Haftalık Balkan Bülteni / 5 – 12 Şubat

 

Rusya Arnavut Diplomatı “Persona Non Grata” İlan Etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Arnavutluk’un Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatı “persona non grata” (istenmeyen kişi – diplomatik) ilan etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Arnavutluk  Büyükelçisi Abren Gazioni’nin Bakanlığa çağrıldığı ve elçilikte çalışan bir diplomatın 72 saat içinde Rusya’yı terk etmesi için nota verildiği bildirildi.

Açıklamada, “Bu adım Arnavutluk’un Tiran’daki Rusya Büyükelçiliğinde çalışan birinci katibini tamamen uydurma bahane ile gönderilmesine cevap olarak atılmıştır.” ifadesi kullanıldı. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı, 21 Ocak’ta, Rusya’nın Tiran Büyükelçiliğindeki bir diplomatı ülkede yeni tip coronavirus (Kovid-19) salgınıyla ilgili kısıtlamaları açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle “istenmeyen kişi” ilan etmesine rağmen Rusya; Arnavutluk tarafının seçimler öncesinde Batı’daki Rus karşıtı güçlerin desteğini almak için bu tür eylemlerde bulunduğu öne sürerek, Tiran’ın daha önce Rus diplomatı sınır dışı etmesini “provokasyon” olarak nitelendirdi.

 

Kaynak : Sputniknews

Tarih : 08.02.2021

 

Khushi’nin Fransa Büyükelçisi ile Görüşmesi

Arnavutluk Eğitim Bakanı Evis Kushi, Fransa Büyükelçisi ile bir görüşme yaptı. Kushi, bu toplantıda, konunun iki ülke arasındaki karşılıklı ilgi alanlarında işbirliği düzeyini ilerletmeye hazır olmasının memnuniyetle karşılandığını öne sürdü. Bakan Kushi, 26 Kasım 2019 depremi sonrasında ve özellikle COVID-19 salgını sırasında Fransa’nın öğrenme süreci yararına yaptığı değerli katkılardan dolayı Arnavutluk hükümetine teşekkürlerini iletti ve bu toplantıda konunun iki ülke arasındaki karşılıklı ilgi alanlarında iş birliği düzeyini ilerletmeye hazır olmasının memnuniyetle karşılandığını öne sürdü.

 

Kaynak: ABCNews.Al

Tarih: 09.02.2021

 

Džaferović: “Bosna-Hersek’te Ayrılıkçı Politikalar Terk Edilmeli!”

Üçlü Başkanlığın Boşnak üyesi Šefik Džaferović salı günü N1’de katıldığı yayında, Joe Biden dönemine ve Bosna-Hersek siyasetinde artan ayrılıkçı politikalara dair açıklamalarda bulundu.

Džaferović, ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’in yönetimi sırasında, BH’nin Brüksel’de bir anlaşma yaparak, Avrupa ve NATO yolunda güçlü adımlar atacağını ve BH kurumlarında mevcut ablukaları ortadan kaldıracak yeni reformların yapılacağını beklediğini ifade etti.

Dzaferoviç ayrıca,  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Biden’in göreve gelmesinin Kosova ve Republika Srpska (RS) tarafına ilişkin durumu karmaşıklığa ulaştırmayı bileceğini söyleyen açıklamasını kınadı ve Kosova sorununu RC’nin sorunuyla ilişkilendirmeye yönelik her türlü girişimi reddettiğini vurguladı. Aynı zamanda, Bosna Cumhurbaşkanlığı’ndaki Sırp meslektaşı ve şu anki Devlet Başkanı Milorad Dodik’in ayrılıkçı politikasını değiştirmesi gerektiğini aksi takdirde Dodik’in siyasi sahneyi terk etmek zorunda kalacağını belirtti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 09.02.2021

 

Savaşın İzlerine Hala Rastlanıyor

Bosna-Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü kamuoyuna yaptığı açıklamada, Koşevo Hastanesi olarak bilinen başkentteki Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi yakınlarında çarşamba günü yapılan bir kazıda, 1990’lardaki savaştan kaldığı düşünülen kemik parçaları, ayakkabılar ve bir kol saatinin bulunduğunu duyurdu. Bulunan kalıntılar ve kişisel eşyalar adli test ve değerlendirme için Miljevici’ye gönderildi. Kemik örneklerine yapılacak olan DNA testiyle beraber kurbanın kimliğinin belirlenmesi öngörülüyor. Kayıp Kişiler Enstitüsü sözcüsü Emza Fazlic verdiği demeçte, kazı çalışmasına bir görgü tanığının ihbarı üzerine başlandığını ifade etti. Görgü tanığının ifadesi kurbanın kalıntılarının Hastane morgundan çıkarıldığını ve söz konusu araziye gömüldüğü yönündeydi.

 

Kaynak: N1 & Balkan Insight

Tarih: 10.02.2021

 

Bosna – Hersek’teki Göçmen Krizine Yönelik Yeni Bir Adım Atılacak

Güvenlik Bakanı Selmo Cikotic, Sivil İşler Bakanı Ankica Gudeljevic ve İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Milos Lucic, geçtiğimiz perşembe günü Bosna-Hersek’teki (BH) göçmenlerin durumunun ele alınmasına yönelik daha verimli bir koordinasyonun kurulması için bir araya geldi.

Toplantıda, tüm Avrupa için insani bir kriz ve güvenlik sorunu haline gelen göçmenlerin durumu, göç akışları ve bu alandaki başlıca zorluklar değerlendirildi. BH’nin bu soruna olabildiğince çabuk yanıt vermesi için kabul edilen göç yönetimi planının uygulanması ve ilgili tüm bakanlıkların sorunun çözümüne katılımlarının sağlanması gerektiği belirtildi.

Güvenlik Bakanı Cikotic toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında, ilerleyen günlerde sınır koruma önlemlerinin yanı sıra en çok göçmen gelen ülkelerle geri kabul anlaşmaları imzalanmasının planlandığını bunun göçmenlerin BH’yi Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçiş olarak kullanmalarını engelleyen bir önlem olacağını dile getirdi. Cikotic aynı zamanda yasadışı göçü önlemek için alınan tedbirler ve göçmenlerin hareketini azaltan Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde bir önceki yıla göre iki kat daha az göçmen kaydedildiğini söyledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 12.02.2021

 

Bulgaristan Başbakan Yardımcısından Çin’in Salgınla Mücadele Çabalarına Takdir

6 Şubat akşamı Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Mariana Nikolova, Çin halkının ve Devletinin COVID-19 salgınıyla mücadeledeki dayanışmasını ve direncini övdü ve küresel zorlukların ancak birlikte aşılabileceğini vurguladı. Ekonomi ve demografik politikadan sorumlu Nikolova, Bulgaristan’daki Çin Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen Çin Yeni Yılının kutlamasında açıklamalarda bulundu.

Nikolova, “Salgınla birlikte mücadele etmek ve Çin Yeni Yılını selamlamak” temasıyla düzenlenen etkinlikte; 2020 yılına, insan hayatının korunmasını ön planda tutan, benzeri görülmemiş bir küresel sağlık krizinin damgasını vurduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çin halkının ve devletinin dayanışması ve dirençliliği, bize küresel zorlukların ancak ortak çabalar ve iş birliği ile aşılabileceğini öğretiyor.” Nikolova Bulgaristan ile Çin arasındaki her alanda mükemmel ikili ilişkilere vurgu yaparken, “Yeni ve karşılıklı yarar sağlayan politika ve girişimlerin, iş birliğimizin ve anlayışımızın derinleşmesine katkıda bulunacağına ve böylece halklarımız arasındaki geleneksel dostluk ilişkilerini güçlendireceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Bulgaristan Büyükelçisi Dong Xiaojun, Çin halkının geçtiğimiz yıl elde ettikleri başarılardan gurur duyduklarını söyledi. Büyükelçi, Partinin ve hükümetin güçlü liderliği altında, salgının önlenmesi ve kontrolünün yanı sıra ekonomik ve sosyal kalkınmada ülkenin her yerinden insanların birleştiğini ve büyük sonuçlar elde edildiğini de belirtti.

Dong, pandemiyle karşı karşıya kalan Çin ve Bulgaristan’ın birbirine yardım ettiğini ve geleneksel dostluğun kalıcı gücünü ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın zengin anlamını eylemlerle gösterdiklerini söyledi. Bulgaristan Parlamentosu’nda Bulgaristan-Çin dostluk grubu başkanı Dimitar Boychev de iki ülkenin ekonomi, teknoloji, eğitim ve kültür alanlarında daha yeni ve önemli projelere imza attığından emin olduğu ifadeleriyle bu dostluğa ilişkin yorumlarda bulundu.

 

Kaynak: People.cn

Tarih: 07.02.2021

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan Belarus Halkının Demokrasi Arzusuna Destek Göstergesi

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı 7 Şubat tarihinde internet sitesinden; “Belarus halkının değişim ve demokratik gelecek arzusunu destekliyoruz ve Belarus’ta insan hakları ve medya özgürlüğüne karşı devam eden saldırıları kategorik olarak kınıyoruz.” ifadelerini kullandıkları bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Belarus makamlarının kendi halklarına karşı yürüttüğü devam eden şiddet, baskı ve yıldırma kampanyasını endişeyle takip ediyoruz.” ve “Siyasi tutukluların listesi istikrarlı bir şekilde büyüyor ve şimdiye kadar 220’den fazla kişi bu listeye girdi. Barışçıl protestocular, blog yazarları, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyaları, muhalefet liderleri ve Belarus sivil toplumunun hemen hemen tüm sosyal katmanlarının üyeleri hapse atıldı veya zorla alıkonuldu. Yalnızca insan hak ve özgürlüklerini kullanmaktan korkmayı reddettikleri için sürgün ediliyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, “AB Üye Devletleri ve Bulgaristan’ın uluslararası ortaklarına katılarak, Belarus’taki yetkilileri belgelenmiş sistematik ve ciddi insan hakları ihlalleri vakalarını derhal araştırmaya davet ediyoruz.” çağrısında bulunurken; hedeflediklerini şöyle belirttiler: “Belarus halkının demokratik özlemlerine uygun olarak yeni özgür ve adil seçimler organize etme nihai hedefi ile kapsayıcı bir ulusal diyalog yoluyla krizi barışçıl bir şekilde çözmek”.

 

Kaynak: Bulgarian News Agency

Tarih: 07.02.2021

 

Türkiye: Bulgaristan Bizim Avrupa’ya Açılan Kapımız

Türk-Bulgar İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, BNR’nin aktardığı yazılı açıklamada Bulgaristan’ın sadece Türkiye’nin komşusu değil, aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirtti. “Bulgaristan bizim için çok önemli bir ülke. Sadece komşumuz değil, aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapımız. Türkiye’nin tüm ihracatının yarısını oluşturan Avrupa’ya ihracatın büyük bir kısmı Bulgaristan’dan geçiyor. Yılda bir milyon TIR kamyonu, Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli kontrol noktalarından Bulgaristan üzerinden ticari malları taşıyor ” sözlerine şöyle devam etti: “2021 yılında karşılıklı emtia borsasını 5 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz ve 2023 yılında 6-7 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz”.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 08.02.2021

 

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Nikolova “17 + 1” Zirvesine katıldı

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, 9 Şubat’ta düzenlenen “17 + 1” zirvesinin video konferans toplantısına katıldı.

Nikolova açıklamasının başında, “Bugünkü 17 + 1 Girişimi Zirvesine katılmaktan mutluluk duyuyorum, umarım belirli girişimleri ve gelecekteki işbirliği yönlerini ana hatlarıyla belirtiriz.” ifadelerinde bulunurken sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ev sahibimiz, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) Zirvesi’ne başkanlık eden Başkan Xi Jinping ve Jinping’in CEEC’e kişisel bağlılığını takdir ediyorum ve liderliğinin hepimizin ciddi zorluklarla karşılaştığı bir dönemde özellikle önemli olduğunu belirtmek istiyorum”. Başbakan Yardımcısı, Bulgaristan’ın, AB ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesinde barış, refah ve sürdürülebilir kalkınma, çok taraflılık ve hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası düzenin bir faktörü olarak özel önem verdiğini de belirtti.

Dayanışma, anlayış ve ortak çabalar temelinde mevcut durumdan bir an önce çıkıp hayatın normal ritmine dönülebileceğine dair inancını dile getiren Nikolova, “17 + 1” girişimindeki tüm katılımcıları; tarım, lojistik merkezler ve diğer ürünlerde e-ticaret için iş birliğine ve de Bulgaristan ile Çin’deki demonstrasyon bölgelerinden daha aktif yararlanmaya çağırdı. Nikolova, küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında da dahil olmak üzere işletmeler arasında temasları ve doğrudan alışverişi teşvik etmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine de dikkat çekti. Bulgar hükümeti ve ticaretinin, Çin şirketlerinin çeşitli iş birliği biçimleri uygulayarak AB kuralları kapsamında Bulgaristan’a yatırım yapma yönündeki herhangi bir ciddi niyetini memnuniyetle karşılayacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı, pandeminin getirdiği mevcut kısıtlamaların aşılmasının ardından, doğrudan uçuşların yapılması olasılığı da dahil olmak üzere Çin’den gelen turist akışını artırmak için özel adımlar atılması gerektiğini söyledi. Nikolova sözlerini ise şöyle tamamladı: “Çin’in desteğine güvendiğimiz kültür, eğitim ve bilim alanları bizim için geleneksel olarak önemli olmaya devam ediyor.”

Kaynak: Bulgarian National Television

Tarih: 09.02.2021

 

Başbakan Borissov, Avusturya Büyükelçisi Wicke ve Avusturya İş Temsilcileri ile Görüştü

Hükümet Bilgilendirme Servisi’nin aktardığına göre, 10 Şubat tarihinde Avusturya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Andrea Wicke ve Avusturyalı iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantıda konuşan Başbakan Boyko Borissov,  Bulgaristan’ın bir yatırım hedefi olarak sayısız avantaja sahip olduğunu ve hükümetinin bu yöndeki politikaları uygulamaya devam edeceğini vurguladı. Borissov toplantıda, Bulgaristan’ın Bankacılık Birliği’ne katılmasının mali şeffaflığı garanti eden istisnai bir avantaj olduğu ifadesine de yer verdi.

Toplantıda Bulgaristan ile Avusturya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu. Basın açıklamasında, geçen yıl 1 milyar euroyu aşan çift yönlü ticaret ve bu ülkedeki etkileyici Avusturya yatırımlarının bu ilişkilerin potansiyelinin göstergesi olduğu ve Avusturya’nın, Bulgaristan’da iş yapan 350’den fazla Avusturyalı şirket ile doğrudan yabancı yatırımlarda ikinci sırada yer aldığı belirtildi.

 

Kaynak: Bulgarian News Agency

Tarih: 10.02.2021

 

AB Kış Ekonomik Tahmini, Bulgaristan’ın 2021’deki Büyüme Oranını  %2,7’ye Yükseltti

Avrupa Komisyonu (AK), bu yıl ve 2022’de Bulgaristan’ın ekonomik büyüme beklentileri konusunda daha iyimser ve 11 Şubat’ta yayınlanan kış ekonomik tahmininde her iki hedef rakamı da yükseltti. 2021 için revize edilmiş tahmin, AB’nin 2020 sonbahar raporuna kıyasla yüzde 2,7, yüzde 0,1 puan daha yüksek ve 2022 için tahmin, önceki raporda yüzde 3,7 iken yüzde 4,9’a yükseldi. Raporda, Bulgaristan’ın gayri safi yurtiçi hasılasının bir önceki rapordaki yüzde 5,1 tahminine kıyasla 2020’de yüzde 4,9’a düştüğü tahmin ediliyor. Bulgaristan’ın istatistik kurumu NSI, 2020 dördüncü çeyrek ve tam yıllık GSYİH anlık tahminini 16 Şubat’ta yayınlayacak ve ardından 9 Mart’ta ön rakamlar gelecek. Raporda, Covid-19 salgınının bazı AB üye ülkelerini çevreleme tedbirlerini yeniden uygulamaya veya sıkılaştırmaya zorlaması nedeniyle, genel olarak, Avrupa ekonomisinin kısa vadeli görünümünün geçen sonbaharda beklenenden daha zayıf olduğu belirtildi. Ancak AK raporu, 2020’nin sonlarında aşıların çığır açan gelişimi ve toplu aşılama kampanyalarının başlamasının “yakın dönemin ötesinde görünümü aydınlattığını” ifadelerine de yer verdi.

 

Kaynak: The Sofia Globe

Tarih: 11.02.2021

 

Hırvat Başbakan Plenkovic  Çin’in 17 + 1 Adlı Girişiminin Sanal Toplantısına Katıldı

Başbakan Andrej Plenkovic Salı günü Çin + 17 girişiminin sanal toplantısına katılarak Koronavirüs pandemisinin başlangıcında koruyucu ekipman sağlama konusundaki yardımları için Çinli yetkililere teşekkür etti. Avrupa’daki Çin yatırımlarını artırmak amacıyla 2012 yılında başlatılan girişim, son zirvesini Yunanistan’ın da katıldığı Dubrovnik şehrinde 2019 yılında gerçekleştirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle canlı toplantılar ertelemek zorunda kaldı.

Plenkovic, pandeminin başlangıcında pek çok hayatın kurtarılmasına yardımcı olan koruyucu ekipman konusunda acil yardım için Çinli liderlere teşekkür ederek “pandemi patlak verdiğinde bu iş birliği çerçevesinin ne kadar yararlı olduğunu söylemeliyim” dedi. Konuşmasına Hırvatistan – Çin ilişkilerinin değerlendirilmesi ile devam eden Plenkovic, AB tarafından finanse edilen ve Çinli bir şirket tarafından inşa edilen Peljesac Köprüsü projesini ve Hırvatistan’ın Senj kentinde Çin’in en büyük temiz enerji yatırımı olan NORINCO rüzgar enerjisi projesi hakkında konuştu.

 

Kaynak: N1

Tarih: 09.02.2021

 

“Yabancı  Ülkeler  Hırvatistan  Semalarında Devriye Gezemez”

Hırvatistan Savunma Bakanı Maria Banozic 10 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, “Ömrü 2024’te bitecek olan MİG’lerimiz (askeri uçak üreten firma) hala elimizde. O zamana kadar çok amaçlı savaş uçaklarıyla ilgili durumumuzu çözeceğimizi umuyorum” dedi ve o zamana kadar Hırvatistan Hava Kuvvetlerinin son otuz yılda olduğu gibi ülkenin gökyüzünü korumaya devam edeceğini ekledi.

Salı günü bildirildiği üzere Hırvatistan MİG’leri eskimeden savaş uçağı alamayacak. Bu da Euroactiv’in ortağı “Jutarnji” listesinin öngördüğü gibi müttefik bir ülkeden yardım istemeye zorlanacağı anlamına geliyor. Bu tahmin, eski uçakların artık çalışmadığı ve zamanla yeni uçakların gelmesi arasında bir boşluk olacağını söyleyen Hırvatistan Savunma Bakanı Maria Banozic tarafından doğrulandı.

Bakan, hangi uçakların alınacağına ilişkin kararın ertelenmesi hakkında ise, bunun ocak ayı başlarında yapılacağını doğruladı ancak Sisak-Moslavina ilçesindeki depremler hükümetin odak noktasının olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Euractiv

Tarih: 11.02.2021

 

Hırvatistan Parlamentosu’nda Brexit’e İlişkin Yorum

Hırvatistan Parlamentosu üyeleri, Brexit ile ilgili olarak Avrupa Birliği ile Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda (Birleşik Krallık) arasında gelecekteki ilişkileri ve iş birliğini düzenleyen müzakerelerin ve anlaşmaların tamamlanması hakkında bilgi tartışmaya başladı. 31 Ocak 2020 tarihinde Geri Çekilme Anlaşması temelinde AB’den çekilen eski bir üye devlet olarak Birleşik Krallık ve AB arasındaki yeni ortaklık, Ticaret ve İş birliği Anlaşması, nükleer enerjinin güvenli ve barışçıl kullanımı alanında iş birliğine ilişkin Gizli Bilgi Değişimi Anlaşması için Güvenlik Usulleri Anlaşmasına tabi olmuştu. AB-Birleşik Krallık Ticaret ve İş birliği Anlaşması iç güvenlik, adalet ve sosyal güvenlik sistemlerinin koordinasyonu konularında iş birliği ile ilgili bölümleri içermektedir ve AB’nin üçüncü bir ülke ile sahip olduğu en kapsamlı serbest ticaret anlaşmasıdır. AB-Birleşik Krallık Bilgi Güvenliği Anlaşması, AB kurumları ve Birleşik Krallık arasında gizli bilgilerin güvenli bir şekilde değiş tokuşunu sağlamak için imzalanırken, Nükleer Enerji Anlaşması, nükleer enerjinin uluslararası standartlara uygun olarak güvenli ve barışçıl kullanımında sürekli iş birliğine izin vermektedir.

Parlamentoda Hırvatistan’ın Avrupa Devlet Bakanı Andreja Metelko-Zgombić 25 Şubat 2020’de Hırvatistan’ın AB dönem başkanlığı sırasındaki resmi açılıştan 24 Aralık 2020’de anlaşmaya varılmasına kadar AB-İngiltere müzakerelerinin seyri hakkında parlamentoya bilgi verdi. Bakan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hırvatistan’ın AB başkanlığı, bir üye devletin birlikten ayrıldığı bir zaman olarak hatırlanabilir ama AB-İngiltere arasındaki Çekilme Anlaşması tarafından açıkça tanımlanan koşullar ve Brexit sonrası sözleşme, ilişkilerin düzenlenmesine yardımcı oldu”

 

Kaynak: MVEP.HR

Tarih: 12.02.2021

 

Karadağ Büyükelçiliği’nden Güven Mektupları

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Hindistan, Danimarka ve Romanya’nın yeni atanan olağanüstü ve tam yetkili büyükelçileri Jaideep Mazumdar, Susan Wagner Hoffman Sajn ve Matei Viorel Ardeleanu’dan güven mektupları aldı. Kabinesine göre Djukanoviç, büyükelçilere Karadağ’daki mevcut durum, parlamento seçimleri, iktidarın barışçıl geçişi ve seçim sonrası hükümetin kurulması ve devletin ilk kez karşı karşıya olduğu birlikte yaşamanın işleyiş şekli hakkında bilgi verdi.

Yeni Hükümetin Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya giden mevcut stratejik yolunu tam olarak takip etmesini beklediğini belirtti. Djukanovic, cumhurbaşkanlığından itibaren ‘birlikte yaşama’ çerçevesinde Karadağ’ı Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda tutmak için her şeyi yapacağını vurguladı. Bu durum Balkanlar’da tam istikrarın ve zorlu tarihi mirasın üstesinden gelmenin tek yolu olarak görülmekte. Geçen yıl 28 Aralık’ta yapılan Meclis oturumunda yaşanan olayları hatırlatarak, Anayasa Mahkemesinin bu yıl 20 Ocak’ta yeniden kabul edilen kararların ve kanunların anayasaya uygunluğunu değerlendirme prosedüründe son sözü vereceğini sözlerine ekledi. Basına yapılan açıklama, bunların kabul edilmesinin Avrupa entegrasyon yolundaki süreci yavaşlatacağının düşünüldüğü söylendi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 09.02.2021

 

Anayasa Mahkemesi Kararı Doğrultusunda Parlamentoya Dönüş

Sosyalist Demokrat Parti (DPS)’den duyurulduğu üzere Danijel Zivkoviç, parlamento seçimlerinden sonra Karadağ’daki siyasi ve sosyal ortamı görüştüğü başkent Podgorica’daki Avrupa Birliği (AB) büyükelçisi Olan Kristina Pop ile bir araya geldi. Zivkoviç, DPS ve Liberal Parti (LP) Milletvekilleri Kulübü’nün parlamentonun demokratik değerleri ve Karadağ’ın Avrupa yolunu destekleyen tüm yasama faaliyetlerinde ortak olacağına işaret etti. Danijel Zivkovica’e göre, Anayasa Mahkemesinin 20 Ocak oturumunda kabul edilen kanunların anayasaya uygunluğunu değerlendirme girişimi hakkındaki kararı,  DPS – LP üyelerinin parlamentoya dönüşü için belirleyici olmayacak.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 09.02.2021

 

Karadağ’a Avrupa Entegrasyonunda Almanya Desteği

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Zdravko Krivokapiç ile çevrimiçi yaptığı görüşmede, Almanya’nın Avrupa entegrasyonu yolunda Karadağ’ın güvenilir ortağı olmaya devam edeceğini söyledi. Video bağlantısıyla yapılan bu görüşmede başkanlar, Karadağ’da yeni seçilen Hükümet ile Almanya arasındaki siyasi diyaloğun iyi ivmeler kazanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Krivokapiç ve Merkel’in ikili siyasi ve ekonomik ilişkileri, Karadağ’ın AB’ye katılım sürecini ve bu arada Hükümetin uyguladığı reformları tartıştıkları kamuya duyuruldu. Karadağ’da yapılan açıklamada, “Merkel, Hükümetin bölgesel iş birliğine olan bağlılığını memnuniyetle karşıladı ve Almanya’nın, Krivokapiç’in kendisine özellikle teşekkür ettiği Avrupa entegrasyonu yolunda Karadağ’ın güvenilir bir ortağı olarak kalacağını yineledi.” ifadeleri kullanıldı. Krivokapiç, Merkel’e Almanya’nın Karadağ hükümetine başta hukukun üstünlüğüne katkıda bulunacak reformlar, yolsuzluk ve organize suçla mücadeleye verdiği destek için verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 11.02.2021

 

Katnic: Yeni Yasaların Anayasal Bir Dayanağı Yok

Karadağ Özel Devlet Başsavcısı Milivoje Katnic, savcılığa ilişkin kanunların kabulü için girişimde bulunanların bu eylemlerin kabulünden vazgeçmesi ve mevcut parlamentonun görev süresinin dolmasına kadar sunmayı taahhüt etmesi durumunda istifa edeceğini duyurdu. Basına yaptığı açıklamada, Yüksek Devlet Savcılığı’nın Devlet Savcılığı Kanunu ve Özel Devlet Savcılığı Kanunu’nda yapılan değişikliklerin duyurulduğu genişletilmiş oturumunda görüşüldüğünü söyledi.

Ayrıca 10 Şubat tarihinde Başbakan Zdravko Krivokapiç ile resmi bir görüşme yaptığını söyleyen Katnic; “O vesileyle, istifa etmem durumunda Demokratlar ve Sivil Hareket (GP) URA milletvekillerinin Devlet Savcılığı Yasası ve Özel Devlet Yasası’nı değiştirme teklifinden vazgeçtiklerini bildirdi. “dedi. ‘’Savcılık bu yasaların değiştirilmesinin anayasal bir dayanağı olmadığını, çünkü dediği gibi yasaların gerektiğinde değiştirildiğini “ve bu yasaların düzenlediği değişen koşullar nedeniyle tamamen veya çoğunda değiştirilmesi gerektiğini belirtti.” diye ekledi. Katnic’e göre yasa değişikliklerin amacı, öncelikle özel başsavcı ve ardından özel savcılar tarafından ayrımcılık yapmak. Ayrıca ona göre bu yasalar, savcılık işlevini yerine getirmek için koşulları iyileştirmeyi ve örgütsel ve diğer ön koşulları oluşturmayı amaçlıyor.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 11.02.2021

 

Kosova’nın Tanınmasına Sırbistan Dışişleri Bakanı’ndan Tepki

ABD Başkanı Joe Biden Sırbistan ile Kosova arasında karşılıklı tanıma talep etti. Bu talebin ardından, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç tepki gösterdi. Kosova’nın tanınma konusunun Avrupa Birliği’ne üyelikte bir şart olmaması gerektiğini söyledi. Bu mücadelenin konumlarına hiçbir etkisinin olmayacağını belirtirken çıkarları için ısrarcı olmaya devam edeceklerini ve durumu büyük bir teşvik olarak algıladıklarını belirtti. Büyük güçlerin Kosova hakkında fikirlerini değiştirebileceklerine inanması gerektiğini, aynı zamanda birçoğunun Kosova’nın bağımsızlığını desteklediğini ve Kosova’yı her ülkede koruduklarını da ekledi. Ancak, büyük güçler 14 yıl önceki halleriyle aynı değil, bunun yanında Sırbistan da aynı değil ve aynı şekilde politikalar izlemiyor diyen Selakoviç, görüşmelerin olacağını fakat basit ve kolay geçmeyeceğini vurguladı.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 08.02.2021

 

Kudüs’teki Büyükelçilik’e Bir Tepki de Türkiye’den Geldi

Kosova ve İsrail 1 Şubat’ta sanal bir törenle diplomatik ilişkiler kurmuştu. Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açma niyeti ise birçok ülke başkanı tarafından hoş karşılanmamıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu niyetin onu hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Erdoğan, Kosova’nın hem kendisine hem de Müslüman dünyasına ihanet ettiğine inanmakta. Bunun nedeni ise Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açan Müslüman nüfusun çoğunluğuna sahip ilk ülke olmasından kaynaklanıyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bunun “Filistin meselesine hizmet etmediğini” söylerken, bu durumun iki devletli çözüm vizyonunu baltaladığını ekledi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 10.02.2021

 

Farklılıkları Çözmek için Uygun Anlaşma Arayışı

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani cuma günü TV24’te verdiği röportajda Bulgaristan ile Dostluk Antlaşmasının ikili anlaşmazlıkları çözmek için uygun çerçeve olduğunu söyleyerek öngörülebilirliği teşvik etme ve anlaşmaya olan güveni yeniden tesis etme ihtiyacının altını çizdi. Bakan Osmani ‘ye göre, ülkelerin hükümlerinden herhangi bir ayrılma, ülkeler arasındaki ilişkilerde aksilik olacaktır.

Ayrıca, “Makedon dilini ve kimliğini kimse inkar edemeyeceği” için Bulgaristan’ın Makedon kimlik özelliklerine itiraz etmesine yönelik herhangi bir korkunun yersiz olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı, bunun Bulgar yetkililerle yapılan bir dizi görüşmede de yinelendiğini sözlerine ekledi.

Osmani, “Ancak bu, ilerlemek için iyi bir başlangıç noktası” dedi. “Bunu, [Makedon dili ve kimliğini] reddetme hakkına sahip olmadıklarını, Bulgaristan’ın gittikçe daha sık ve tanımlanmış pozisyonları aracılığıyla açıklığa kavuşturmayı başardık çünkü bu haklar, devletlerin temel kendi kaderini tayin hakkından kaynaklanıyor.” “Devletler devletleri tanır ve sonra bu devletler hangi dili konuşacaklarına ve kendilerine ne dediklerine kendileri karar verir. Bu yüzden, daha fazla tartışma olmaması için bunu doğrulamak bizim için önemliydi ”diye ekledi Osmani.

 

Kaynak: Mia.mk

Tarih: 05.02.2021

 

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Hükümetlerarası Konferans

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Olta Xhacka, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın ilk hükümetlerarası konferansın şartlarını karşıladığını söyledi. Bakan cuma günü Makedon mevkidaşı Bujar Osmani ile bir araya geldi. Bakan, düzenlediği basın toplantısında “Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in kararlılığını” övdü. Hükümetlerarası konferans yapılmazsa “talihsiz olur” dedi.

Kuzey Makedonya Bakanı, her iki ülke için de AB üyeliğinden başka alternatif olmadığını söyledi. “İki ülke arasındaki ilişkiler iyi komşuluk eşiğini aştı ve bu dostluk her iki ülkenin menfaatlerinin ötesinde ve bölgenin güvenliği ve istikrarı için sütunlardan biri” dedi. Avrupa Konseyi Mart ayında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile ilke olarak müzakereler başlatma kararı aldı, ancak uygulamada üyelikle ilgili fasılların açılması ilk hükümetler arası konferansın ardından başlıyor.

 

Kaynak: Exit News

Tarih: 06.02.2021

 

NATO ve Slovakya’dan Kuzey Makedonya’ya Coronavirus Desteği

8 Şubat 2021’de Slovakya, COVID-19 pandemisine yanıt olarak Kuzey Makedonya’ya dört pulmoner vantilatör teslim etti. Bağış, NATO’nun Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi (EADRCC) ve Slovakya tarafından Kuzey Makedonya’nın acil gereksinimine yanıt vermek üzere koordine edildi. Bu destek, NATO’nun COVID-19 yardım paketinin bir parçasıdır ve Müttefikler, Kuzey Makedonya’ya COVID-19 salgınının ciddi etkilerini ele almasını sağlamayı kabul ettiler. Diğer tıbbi ekipman, NATO’nun Pandemik Müdahale Güven Fonu kapsamında önümüzdeki haftalarda Kuzey Makedonya’ya teslim edilecek.

Slovakya daha önce Ekim 2020’de AB sivil koruma mekanizması yoluyla Kuzey Makedonya’ya destek sağlamıştı. Bu yardım maskeler, hijyen paketleri, battaniyeler, çadırlar ve jeneratörler içeriyordu. Vantilatörler, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Sağlık Bakanı Venco Filipche’nin huzurunda Üsküp’te düzenlenen küçük bir tören sırasında Slovak Dışişleri Bakanı Ivan Korčok tarafından Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

 

Kaynak: NATO

Tarih: 08.02.2021

 

Slovak Dışişleri Bakanı’ndan Üsküp’e Övgü

Konuk Slovakya Dışişleri Bakanı Ivan Korčok, ev sahiplerine, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Başbakan Zoran Zaev’e Üsküp’te yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya’nın iyi komşuluk ilişkilerinde ve AB üyelik müzakerelerini başlatmak için gereken reformlarda olağanüstü ilerleme kaydettiğini söyledi.

Ortak bildiride iki ülke, Bulgaristan tarafından uygulamaya konulan ve Slovak ve Çek milletvekillerine göre tarihi çarpıtacak ve genişleme sürecine zarar verecek pasajlar nedeniyle belge üzerindeki anlaşmazlıkları dile getirdi.

 

Kaynak: Euractiv

Tarih: 10.02.2021

 

Arnavutlar, Kuzey Makedonya’daki Protestoda ‘Irkçı’ Ders Kitabını Ateşe Verdi

10 Şubat 2021’de, Kuzey Makedonya’daki Arnavut muhalefetinden bir grup genç, ülkenin Eğitim Bakanlığı önünde bir coğrafya ders kitabını yaktı. Söz konusu kitap, onların ırkçı hakaret olarak gördükleri şeyleri içeriyordu. Ders kitabı Arnavutların Türk, Roman ve Çerkes kökenli olduklarını ve siyasi nedenlerle Kuzey Makedonya’da olduklarını belirtiyor.

The Alliance for Albanian Alternative’den bir sözcü şunları söyledi: “Bu ders kitapları, burada gördüğünüz bu kitapta olduğu gibi; Bizi gücendirsinler, tarihimizi redd etsinler, ama aynı zamanda gelecekte Arnavutlara karşı faşist unsurların zeminini hazırlıyor. ” Kitap yakılırken 30’a yakın polis müdahale etti, katılanları sorguladı ve kimlik sordu.

Bir protestocu, “Yasadışı bir eylemin olmadığı bir kamusal alanın, görünüşe göre bizi yıldırmaktan başka bir nedeni olmayan tüm polisleri bir araya toplanmasının neden gerekli olduğunu bilmiyorum” dedi.

 

Kaynak: Exit News

Tarih: 11.02.2021

 

Dışişleri Bakanı Osmani: Kuzey Makedonya’nın AB Entegrasyon Süreci Değerlendirilecek

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani çalışma ziyaretine Belçika Krallığı Federal Parlamentosu Başkanı Eliane Tillieux ve Senato Başkanı Stephanie DHose ile görüştüğü Belçika Parlamentosu ziyareti ile devam etti.

Tartışmaların odak noktası, Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonu, bölgedeki iyi komşuluk politikaları, ülkedeki iç siyasi durum, bölgesel iş birliği ve genel durumun yanı sıra jeopolitik çağrışım içeren diğer güncel uluslararası meseleler.

Osmani, özellikle iyi komşuluk politikası alanında uygulanan reformların bir sonucu olarak, ülkemizin Avrupa yoluna verilen desteğe yansıyan Belçika’nın ilkeli desteğine şükranlarını dile getirdi. Osmani, “Bizim için, toplumumuz için, ülkemizdeki tüm ilerici güçler için, Avrupa entegrasyonu açısından ülkemizin kaydettiği ilerlemenin uygun bir şekilde değerlendirilmesi gereklidir ve bu, Avrupa Birliği’nin bölgedeki güvenilirliğinin korunması açısından da büyük önem taşıyacak ”dedi.

 

Kaynak: Republic of North Macedonia Minister of Foreign Affairs

Tarih: 11.02.2021

 

ABD Başkanı Joe Biden Sırbistan’ı Kosova’yı Tanımaya Çağırdı

ABD Başkanı Biden, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e cuma günü göndermiş olduğu mektupta, Sırbistan’ın 15 Şubat’taki milli bayramını kutlayarak, reformlara duyulan ihtiyacı dile getirdi. Mektubun en dikkat çeken tarafı ise Biden’ın Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasını vurgulaması oldu.

Biden’ın mektubuna,  Sırp ve Arnavut basınında  “Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonu hedefine verdiğimiz destek konusunda kararlı kalıyoruz ve sizi bu amaca ulaşmak için zorlu adımları atmaya devam etmeye teşvik ediyoruz – gerekli reformları başlatmak ve Kosova ile karşılıklı tanımaya odaklanan kapsamlı bir normalleşme anlaşmasına varmak da dahil.” şeklinde yer verildi.

Vuçiç Biden’ın mektubuna cevap olarak, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova ile diyalogu sürdürmeye hazır olduğunu fakat bağımsızlığı tanımayacağı  söyledi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 07.02.2020

 

Sırbistan’da Patrik Seçimleri

Sırbistan İktidarı yaklaşmakta olan Patrik seçimleri sürecini yakından takip ediyor. 18 Şubat’ta Sırp Ortodoks Kilisesinin yüce organı olan piskoposlar meclisi, 46. Sırp patriğini seçecek. Yeni piskopos seçimiyle, kilisenin yenileme yaşayıp yaşamadığı, modernliği yakalamak için çaba gösterip göstermediği kilisenin sosyal rolünde belirleyici olacak. Piskoposlar kendilerine özgü seçimle yeni patriği belirleyecekler. Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, kilise üzerindeki baskısına rağmen, seçimlere bir müdahalede bulunmuyor. Patrik, rastgele seçim sistemiyle seçilecek. Seçimde yer alan adaylar İrinej Buloviç, Sumadina Piskoposu Jovan ve Piskopos Grigorije. Piskopos Grigorije, Sırp toplumunda ilerici kesimin tercih ettiği lider. Piskoposun liberal görüşleriyle kilisenin eski gelenekleriyle çatışıyor.

Seçilen Patrik kim olursa olsun, kilisenin Kosova konusundaki tutumu değişmeyecek. Hiçbir piskopos bağımsızlık hakkını açıkça kabul edemez. Ayrıca kilise rejim tarafından ülkede ele geçirilemeyen en güçlü kurum durumunda. Bu sebeple oluşabilecek muhalefetleri bastırma arzusuyla hareket eden Sırp Hükümeti, seçimi etkileme arzusuna sahip.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 10.02.2021

 

Mihajloviç, Sırbistan’ın Doğalgaz Arzını Çeşitlendirmeye Kararlı Olduğunu Söyledi

Maden ve Enerji Bakanı Zorana Mihajlovic 11 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın doğal gaz tedarikini sağladığı kaynakları ve yolları çeşitlendirmeye kararlı olduğunu söyleyerek, Güneydoğu Avrupa için enerji güvenliğini sağlamak için bölgesel ve uluslararası projelerde aktif bir rol planlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi’nin online olarak yapılan bakanlar toplantısında yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın gaz boru hatlarını Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek ve Karadağ’a bağlayarak diğer yollardan ve diğer tedarikçilerden tedarik sağlamayı planladığını belirtti.

Mihajloviç, Balkan Akımı boru hattının hizmete girmesiyle Sırbistan’ın doğalgaz tedarik yollarının çeşitlendiğini söyleyerek, bir sonraki adımın enerji güvenliğinin tek garantisi olarak tedarikçilerin çeşitlendirilmesi olduğunu da sözlerine ekledi ve boru hattının da 2023 yılına kadar faaliyete geçeceğini söyledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 11.02.2020

 

Vucic, Fransa ile İyi İlişkilerin Sırbistan için Önemli Olduğunu Söyledi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic 11 Şubat tarihinde Fransa’nın Sırbistan Büyükelçisi Jean-Louis Falconi’ye verdiği demeçte, Paris ile iyi ilişkilerin Belgrad için önemli olduğunu ve ortak projelerin gerçekleştirilmesini bizzat takip edeceğini söyledi. Vucic’in ofisinden yapılan açıklamaya göre ikili, Cumhurbaşkanı’nın Paris’te Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile yaptığı son görüşmeyi tartıştı. İkili, Belgrad yeraltı projesinin planlandığı şekilde ilerlediği konusunda hemfikir olduklarını söylediler.

Toplantının gündemindeki diğer önemli konular ise, Fransız Vinci şirketi tarafından yönetilen Belgrade havaalanındaki çalışmalar ve Vinca atık sahasının iyileştirilmesi idi. Vuciç, “2019 yılındaki kalışının Sırbistan-Fransa ilişkileri tarihinde özel bir iz bıraktığı” için Macron’un Sırbistan’ı tekrar ziyaret edeceğinden memnun olduğunu söyledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 11.02.2020

 

Hafta Yeni Bir Destek Paketiyle Başlıyor – Christos Staikouras’tan Duyurular

Yeni mali destek paketiyle, tüm ekonomi için aylık maliyetle birlikte, iş cirosunda boğulmaya neden olan ve kamu maliyesi üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya devam eden en katı kısıtlayıcı önlemlerin uygulanmasının ardından mali personel için hafta başlıyor. şu anda 2,4 milyar avro olarak tahmin ediliyor. Hükümet, askıya alma araçları, geri ödenebilir avans planları, kiraların ödenmemesini etkilenen şirketler için mart ayına kadar uzatarak işletmeleri ve çalışanları destekleyerek kötüleşen sağlık verileriyle zorlu savaşı kazanmak için likidite belgesi hazırladı ve Maliye Bakanlığı üzerinde çalışıyor. Nisan ayında vergi ve kredi yükümlülüklerinin askıya alınması durur durmaz pandeminin borçları masaya gelecek. Hükümetin amacı reel ekonomiyi daha da güçlendirmek ve bu bağlamda geri ödenebilir avansın mart ayında başlaması beklenen altıncı döngüsünün nihayet şubat ayından itibaren devam etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: CNN Greece

Tarih: 08.02.2021

 

Yunanistan – İsrail İşbirliği; Turizm,  Savunma ve Koronavirüs Odak Noktası

Genişlemeye yönelik, kritik turizm sektöründeki yeni adımların gerçekleştirilmesinden sonra, ufku daha da uzun süre önceden haber veren Yunan-İsrail iş birliğidir. Kyriakos Mitsotakis’in Kudüs’e yaptığı önemli gezisi için yapılan değerlendirmede, stratejik ortaklığın geliştirilmesi için istikrarlı koordinatlar – özellikle Doğu Akdeniz bölgesindeki güvenlik sorunlarının ele alınması kısmında  memnuniyetle kaydedildi. Gerek televizyon kameralarının önündeki atmosfer gerekse özel toplantılardaki atmosfer, iki ülke arasındaki son derece yüksek iş birliğini yansıtıyor. Benjamin Netanyahu’nun kendini Kyriakos Mitsotakis’in pan-Avrupa girişimiyle özdeşleştirmesi, aşı sertifikasıyla bir “seyahat köprüsü” oluşturması tesadüf değil. Ek olarak, Tel Aviv’de gelişen Koronavirüs için Kyriakos Mitsotakis ile yeni tedaviye uyum, Yunanistan’ın klinik araştırmalara katılma niyetini gösteriyor. Nitekim bu amaçla bugün Profesör Sotiris Tsiodras ile İsrailli Profesör Nadir Erber arasında bir sonraki adımların görüşülmesi için bir telefon görüşmesi yapılması kararlaştırıldı. İki başbakan, Yunanistan’ın İsrail ile savunma iş birliği, teknoloji ve yenilik, enerji, turizm ve İsrail’in Avrupa Birliği ile ilişkilerini güçlendirme gibi karşılıklı çıkar alanlarında iş birliğinin sürekli derinleştirilmesi ve genişletilmesi üzerinde de anlaştı.

 

Kaynak: CNN Greece

Tarih: 09.02.2021

 

AB Tahminlerine göre 2021’de Yunan Ekonomisi %3,5 Büyüyecek

Avrupa Komisyonu 11 Şubat tarihinde yayınladığı kış ekonomi tahminlerinde, Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve 2022’de yüzde 5,0 büyüyeceğini öngörmekte. Raporda, AB yöneticisi, perakende ticaretin kademeli olarak yeniden açılması, tüketici güveninin artması ve destekleyici bir mali politika nedeniyle çoğunlukla özel tüketim tarafından desteklenen ekonomik iyileşmenin devam edeceği belirtiliyor. Net ihracatın 2021 ve 2022’de ekonomik büyümeye olumlu katkı yapması beklenirken, Yunanistan’da kademeli bir turist dönüşünü destekleyecek bir aşılama programı bekleniyor. Komisyon, ekonominin yeniden açılması ve kısıtlayıcı tedbirlerin geçici olarak gevşetilmesinin ardından 2020’nin üçüncü çeyreğinde Yunanistan GSYH’sinin yüzde 2,3 büyüdüğünü söyledi.

Bununla birlikte, yılın dördüncü çeyreğinde kısıtlayıcı önlemlerin yeniden uygulamaya konmasının, üçüncü çeyreğe kıyasla GSYH’de bir daralmaya yol açmasının beklediğine dikkat çekiyor.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 11.02.2021

 

İngiltere ve Sırbistan Arasında Ticaret Anlaşması Yakında

İngiltere’nin Belgrad büyükelçisi Sian MacLeod 9 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, İngiltere ve Sırbistan’ın ikili bir ticaret anlaşması üzerinde görüştüğünü söyleyerek, bunun Koronavirüs salgını ve parlamento seçimleri nedeniyle ertelendiğini sözlerine ekledi.

Büyükelçi, ülkesinin Sırbistan ile ortaklık konusunda hızlı bir anlaşma istediğini ifade etti. Sırpça yaptığı basın açıklamasında, Sırbistan ile görüşmeler sürdüğünü ve ilerlemekte olduğunu, taslak anlaşma Sırbistan’ın Avrupa Birliği ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasına dayandığını ve Sırbistan’dan herhangi bir yeni yükümlülüğü kabul etmesini istemediğini belirtti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 09.02.2021

 

NATO: Kosova Üzerinde Alçak Hava Sahası Sivil Uçuşlara Açık

NATO 11 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, sivil havayollarının artık Kosova üzerindeki alt hava sahasında yeni güneybatı hava rotalarını kullanabileceğini söyledi. Yapılan açıklamada “Kosova üzerindeki alçak hava sahasının normalleşmesindeki önemli başarı, NATO’nun Balkanlar Havacılık Normalleştirme süreci aracılığıyla destekle gerçekleştirildi” denildi. Raporda, “Daha hızlı seyahat, daha düşük yakıt tüketimi ve daha az kirlilik dahil olmak üzere birçok fayda sağlayarak Priştin havaalanına giden ve buradan giden sivil hava trafiğinin önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olacak” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasında, NATO’nun 1999 yılından bu yana, Kosova üzerindeki hava sahasının normalleştirme sürecini desteklediği belirtildi. NATO’nun liderlik ettiği Balkanlar Havacılık Normalleştirme Toplantılarına müttefik ülkelerin temsilcileri, hava seyrüsefer yetkilileri, ulusal askeri yetkililer ve ilgili uluslararası ülkelerin temsilcileri, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı ve EUROCONTROL dahil diğer kuruluşlar katıldı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 11.02.2021

 

Hollanda Srebrenica’da Görev Yapan Askerlere 5.000 Avro Ödeyecek

Hollanda hükümeti, 1995 yılında Srebrenica’da Boşnakların katledilmesini engelleyemeyen Hollanda BM taburunun askerlerine görev yapmak zorunda kaldıkları “istisnai koşullar” nedeniyle ödeme teklifinde bulundu. Hükümet 11 Şubat tarihinde, Temmuz 1995’te Srebrenica’da görev yapan ancak Boşnak erkek ve erkek çocuklarının Bosnalı Sırp güçleri tarafından katledilmesini engelleyemeyen Hollandalı BM barış koruma taburunun üyelerine bir kereye mahsus olmak üzere 5000 avro ödeme teklif etti. Hollanda Savunma Bakanlığı, ödemelerin, askerlerin kendilerine “neredeyse imkansız” ve “istisnai koşullarda” görev yaptıktan sonra yaşadıkları “takdir eksikliğine” yönelik olduğunu söyledi.

800’den fazla askeri bulunan Hollanda taburu, bölgenin Bosnalı Sırp güçleri tarafından ele geçirilmesi ve ardından uluslararası mahkemelerin soykırım olarak sınıflandırdığı bir dizi katliamda 7.000’den fazla Boşnak’ın öldürülmesi üzerine Srebrenica’daki bir BM üssünde konuşlanmıştı.

Hollanda Savunma Bakanlığı, ödemelerin yanı sıra bakanlığın Hollanda taburunda görev yapmış gazileri için Srebrenica ve şu anda eski BM üssünün bulunduğu anma müzesine ziyaretler düzenleneceğini belirtti. Hollandalı barışı koruma taburunun Srebrenica’daki rolü ve katliamları önlemedeki başarısızlığı uzun süredir tartışmalı ve yasal işlem konusu olmuştu. Temmuz 2019’da Hollanda Yüksek Mahkemesi, Hollanda’nın 1995 katliamları sırasında meydana gelen yaklaşık 350 ölümden kısmen sorumlu olduğuna karar vermişti.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 12.02.2021

 

HAZIRLAYANLAR:

Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Elifnur Ayhan, Gizem Kocakaplan, Hasibe Özdemir, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Neval Tayyar, Rümeysa Güner, Taha Yüceses, Zülfiye Çobanoğlu

TUİÇ Balkan Staj Birimi

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...