Haftalık Balkan Bülteni / 5-8 Nisan

 

Arnavutluk’u Avrupa Birliği’ne Götürmek İçin Her Gün Çalışmalıyız”

Sosyalist Bütünleşme Hareketi (LSI) lideri Monika Kryemadhi geçtiğimiz salı günkü (06.04.21)  konuşmasında “Arnavutluk’u Başbakan Edi Rama ve Sosyalist Parti’nin (PSE) hoyrat düzeninden çıkartmak ve Arnavutluk’un AB üyesi olması için her gün çalışmak gerektiğinin” altını çizdi.

LSI lideri ayrıca başkent Tiran’daki 7 numaralı idari birimde yaptığı konuşması esnasında Arnavutluk’un AB’ye katılımı süresince yüksek maaşlı işlere sahip olmak, modern okulların ve hastanelerin tesis edilmesi gibi tıpkı diğer değerli AB ülkeleri gibi birtakım şansları elde ettiklerini not etti.

Kryemadhi verdiği demeçte aynı zamanda LSI’nın bir aile olduğunu ve hatta diğer siyasi partilerin “Arnavutluk Sizin Yuvanız” sloganlarını örnek almak istediklerini ve partisinin bünyesinde bulunan herkesin birbirlerine yardımcı olmak hususunda ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

“Arnavutluk’u Başbakan Edi Rama’nın hoyrat düzeninden çıkartmak ve Arnavutluk’u AB’ye güvenli bir şekilde götürmek için her gün çalışmalıyız. Yeni yüksek maaşlı iş olanaklarına sahip olmak, seçkin öğretmenlerden oluşan ve Avrupa zihniyetini barındıran modern okullar kurabilmek ve her Arnavutluk vatandaşının hakettiği yüksek kalite standartlarına sahip modern hastaneler oluşturabilmek ve yüksek ücretli sağlık hizmetlerini bir kenara bırakabilmek için, bütün bu değişimleri gerçekleştirebilmek için 25 Nisan’da seçim sandıkların gitmemiz gerekiyor. Haydi sandığa Arnavutluk”, Sosyalist Bütünleşme Hareketi liderinin bu sözleri ise konuşmasının en dikkat çeken kısmıydı.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 06.04.2021

 

Košarac: Çin’e süt ihracatı için önemli bir adım gerçekleştirdik

“Yıllar süren durgunluktan sonra, yerli üreticilerin kapasitelerini ve tecrübelerini takdir ederek süreci başlattık ” dedi.

Bosna Hersek (BH) Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Staša Košarac, Çin Halk Cumhuriyeti’ne BH’den süt ve süt ürünleri ihracatı için tamamlanıp gözden geçirilen bir anketin sunulduğunu belirtti.

Bu anket için iş birliği yapmış olan BH Veterinerlik Bürosu, Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve yetkili kurumlar Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için son adım olan anketi göndererek Çin ile bir anlaşmaya gidilmesini sağladı. Kosorac’a göre, bu sürecin bir sonraki aşamasında, Çin’den BH’ye yetkin müfettişlerin gelmesi bekleniyor. BH Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı bunun yerli tarımsal kapasitelerin geliştirilmesi için ek bir teşvik olacağını belirtti. Çin’in BH Büyükelçisi Ji Ping’in BH’den süt ve süt ürünleri için Çin pazarının açılmasıyla sonuçlanacak faaliyetleri hızlandırma çabalarını memnuniyetle karşıladı ve minnettarlığını dile getirdi.

 

Kaynak: klix.ba

Tarih: 05.04.2021

 

Bosna-Hersek(BH) AB Delegasyonu , BH ABD Büyükelçiliği , BH İngiliz Büyükelçiliği ve Yüksek Temsilciler Derneği(YTD) BHF Menkul Kıymetler Komisyonu ile ilgili ortak bir bildiri gönderdi.

 

  • Bankaların, borsaların ve anonim şirketlerin şeffaf ve kurallara uygun faaliyet göstermesini sağlayan kilit kuruluş Bosna Hersek Federasyonu Menkul Kıymetler Komisyonu, bir yılı aşkın süredir tamamen işlevsiz oldu. Sonuçlar BH Federasyonu’nun yanı sıra tüm ülke ekonomisi için çok büyük. Komisyon, bankalar ve şirketler aracılığıyla para akışının koşullarını belirler ve bu nedenle yüzlerce şirketin, çalışanlarının ve iş ortaklarının yanı sıra vatandaşların işlerini de etkiler.
  • 100 milyon markın üzerinde yatırımlar da dahil olmak üzere 400’den fazla çözülmemiş talep Komisyon’un onayını bekliyor. Bu, ülkenin salgının neden olduğu sağlık ve ekonomik krizin sonuçlarıyla karşı karşıya olduğu bir durumda oluyor. Ekonomik iyileşme ve istihdam artışı, şirketlerin ve bankaların sermaye artırma, diğer şirketlerle birleşme veya diğer ortak ticari işlemleri gerçekleştirememesi nedeniyle tehdit altındadır. Menkul Kıymetler Komisyonu çalışanları da risk altındadır çünkü kimse maaşlarının veya sağlık sigortasının ödenmesini onaylayamaz.
  • Şirketlerin verimli finansmanı, ekonomik büyüme ve refahın başlangıç noktasıdır. Birçok kez işaret edildiği gibi, yeni işler yaratmak için ekonomik büyümeyi desteklemedeki kilit faktör, girişimcilere yatırım için paraya erişim sağlamaktır. Bunun ön koşulu, işlevsel bir Menkul Komisyonu’dur. BH Federasyonu yetkililerini, üyelerini derhal atayarak ve atamalarla ilgili kararın ilgili tüm yasalara ve seçim kriterlerine tam olarak uygun bir şekilde hızlı bir şekilde alınmasını sağlamak için gerekli tüm adımları atarak Menkul Kıymetler Komisyonu’nun çalışmalarını engellemeye çağırıyoruz.
  •  Tüm denetim organları için yüksek mükemmellik standartlarını sağlamak için bağımsızlık ve profesyonellik esastır. Kurumlar, piyasa güvenini oluşturmak için açık ve şeffaf bir şekilde hareket etmelidir. Avrupa standartları ve iç hukuk, eğitim, mesleki ve mesleki bilgi, çıkar çatışmaları, siyasi partilerin görevlerinin yerine getirilmesi, siyasi faaliyetlere katılım ve sabıka kayıtları dahil olmak üzere, Menkul Kıymetler Komisyonu üyelerinin seçimi için katı kriterler tanımlamaktadır.
  •  Bu kriterleri karşılayan ve bir şeyleri değiştirme fırsatını hak eden, uzmanlık ve deneyimlerini ülkelerinin yararına sunan birçok başarılı, çalışkan BH vatandaşı var. Piyasa katılımcıları ve şirketler, bu süreçteki tüm organların, işleyişinin derhal yeniden başlaması ve bu kurumun gelecekte herhangi bir şekilde işlev görmemesinin önlenmesi dahil olmak üzere, Komisyonun çalışmasına ilişkin durumu acilen ele almasını ister. Demokratik bir ülkede amacı Avrupa Birliği’ne katılmak olan taraflardan biri olan BH Federasyonu, önemli kurumlarından birini felç etmeyi göze alamaz.

 

Kaynak: Avaz

Tarih:06.04.2021

 

Alija Kožljak: Reformlar için herhangi bir taviz yoksa, dayatmalar yapılacaktır

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken , Bosna Hersek(BH) Cumhurbaşkanlığı üyelerine ABD’nin BH Büyükelçiliği aracılığıyla BH Anayasası ve Seçim Yasasında yapılacak değişikliklerle ilgili bir mektup gönderdi ve Blinken değişiklikleri duyurdu.

“En başından beri Dayton Barış Anlaşması ile oluşturulan Anayasanın taşa oyulmadığı ve gerekli değişikliklerin zamanında yapılacağı açıktı.” demesiyle Blinken mektubuna başladı.

Bakan, “Sejdic-Finci” kararı da dahil olmak üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarında BH Anayasasının bazı eksikliklerinin tespit edildiğini de sözlerine ekledi. Seçim sistemi reformunun tutarlı bir şekilde Avrupa Birliği üyelik şartlarına ve Avrupa mahkemelerinin kararlarına göre yürütülebilmesi için sınırlı anayasa değişikliklerine ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Uluslararası ilişkiler profesörü ve BH’nin NATO’nun eski askeri temsilcisi Alija Kozljak yaptığı açıklamada, bu mektupta ifade edilen görüşlerin ABD Başkanı Joe Biden’ın BH’deki reformları yoğunlaştıracağı yönündeki açıklamalara karşılık geldiğini söyledi. Bu genel kabul edilsede kesin bir mesaj olduğu da bir gerçektir. Kožljak, mektubun sadece Başkanlığa değil aynı zamanda Bosna Hersek’teki tüm yetkili kurumlara, yani ilgili kurum ve aktörlere gönderildiğini belirtti.

Blinken’in mektubunda açıkça BH’deki bütün aktörlerden uzlaşma istediğini söylediğini iddia ediyor. “Bu şekilde onlara şöyle diyorlar: “BH’deki durumu iyileştirmek için bir uzlaşma bulmak, reformları yoğunlaştırmak, BH’de yargıyı iyileştirmek, Bosna-Hersek’i ekonomik olarak güçlendirmek, yolsuzluğu azaltmak için sorumlusunuz. Bunu yapmayın, ABD muhtemelen buna alternatifler arayacaktır, ” dedi Kozljak. Strasbourg’daki İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına uygun çözüm çerçevesinde olacak ve siyasi aktörler arasında bir çözüm bulunduracak bir iş birliğinin önemini de vurguluyan Kožljak, Seçim Yasası ile ilgili olarak Anayasa’da birtakım değişiklikler beklemenin kesin olduğunu belirtiyor. “Seçim Yasası’nda yapılacak değişikliklere odaklanacaklar, Seçim Yasası’nda en uygun değişiklikleri destekleyecek platform Amerikalılar olacak” diyerek açıklamasını sonlandırıyor.

 

Kaynak: OSLOBODJENJA

Tarih: 06.04.2021

 

Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin Kapatılması Gerektiği Söylendi

Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin kapatılması gerektiğini daha önce de vurgulayan Sırp Cumhuriyeti siyasetçileri, bu sefer de Yüksek Temsilci Inzko için açıklama yaptılar.

Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi, Dayton Anlaşması’nın Ek 10 maddesi için bir görüşme düzenlemiştir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin onayların hem Brcko Bölgesi’nden hem Sırp Cumhuriyeti’nden hem de Bosna Hersek Federasyonu’ndan gelmesi gerekmektedir. Sırp Cumhuriyeti’nin mecliste yaptığı görüşme sonucunda bu madde kabul edilmiştir.

Sırp Cumhuriyeti kanadından yapılan açıklamaya göre ise Yüksek Temsilci Inzko, bu konu ile ilgili herhangi bir anlaşmaya varmaya gerek olmadığını belirtmiştir. Bunun üzerine açıklama yapan SNSD sözcüsü Radovan Kovacevic: “Valentin Inzko 12 senedir Yüksek Temsilci olarak görev yapmaktadır; fakat kendisinin görev tanımı içerisinde Sırp Cumhuriyeti’ne karşı olmak, düşmanca bir tavır sergilemek yoktur. Inzko, Sırp Cumhuriyeti’ne ve yetkililerine bunu alenen yapmaktadır.” dedi.

 

Kaynak: SRNA

Tarih: 05.04.2021     

 

 

Altı Bulgar Partisi Bulgaristan Parlamentosunda

Bulgaristan’ın Merkez Seçim Komisyonu 6 Nisan’da yapılan parlamento seçimlerine göre 6 parti parlamentoya giriyor. GERB- Demokratik Güçler Birliği’ni yöneten koalisyon seçimlerin galibi olsa da parlamentoda çoğunluğa sahip değil.  MSK’nın açıkladığı verilere göre seçimlere yüzde 40 katılım sağlandı. GERB-UDF koalisyonu 4 Nisan parlamento seçimlerinde oyların %26,18’i ile en yüksek payı aldı.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 07.04.2021

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis’i Toplamaya Hazır

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Anayasada belirtilen süreye göre ve MSK’nın seçilmiş Millet Meclisi üyelerinin Resmi Gazete ’de yayınlanmasının ardından Ulusal Meclisi toplayacak.

Rumen Radev yaptığı açıklamada, “Toplumumuzun gündeminde, parlamento partilerinin ilgili anayasa usulüne göre hükümet kurup kuramayacağı sorusu var. Aksi takdirde, Ulusal Meclis feshedilecek ve işleyen bir parlamento olmadan anayasa değişikliklerinin uygulanması düşünülemez” diyerek düşüncelerini bildirdi. Cumhurbaşkanı defalarca Anayasa değişikliği önerme yetkisinden tamamen kendisinin sorumlu olduğunu belirtmiş, ancak bunun son derece önemli bir konu olduğunu ve temel kanunda yapılacak değişikliklerin uzun vadeli bir perspektife sahip olması ve bir kanun haline gelmemesi gerektiğini vurgulamıştır.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 08.04.2021

 

Bulgaristan’da Basın Özgürlüğü Ve Örgütlenme Özgürlüğü Daha da Kötüleşiyor

İnsan hakları odaklı sivil toplum örgütü Uluslararası Af Örgütünün, gazetecilerin hedef alınması ve hükümet karşıları protestoların sert bir şekilde önlenmesi ile Bulgaristan’da medya özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünü daha da kötüleştiğini söyledi. Uluslararası Af Örgütü, Çarşamba günü yayınlanan 2020/2021 Dünyanın İnsan Hakları Durumu raporunda, “Organize suç ve yolsuzluğu araştıran gazetecilerin tehdit ve yıldırma şeklinde yoğun siyasi ve kovuşturma baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla, medya özgürlüğü bozulmaya devam etti” dedi.

Örgüt raporunda, geçtiğimiz yıl başkent Sofya’da düzenlenen hükümet karşıtı protestoları haber yapan çok sayıda gazetecinin polis tarafından fiziksel saldırıya uğradığını belirtti. Bulgaristan, AB üye ülkeleri arasında en düşük sırayı gösteren uluslararası  Sınır Tanımayan Gazeteciler (STG) 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 111. sırada yer aldı. Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, Bulgar yetkililer 2020 yazında başlayan hükümet karşıtı protestolarla bağlantılı işletmeleri ve bireyleri, iddialara göre siyasi amaçlı kovuşturmalara ve mali denetimlere maruz bırakarak hedef aldılar.

Örgüt ayrıca, Mart 2020’de uygulanan kovid-19 acil durum önlemlerinin bir parçası olarak, Bulgar hükümetinin Ceza Kanununda yanlış bilgilerin yayılması için ağır para cezaları ve hapis cezaları öngören değişiklikler önerdiğini de hatırlattı. Öneri daha sonra ifade özgürlüğüyle ilgili endişeleri dile getirdiği için Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından veto edildi.

 

Kaynak: SeeNews

Tarih: 08.04.2021

 

Bulgar Başbakan Borissov Bir Sonraki Parlamentoda Sandalyeye Oturmayacağını Söyledi

Bulgaristan Başbakanı Borissov 8 Nisan’da 45. Ulusal Meclis’te yer almayacağını söyledi ve kararı MSK bildirdi. Borissov, iki seçim bölgesinde – Sofya ve Plovdiv ‘de – seçim için aday oldu ve hangisini bir sonraki Parlamentoda temsil etmeyi planladığını seçmek zorunda kalacaktı. 4 Nisan seçimlerinde oyların en büyük payını yüzde 26,2 ile partisi GERB kazandı, ancak bir sonraki Ulusal Mecliste temsil edilecek diğer parti ve koalisyonların yapacaklarını söylediği için bir hükümet kurma olasılığı düşük görünüyor.

Borissov, seçim gecesi, Covid-19 salgınıyla mücadele etmek ve yeni erken parlamento seçimlerinin yol açtığı istikrarsızlıktan kaçınmak için bir ‘uzman Kabinesi’ne destek vermeye istekli olduğunu, ancak önerisinin diğer partilerden ve temsil edilecek koalisyonlardan hiçbir destek görmediğini söyledi. Borissov daha önce, Cumhurbaşkanı Roumen Radev GERB’ye hükümet kurma görevini verdiğinde, Başbakan adayı olarak kendi adından başka bir isim koymaya hazır olduğunu da belirtmişti. Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva 7 Nisan’da Bulgaristan Ulusal Televizyonuna verdiği demeçte, GERB’nin Borissov’dan başka birini hükümet başkanlığına aday göstereceğini, ancak potansiyel adaylarla ilgili görüşmelerin henüz yapılmadığını söyledi.

Borissov ilk olarak 2005’te Parlamento’ya ve o zamandan beri yapılan beş parlamento seçiminin her birinde seçildi. Partisinin kısa ömürlü Plamen Oresharski hükümetine karşı olduğu dönemde milletvekili koltuğunu ancak 2013 yılında aldı ve parlamento grubu lideri olarak görev yaptı.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 08.04.2021

 

Uluslararası Af Örgütü: Hırvatistan Göçmenlere Şiddet Uyguluyor

Uluslararası Af Örgütü, 2020’deki insan hakları raporunda, Hırvatistan’ın yasadışı göçmenlere yönelik şiddet uygulamasına devam ettiğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü: “Yardım kuruluşları, sıklıkla şiddet ve tacizin eşlik ettiği 15.000’den fazla geri itme ve toplu sınır dışı etme vakasını belgeledi” diyor ve bir ağaca bağlıyken polis tarafından dövüldüğü iddia edilen 15 göçmenin vakasına dikkat çekiyor.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı ise düzenli olarak göçmen istismarı iddialarını reddediyor.

 

  • Cinsiyete dayalı şiddet

Uluslararası Af Örgütü, “Ocak ayında, ceza mevzuatındaki tecavüz tanımını uluslararası standartlarla uyumlu hale getiren ve cinsiyete dayalı şiddet suçlarına yönelik cezaları artıran yasal değişiklikler yürürlüğe girdi,” diyerek, “rapor edilen tecavüz vakalarının sayısının iki kattan fazla arttığını” ve “değişiklikler suçun kapsamını önemli ölçüde genişletti” cümlelerini de ekledi.

  • İfade özgürlüğü

Uluslararası Af Örgütü,  “Yolsuzluk ve organize suçu araştıran gazeteciler tehdit ve gözdağıyla karşı karşıya kalmaya devam etti,” diyerek, Hırvat Gazeteciler Derneği’ne göre 2020 yılında gazetecilere “namus ve itibar ihlali” nedeniyle 900’den fazla dava açıldığını da sözlerine ekledi.

  • Roman ayrımcılığı

Uluslararası Af Örgütü ,“Romanlar eğitim, sağlık, barınma ve istihdam da dahil olmak üzere hayatın her alanında ayrımcılığa maruz kalmaya devam ediyor,” diyerek, elektrik ve internet eksikliği nedeniyle, “Roman çocuklarının çoğu, okulların kapanması sırasında herhangi bir uzaktan eğitime erişemedi. Böylece Roman ve Roman olmayan öğrenciler arasındaki eğitim uçurumunu daha da derinleştiriyoruz” dedi.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 07.04.2021

 

Krivokapic, Leposavic’i Görevden Almak İçin Dava Açtı

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları Bakanı Vladimir Leposaviç’i görevden alma davası başlattı. Olağanüstü bir basın toplantısında konuşan Krivokapiç, Srebrenica’daki soykırımla ilgili açıklamanın ardından Leposaviç’e “çiviledikleri için onu çıkarması gerektiğini” belirten bir mesaj gönderdiğini söyledi. “İfadesinin, söylenenleri amorti edebilecek şekilde olacağını göz önünde bulundurdum fakat açıklama aynı arka planda kaldı ve ben bu lüksü karşılayamadım. Hükümet adına tepki verdim ve Meclisin 2009 yılında Srebrenica’daki Soykırım Kararı’nı onaylayan bir Bildirge kabul ettiğini söyledim.’’ dedi. Ona göre, Leposaviç buna “bağışık” kaldı.
 Krivokapiç, Leposaviç’ten istifa etmesini istediğini çünkü bunun kişisel bir eylemle sorumluluğu göstermenin en iyi yolu olduğuna inandığını söyledi. Krivokapiç, “Bunu Cuma günü ve bugün hükümetin bütünlüğünü korumak isteyerek yaptım. Ancak Leposaviç tutumunda tutarlı kaldığı için görevden alınmasını önermek için zor bir karar verdim.” dedi.

Kendisinin de işaret ettiği gibi, Leposaviç ender zekaya ve istisnai hukuk bilgisine sahip bir adam. Krivokapiç; “Tarım Bakanı bunu yapmış olsaydı, cehaletten yaptığını söylerdim. Ancak kendisi hem insan hem de azınlık haklarının Adalet Bakanıdır ve bu yeterlilik düzeyi için özel görüşlerini ifade etmek kabul edilemez,’’ dedi. Ayrıca ‘’Leposaviç, biyografisinde böyle olmayı hak ettiği için bir bakandır. Ama hiç kimsenin biyografisi herhangi bir faaliyet için mazeret olamaz. Bizim hakkımızda sadece eylemler tanıklık eder’’ diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Kaynak: Mina News

Tarih:05.04.2021

Karadağ’a Havayolunun Yeni Markası: Air Montenegro

 Karadağ’da uçaklar Air Montenegro adı altında uçmaya başlayacak. Şirket markayı, “Marka adı, rolü bir markanın halk tarafından temel tanımlanmasına sahip olan sözlü bir ifadedir. Genellikle marka sahibinin adı şirketin adından farklıdır. Başarılı bir markanın oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır. Hepsinden önemlisi kaliteli hizmetin sağlanmasıdır. Ancak şirketin tanındığı isim ve logo da önemli bir rol oynamaktadır ” şeklinde ifade ediyor. Bu durum, yeni havayolunun yeni bir isim ve logo için 500’den fazla teklif almasıyla belirlendiğini de ekliyorlar.

“İsim seçimi için alınan teklifleri seçme sürecinde, uzman jürinin herhangi bir ikilemi kalmadı. Çünkü onların kriterlerine ve en fazla sayıda vatandaşın önerisine göre, Air Montenegro markasının adı yeni için en iyi isim. Ulusal havayolunun aşaması ve tanınabilir sürekliliği gereklidir.” Kaliteli markalaşmanın profesyonelce yönlendirilen, disiplinler arası bir sürece dayanması gerekliliğini vurguluyor. “Hem gerçekleştirme hem de seçim için uzman jüri için başlı başına çok daha zor bir görev olan görsel kimlik seçimi, sunulan çözümlerde teknik uygulanabilirlik ve özellikler açısından tanınmıyor. Bu nedenle To Montenegro şirketi, logo yapmak için uluslararası bir yarışma ilan etmeye karar verdi “diyorlar. Air Montenego markasının küresel pazarlama tanıtımı da uluslararası bir rekabetle başlıyor ve amaç: Karadağ’ın gökyüzünde ve dünya havalimanlarında elçisi olmak için görsel kimliğin seçilen çözümünün seçilmesi olarak belirlendi.

 

Kaynak:CDM


Tarih: 06.04.2021

 

Djukanovic: Sağlık Sorumluluğu Paylaşılıyor

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović 7 Nisan Çarşamba Dünya Sağlık Günü vesilesiyle, sağlık sorumluluğunun yönetim bazında ortak olduğunu; eşit derecede vatandaşa ve devlete de ait olduğunu söyledi. Djukanovic, küresel sağlık krizinin sağlık sistemleri ve sağlık hizmetlerinin kronik zorlukları – kalite, erişilebilirlik, eşitlik ve dayanıklılık – ortaya çıkardığını hatırlattı. Ayrıca yeni zorlukların sürekli olarak uzmanlık, işbirliği ve dayanışmayı içeren yanıtlar gerektirdiğini söyledi. “Sağlık sorumluluğunun paylaşıldığını unutmamalıyız. Vatandaşa ve devlete eşit derecede aittir.” dedi. Başarının ancak ortaklaşa ve en iyi sağlık profesyonellerinin rehberliğinde yapılmasıyla mümkün olduğunu söyledi. Djukanoviç, Pandeminin, insan sağlığı ve ekonomimiz üzerindeki ağır sonuçlara ek olarak, Karadağ’ın sağlık çalışanlarında sahip olduğu zenginliği gösterdiğini sözlerine ekledi. Şu ana kadar yapılan çalışmalara, Karadağ’ın küçük bir ülke olarak elindeki sağlık profesyonellerinin yeni deneyimlerine ve kalitesine dayanarak eğitim sürecinin modernizasyonu ile sağlık sisteminin daha da iyileştirilebileceğine inandığını söyledi.

 

Kaynak:Mina News


Tarih: 07.04.2021

 

Cumhurbaşkanı Üçüncü Turda Seçildi

Önceki iki oturumda muhalefet partilerinin toplantıyı boykot etmesi üzerine salt çoğunluğa ulaşamayan Vjosa Osmani, üçüncü oturumda salt çoğunluğa ulaşarak Kosova Cumhurbaşkanı seçildi. LDK milletvekili olan Avdullah Hoti, Agim Veliu ve Driton Selmanaj’dan oy almadı. Vetevendosje Hareketi listesiyle seçime katılan Osmani, rakibini geride bırakmış oldu. Meclis Başkanı Glauk Konjufca da Cumhurbaşkanı görevini resmi olarak Vjosa Osmani’ye devretti. Görev devri sırasında yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı makamının, halkı bir bütün olarak temsil etmesi gereken en yüksek devlet pozisyonu olduğu göz önünde bulundurulduğunda Osmani’nin temsil ettiği insanlar adına bu sorumluluğu onurla yerine getireceğinden hiç şüphem yok.” dedi. Kosova Cumhurbaşkanlığı ise  Covid-19 nedeniyle  bir açılış töreni yapılmayacağını, bunun yerine görevin kabulü nedeniyle bir dizi faaliyet yapılacağını duyurdu. Programa göre, Osmani’nin Kosova Meclis binası önüne gelmesi ile saat 10:00’da başlayacak tören, Kosova Güvenlik Komutanını kabul edeceği 17:00’da sona erecek. Program sonucunda Osmani, resmi olarak göreve başlamış olacak.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 05.04.2021

 

Osmani’ye Gelen Kutlamalar

ABD’nin Kosova Büyükelçisi Philip Kosnett,  Kosova Cumhurbaşkanı görevine seçilen Vjosa Osmani’yi ilk kutlayan kişi oldu. Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda,  ABD’nin Kosova Cumhuriyeti ile sıkı ortaklıkta kararlı olduğunu belirtti. Avrupa Birliği de cumhurbaşkanı görevine seçilmesi nedeniyle Vjosa Osmani’yi kutladı. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) de Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’yi kutladı. Kutlama mesajında Osmani’nin “Kosova Cumhuriyeti’nin birliğini, bütünlüğünü ve anayasal gücünü temsil” edeceği ifade edildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Vjosa Osmani ile telefon görüşmesi yaparak Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kutladı. Kosova’nın yeni döneminde Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin güçleneceğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 06.04.2021

 

Türk ve Kuzey Makedonya Adalet Bakanları Bir Araya Geldi

Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın adalet bakanları Salı (6 Nisan)  günü Ankara’da bir araya geldi. Türkiye Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye’den Abdülhamit Gül ile Kuzey Makedonya’dan Bojan Marichikj’in iki ülke arasındaki hukuki ilişkileri görüştüğünü söyledi. Görüşmede Gül, Türkiye’nin son dönemdeki hukuk ve insan hakları reformlarının yanı sıra başta FETÖ olmak üzere terör ve terör örgütleriyle mücadelede iş birliğinin önemine değindi.

Marichikj ise, Kuzey Makedonya’nın her alanda iş birliğine hazır olduğunu ve Türkiye’nin terörle mücadelesini desteklediğini söyledi. Türkiye’de yargıyı dijitalleştirmek için atılan adımları yakından takip ettiklerini söyledi. Gül, Türkiye’nin hem dijitalleşme hem de hakim / savcı eğitimi için Kuzey Makedonya’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da belirtti.

 

Kaynak: Anadolu Agency

Tarih: 06.04.2021

 

Rusya Federasyonu Bağımsızlığını Tanımadığı İçin Kosova, Rusya Aşısına Karşı

 Ayrılıkçı / Kosova’nın başbakanı Albin Kurti, bu ülkeler Kosova’nın bağımsızlığını tanımadıkları için Rusya ve Çin’de üretilen koronavirüs aşılarına güvenmiyor. Bunu 5 Nisan’da Sağlık Bakanı Arben Viti ile düzenlediği ortak basın toplantısında belirtti.

Kurti RTS TV kanalının aktardığına göre, “Biz Avrupa yanlısı ve Avrupa-Atlantik odaklıyız, bu yüzden bizi tanımayan ülkelerin yardımına şüpheyle bakıyoruz. Şu anda durum hassas” açıklamasında bulundu.

Daha önce Priştine’nin Kosova’nın kuzeyinde ve çoğunlukla Sırpların yaşadığı Metohija’da koronavirüse karşı aşı tedarikini yasakladığını hatırlatacağız. Kosovalı Sırplar aşı olmak için orta Sırbistan ile güney Sırp eyaleti arasındaki idari sınırı geçmek zorunda kaldılar.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 06.04.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Karadağ’ın NATO, ABD Ve AB’den Yana Tavrını Kınadı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç 6 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında, Zdravko Krivokapiç’in Adalet, İnsan Hakları ve Azınlıklar Bakanı Vladimir Leposaviç’in Srebrenica hakkındaki açıklamaları nedeniyle görevden alma prosedürünü başlatma kararını yorumladı. Sırbistan’ın Karadağ ile iç ilişkilere karışmadığını da sözlerine ekledi. Bu, Sırp haber ajansı Politika tarafından bildirildi.

Vuciç, Sırbistan’da bu konuda zaten çok şey bildiklerine, örneğin “Fırtına Operasyonu ve benzerlerini kutlamak için Karadağ’dan nasıl gönderildiklerine” işaret etti.

“Karadağ’ın içişlerine karışmıyoruz ve bu ülkedeki halkımıza yardım etmeye devam edeceğiz, ancak tüm Sırp vatandaşlarının Karadağ’dan Fırtına Operasyonu’nu kutlamak için geldiklerinin ve her seferinde mecbur olduklarının farkında olduklarını düşünüyorum. NATO, Dışişleri Bakanlığı ve AB temsilcilerinin söylediklerini dikkatlice dinleyin ve onların Belgrad’ın fikrini dinleme olasılıklarının çok daha düşük olduğunu. ‘-Alexander Vucic

Vuciç, diğer yandan Sırpların kendilerinin olduğu kadar başkalarının kurbanlarına da saygı göstermek zorunda olduklarını, ancak aynı zamanda Sırbistan’ın devletini ve ulusal çıkarlarını gayretle savunup savunmak zorunda olduklarını da kaydetti.

Ona göre Sırbistan’ın ne kadar zor olduğu ve bu konuda ne kadar yalnız olduğu açık.

Daha önce Leposaviç’in parlamentoda yaptığı açıklamada, “1995 yılında Srebrenica’da soykırım kastının” olup olmadığından emin olmadığını hatırlatacağız. Ona göre, yalnızca Lahey Mahkemesinin meşruiyetini yitiren kararına inanılabilir. Srebrenica’da soykırımın ancak “kesin olarak doğrulandığında” işlendiğini kabul etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Tempest Operasyonu, Hırvat Ordusu ve Bosna-Hersek Ordusu 5. Kolordu’nun Ağustos 1995’te Sırp Krajina’ya karşı düzenlediği ortak bir askeri operasyondur. Bu operasyonun sonucu, Hırvatistan’ın zaferi ve Sırp Krajina ve Batı Bosna cumhuriyetlerinin ortadan kaldırılmasıydı. Operasyonun bir sonucu olarak, modern Hırvatistan’ın etnik haritası önemli ölçüde değişti: oradan, çeşitli tahminlere göre 200 ila 250 bin Sırp kaçtı, yüz ila birkaç bin sivil Sırp öldürüldü.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 07.04.2021

 

Yunan Merkez Bankası Ekonominin Bu yıl %4,2 Oranında Toparlandığını Gördü

Ülke merkez bankası başkanı Salı günü yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada, Yunanistan ekonomisinin 2020’deki% 8,2’lik düşüşün ardından bu yıl% 4,2 oranında toparlanmasının beklediğini söyledi. Koronavirüs pandemisini kontrol altına almak için katı kısıtlamalara rağmen geçen yıl ekonominin daralması beklenenden daha az sertleşti. Hem Avrupa Komisyonu hem de Yunanistan Bankası gayri safi yurtiçi hasılada% 10’luk bir düşüş öngörmüştü.

Yunanistan Bankası Başkanı Yannis Stournaras, “İyileşme hızını etkileyecek üç faktör aşıların hızlandırılması, mali destek önlemlerinin sürdürülmesi ve ulusal kurtarma fonlarının hızlı kullanılmasıdır” dedi. Merkez bankasının tahmini, COVID-19’un yayılmasını engellemeye yönelik kısıtlamalar ağırlığını koruyacağından, Yunanistan ekonomisinin bu yıl% 3,5 oranında genişlediğini gören Avrupa Komisyonu’nun tahmininin üzerinde.

Stournaras, hükümetin faiz dışı bütçe dengesinin, salgının darbesini yumuşatmak için mali desteğin bir sonucu olarak geçen yılki% 7,0’dan bu yıl GSYİH’nın% 5,5’ini gösterme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.Yunanistan, diğer birçok Avrupa ülkesinden daha iyi performans göstermiş olsa da, COVID-19 enfeksiyonlarındaki bir artış, hükümeti Kasım ayında daha önce kaldırmış olduğu bir kilidi yeniden uygulamaya zorladı. Stournaras, “Salgının dinamikleri ve aşıların hızına ilişkin belirsizlikle birleşen (kısıtlama ) önlemlerinin uzun süredir uygulanmış olması, ekonomik belirsizliği körüklüyor ve toparlanmayı geciktiriyor” dedi.

 

Kaynak : Reuters

Tarih : 06.04.2021

 

Yunan Siyasetçiler Rusya’nın Sputnik V Aşısı Konusunda Tartışıyor

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, muhalefet lideri Alexis Tsipras ile ülkenin Rusya’nın Sputnik V aşısını Avrupa Birliği’nin aşı çerçevesi dışında sipariş edip etmeyeceği konusunda çatıştı.

Ana muhalefetteki Syriza partisinin (Avrupa Solu) lideri Tsipras, muhafazakar Mitsotakis (Avrupa Halk Partisi) diğer AB üye ülkeleri örneğini izlemeye ve Rusya’nın Sputnik V aşısını sipariş etmeye çağırdı. İngiliz-İsveç AstraZeneca aşısının gecikmiş teslimleri nedeniyle Avrupa çapında yavaş aşı uygulaması, birçok AB başkentinde siyasi kargaşaya neden oldu.Aylardır sıkı bir şekilde kilitlenmesine rağmen, Yunanistan COVID-19 vakalarında keskin bir artış gördü. Henüz 5 Nisan Pazartesi günü, ülke 1.866 yeni vaka ve 73 ölüm kaydederken, şu anda 759 kişi entübe edilirken, halk sağlığı sistemi sınırlarına ulaştı.

Yunan başbakanı, Çipras’ın önerisine olumsuz tepki vererek, AB çerçevesi dışında herhangi bir satın alma müzakeresine karşı çıktı. Rusya’da hiçbir aşı bulunmadığını da sözlerine ekledi. Mitsotakis, “Rusya’dan aşı istesek ve Avrupa sürecini atlatma riskini alsak bile, yeterli değil” dedi. Tsipras, Almanya ve Avusturya gibi diğer ülkelerin, aşının Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanması beklentisiyle ön sipariş vermek için Moskova ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Sputnik V, EMA’nın sürekli incelemesine tabi ancak şu ana kadar pazar izni için resmi bir talepte bulunulması. Avrupa Komisyonu’nun aşı siparişi için müzakerelere başlayabilmesi için en az dört üye devletin talepte bulunması gerekiyor. Şimdiye kadar hiçbir üye devlet böyle bir talepte bulunmadı, ancak bunun yerine bazı AB liderleri doğrudan Moskova ile müzakere yapmayı tercih etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in baş sözcüsü Steffen  Seibert geçtiğimiz günlerde, diğer AB ortaklarının ilgilenmemesi durumunda Berlin’in tek taraflı olarak Rus jabını almaya açık olduğunu söyledi.

 

Kaynak : EUROACTIV

Tarih : 06.04.2021

 

Yunanistan, Sırbistan ve Kıbrıs, Akdeniz Bölgesinde İşbirliği Yapmayı Kabul Etti

Yunanistan, Sırbistan ve Kıbrıs’ın dışişleri bakanları Pazartesi günü Belgrad’da yaptıkları ilk üçlü toplantıda Balkanlar ve Akdeniz bölgesinde işbirliği yapma kararlılıklarını doğruladılar.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias basın toplantısında, Sırp mevkidaşı Nikola Selakovic iki ülkenin deniz bölgeleri sorununu Uluslararası hukuk çerçevesinde çözme amaçlı Yunanistan-Arnavutluk girişimini memnuniyetle karşıladığı için teşekkür etti. “Uluslararası hukuk çerçevedir: bunun üzerine dostluklarımızı, diğer ülkelerle ilişkilerimizi inşa ediyoruz. Tarihlerimizin yüzyıllar boyunca iç içe geçtiğini düşünürsek, Sırbistan gibi bir ülke ile konuşurken bunun çok kolay olduğunu söylemeliyim. Pek çok durumda ve zor koşullarda birbirimizin yanında durduk ”dedi.

Dendias, Yunanistan’ın Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki doğalgaz bağlantısını desteklediğini de söyledi. Bu bağlantı, sonunda Yunanistan-Bulgaristan boru hattına ve daha sonra Trans Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) bağlanacak. Yunanistan ve Kıbrıs sorununun Doğu Akdeniz’de göç cephesi ülkeleri olduğuna değinen Yunan bakan, Türkiye’nin 2016 anlaşmasına uyması gerektiğini vurguladı. “Türkiye her şeyden önce kendi topraklarından gelen göç akışlarını kontrol etmekle yükümlüdür ve bunun ötesinde AB’den dönüşleri kabul etmek zorundadır. Türkiye’nin sınır kontrolünü güçlendirmesi ve 2016 yılında AB ile imzaladığı anlaşmaya tam olarak uyması gerektiğini düşünüyorum ”dedi.

 

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 06.04.2021

 

ABD F-16’ları Yunan Liderliğindeki Eğitim Tatbikatına Katılacak

6 Nisan (UPI) – ABD Hava Kuvvetleri Havacıları ve İtalya’nın Aviano Hava Üssü’ndeki 31. Avcı Kanadına atanan F-16C Fighting Falcon uçağı, çok uluslu bir saha eğitimi tatbikatı için Yunanistan’a geldi.Yunan hava kuvvetleri tarafından yönetilen ve 12 Nisan – 22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan INIOHOS 21, savaşa hazır olma ve savaşma kabiliyetini artırmayı hedeflerken, aynı zamanda çok uluslu, ortak bir kuvvetle karmaşık hava operasyonları yürütme fırsatı sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan’ın yanı sıra Kanada, Kıbrıs, İsrail, Slovenya, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılması planlanıyor. USAFE-AFRICA komutanı ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Jeff Harrigian, “INIOHOS, Havacılarımızın Yunan müttefiklerimizin yanı sıra diğer tatbikat katılımcılarıyla birlikte eğitim almaları ve onlardan öğrenmeleri için önemli bir fırsat” dedi. “Hem askeri ittifakımızın temelini oluşturan ilişkileri geliştiriyor hem de birlikte çalışabilirliğimizi artıran kritik becerileri iyileştirmek için fırsatlar yaratıyor.” Tatbikata İngiltere, Romanya ve Almanya’da konuşlanmış ABD Uçakları da katılacak.

 

Kaynak : UPI

Tarih : 06 04.2021

 

Yunanistan-Mısır-Kıbrıs Askeri İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı Salı günü bir araya gelerek Üçlü Askeri İşbirliği Programı anlaşması imzaladı. Bu Programın imzalanmasıyla, üç ülkenin Silahlı Kuvvetleri arasındaki askeri işbirliği ve birlikte çalışabilirlik, daha fazla ortak tatbikat ve eğitim faaliyetleri ile daha da geliştirilecek. Programın imzalanmasının ardından Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, Mısır ve Kıbrıs askeri heyetlerinin başkanlarını kabul etti. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmede, ortak ilgi alanları tartışıldı ve üç ülkenin son dönemde geliştirdiği yakın ilişkilerden özel olarak bahsedildi. Bu gelişme, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine katkıda bulunan geniş bir tatbikat ve işbirliği ağı sayesinde olmuştur.

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 07.04.2021

 

Yunanistan, Kıbrıs ve Sırbistan Dışişleri Bakanları Altı Ayda Bir Toplanacak

Yunanistan, Kıbrıs ve Sırbistan dışişleri bakanları Nikos Dendias, Nikos Christodoulides ve Nikola Selakoviç 5 Nisan pazartesi günü uluslararası hukuka saygı gösterme, görüş alışverişinde bulunma, birbirlerini destekleme ve altı ayda bir toplanma konusunda anlaştılar.

Görüşmelerin gündeminde enerji, göç, koronavirüs salgını, siyasi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, dijital pazar, turizm, tarım ve akademik topluluklar ile diasporaları birbirine bağlamak vardı.

Selakoviç, iki bakana Sırbistan’ın bütünlüğünü ve egemenliğini destekledikleri için teşekkür ederek, Belgrad’ın Ankara ve Arnavutluk ile sınır diyaloglarında Atina’yı desteklediğini de sözlerine ekledi.

Christodoulides, toplantının her halükarda üç ülke arasındaki güçlü bağlara odaklandığını söyledi. Ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığını tanımama kararını teyit ederek, “İlişkilerimiz güçlü, tarih, medeniyet, kültür ve siyasete dayanıyor ve ortak çıkarımızın olduğu alanlarda işbirliğimizi derinleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Dendias gazetecilere verdiği demeçte, üçlü toplantının mantığının uluslararası hukuka saygı gösteren ülkeleri bir araya getirmek olduğunu söyledi. Atina’nın Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne giden yolunu güçlü bir şekilde desteklediğini ve ülkenin Avrupa’ya ait olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 05.04.2021

 

Yunanistan’ın Geri Göndermeye Çalıştığı Göçmenleri Sahil Güvenlik Kurtardı

Düzensiz göçmenleri Türk kara sularına geri itmeye çalışan Yunan sahil güvenlik botuna Türk sahil güvenliği müdahale etti. O anlar insansız hava aracı (İHA) tarafından anbean görüntülendi.

Yunanistan sahil güvenliğinin 2 Nisan’da aralarında çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenlere karşı gayriinsani tutumu ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin yardım eli uzatması, bölgedeki İHA tarafından kaydedilen görüntülere yansıdı.

Kayıtlarda, Yunanistan’a ait LS-70 sahil güvenlik botunun Midilli Adası’nın kuzeyinde çocukların da bulunduğu 20-25 kişilik düzensiz göçmen grubunun lastik botuna tehlikeli şekilde yaklaştığı, tehlikeli manevralarla botu Türk kara sularına geri ittiği görülüyor.

Görüntülerin devamında Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botun gelmesi üzerine Yunan botunun düzensiz göçmenlerin bulunduğu botun yanından uzaklaşması, düzensiz göçmenlerin de Türk sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılması yer alıyor.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 05.04.2021

 

Alman ZDF Kanalı Yunanistan’ın Mültecilere Karşı Yasa Dışı Uygulamalarını Belgeledi

ZDF, Yunan sahil güvenlik botunun yasa dışı şekilde mültecileri engellemesini görüntüledi.

ZDF ekibi Yunan Midilli Adası arasındaki deniz koridorunu denetleyen Türk Sahil Güvenlik ekiplerine eşlik ederek Yunanistan’ın mültecileri geri ittiği yasa dışı uygulamayı belgeledi.

Midilli açıklarındaki Yunan kara suları sınırında AB Sınır Güvenlik Ajansına (Frontex) bağlı bir botun yanına gelen iki Yunan sahil güvenlik botunun sığınmacıların lastik botunu hareketsiz hale getirdiği görülüyor.

Yunanistan’ı geri itmesinin ardından Türkiye tarafından kurtarılan Yusuf Ali adlı Filistinli mülteci ZDF muhabirine Yunan polisinin acımasız müdahalesine dikkati çekerek, “Bizlere yumruk ve sopalarla vurdular. Bizi batırmak istediler. ‘Defolun Türkiye’ye geri dönün’ diye bağırdılar.” ifadelerini kullandı.

Görüntülerde görüşüne yer verilen diğer bir mülteci kadın ise “Bundan birkaç gün önce karşıdaki Yunan adasına geçmeyi başardım. Ancak orada bizi çocuklarla birlikte lastik bir bota yerleştirdiler ve ters istikamette yeniden denize saldılar.” diyerek Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamasını eleştirdi.

Alman muhabir ayrıca mülteci botlarının Yunanistan tarafından Türk kara sularına yönlendirilmesinin ardından şişme bottaki mültecilerin Türk Sahil Güvenlik görevlileri tarafından kıyıya alınabildiğine dikkati çekerek, “Bu arada Frontex bütçesinin 1,6 milyar avroya yükseltilmesi planlanıyor. Avrupa kaleyi sağlamlaştırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 06.04.2021

 

BM Hırvatistan’ı Uyardı: Göçmenlere Şiddete Son Verin

Bosna Hersek’teki Birletmiş Milletler (BM) Misyonu, Hırvat polislerin sınırda toplu halde sığınma talebinde bulunan göçmenlere ağır şiddet uygulayarak geri çevirdiğini aktardı ve bu duruma acil son verme çağrısı yaptı.

Sığınma talebinde bulunan göçmenler Hırvat polislerin şiddetine uğradı. Göçmenlere şiddet uygulayan polisler, 50 göçmeni yaraladı. Olay, BM ekiplerinin sınırda yaralı göçmenlerle karşılaşmasıyla ortaya çıktı. BM olay sırasında Hırvat polisinin sınırı geçmeye çalışanların cep telefonlarını, paralarını ve eşyalarını alarak sopalarla dövdüğünü bildirdi.

Birleşmiş Milletler’in Bosna Hersek Temsilciliği olayı duyururken toplu olarak sınır dışı edilmeleri durdurmak için acil eylem çağrısında bulundu. Misyon uluslararası hukuk ve AB hukuku uyarınca göçmenleri bireysel değerlendirme yapmadan geri gönderme ve toplu sınır dışı etmenin yasak olduğunu vurguladı.

BM yetkilileri “İlgili devletleri 2 Nisan’da meydana gelen olayı soruşturmaya ve tüm faillerin uygun şekilde cezalandırılmasına çağırıyoruz” dedi.

Yaralı göçmenlere acil tıbbi yardım sağlandı.

Olayla ilgili Bosna Hersek veya Hırvatistan’dan bir açıklama gelmedi.

Hırvat makamları, geçmişte de Bosna’dan AB üyesi Hırvatistan’a geçmeye çalışan göçmenlere karşı şiddet uyguladığını reddetmişti.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 06.04.2021

 

IMF Hırvatistan’ın 2021 GSYİH Büyümesini  %4,7’ye Düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF) 6 Nisan salı günü yayınlanan bir raporda Hırvatistan’ın 2021’deki GSYİH büyüme tahminini yüzde 4,7’ye düşürdü. Ekonominin toparlanmasını ve 2022’de salgın öncesi seviyesine dönmesini beklediklerini de eklediler.

IMF Dünya Ekonomik Görünümünde, Hırvatistan’ın GSYİH’sinin 2020’de yüzde 9,0 küçüldüğünü belirterek, geçen sonbahardan itibaren tahminini yeniden teyit etti. 2021’de yüzde 4,7 GSYİH büyümesinin ardından (önceki yüzde 6,0 tahmininden aşağı revize edildi), GSYİH’nın 2022’de yüzde 5,0 artması bekleniyor.

IMF, Hırvatistan’ı bu yıl ve önümüzdeki yıl en yüksek büyüme oranlarını kaydetmesi beklenen yükselen Avrupa ekonomileri arasına dahil etti.

Öte yandan, Hırvatistan’ın cari hesap açığı bu yıl GSYİH’nın yüzde 2,3’ü olarak tahmin ediliyor ve bu da Ekim raporuna göre 0,8 puan daha düşük. 2020’de cari açık, sonbahar raporuna göre 0,3 puan artışla yüzde 3,5 olurken, 2022’de yüzde 1,6’ya düşeceği tahmin ediliyor.

Bu yıl için işsizlik oranının geçen sonbaharda tahmin edilen yüzde 10,3’ten yüzde 9,4 olacağı tahmin ediliyor. 2020’de yüzde 9,2 olan oranın 2022’de yüzde 9,0’a düşmesi gerekmekte. 2021’de tüketici fiyatlarının Ekim ayında öngörülen yüzde 0,8’e kıyasla yüzde 0,7 artması bekleniyor. 2020’de enflasyon oranı tahmin edildiği gibi yüzde 0,3 olurken, 2022’de tüketici fiyatlarının yüzde 1,2’ye yükselmesi bekleniyor.

 

Kaynak: N1

Tarih: 06.04.2021

 

Bahreyn Heyeti Sırbistan’ı Ziyaret Etti 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučič, Sırbistan’a iki günlük bir ziyarette bulunan Bahreyn Krallığı İnsani İşler, Gençlik İşleri ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Nasır bin Hamad bin İsa El Halife ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Vučić, ülkeyi ziyaretinden kısa süre sonra Bahreynli bir heyetin Sırbistan’ı ziyaret etmesine karar verildiği için minnettarlığını ifade etti.

Başkan Vučić, “Manama’daki ilk toplantıda, egemen ve bağımsız ülkelerin işleyiş şekli gibi birçok önemli konuda karşılıklı güven inşa ettik ve bu Belgrad’da da devam ediyor” dedi ve hızlı ilerlemeye bir süre içinde şahit olunacağını vurguladı. Birkaç yıl ve Sırbistan ile Bahreyn arasında daha yakın bir ortaklık olacağını ve dostane ilişkilerin geliştirileceğini ifade etti.

“Güven oluşturmanın ve yakın işbirliğinin yanı sıra, ilişkilerin daha da gelişmesi için çalışabilmek için somut eylemlere geçmeliyiz. Çifte vergilendirmeye devam etmeyi ve Sırbistan ile Bahreyn arasında kapsamlı bir hükümetler arası anlaşma imzalamayı kabul ettik ve bu nedenle tüm alanlarda işbirliğine kararlı olduğumuzu gösterdik” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Vučić, belirli projeleri ve her ülkenin uluslararası organizasyon ve kurumlarda birbirlerine sağlayabilecekleri desteği tartışacaklarını söyledi. “Az sayıda işlemi artırmalı ve gerçek bir işbirliği oluşturmalıyız. Başkan Vučić, ilişkilerimizin daha da gelişmesine katkıda bulunacak ortak bir işbirliği komitesi kurmak için bir girişim başlattık” dedi.

Şeyh’ten kendisini Sırbistan’da ağırlaması için Kral Hamad’a selamlarını iletmesini isteyen Vučić, “Sırbistan’da samimi bir dostunuz ve çok sadık bir ortağınız olacak. Sadece kendi çıkarlarıyla değil, aynı zamanda dostunun çıkarlarıyla da ilgilenecek biri” sözlerini sarf etti.

Bahreyn Kralı Majesteleri Sözcüsü Şeyh Nasser bin Hamad bin Isa Al Khalifa, resmi ziyaretinin ikili ilişkilerin öneminin yanı sıra iki ülke arasındaki ortaklığın değerlerine dikkat çektiğini söyledi.

Ortak bir basın toplantısında konuşan şeyh, “Artan ortaklığın iki ülke arasındaki diplomatik, ekonomik ve stratejik bağlarla güçleneceğini umuyoruz” diyerek Bahreyn Kralı’nın ve tahtın varisi Prens Selman’ın selamlarını ve en iyi dileklerini iletti. İki ülke liderlerinin ortak vizyonlarını gerçekleştirmeye yönelik somut adımlar üzerinde anlaşmak için Bahreyn’in ekonomik ve stratejik kurumlarının üst düzey temsilcileriyle birlikte Belgrad’da bulunduklarını belirtti.

Ziyaretin ikinci gününde, Cumhurbaşkanı Vučić ve Temsilci Şeyh Nasser bin Hamad bin Hamas bin Isa Al Khalim’in katılımıyla Batanica’daki Albay Milenko Pavlovic Askeri Havaalanında Sırp Ordusu birliklerinin silah, askeri teçhizat ve yeteneklerini gösteren bir gösteri düzenlendi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 07.04.2021

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...