Haftalık Balkan Bülteni / 5 – 12 Mart

 

 

Yuri Kim, Elbasan’daki Listelerin Liderleriyle Buluştu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arnavutluk Büyükelçisi Yuri Kim, Sosyalist ve Demokrat Partilerin siyasi yöneticileri ile bir araya gelmek için bugün Elbasan’ı ziyaret etti. Elde edilen bilgilere göre, Büyükelçi Kim, SP’den Taulant Balla ile ve Demokrat aday Gazment Bardhi ile olmak üzere iki ayrı görüşmesi olacak.

Kim’in Elbasan ziyareti, partilerin Arnavutluk Meclisinde görev süresi kazanmak isteyen aday listelerini resmen yayınlamaları sonrasında gerçekleşti. Elbasan’ın vekaletini kazanma yarışının geçmişteki gerginlikler göz önüne alındığında zorlu geçmesi bekleniyor.

ABD Büyükelçisi, siyasi partileri suçlanan kişileri seçimlere katılmaktan men etmeye çağırdı ve parti liderlerinin listelerinden sorumlu tutulacaklarını ekledi.

Öte yandan, Merkez Seçim Komisyonu adayları onaylamaya çoktan başladı.

 

Kaynak: ABC News

Tarih: 10.03.2021

 

Jaço: Siyasi Güçler Özel Önem Vermeli

Amerikan Ticaret Odası Başkanı Enio Jaço, işletmelerin Covid’den kaynaklandığı duruma ilişkin yıllık bir analiz yaptı ve salgınla karşı karşıya kalan işletmeler ve bu durumun getirdiği sonuçlar arasında denge kurdu.

Jaço, salgının olumsuz etkisinin büyük olduğunu vurgularken, işletmeler üzerinde büyük bir baskı olduğunu bir kez daha sözlerine ekledi.

Başkan Enio Jaço medyaya yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerin en büyük zorluğunun yeni gerçekliğe uyum sağlamak olduğunu, zira pandemi sona erene kadar eskisine döneceğimize inanmanın saflık olacağını söyledi.

Ona göre, Arnavutluk ekonomisinin en büyük sorunu yolsuzluktur, siyasi güçlerin bu soruna özel önem vermesi gerektiğini vurguladı.

 

Kaynak: ABC News

Tarih: 10.03.2021

 

Şefik Caferoviç, Milorad Dodik’in “Barışçıl Ayrılık” Konulu Açıklamalarına Sert Tepki Gösterdi

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Şefik Caferoviç, Republika Srpska   Ulusal Meclisi’nin (NSRS) dünkü toplantısından çıkan sonuçların  son derece tehlikeli olduğunu ve “barışçıl ayrılık” fikrinin Bosna-Hersek’in sınırları yeniden çizmek ve barışı tehlikeye atmaya yönelik yeni girişimler olduğunu ifade etti.

Caferoviç aynı zamanda verdiği demeçte Republika Srpska’dan gelen parçalanma ve ayrılma tehditlerini, bir zamanlar savaş suçlusu Radovan Karadziç’in ifadeleriyle benzerlik taşıdığı dikkat çekti. Bosna-Hersek’in, Dayton’dan çok önce var olduğunu ve Dayton olmasa da var olacağının altını çizdi. Aynı zamanda NSRS’in Yüksek Temsilcilik ile ilgili aldığı kararın hukuki olarak geçersiz olduğunu ve bu alınan kararların Yüksek Temsilciliğin Bonn Yetkilerini işleyişe sokmaktan öteye gitmeyeceğini ifade etti.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic ise Milorad Dodik’in açıklamalarını soykırım politikasının bir devamı olarak nitelendirdi. Bosna-Hersek halkının bu ifadelere göz yummayacağını ve Dodik’in görevini ifa etmeye geri dönmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 11.03.2021

 

Bulgaristan Yolsuzluk Sorunu ve Ciddi Reformların Eksikliği Nedeniyle En Az 2026 Yılına Kadar Euro Bölgesi Dışında Tutulacak

Önde gelen enstitüler ve uluslararası kuruluşlar, Parlamento seçimlerinden birkaç hafta önce, Bulgaristan için 2021 ve sonrasındaki döneme dair tahminlerini sundular; bu tahminler, hükümetin uygulaması gereken ciddi reformlar ve yolsuzlukla mücadele için -en iyi ihtimalle – çok düşük beklentiler içeriyordu.

IMF, OECD, Ekonomist Dergisi İstihbarat Birimi ve büyük pazarlama grubu IHS, salgının ilk yılında ülkenin makroekonomik göstergelerini, hükümetin mali teşviki ile beraber istikrarlı bir para birimi, kısıtlanmış maliye politikası ve serbest ticaret gibi politikalarla tanımladı.

Ancak bazıları iktidar partisi arasında popüler olan bazı önlemlerin – özellikle kamu sektörü ücret artışları ve emekli maaşlarının yanı sıra kamu ihale prosedürlerinin- bu durumda tam bir revizyona ihtiyaç duyacağı konusunda uyardı.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 08.03.2021

 

Bulgaristan, Üç Deniz Girişimi Projelerini AB ile Senkronize Etmek için Çalışmaya Devam Ediyor

Üç Deniz Girişimi, ekonomik büyümeyi sağlamak ve Doğu ile Batı Avrupa arasındaki sosyal ve ekonomik uyumu hızlandırmak için değerli bir araç olarak kendini kanıtladı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev 9 Mart’ta Tsvetan Kyulanov  (Bulgaristan Avrupa Komisyonu Temsilciliği Başkanı.) ile Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı görüşmede, Avrupa Komisyonu’nun aktif katılımının bu hedefe ulaşılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu, ABD ve Federal Almanya Cumhuriyeti ile birlikte Üç Deniz Girişimi’nin stratejik ortaklarından biridir. Bulgaristan Devlet Başkanı, girişimin dönüşümlü başkanı olaran Bulgaristan’ın Üç Deniz projelerini AB politikalarıyla senkronize etmek için çalışmaya devam edeceğine işaret etti.

Rumen Radev, “Üç Deniz bölgesel girişimi, mevcut altyapı farklılıklarının aşılmasına katkıda bulunuyor ve bölgedeki 12 Avrupa ülkesinin Batı Avrupa ile entegrasyonuna katkıda bulunuyor, bu da tüm Avrupa Birliği’ni daha da güçlendiriyor.” Dedi ve üst düzey bir Avrupa Komisyonu temsilcisini Sofya’da yapılacak zirveye katılmaya davet etti.

Avrupa Komisyonu Bulgaristan Temsilciliği Başkan Vekili Tsvetan Kyulanov, Komisyonun Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager tarafından “Üç Deniz Girişimi” için ifade edilen desteği hatırlattı ve girişimin yatırım fonunun geliştirilmesindeki ilerlemeye dikkat çekti. Üç Deniz girişimi kapsamındaki projelerin AB’nin Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planında belirtilen önceliklerle senkronizasyonunu hedefleyerek işbirliği fırsatlarının ana hatlarını çizdi. Üç Deniz girişimi kapsamındaki projelerin AB’nin Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planında belirtilen önceliklerle senkronizasyonunu hedefleyen işbirliği fırsatlarından bahsetti.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 09.03.2021

 

Bulgaristan’daki ‘Korkunç’ Basın Özgürlüğü Durumunun Üstesinden Gelmek için Öneriler

Sınır Tanımayan Gazeteciler (STG), Bulgaristan’daki basın özgürlüğünün “vahim” durumuna nasıl çözüm bulunacağına dair 10 tavsiye yayınlayarak, önümüzdeki ay yapılacak seçimler öncesinde bu “hayati” konu hakkında ulusal bir tartışmayı canlandırmayı amaçladığını söyledi.

Paris merkezli grup 10 Mart’ta yaptığı açıklamada, Bulgar medya uzmanlarının yardımıyla hazırlanan tavsiyelerin hükümetin basın özgürlüğünü öncelik haline getirmedeki “başarısızlığı” sonrasında, esasında AB üye devletlerdeki bütün siyasi partileri ve halkı hedef aldığını söyledi.

STG’nin AB ve Balkanlar masası başkanı Pavol Szalai, Bulgaristan’da basın özgürlüğünün bir çıkmaza girdiğini ve bağımsız medyanın kaybolmanın eşiğinde olduğunu belirterek, 4 Nisan parlamento seçimlerinin iç siyasi güçler ve medyanın özgürlüğü ve kalitesiyle ilgilenen her seçmen tarafından harekete geçme fırsatı sağladığını da sözlerine ekledi.

Gazetecilerin güvenliği, bilgiye erişim, etik ve medya finansmanı ile ilgili öneriler bahsedilen 10 tavsiye arasında yer almaktadır.

STG, bunların ülkede basın özgürlüğünü iyileştirmek için “bağımsız ve çoğulcu bir ulusal komisyon” oluşturma önerisiyle (bir yıl önce Başbakan Boyko Borisov hükümetine sunulan ancak “yanıt verilmeyen yasa teklifi ile) birleştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Bulgaristan, Watchdog Araştırma Firması’nın 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, tüm üye AB ülkelerinin arasında en düşük konuma sahip olarak, 180 ülke arasında 111. sırada yer aldı.

RSF, yetkililerin “bu ihlallere yanıt vermek için mücadele ederken” geçen yıl gazetecilere, işleriyle bağlantılı olarak “çok sayıda şiddet vakası” kaydettiğini söyledi.

Bulgar medya profesyonelleri de sık sık “adli ve ekonomik tacize” maruz kalıyor ve hükümeti eleştiren muhalif medya “devlet reklamlarından ve bilgiye erişimden mahrum bırakılıyor”.

Watchdog Araştırma Firması’na göre, “Kamu yayıncılarının bağımsızlığı siyasi müdahaleden muzdaripken, bir çıkar çatışmasında, bazı özel sektöre ait medya grupları gazetecilik etiğine bakılmaksızın muhaliflere misilleme yapmak için kullanılıyor.”

 

Kaynak: Radio Free Europe

Tarih:10.03.2021

 

Adalet Bakanlığı Avrupa Tutuklama Kararları için Çalışma Grubu Topladı

Adalet Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, AB Adalet Divanı’nın kararı üzerine bir çalışma grubunu acilen topladığını, buna göre Bulgaristan’ın aranan bir kişiyi teslim etmeden önce, tutuklama emri çıkarırken adli kontrol sağlamadığı için etkili adli savunma şartlarını karşılamadığını söyledi. Çalışma grubu Yargı, Yüksek Baro Konseyi ve akademik camiadan temsilcilerden oluşacaktır.

Bulgar savcılık servisi tarafından çıkarılan Avrupa Tutuklama Müzekkereleri üzerindeki adli kontrolün düzenlenmesine ilişkin olarak Adalet Divanı’nın kararında ortaya çıkan soruna yanıt vermek için yasal değişiklikleri tartışacaklar.

Avrupa Adalet Divanı, bir İngiliz mahkemesinin Svishtov’daki (Tuna nehrinde) savcılık tarafından çıkarılan bir Avrupa Tutuklama Emri hakkında yaptığı soruşturma sonrasında kararı uygulamaya karar verdi.

 

Kaynak: Bulgarian News Agency

Tarih:11.03.2021

 

Sırp Cumhuriyeti: Yüksek Temsilciler Meclisi Kapatılmalı

Yüksek Temsilciler Meclisi, 1992-1995 yılında yaşanan Bosna Savaşı’nı bitiren anlaşma olarak bilinen Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanması üzerine 1995 yılında kuruldu. Bosna Hersek’teki en üst uluslararası otorite olan Yüksek Temsilciler Meclisi (OHR), anlaşmanın uygulanmasını denetleme görevini üstlenmektedir.                                    

Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi çarşamba günü yapılan toplantıda, Yüksek Temsilciler Meclisi’nin kapatılması gerektiği çağrısında bulundu. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Yüksek Temsilciler Meclisi’ni konumu kötüye kullanmak ve Sırp Cumhuriyeti’nin aleyhine çalışmalar yapmak ile suçladı. Dodik, ‘‘Savaşın üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen hala bir koruma altında yaşıyoruz. Birbirimizle ilgili sorun yaşamıyoruz, yaşanan sorunlar ise Yüksek Temsilciler ve sözde uluslararası topluluğun eylemlerinden kaynaklanmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

Parlamento, mevcut Yüksek Temsilci Valentin Inzko’dan sonra yeni bir Yüksek Temsilci’ye gerek olmadığı görüşünde. Bu görüşün yanı sıra, Bosna’nın geleceği ve işleyiş yetkisinin Yüksek Temsilci’ye değil Bosna halkına ait olması gerektiği vurgulandı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 10.03.2021

 

Başbakan Andrej Plenkovic: Hırvatistan, Avrupa’nın Geleceği Adlı Konferansa Katkı Sağlayacak

 Başbakan Andrej Plenkovic Perşembe günü Brüksel’de yaptığı açıklamada, Hırvatistan’ın Demokrasi ve Demografiden Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı Dubravka Suica’nın önemli rollerden birine sahip olacağını ve Avrupa’nın Geleceği adlı Konferansa katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Plenkovic Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ile görüştükten sonra gazetelere verdiği demeçte, “Hırvatistan küresel zorluklara birlikte nasıl cevap verilebileceği ve bu konferansın AB kurumlarının, vatandaşların beklentilerine ve şu anda öncekinden çok farklı olan dünyadaki birçok meselenin nasıl iyileştirilebileceği konusundaki tartışmaya katkıda bulunacaktır” dedi.

Üç AB kurumlarının liderleri Çarşamba günü, vatandaşların gelecek yıl ne tür bir birlik istediklerini söyleyebilecekleri bir kamu forumu olarak tasarlanan Avrupa’nın Geleceği Konferansı konulu ortak bir bildirge imzaladılar.

Konferansın 9 Mayıs’ta yani Avrupa Günü’nde açılması bekleniyor. Konferansa, Komisyon Başkanı, Parlamento Başkanı ve AB Konseyi dönem başkanlığını yürüten ülkenin Başbakanından oluşan üç üyeli bir kurul başkanlık edecek.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 11.03.2021

 

Hırvatistan Med-7 Grubuna Katılmak İstiyor

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic-Radman Perşembe günü Kıbrıs’a yaptığı ziyarette, Hırvatistan’ın MED 7 grubuna katılmak istediğini söyledi. MED7 bazı Akdeniz bölgesi AB üye ülkelerinin (Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz ve İspanya) yer aldığı bir ittifaktır.

Bu ziyaret, bir Hırvat Dışişleri Bakanı’nın 12 yıldır Kıbrıs’a yaptığı ilk ziyaretti. Grlic-Radman, Aralık ayı sonlarında Sisak-Moslavina ilçesini vuran 6,2 büyüklüğündeki bir depremin ardından Kıbrıs’ın Hırvatistan’a yaptığı yardımlardan ötürü teşekkür etti. Bu nazik yardımın ve dayanışmanın iki ülke arasındaki gerçek bir dostluğun işareti olduğunu söyledi.  Grlic-Radman, Hırvatistan’ın Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözümü desteklediğini ve adanın tek toplumlu, iki bölgeli bir federasyon olarak birleştirilmesini destekleyeceğini söyledi.

Aynı zamanda iki bakan; göç yönetimi, Güneydoğu Avrupa ve Bosna Hersek’teki durumlar hakkında da görüştü.

 

Kaynak: N1

Tarih: 11.03.2021

 

Cephe Ültimatomu Karadağ Hükümeti’nin Hayatta Kalmasını Şüpheye Bağlıyor

Karadağ’ın yeni hükümetinin kaderi, büyük bir koalisyon ortağının parlamentodaki desteği kesmekle tehdit etmesi sonrasında Niksiç’te bu ay yapılacak önemli yerel seçimlerin sonucuna bağlı olabilir. İktidar koalisyonundaki en büyük siyasi bloğun isyanıyla karşı karşıya kalan Başbakan Zdravko Krivokapiç’in “uzman” hükümeti, vaat ettiği reformların hiçbirini parlamento aracılığıyla alamamakla karşı karşıya.

Koalisyonun 81 sandalyeli parlamentodaki 41 sandalyesinden 19’unu kontrol eden Demokratik Cephe, bir zamanlar egemen olan Demokratların hizmetkarı olarak görülen Özel Devlet Savcısı Milivoje Katnic’in görevden alınmasına hükümet yasalarına olan desteğini şart koşuyor. Sosyalistler Partisi, DPS ve yeni bir polis şefi için işe alma sürecinin yeniden yürütülmesini talep ediyor.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 9.03.2021

 

Karadağ Boşnak Partisi Genel Başkanı Husovic Yaşamını Yitirdi

Karadağ’daki Boşnak Partisi’nin 57 yaşındaki Genel Başkanı Rafet Husovic hayatını kaybetti. Bir süredir sağlık sorunları bulunan ve tedavi gören Rafet Husovic’in 9 Mart Salı günü hayata gözlerini yumdu.

Rožaje Belediye Başkanı Rahman Husović, Boşnak lider ve uzun vadeli Başbakan Yardımcısı Rafet Husović’in ölümü nedeniyle 10 ve 12 Mart’ı o şehirde yas günleri ilan etme kararı aldı. Ayrıca eski siyasetçinin memleketi Rozaje’de toprağa verileceği bildirildi. Husovic’in ölümünün ardından Karadağ’daki Büyükelçimiz Sn. Songül Ozan başta olmak üzere, Sn. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Başkanı Sn. Mustafa Şentop başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı yayınladı. Bu mesajlar ile bir kez daha Türkiye-Balkan ilişkilerinin tablosu siyasi açıdan resmedilmiş oldu.

 

Kaynak:  CDM

Tarih: 10.03.2021

 

Karadağ Ekonomisine IMF Desteği

Karadağ Merkez Bankası Başkanı Radoje Zugic, Karadağlı yetkililerin IMF Uluslararası Para Fonu ile istişarelerinde, koronavirüs salgını ekonominin neredeyse tüm sektörlerinde olumsuz eğilimlere neden olmasına rağmen, bankacılık sisteminin yüksek düzeyde bir direnç gösterdiğini söyledi. Koronavirüs salgını, ekonominin hemen hemen tüm sektörlerinde olumsuz eğilimlere yol açsa da bankacılık sistemi, kriz öncesi iyi durumunun yanı sıra IMF’nin proaktif eylemi sayesinde yüksek düzeyde direnç göstermiş ve finansal sistemin korunmasına katkıda bulunmuştur.

IMF’nin Karadağ için projeksiyonlarını önümüzdeki dönemde güncelleyeceğini duyuruldu. IMF’nin Karadağ ekonomisinin 2020 yılında yaşadığı düşüşüne ilişkin ön tahmini, Karadağ Merkez Bankası’nın tahminine benziyor. Turizm sezonunun bu yıl daha iyi geçeceği beklentisinden hareketle, ekonominin geçen yılki güçlü durgunluktan sonra 2021’de kısmen toparlanması ve önümüzdeki 2-3 yıl içinde kademeli olarak 2019 düzeyine dönmesi bekleniyor.

 

Kaynak: bankar.me

Tarih: 12.03.2021

 

Dukanovic Kiliseyi ve Piskoposlarını Henüz Affetmedi

Başbakan Zdravko Krivokapiç, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Dukanoviç’in, Karadağ’ın haklarından mahrum edilmiş halkını kimin hangi millet ve dinden olduğunu sormadan birleştirdikleri için henüz kiliseyi ve piskoposlarını affetmediğini söyledi.

Dukanoviç’in Başbakan’ın, hükümetin 100.Gününde yaptığı konuşmada devletin ve Karadağ halkının en açık düşmanlarından birinin cenazesine neden katıldığını açıklamamasına tepki olarak, Karadağ’ın memnuniyetle karşıladığını söyledi. Onun yetkilileri, 20. ve 21. yüzyılların en iyi entelektüellerinin ve en büyük din adamlarının cenazelerine katıldı.

Krivokapiç Twitter’da yaptığı açıklamada, “Yetkililerin uyuşturucu karteli liderlerinin veya beyaz dünya kodamanlarının cenazelerine gittiğini hayal edin… Ona göre, kaybedenin kızmaya hakkı var ama bu öfke o kadar uzun sürmemeli.”

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 12.03.2021

 

LDK’nın Adaylık Yarışı

Kosova Demokrat Birliği’nin (LDK) 14 Şubat parlamento seçimleri sonrası almış oldukları kötü sonuç doğrultusunda İsa Mustafa, istifasını sunmak için partinin olağanüstü meclisini toplamaya karar vermişti. Yeni, genel başkan seçimi için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde, Anton Quni aday olacağını söyledi. Bunun yanı sıra, yapılan Cumhurbaşkanlığı toplantısında Lütfi Haziri ve Lumir Abdixhiku da adaylığını açıkladılar. Hali hazırda Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı olan Besian Mustafa da parti başkanlığına aday olacağını açıklayanlar arasında yer aldı. Bu şekilde aday sayısı 4’e yükselmiş oldu.  14 Mart’ta yapılacak olan seçimde 38 LDK şubesinden 355 delege oy pusulalarını kullanmak üzere toplanacak. Yalnızca delegelerin onayını ilk olarak alan adaylar birliğin yüksek organına geçme hakkı kazanabilir çünkü aday olarak onaylanmak için, adayların her birinin %50+ delegelerin oylarından birini alması gerekiyor.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 08.03.2021

 

Dışişleri Bakanı Görevinden İstifa Etti

Kosova Dışişleri Bakanı Meliza Haradinaj Stublla, medyada kocasının mecliste bir sandalye kazanmasına yardımcı olmak için seçim yetkililerine rüşvet verdiği yönündeki iddiaları video şeklinde yayınladıktan sonra istifa kararı aldı. 14 Şubat seçimlerinde çalınan oylarla ilgili skandala karışmalarının ardından Dışişleri ve Diaspora Bakanı görevinden ve Kosova’nın Geleceği için İttifak’ın (AAK) tüm görevlerinden istifa etti. İstifasını Facebook platformu üzerinden duyuran Stublla, suçlamaların gerçeklik yansıtmadığını, vicdanının rahat olduğunu belirtmesinin yanı sıra hakaret, iftira ve şantaj için dava açtığını söyledi. “Manipülatörler, kim olurlarsa olsunlar ve menfaatleri ne olursa olsun, onlara hak ettikleri cezaları diliyorum” sözlerinin ardından Devlet Savcılığını da kendisi aleyhindeki iddialara mümkün olan en kısa sürede ışık tutmaya çağırdı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 09.03.2021

 

Kosovalılar, İspanya’nın 2022 Elemeleri İçin Koyduğu Bayrak ve Marş Yasağını Tanımayacaklar

İspanya’nın 2022 Dünya Kupası Elemeleri maçlarında Kosova için bayrak ve marş yasağı koymasının üzerine Kosova’dan tepki geldi. İspanya’nın AB içerisinde kendilerini tanımayan 5 ülkeden biri olduğu gerçeğini de göz önünde bulunduran Kosovalılar, böyle bir uygulama ile karşılaşırlarsa bu yasağı boykot edeceklerini ifade ettiler. Daha önce Kosova’dan ‘bölge’ olarak bahseden İspanya’ya karşı öfkeli olan Kosovalılar İspanya’yı provakasyon yapmakla suçlayarak kendi bağımsızlıklarını vurgularken, bayraklarının açtırılmaması ve marşlarının söyletilmemesi halinde oyuna çıkmayacaklarını dile getirdiler. Bu durumu İspanya’ya bildirdiğini belirten Kosova, UEFA’dan koruma istemek için başvuracağını eklemiştir.

 

Kaynak: insideworldfootball

Tarih: 10.03.2021

 

Kosovalı Askerler Barışı Koruma Görevinde

“Adem Yaşari” kışlasında yapılan tören, Kosova Güvenlik Gücüne (KSF) ait sembolik sayıda askerden oluşan ilk birliği, Amerikan barışı koruma birlikleriyle birlikte ilk uluslararası barışı koruma misyonuna yolladı. Kosova Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani, bu durumun Kosova için tarihi bir gün olduğunu söylerken misyonun Kosova askerlerinin kapasitesini test etmek için de kullanılabileceğini ekledi. Altı aylık bu görevin ABD ve Amerikan askerleri olmadan mümkün olmayacağını ve Amerikan ordusuyla işbirliği programının uzun vadeli olduğunu ayrıca bölgesel gelişmeyi teşvik etmek için çok faydalı bir hamle olduğunu belirtti. Sözlerini “Bir zamanlar barış gücü ithal eden bir ülkeden, bugün yavaş yavaş barış gücü ihraç eden bir ülkeye dönüşüyoruz.” diye bitirdi.

 

Kaynak: AlJazeera

Tarih: 10.03.2021

 

Kudüs’te Açılacak Büyükelçiliğin Açılış Tarihi Belirlendi

Kosova’nın Kudüs’teki büyükelçiliğinin açılma günü 15 Mart Pazartesi olarak belirlendi. Yapılacak törende her iki ülkeden üst düzey diplomatlar yer alacak. Çek Cumhuriyeti 11 Mart’ta Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ve Çek Başbakanı Andrei Babish’in huzurunda başkentin merkezinde büyükelçiliğinin açılışını yaptı. Yine Perşembe günü, Başbakan Benjamin Netanyahu Babis ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban arasında bir zirve düzenlendi. Orban, İsrail ve Macaristan’ın pandemi nedeniyle karşı karşıya olduğu mali krize rağmen 2020 yılında ikili ticaretin arttığını belirtirken bu durumun “dostluk ifadesi” olduğunu da söylemekten kaçınmadı. Sonuç olarak Kosova, Kudüs’te büyükelçilik açan üçüncü ülke oldu.

 

Kaynak: Israel Hayom

Tarih: 12.03.2021

 

Rapor, Emlak Vergilerinin Tahsilatında Net Etnik Bölünmeyi Gösteriyor

Sivil İletişim Merkezi tarafından hazırlanan bir raporda, Makedonya’daki etnik Arnavut belediyelerin çoğunluğu vatandaşların çok az veya hiç emlak vergisi ödemedikleri ortaya çıktı.

Raporda, Üsküp’ün kuzeyinde çok sayıda Arnavut mafya grubunun merkezi olarak ün salmış büyük bir belediye olan Aracinovo’nun, vergi mükelleflerinin bir listesini bile hazırlamakla uğraşmadığı için herhangi bir emlak vergisi toplamadığı ortaya çıktı. Aracinovo’nun yanında, Üsküp’ün güneyindeki bir Arnavut bölgesi olan Studenicani ve emlak vergisi tahsilat oranı en kötü olan Mavrovo / Rostuse kayak merkezi bölgesi yer alıyor.

En iyi tahsilat oranları Rosoman ve Resen’de bildirilirken, Üsküp’ün Centar bölgesi toplam emlak vergilerinin çoğunu – yılda yaklaşık 2,3 milyon EUR – ülke çapında toplanan tüm emlak vergilerinin neredeyse yüzde onu – tahsil ediyor. Raporda, “Genel olarak, vergi toplama oranı en yüksek orta Vardar bölgesinde ve en düşük kuzeybatı Polog bölgesinde” denildi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 08.03.2021

 

Zaev: Aşı almamıza yardımcı olmaları için gizli servislerden insanlarla da iletişime geçtim

Başbakan Zoran Zaev salı günü Sitel TV’ye verdiği röportajda, çeşitli üreticilerin aşılarının bu ayın sonuna kadar ulaşmasının beklendiğini duyurdu. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki gizli servislerden insanlarla iletişim kurduğunu açıkladı.

Pfizer sözleşmesi imzalandı. Mart ayı sonuna kadar 21.000 aşının gelmesi bekleniyor. Daha büyük miktarlar Nisan-Mayıs aylarında gelmeye başlayacak. Covax aracılığıyla 20-30.000 dozun Mart ayı sonuna kadar ulaşmasını bekliyoruz. Çin aşılarının da Mart ayında ulaşmasını bekliyoruz. Aşılama hızı dünyada üretilen toplam aşı miktarlarına bağlıdır. Daha önce AstraZeneca Britain ile iletişime geçmemize rağmen, son mektupları AstraZeneca Avusturya’ya gönderiyoruz. Zaev, “yardım için gizli servislerle, diplomat olan ve şimdi MI6 başkanı ve benzeri kişilerle temasa geçtim” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 09.03.2021

 

Zaev ve Dimitrov, AB Entegrasyon Planlarından Bir Başkasını Açıkladı

En azından yakın vadede AB perspektifinin kaybedilmesiyle karşı karşıya kalan Zoran Zaev ve Başbakan Yardımcısı, AB entegrasyonuyla suçlanan Nikola Dimitrov yeni bir “gündem” açıkladı. 2017’de iktidara gelmesinin ardından ilan ettiği “3-6-9 Ajanda” (görevdeki ilk 3, 6 ve 9 aydaki görevlere atıfta bulunur) ve 2018 için açıklanan “Plan 18” gibi, en son Makedonya’yı AB’ye yaklaştırmak “Gündem 21” veya “Evde Avrupa” olarak adlandırılıyor. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, Zaev yakın zamanda gerçek bir AB entegrasyonu olmayacağının farkına vardı, bu nedenle günün sloganı: “Avrupa değerlerini eve getirmek”.

Ve geçen hafta açıklanan yolsuzlukla mücadele “eylem planı” nda olduğu gibi, Zaev ve Dimitrov, “Gündem 21” planının GRECO, Venedik Komisyonu ve rejimin yolsuzluğu ve organize suçları azaltacak diğer kurumların tavsiyelerini içereceğine söz verdiler. Zaev, eski gizli servis şefi Saso Mijalkov’un kendisiyle koordine edilmiş gibi görünen bir hareketiyle kaçışından zar zor kurtuldu (?) ve her hafta büyük yolsuzluk skandallarıyla karşılaşmaya devam ediyor.

Tarih ve ulusal kimlik konularında ciddi tavizler talep eden Bulgaristan, Makedonya’nın AB üyeliğini engelledi. Bu hareket Dimitrov’u neredeyse Hükümet dışına itti – Bulgaristan kendisiyle görüşmeyi reddettiği ve AB üyelik müzakereleri olmadan tutumu anlamsız kaldığı için son birkaç aydır kamuoyunda nadiren görüldü. Zaev, Bulgaristan’ın sonunda vetoyu kaldıracağı konusunda ısrar etmekle birlikte, çok az ayrıntı sundu.

Bu süreçte uzun süredir varız ve durmayacağız. Zorluklarla karşı karşıyayız ama cesaretimiz kırılmayacaktır. Zaev, Bulgaristan’ın vetosunu kaldırmaya yönelik siyasi ve diplomatik çabaları sürdürdüğümüzü ve birleştiğimizde ve kararlı sonuçların geleceğini söyledi.

Dimitrov, katılım müzakerelerini başladıkları zaman yürütmek niyetinde olan SEP departmanının, Fransa’nın, aday ülkenin performansından memnun olmaması halinde katılım sürecini tersine çevrilebilir hale getirmenin yollarını talep etmesinden sonra uygulamaya konan yeni AB genişleme metodolojisini izlemeye hazırlandığı konusunda ısrar etti.

Dimitrov, tüm müzakere yapılarını gözden geçireceğimizi, süreçte uygun koordinasyonu ve kapsayıcılığı sağlayacağımızı, böylece toplumumuzdaki tüm faktörlerin yerini bulabileceğini ve başlayabilecekleri anda hazır olacaklarını söyledi.

Muhalefetteki VMRO-DPMNE partisine göre, bu, kendisinden önceki pek çok kişi gibi başarısız olan bir başka plan. VMRO bir basın açıklamasında “Zaev dört yılını yerinde durarak harcadı ve önemli hiçbir şey yapılmadı” dedi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 10.03.2021

 

Avrupa İşleri Sekreterliği, Makedonya’nın İhtiyacı Olmadığı için AB’nin Koronavirüs Yardım Paketinden Çıkarıldığını Söyledi

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bir dizi AB üye ve aday ülkesini desteklemek için yarım milyar Euro’nun üzerinde bir paket açıkladı. Görünüşe göre Makedonya pakette yer almıyor.

Von der Leyen, bayrak emojilerini kullanan ülkelerin listesini tweetledi. Aday ülkelerden listede Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan yer alırken Makedonya yer almıyor.

Sağlık sektöründeki devlet maliyesinin kaliteli ve zamanında yönetilmesinin yanı sıra Covid-19 ile mücadelede büyük miktarda bağış sağlandığında devlet kurumlarının hızlı ve verimli bir şekilde organize edilmesinden dolayı (koruyucu ekipman, yüz maskeleri, Bu ihtiyaçlar için ek harcamalara neden olmayan tıbbi ekipman, vantilatörler vb.) Dayanışma Fonu’ndan alınan paranın kullanılması için AB tarafından öngörülen asgari tutara ulaşılamamıştır.

Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov başkanlığındaki Avrupa İşleri Sekreterliğinin Makedonya’nın neden AB Dayanışma Fonu’ndan yardım almayacağına ilişkin açıklaması bu şekildedir.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 11.03.2021

 

Sırbistan, Eski Bosnalı Sırp Askerini Yargıladı

Dragan Dopudja adlı eski Bosnalı Sırp Ordusu askeri, on sivili öldürme suçundan Belgrad’da yargılandı. 1992 yılında Bosna Savaşı sırasında Bihac yakınlarında en az on sivil insanı öldürmekle suçlanan Dopudja, salı günü Belgrad Yüksek Mahkemesinde yargılanmaya başladı. 1992 yılı yazında Bihac yakınlarında bulunan Hrgar kasabasında en az on Boşnak sivili öldürmekle suçlandı. Dopudja suçlamaları reddederek, o tarihte yalnızca askeri polis üyesi olduğunu savundu. Eylül 1992 yılında 15.Bihac Tugayına katıldığını da belirtti. Savunmasında olay yerinde hiç olmadığını söyledi. Mahkumların eski bir traktör tamirhanesinde tutulduğunu ifadesinde doğruladı, ancak gözaltı tesisine hiç girmediğini iddia etti. Bosna Savcılığı Dopudja ve eski askeri polis Zeljko Stanarevic’i, 2017 yılında 13 yıl hapis cezasına çaptırdı. Dragan Dopudja’nın davası yaşadığı Sırbistan’a devredildi ve 2020 yılında suçlamada bulunuldu.

 

Kaynak: BalkanInsight

Tarih:09.03.2021

 

Sırbistan ve Türkiye Arasında Gelişen İlişkiler

Sırbistan’da görev süresini tamamlayan eski Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgic, Türkiye-Sırbistan ilişkileri hakkında konuştu. İki ülke arasındaki ilişkilerin sorunsuz olduğunu ve bunun tüm bölgenin siyasi ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin en iyi seviyede olduğunu ve belirledikleri ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinin, tüm alanlara pozitif yansıyacağını söyledi. Turizm ilişkilerinin de pandemi sonrası gelişeceğini öngördüğünü belirtti. İki ülke arasındaki kültürel ilişkilerinde yoğunlaşacağına inandığını söyledi. İlerleyen dönemde sağlık ve enerji alanlarında da iş birliğini arttırmayı arzu ettiklerini belirtti.

Kaynak: Zambak.ba

Tarih:10.03.2021

 

Sırbistan, Koronavirüs Nedeniyle Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağını Duyurdu

Sırbistan, koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla kötüleşen durum nedeniyle önümüzdeki hafta sonu olan 13 ve 14 Mart için iki günlük bir sokağa çıkma yasağı duyurdu. Bu karar, cumhuriyetin hükümetine bağlı kriz merkezi tarafından alındı.

Sırp hükümetinin basın servisine göre, önümüzdeki iki gün içinde ülkedeki marketler, eczaneler ve benzin istasyonları dışında tüm ticaret tesisleri kapatılacak. Kafeler, restoranlar ve eğlence mekanları da hafta sonları kapalı olacak ve planlanan tüm toplu etkinlikler iptal edildi. Ayrıca tüm lise öğrencilerinin önümüzdeki hafta uzaktan eğitimlerine devam edeceği bildirildi.

Hükümete göre Sırbistan’da halkın koronavirüse karşı aşılanması aktif olarak devam ediyor. Neredeyse iki milyon insan, neredeyse ülke nüfusunun dörte biri ilk dozda aşılanması gerçekleştirildi. Aşılama, tercihe bağlı olarak Sputnik V, Pfizer / BioNTech, AstraZeneca ve Sinopharm ile yapılmaktadır.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 11.03.2021

 

Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan’daki Hırvat Azınlığı Savunmak için Konuştu

11 Mart’ta, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı, Hırvat dilini resmileştirme talebinin ardından Sırbistan’daki Hırvat ulusal azınlığı mensuplarına yönelik çok sayıda tehdit, sindirme ve hakaretten duyduğu endişeyi dile getirdi. Bu, Hırvat haber ajansı Index tarafından bildirildi.

Subotica şehrinde Banevak diline resmi statü verilmesi prosedürünün başlamasından sonra ortaya çıkan kamuoyu tartışmasına devam eden bakan, “Subotica’daki Hırvat ulusal azınlık kurumlarının temsilcileri, sosyal ağlarda ciddi hakaretlere, tehditlere ve yıldırma işlemlerine maruz kalıyor.” Diye açıklamada bulundu. Subotica şehrinin kolluk kuvvetleri bu tehditler hakkında bilgilendirildi ve Hırvat azınlığa yeterli korumayı sağlamak için Sırbistan’ın yetkili makamlarından bir yanıt bekleniyor.

6 Mart’ta, Sırbistan’daki Hırvat Ulusal Konseyi başkanı Jasna Vojnic, Hırvat diline Sombor şehrinde resmi bir dil statüsü verilmesi talebiyle Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e resmi bir ricada bulundu. Apatin ve Bač belediyeleri ve tüm özerk Voyvodina vilayetinin bölgesinden bahsediyor.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 11.03.2021

 

Sırbistan’ın Aşı Çalışmaları

Cumhurbaşkanı Vucic, Sırbistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri yardımıyla Çin’in Sinopharm aşısını üretmeyi planladığını ve Çinlilerin aşılama sürecinde Sırbistan’ın ününü güçlendirdiğini açıkladı. Vucic perşembe günü Abu Dabi prensi Muhammed Bin Zayed Al Nayhan ile görüştü. Görüşme sonrasında, iki ülkenin 15 Ekim’e kadar Sırbistan’da Sinopharm aşısını üretmeye başlamayı kabul ettiğini söyledi. Sırbistan’ın ulusal kanalı RTS’ye demeç veren Vucic, ‘‘Bu, Sinopharm için tamamen yeni bir aşı fabrikası olacak. ’’dedi. Aşının sadece Sırbistan için değil tüm bölge için yeterli olacağını ve büyük miktarda aşı verileceğini söyledi. Politikanın eleştirileri olsa da Sırbistan’ın Doğu ve Batı arasındaki jeopolitik dengeleme eylemi, Sırbistan’ı Avrupa ülkelerinin önüne koydu.

Kaynak:BalkanInsight

Tarih:12.03.2021

 

Sırbistan’dan Bosna-Hersek’e ikinci aşı grubu teslim edildi

Sırbistan’dan ikinci parti koronavirüs aşısı Bosna-Hersek’e teslim edilecek, yani Air Serbia tarafından 12 Mart’ta Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na 5.000 AstraZeneca aşısı gönderildi. Bosnalı haber ajansı Slobodna Bosna tarafından bildirildi. Ayrıyeten Sivil İşler Bakanlığı, daha sonraları tekrardan bir bağışın yapılacağını takriben 10 bin aşının yollanacağını açıkladı. Bağışın ilk kısmı olan 5.000 aşı, 2 Mart’ta Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in tam da bu vesileyle Saraybosna’ya vardığında teslim edildi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 12.03.2021

 

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Yunan Milletvekillerine Yeni Göç Anlaşması Hakkında Bilgi Verdi

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas cuma günü Yunanistan Parlamentosundaki Avrupa işleri ve kamu idaresi komitelerine AB’nin Yeni Göç ve İltica Paktı ile ilgili devam eden görüşmeler hakkında bilgi vererek, her taraftan gelen eleştiri ve endişelere yanıt verdi.

Muhalefet partileri, AB’yi eşitsiz ağırlık politikaları, göçle ilgili Juncker Planını uygulamamak ve Yunanistan’ı göçmen davalarının zamanında işleme alınmadığı bir “ruhlar deposu” haline getirmekle eleştirdi .Ayrıca, bu durumu yaratanın “mevcut sistem dışı” olduğunu söyleyerek, Yunanistan’ın “ruhlar deposu” olarak tanımlanmasına da bir istisna yaptı. Komiser, “Midilli adasındaki Moria veya Kale’de yaşadığımız şey, deliklerle dolu bir sistemimiz, bu tür fenomenleri üreten çözüm olmayan bir  sistemimiz olmasıydı” dedi. “Bu nedenle, her şeyi birleştiren yeni bir kolektif çerçeve yoluyla yeni çözümler talep ediliyor. Tarama önerimiz, şu anda olduğu gibi, bir göçmeni giriş noktalarında tutmak değil, AB’ye giren birinin bir göçmen olup olmadığını bir süreç aracılığıyla belirlemektir.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 06.03.2021

 

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Pazartesi Günü Kahire ve Lefkoşa’yı Ziyaret Edecek

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın pazartesi günü Kahire’yi ziyaret edip ardından Yunanistan’a dönmeden önce Kıbrıs’ta mola vereceğini duyurdu. Yunanistan ve Mısır Bakanları arasındaki temasların ve iletişimin sıklığının yanı sıra Dendias’ın Kahire ziyaretlerinin de altını çizen Papaioannou, iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere işaret ettiklerini söyledi. Görüşmede ikili ilişkiler, tüm siyasi konular, ekonomik işbirliği ve enerji sektöründeki işbirliği ele alınacak. Doğu Akdeniz’dekilerle başlayan bölgesel gelişmeler ve Libya’daki durumun da tartışılacağını sözlerine ekledi. Ayrıca, ziyaretin Atina’daki Dostluk Forumu’ndaki temasların bir devamı olacağını da bildirdi.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 06.03.2021

 

Yunanistan ve Kıbrıs Göçmen Krizini Yönetmenin Yollarını Tartışıyor

Her iki ülkenin bakanları pazartesi günü Atina’da yaptıkları toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, Yunanistan ve Kıbrıs’ın göç sorununu yönetmede benzer zorluklarla karşılaştıklarını söylediler. İçişleri Bakanı Nicos Nouris, krizi yönetmenin yollarını görüşmek üzere Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi ile bir araya geldi. Mitarachi, “Yunanistan ve Kıbrıs, Doğudan gelen baskının ön saflarında yer alan göçü yönetmede ortak zorluklarla karşı karşıya.” Dedi “Bu durumu nasıl daha iyi yönetebileceğimizi, Avrupa sınırlarını nasıl etkili bir şekilde savunabileceğimizi tartışacağız” dedi. Ayrıca sınır koruması, kabul, iltica ve entegrasyon konularında deneyim ve en iyi uygulamaları paylaştıklarını da sözlerine ekledi. Nouris, Kıbrıs’ın “yarı işgal edilmiş anavatanımızın nüfusunun yüzde dördüne yaklaşan sığınmacıların yüzdesi ile maalesef son dört yılda istenmeyen bir üst noktaya geldiğini” yineledi.

 

Kaynak: Cyprus Mail

Tarih: 08.03.2021

 

Mısır, Yunanistan ile W18 Bloğunda Yapılan Anlaşmanın Ardından Yeni MEB Haritası Yayınladı

Mısır Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı, ihaleye çıkacak yeni bir arama blokları haritası yayınladı. Harita, EGY-MED-W18 bloğunun konumunu, 28. meridyenin ötesine geçmeyecek şekilde yeniden atar ve Mısır’ın münhasır ekonomik bölge belirleme sınırları içinde kalır. Söz konusu “W18” arsası, Ankara’nın egemenlik hakkı talep ettiği ve tek taraflı olarak sözde Türkiye kıta sahanlığının sınır çizgisi olarak tanımladığı alana bitişikti. “W18” arsası, Yunan-Mısır sınırlarının çizildiği MEB’in son noktasından başladı ve 28. meridyenin ötesine doğuya doğru genişledi ve böylece, Yunan Kastellorizo kompleksini esasen tamamen görmezden gelen “Erziges hattının” Mısır tarafından olası tanınması için gerekli koşulları yarattı. Yeni harita, Pazartesi günü Kahire’de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry arasında EGY-MED-W18’in teknik detaylarının da görüşüldüğü toplantı sonrasında geldi. Dendias Salı günü yaptığı açıklamada, bunun “teknik bir sorun” olduğunu ve Atina’nın sorunu Mısır hükümeti tarafından yayınlanan yeni haritadan sonra “çözüldü” olarak gördüğünü söyledi.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 09.03.2021

 

Atina’da Polis ve Protestocular Arasında Şiddetli Çatışmalar Başladı

Salı günü Atina’nın Nea Smirna semtinde polis vahşetine karşı yaklaşık 6.000 kişinin katıldığı büyük gösteri polis ve protestocular arasında şiddetli çatışmalara neden oldu.

Protesto gün içinde barışçıl bir şekilde başlamış olsa da, gösteriye yaşlı vatandaşlar, aileler ve çocuklar katılırken, gece çökünce gruptan ajitatörler ayrıldı.

Protestocular, büyük kalabalığın Yunan isyan ekibi üyeleriyle şiddetli bir şekilde çatışması sonrasında Salı günü gösteride bulunan polise ve gazetecilere taş ve Molotof kokteyli attı. Kalabalığı dağıtmak için, Yunan çevik kuvvet polisi göstericilere flaş bombası, göz yaşartıcı gaz ve yüksek güçlü su hortumları yerleştirdi.

Haberlere göre, Salı günü Nea Smirna’da çok sayıda isyancının motosikletinden kopması ve onu dövmeye başlamasının ardından bir polis memuru yaralandı. Protestocular, polisin kışkırtılmış gibi görünen ve coplarıyla bir vatandaşı dövdüğünü gösteren bir videonun ardından, polis şiddetine tepki olarak toplu halde sokaklara döküldü. Tanıkların   iddiasına göre, Yunanistan’ın katı anti virüs önlemlerini uygulayan polis, adayı sosyal mesafe kurallarını çiğnediği için dövdü.

Olay Pazar günü Nea Smirna’da gerçekleştiğinden bu yana, protestocular ülkede polis şiddetini tırmandırdığını düşündükleri şeye karşı muhalefetlerini dile getirmek için o mahalleye indi. Yunan hükümeti, bölgedeki bazı protestolarda hazır bulunanları aradıktan sonra polisin bulduğunu iddia ettikleri Molotof kokteyllerinin fotoğraflarını yayınladı. Muhalefet partisi Syriza’dan  siyasi bir yangın fırtınasına ve mevcut Yeni Demokrasi hükümeti altında polis şiddetinin kontrolsüz kaldığını düşünen Yunanlıların büyük çaplı protestolarına neden oldu. Vatandaşları Koruma Bakanı Michalis  Chrysochoidis ve polis başkanının istifasını istedi.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 09.03.2021

 

AB, Yunan Bankaları İçin Garanti Rejiminin Uzatılmasını Onayladı

Avrupa Komisyonu , AB devlet yardımı kuralları uyarınca, Yunanistan’ın kredi kurumları için garanti programının 31 Mayıs 2021’e kadar uzatılmasını onayladı. Yunan bankalarının  durumu giderek iyileşiyor, ancak korona virüs salgını nedeniyle bazı zorluklar devam ediyor. Bu bağlamda, Komisyon, garanti planının uzatılmasının AB devlet yardımı kurallarına, yani 2013 Bankacılık Tebliğine, özellikle de genişletilmiş tedbirin süresi ve kapsamı açısından hedeflenmiş, orantılı ve sınırlı olması nedeniyle, uyumlu olduğunu değerlendirmiştir. Komisyon, gelişmeleri izleyebilmesi ve şartları buna göre ayarlanabilmesi için banka yükümlülükleri için arka arkaya altı aylık dönemler için garanti planlarını onaylar. Plan, fon eksikliği göstermeyen bankalarla ilgilidir.

 

Kaynak: CNN Greece

Tarih: 10.03.2021

 

Yunanistan ve Türkiye, Keşif Görüşmelerine 16 Mart’ta Atina’da Devam Edecek

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yunanistan ile Türkiye arasında 62. tur keşif müzakerelerinin 16 Mart’ta Atina’da yapılacağını duyurdu. Diplomatik kaynaklar, keşif görüşmelerine paralel olarak, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Themistoklis Demiris’in siyasi istişareler kapsamında ertesi gün 17 Mart’ta Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Atina’da bir araya geleceğini bildirdi. İki ülkenin Dışişleri bakanlığının Rum tarafındaki genel sekreteri ve Türkiye tarafındaki Dışişleri bakan yardımcısının başkanlık ettiği Yunan ve Türk heyetleri arasında düzenli siyasi istişareler kurduklarını söylediler. İki Dışişleri Bakanlığı en son 10 Ocak 2020’de Demiris ve Önal’ın Ankara’da görüştüğü siyasi istişarelerde bulundu. Görüşmelerinde ikili, bölgesel ve uluslararası meseleler üzerinde duruldu.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih:10.03.2021

 

İsrail, Fransa, Yunanistan, Kıbrıs Deniz Askeri Tatbikatı için Bir Araya Geldi

Tatbikatlar, yıllık üç taraflı Noble Dina tatbikatının bir parçasıydı ve deniz gemileri ile helikopterleri içeriyordu. İsrail Donanması, Doğu Akdeniz üzerindeki kontrolünü güçlendirmek amacıyla bu hafta Yunanistan, Kıbrıs ve Fransa ile denizaltı karşıtı savaş ve arama kurtarma operasyonları için ortak manevralar düzenledi. Tatbikatlar, yıllık üç taraflı Noble Dina tatbikatının bir parçasıydı ve donanma gemileri ile helikopterleri içeriyordu. İsrail Donanması, denizaltı karşıtı sistemlerle donatılmış Sa’ar  füze firkateynlerinin yanı sıra Dolphin 2 sınıfı denizaltılarla katıldı.

Yunan Donanması, tatbikatın ana hedeflerinin deniz ortamındaki modern zorlukları ve tehditleri ele almak ve üç donanmanın işbirliği ve karşılıklı anlayış düzeyini teşvik etmek olduğunu belirtti. Tatbikat Doğu Akdeniz’de ve Ege Denizi’nin güney kesiminde Girit Denizi’nde gerçekleşti. IDF’ye göre, tatbikatın çoğu sualtı savaşı ile uğraşırken, denizde kurtarma ve hava savunma gibi diğer senaryolar da uygulandı.

 

Kaynak: Jerusalem Post

Tarih: 12.03.2021

 

Arnavutluk’ta, Türkiye ile Eğitim Alanında Yapılan İş Birliği Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması, Arnavutluk Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anlaşma, iki tarafın ilgili kurumları arasında eğitim alanındaki iş birliğin artırılması, akademisyen, eğitim uzmanları, öğretmen ve öğrenci değişimi, eğitim ve teknoloji alanlarında tecrübe paylaşımı gibi farklı iş birliklerini amaçlıyor. Anlaşma gereğince, her iki taraf birbirinin resmi dilini, edebiyatını ve kültürünü eğitim sistemi içerisinde öğretmeyi ve öğrenmeyi teşvik edecek. Buna göre, Türkçenin yabancı dil olarak seçmeli ders şeklinde öğretilmesi yönündeki talepleri değerlendirecek Arnavut tarafı, Türkçe bir pilot programın hazırlanmasını amaçlıyor. Ayrıca, Arnavut tarafı her yıl Arnavut dili ve kültürü, Türk tarafı da Türk dili ve kültürü ile ilgili yaz seminer ve kurslarına katılmak üzere araştırmacı ve öğrencilere kota uygulayacak. Anlaşmaya göre, her iki ülke belirli öğretmen ve akademisyenlere vize, oturma ve çalışma izni kolaylığı saylayacak. Anlaşma, 5 yıllığına yürürlükte olacak ve diplomatik yollarla tarafların onayı çerçevesinde 3 yıl uzatılabilecek.

Söz konusu anlaşma, 6 Ocak 2021’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Arnavutluk Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Evis Kushi tarafından imzalanmıştı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 09.03.2021

 

ABD’den Yunanistan’a 59 Saldırı Helikopteri ve 350 Tank

Yunan medyası Washington’un Atina’ya yeni hibe etmesi planlanan muhtemel silahların detaylarını paylaştı. ABD’nin Yunanistan’a hibe etmeyi planladığı silahlar arasında, “9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 adet OH-58D saldırı helikopteri ,350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 adet MLRS paletli roketatar,120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank, 198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRAP zırhlı personel taşıyıcı araç” bulunuyor.

Washington’ın Yunanistan’a hibe edilmesi planlanan silahların teslimatının Başbakan Kiryakos Miçotakis’in ABD ziyareti sonrası netleşeceği ifade edildi. ABD’nin Atina Büyükelçiliği’nin Savunma İşbirliği Ofisi, Yunanistan Özel Kuvvetleri’ne 9 milyon dolar değerinde askeri yardım yapmıştı. Washington silah hibe programı dışında, Yunanistan’ı bir askeri üsse dönüştürecek adımlarını da sıklaştırıyor. Yunanistan ve ABD’nin Nisan ayında 1,5 ay sürecek Batı Trakya tatbikatı öncesinde Dedeağaç’ta da hareketlilik arttı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 09.03.2021

 

AB, Sırbistan-Kosova Diyaloğunun Tamamlanmasını İstiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin ara buluculuğunda yürütülen Sırbistan ile Kosova arasındaki diyalog sürecinin tamamlanma vaktinin geldiğini belirtti.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşım yapan Borrell, 10 yıl önce ilk Belgrad-Priştine diyalog toplantısının Brüksel’de gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Uzun bir yol katettik. Süreci tamamlamanın vakti geldi.” ifadelerini kullandı. Borrell, AB’nin hem Sırbistan’ın hem de Kosova’nın Avrupa geleceğinin yolunu açacak kapsamlı bir normalleşme anlaşması üzerine taraflarla beraber çalıştığını ifade etti.

AB’nin ara buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine diyalog süreci, Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleşmesini ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor. Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görmeye devam etse de Kosova bugün kadar 100’ün üzerinde ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanındı.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, farklı sebeplerden yaşanan gerginlikler nedeniyle sık sık kesintiye uğradı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 10.03.2021

 

Turković, Borrell ve Diğer AB Yetkilileriyle Bir Araya Geldi

Borrell’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, AB Yüksek Temsilcisi / Başkan Yardımcısı Josep Borrell, 10 Mart 2021 Çarşamba günü Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turković ile Brüksel’de bir araya geldi.

Borrell, görüşmeler sırasında Bosna Hersek’in AB üyelik başvurusuna ilişkin 14 temel önceliğinin uygulanmasında kararlı bir şekilde ilerlemesi için teşvikte bulundu. Borrell, reformlar konusunda son zamanlarda atılan olumlu adımları memnuniyetle karşıladı.

Borrell, 2021’in başında Bosna ve Hersek’te yaşanan göç krizini hatırlattı ve ülke genelinde sorumlulukların daha adil bir şekilde paylaşılmasıyla sürdürülebilir bir göç ve iltica sistemi kurmanın önemini vurguladı. Borrell ve Turković, Covid-19 salgınıyla mücadelede AB ve Batı Balkanlar arasındaki iş birliğini ve bölgedeki aşılara erişimi de ele aldı. Borrell, AB üye devletleri tarafından temin edilen bazı dozların maliyetini karşılamaya yardımcı olmak için Avrupa Komisyonu tarafından sunulan Batı Balkanlar için 70 milyon € ‘luk AB hibe paketini hatırlattı.

Son olarak, Bosna ve Hersek’teki uzlaşma sürecine değinen Borrell, Dayton’dan Brüksel’e doğru ilerlemenin gerekliliğinin altını çizdi. AB, Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi bağımsızlığını desteklemektedir.

Turković Brüksel ziyareti sırasında ayrıca Avrupa Parlamentosu Üyeleri ve Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas gibi AB üst düzey yetkilileriyle bir araya geldi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency (IBNA)

Tarih: 11.03.2021

 

Peleshi ve Akar, Türk-Arnavut Savunma İş Birliğinin Güçlendirilmesi Konusunda Görüştü

Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi, mevkidaşı Hulusi Akar tarafından kabul edildiği Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu.

Peleshi ile Akar arasında gerçekleşen görüşmelerde, Arnavutluk ile Türkiye arasındaki savunma alanında işbirliği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi üzerinde duruldu. Niko Peleshi mevkidaşına Türkiye’nin Arnavutluk’a yalnızca Silahlı Kuvvetleri ve Acil Durum Politikasını modernize etmede değil, aynı zamanda Arnavut ordusunun genç üyelerini eğitmede de verdiği destekten ötürü teşekkür etti. İki Bakan, Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin muharebe kabiliyetini ve lojistiğini artırmak için kullanılacak Türk tarafından bir hibe olan iki askeri finans anlaşmasının uygulanması konusuna da değindi.

Peleshi, Kosova Cumhuriyeti’nin Arnavutluk için çok önemli olduğunun altını çizerek, Arnavutluk hükümetinin bölgede kalıcı bir barışın tek çözümünün Kosova’nın Belgrad’dan bağımsızlığının tanınması olduğu şeklindeki kararlı tutumunu yineledi.

Görüşmede Bakan Peleshi, mevkidaşı Hulusi Akar’a yaptığı açıklamada, Arnavutluk’un savunma sanayinde ortak yatırımlara açık olduğunu ve bu bağlamda Türk şirketlerinden bu alandaki her türlü ciddi teklifi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Savunma Bakanı Niko Peleshi’nin Ankara’ya resmi ziyareti, Başbakan Edi Rama’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onurla karşılandığı bu yılın başlarında yaptığı ziyaret sonrasında gerçekleşti.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency (IBNA)

Tarih: 11.03.2021

 

Sırbistan, Çin Aşısını Avrupa’da Üretecek İlk Ülke Oldu

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle önümüzdeki iki hafta için Sinopharm (Sinofarm) aşısı üretimi için fabrika kurulmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanacağını duyurdu.

Sırbistan Devlet Televizyonu RTS’ye konuşan Vučić, “Aşıyı 15 Ekim’de üretmeye başlayacağız” diye konuştu. Vucic fabrika kurulduğunda Sırbistan’ın bölge ülkelerine aşı sağlayacağını kaydetti.

Haberglobal’in haberine göre; Rusya da Sputnik V aşısının üretimi için geçen şubat ayında Sırbistan’a ön onay vermişti. Rus aşısının üretiminin de Mayıs ayı ortalarında başlaması bekleniyor. Avrupa Birliği aday ülkesi olan Sıribtan bir yandan da Moskova ve Pekin ile olan yakın diplomatik ve ekonomik bağlarını da koruyor.

Sırbistan, Sputnik ve Sinofarm aşılarını kullanarak şu ana kadar 7 milyonluk nüfusun 1,5 milyonunu aşıladı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 12.03.2021

 

Lahey Mahkemesi, ‘Sırp Adolf’un Erken Tahliye Edilmesini Reddetti

Lahey’deki BM mahkemesi, bir zamanlar kendisini “Sırp Adolf Hitler” olarak tanımlayan Bosna Savaşı sırasında bir tutuklama kampı gardiyanı olan Goran Jelisiç’in hapishaneden erken tahliye talebini bir kez daha reddetti.

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması Perşembe günü, insanlığa karşı suçlar ve savaş yasa ve geleneklerini ihlal etmekten 40 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Bosnalı Sırp gözaltı kampı görevlisi Goran Jelisiç’in tahliye talebini reddetti.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 12.03.2021

 

2021’in En Önemli Ekonomik Özgürlük Endeksi; Yunanistan, Balkan ve Avrupa Ülkeleri Arasında En Kötü Sırada

Amerikan Miras Vakfı, ülkeleri ekonomilerinin refahına göre sıralayan 2021 Ekonomik Özgürlük Endeksini yayınladı. Değerlendirme, adaletin sağlanması, devlet bütünlüğü, vergi yükü, yatırım özgürlüğü vb. gibi çeşitli parametreleri hesaba katarak yapılmaktadır.

IBNA’nın temel aldığı ülkelerin sıralamasına göre, Bulgaristan 35. Sırada yer alarak çoğunlukla özgür ekonomiler kümesinde kategorize edildi.

Yunanistan ekonomik özgürlük puanı 60,9 ile en özgür 96. ülke olarak kayıtlara geçti. Genel puanı, öncelikle adli etkililikteki iyileşme nedeniyle 1.0 puan arttı. Yunanistan, Avrupa bölgesindeki 45 ülke arasında 44. sırada yer almaktadır ve genel puanı bölge ve dünya ortalamalarının altındadır.

Yunanistan’ın ekonomisi, on yıl içinde ilk kez orta düzeyde ekonomik bağlamda özgür ülkeler grubuna geri dönmüştür. Bununla birlikte, bu ilerlemede istikrarı korumak için, hükümetin harcamaları azaltması, hukukun üstünlüğünü güçlendirmesi, kamu ve özel sektörde yolsuzlukla etkin bir şekilde mücadele etmesi ve mali özgürlüğü ve yatırım özgürlüğünü iyileştirmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency (IBNA)

Tarih: 12.03.2021

 

Varhelyi: AB, Sırbistan ile Müzakereleri Hızlandırmak İstiyor

Avrupa Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi Cuma günü yaptığı açıklamada, Brüksel’in Sırbistan ile müzakerelerin hızını artırmak istediğini, 2020’de çok yavaş olduklarını ve Belgrad’ın Priştine ile diyaloğu sürdürme fırsatını kullanması gerektiğini söyledi.

Varhelyi, Çevrimiçi Tiran Ekonomi Forumu’nda Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa’nın Kosova ve Sırbistan umutları açısından hayati önem taşıyan diyalogda ilerleme sağlamak için bu fırsat penceresini kullanması gerektiğini söylediğini aktardı. Sırbistan’ın yeni AB genişleme metodolojisini kabul etmesinin önemli olduğunu, hukukun üstünlüğü ve sosyal ve ekonomik kalkınma dahil reformları hızlandırmak için Kosova’dan daha fazla siyasi istikrar beklendiğini söyledi.

Varhelyi, AB’nin tüm Batı Balkanlar’ın AB’nin bir parçası olacağı ve bölge ülkelerinin temel reformları uygulayacakları vaatlerini ancak birlikte hareket ederlerse yerine getirebileceklerini söyledi. AB’nin Batı Balkanlar’a genişlemesinin Birliğin en yüksek önceliği olduğunu ve onun çıkarına en uygun olduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 12.03.2021

 

Dokuz AB Üye Ülkesi Batı Balkanlar’ın Gündemine Geri Dönmesini İstiyor

Avrupa Birliği’nin dokuz üyesi Avusturya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, Romanya, İrlanda, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın dışişleri bakanları AB baş diplomatı Josep Borrell’e, “Batı Balkanlar’a stratejik olarak bakmanın zamanı geldi” diye yazdı.

Bakanlar, koronavirüs salgınının jeopolitik sonuçları hakkında uyarıda bulunarak “Ağustos 2019’daki son genişleme tartışmasından bu yana çok şey olduğunu” söyledi. “Bölgesel ülkelerde dinamik bir iç politika gelişimi yaşandı. Ancak pandemi mevcut eğilimleri daha da kötüleştirdi” diyen bakanlar Batı Balkanlar’a dış politika ışığında bakılması gerektiğini ifade ederek Borrell’den sahadaki mevcut krize bir cevap vermesini ve diğer aktörlerin de bu alanda daha aktif olmasını istediler.

Borrel’e yazılan mektubun imzacıları, Batı Balkanlar’ın 19 Nisan’da Lüksemburg’da düzenlenecek olan AB Dış Politika Konseyi’nin bir sonraki toplantısının gündemine gelmesi gerektiğine inanıyorlar.

 

Kaynak: N1

Tarih: 12.03.2021

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Gizem Kocakaplan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses, Zülfiye Çobanoğlu

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...