılıklı olarak uygulanacak. Hedef, ‘üçlü müzakerelerin’ Mayıs ayında başlaması şeklinde.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 13.04.2021

 

Yunanistan’dan Türk Kara Sularına Geri İtilen 55 Sığınmacı Kurtarıldı

Ege Denizi’nde, Güneş Adası açıklarında bir şişme lastik botta sığınmacıların bulunduğu bilgisini alan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri kısa sürede bölgeye ulaştı.

Midilli Adası’na gitmeye çalışırken Yunanistan sahil güvenlik unsurlarınca Türk kara sularına itildiği öğrenilen 55 sığınmacı, Cunda Adası’ndaki Sahil Güvenlik Komutanlığı Merkezine getirildi.

Sığınmacılara giysi, yiyecek, içecek ve tıbbi malzeme yardımında bulunuldu.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 13.04.2021

 

BM Güvenlik Konseyi, Kosova Raporunu Görüşecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Eylül 2020-Mart 2021 dönemini kapsayan Kosova raporunu görüşülecek.

Guterres’in altı aylık Kosova raporunda, erken parlamento seçimleri, yeni kurumların kurulması ile eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) liderlerine yönelik savaş suçu iddianameleri de yer alıyor. BM Güvenlik Konseyi’nde ayrıca, Kosova ve Sırbistan’a diyaloğun devam etmesi yönünde çağrı yapılması bekleniyor. Vietnam başkanlığındaki BM Güvenlik Konseyi korona virüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenecek.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 13.04.2021

 

ABD Büyükelçisi: “Sırbistan salgın sırasında iyi bir dost olduğunu kanıtladı”

ABD’nin Sırbistan büyükelçisi Antony Godfrey Sırbistan Parlamentosunda, ‘Koronavirüs sırasında Sırp-Amerikan ilişkileri Bir Yıl Sonra’ başlıklı bir basın toplantısında Belgrad’ın ABD ve bölgeye iyi bir dost olduğunu kanıtladığını ve Washington’un ülkeye olan bağlılığını derinleştirdiğini ifade etti. Godfrey, Sırbistan’ın ABD vatandaşları için özel bir uçuş düzenlediğini, koruyucu donanım ve test kitleri bağışladığını ve aşı dağıttığını hatırlattı.

Büyükelçi, Sırbistan ile 20 yıldır süren USAID ortaklığını da hatırlatarak, örgütün Sırbistan’a 4,3 milyon Dolar değerinde mal ve hizmet sağladığını da sözlerine ekledi.

Son olarak, iki ülkenin gelecekteki ortaklığı konusunda büyük bir iyimser olduğunu ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 13.04.2021

 

Karadağ Çin’e Olan Borcunu Ödemek İçin AB’den Yardım Talep Ediyor

Karadağ Avrupa Birliğinde Çin’den bir otoban için aldığı 1 milyar dolarlık borcunu ödemek için yardım talep etti.

‘China Road and Bridge Corporation’ şirketi tarafından inşa edilen yol AB periferisinde yaşanan büyük bir jeopolitik savaşın bir parçası. Financial Times’a bir röportaj veren Karadağ Ekonomi Bakanı şu ifadeleri kullandı: ”Karadağ o kadar küçük bir devlet ki bu AB için kolay bir karar olmalıdır.” ifadelerinin devamında ”Bu onlar için küçük ve kolay bir zafer olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Siyasi Analist Stefan Vladisavljev bu durumu şu şekilde ifade etti: ‘‘Bu talep Karadağ veya bölgenin başka bir ülkesinin AB’den bölgede Çin etkisini zayıflatmak için talep ettiği ilk yardımdır.” ifadelerinin devamında, ‘‘Biz Çin’e karşı Brüksel’den bu kadar açık yardım talep eden başka bir ülke daha önce görmedik.” ifadelerini kullandı.

Karadağ 2014 yılında Çin’in ‘EximBank’ ından bir yol yapımı için 1 milyar dolar değerinde kredi almıştı. Spajiç, otobanın ilk bölümü olan yolun dörtte birini 20 milyon Euroya tamamladı, bu rakam dünyada ki en pahalı yollardan biri olma özelliğini taşıyor.

 

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 13.04.2021

 

AB Batı Balkanlar ve Sınırlar Konusunda Net

Avrupa Komisyonu sözcüsü Peter Stano 13 Nisan Salı günü yaptığı basın açıklamasında bazı basın kuruluşlarına göre Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Brüksel’e gönderdiği ve Batı Balkanlar’da sınırların yeniden çizilmesinden bahseden kayıt dışı belge hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Komisyon sözcüsü Stano böyle bir belgeden haberdar olmadıklarını ve bu konudaki herhangi bir sorunun ya Sloven ortaklarına ya da Avrupa Konseyi’ne yöneltilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak AB’nin Batı Balkanlar ve sınırlar konusundaki tutumunun çok net olduğunu belirtti.

“Sınırlar konusunda değiştirilmesi gereken hiçbir şey yok. Bölgesel işbirliği, uzlaşma için çalışmalıyız, fikir bu ve katılım sürecinin mantığı bu. Amacımız tehlikeli alanlara girmeyen, AB hukukuna ve AB ilkelerine bağlı kalan bir süreçte ülkeler arasında olabilecek tüm sorunları çözmeye çalışmak” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 13.04.2021

 

Yunanistan Deniz Yetki Alanlarının Belirlenmesi İçin Libya’yla Müzakerelere Başlamak İstiyor

Yunanistan, Libya ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere derhal başlama konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

Resmi ziyaret kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gelen Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Başbakan Kiryakos Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Yunanistan Başbakanlığından yapılan açıklamada, “Miçotakis ile el-Menfi, deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere derhal başlanması için mutabık kaldı.” ifadesi kullanıldı. Miçotakis’in, bu konudaki olumlu niyeti için el-Menfi’ye teşekkür ettiği belirtilen açıklamada, tüm yabancı askerlerin Libya’dan çekilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleşmesinin önemine vurgu yapılırken yakın bir dönemde Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis’in ekonomi alanında iş birliği potansiyelini ele almak üzere Libya’yı ziyaret edeceği kaydedildi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 14.04.2021

 

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

 TUİÇ Balkan Stajyerleri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...