Haftalık Göç Bülteni / 8-14 Mart

 

 

2 Konteynerden 55 Sığınmacı Çıktı

İzmir’den İtalya’ya götürülecek Iraklı sığınmacılar, insan kaçakçıları tarafından ölümle burun buruna geldi.

 

 

Sığınmacılar limanda duran konteynerler ile İtalya’ya ulaştırılmayı beklerken günlerce o konteynerlerin içinde bekletildiler. İçerisinde havasız kaldıkları konteynerin üzerinde delikler açıp yardım çığlıkları atmaya başlayan sığınmacıların sesini duyan duyarlı halkın ihbarı üzerine gelen jandarma  55 sığınmacıyı işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi’ne teslim edeceğini belirtti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 9.03.2021

 

IOM Verilerine Göre 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 

IOM, geçtiğimiz hafta Dünya Kadınlar Günü’ne yetiştirmeyi planladığı ‘güvenli alan’ projesi ile mülteci kadınların güvenlik sorunlarına dikkat çekmeyi başarmıştı. Ardından, kadınların yalnızca kendileri için değil ailelerinin de güvenliğini korumak umuduyla çıktıkları göç yolculuğunda uğradıkları hak ihlalleri ve maruz kaldıkları şiddetler neticesinde yaşamlarını yitirdiklerini raporlayan verileri paylaştı.

2014 yılından beri en az 3068 kadın mülteci hayatını kaybetti.

 

Kaynak: IOM

Tarih: 9.03.2021

 

Save The Children Açıkladı: Suriyeli Çocuklar Dönmek Değil Barış İstiyor.

Çocuk haklarını koruma örgütü olan Save The Children, yaşları 13-17 arasında olan 700 Suriyeli çocukla görüşerek ülkelerine dönüp dönmemek istemediklerini sordu ve araştırma sonuçlarını paylaştı.

Aralarında Türkiye’de, Hollanda’da, Ürdün ve Lübnan’da yaşayan çocukların olduğu ülkesinden ayrılmak zorunda olduğu bilinen Suriyeli çocuklar, ‘Suriye dışında herhangi bir yerde’ yaşamak istediklerini söylediler.

Araştırma sonucuna göre, çocukların %80’i ülkesine en az iki sene kadar dönmek istemiyor. En çok diledikleri şey ise %26’sının cevabına göre: Barış

 

Kaynak: DW Türkçe

Tarih: 9.03.2021

 

Hırvatistan Sınırı Göçmenlere Mayın Tarlası Oldu

Göçmenler, güvenliklerini sağlamayı umut ederek çıktıkları yolculuklarına çoğu zaman tehlikeli yollardan, dağlardan geçerek devam etmek zorunda kalıyor.

Hırvatistan sınırını geçmek isteyen bir göçmen, 90’lardan kalma bir savaşın eseri olan mayınların patlaması sonucuyla hayatını kaybederken, 4 kişinin de ağır yaralı olduğu bildirildi.

Guardian’ın haberine göre olay Bosna Hersek sınırında gerçekleşti ve bunun üzerine Danimarka Mülteci Konseyi’nin Bosna Direktörü Nicola Bay, bu olayı AB’nin düzensiz göçlere karşı uyguladığı acımasız bir politikanın sonucu olarak değerlendirdi.

 

Kaynak: Independent Türkçe

Tarih: 9.03.2021

 

İş Cinayetleri Mültecilerin Hayatına Son Vermeye Devam Ediyor

Suriyeli mülteciler sigortasız, tehlikeli ve düşük ücretli işlerde çalıştırılıyor. Sağlıksız çalışma ortamlarında gerçekleşen sözde iş kazalarının tek sebebi : İhmal

17 yaşındaki Suriyeli Mustafa bir tarım işçisi olarak Antalya’da çalışırken kullandığı traktörün suya devrilmesi neticesiyle yaşamını yitirdi.

 

Bir Diğer Acı Haber ise Afyon’dan Geldi

Afganistan uyruklu Saberi (22), Afyon’da bir hamamda işçi olarak çalışmaya başlayacaktı ancak kalacak yeri olmadığını söyleyen gence, işletmecinin hamamda kalabileceğini söylemesi üzerine bu teklifi kabul eden Saberi, sabah saatlerinde hamamda cansız bedeniyle bulundu.

 

Kaynak: Mülteci Medyası& Vatan Gazetesi

Tarih: 8.03.2021

 

Tunus’ta Mültecileri Taşıyan Botlar Battı : 39 Kişi Hayatını Kaybetti

Tunus, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya açılan bir kapı olarak  görüldüğünden mülteciler için de çıkış noktası olma özelliği taşıyor.

Tunus’un Sfaks sahilinden Avrupa’ya doğru açılan iki botun batmasıyla yaşamını yitiren mültecilerin sayısı 39’a ulaşırken Tunus Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklama ile Afrikalı mültecilerin taşındığı botlarda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Tarih: 09.03.2021

 

Suriyeli Trans Kadına Kezzaplı Saldırı

Cinsiyete dayalı şiddet, gücü nefrete dayanan korkunç bir silah haline geldi.

 17 yaşında Suriyeli trans bir kadın olan Asya, İstanbul Beyoğlu’nda genç bir erkek tarafından kezzap ile saldırıya uğradı. Hastaneye kaldıran Asya’nın, saldırı sonrası bir gözündeki görme yetisini tamamen kaybettiği ve vücudunda da birinci derece yanıklar olduğu bildirildi.

 

Kaynak: DHA

Tarih: 11.03.2021

 

Mülteci Karşıtı Başbakana Tepki: Kalpsiz Karikatür

Viyana’da insan hakları aktivistleri tarafından düzenlenen protestoda, Başbakan Sebastian Kurz, mülteci karşıtı tutumu ile eleştirilirken, şehrin en işlek caddelerinden birinde bir ay boyunca sergilenecek olan ‘kalpsiz başbakan’ karikatürü büyük ilgi çekti.

Yunanistan’da yanan sığınmacı kamplarının ardından buradaki sığınmacıların ülkeye girişi konusunda sert bir tavır sergileyen Kurz için ‘kalpsiz’ pankartları açıldı.

 

Kaynak: Hürriyet

Tarih: 11.03.2021

 

Hazırlayan: Yağmur BAŞ

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...