Haftalık Balkan Bülteni/ 8-11 Nisan

 

 

Demokratlar 25 Nisan’daki Seçimlerden Muhalefetin Zaferle Çıkacağına İnanıyor

Demokrat milletvekili adayı Agron Shehaj’ın geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, “güvenilir anketler gösteriyor ki Demokrat Parti ve muhalefet yaklaşan 25 Nisan seçimlerinde kazanacak” ifadesini kullandı.

Shehaj, Arnavutluk halkının Sosyalist Başbakan Edi Rama ve kabinesi karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını ve köklü değişikliklerin yapılmasının zamanı geldiğini söyledi

“Muhalefet için büyük bir zafer olacağına inanıyorum. Bu ruhu her toplantıda, her gün insanlarla konuştuğumda bana anlattıkları problemleri ve zorlukları dinlerken Tiran’ın her köşesinde hissedebiliyorum.” dedi. Ayrıca yapılan anketlerin toplumdaki eğilimi göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Shehaj, Demokrat Parti’nin seçimlerde zafer kazanacağından umutlu olduğunu ekledi.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 10.04.2021

 

Benjamina Karić, Saraybosna’nın Yeni Belediye Başkanı

Benjamina Karić, Saraybosna’nın 8 Nisan 2021 tarihi itibariyle yeni belediye başkanı seçildi. Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumunda yaptığı müzakerede oybirliği ile kararlaştırıldı.

Sosyal Demokratlar Partisi (SDP) komisyonu tarafından önerilen Karic, 1991 yılında Saraybosna’da doğdu. 18 yaşından beri üyesi olduğu partinin 2019 yılından beri başkan yardımcısıdır. Aynı anda Hukuk Fakültesi’nden ve Eğitim Fakültesi’nin Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Lisans ve Lisansüstü Eğitimlerde Üstün Başarı için Gümüş Rozet sahibidir.

Halk arasında Bosna Hersek’teki en genç hukuk bilimleri doktoru ve klasik Roma hukukunun savaş sonrası ilk doktoru olarak tanınmaktadır ve Latince elliden fazla yayın, kitap, makale ve çevirinin yazarıdır. Eğitiminin sonundan bu yana akademik çalışmalarla uğraşan Karic asistan, kıdemli asistan ve yardımcı doçent unvanlarına sahip olmuştur. İyi derece de İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Karic bu onura eriştiği için çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 08.04.2021

 

Srdjan Mandic: Saraybosna, Bogic Bogiceviç’in Belediye Başkanı Seçilmesini Engelleyen Siyasi Mafyadan Kurtuldu

Centar Belediye Başkanı Srđan Mandić Twitter’da “Saraybosna yeniden özgür bir şehir” yazdı.

Belediye Meclisi oturumunda Benjamina Karic, SDP’nin bir önerisi olarak oybirliğiyle Saraybosna’nın Belediye Başkanı seçildi.

“Başkanımız Bayan Karić’e tebrikler. Anja Margetić’e ve arkadaşım yoldaşım olan Haris Bašić’e tebrikler. Birlikte devam edelim” yazarak Centar Belediye Başkanı tebriklerini duyurdu. Daha sonra ise “Novi Grad Belediye Başkanı Mr. Asim Sarajlić’in övündüğü Semir Efendić, “The Godfather” filmindeki karakterler gibi vatandaşları özgürlüklerinden ve demokrasilerinden mahrum bıraktıklarını, bugün Saraybosna’nın özgürlüğüne kavuştuğundan beri tamamen açık. Bogić Bogićević’in belediye başkanı olarak seçilmesini engelleyen siyasi mafyadan kurtuldu. Mandiç, şakalar yapan ve hepimizin gurur duyduğu anti-faşist mirası alaya alan beceriksiz ve yozlaşmış bir hükümetten kurtuldu” yazısını sosyal platformunda paylaştı.

 

Kaynak: klix.ba

Tarih: 09.04.2021

 

Bosna Hersek Federasyonu (BHF)’nun sağlık sektörünün modernizasyonunu tartışıldı

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novalić bugün Türk şirketi ‘Oncosem’ sahibi ve yöneticisi Erol Çelik ile BHF Hükümeti’nin Saraybosna’daki merkezinde, özellikle onkoloji alanında sağlık sektörünün modernizasyonu ve COVID-19 için Türkiye’nin hızlı testleri kullanma olanakları hakkında konuştu.

Başbakan Novalić, ziyaret için ve Türkiye Cumhuriyeti ile şirketlerinin özellikle onkoloji hastalarının tedavisi söz konusu olduğunda sağlık alanında yardım etmeye hazır olduklarını ifade ettikleri için teşekkür etti. Aynı zamanda “Özellikle sağlık sektörünün bu kadar önemli alanlarında somut önerilerle karşılanırsınız.  BHF’de sağlık hizmetlerinde bölünmüş yeterlilikler göz önüne alındığında, yakında BHF sağlık sektörü temsilcileriyle işbirliği ve sonraki olası adımları görüşmek üzere yeni bir toplantı düzenlemeye çalışacağız” dedi.

Onkoloji hastalarının tedavisi üzerine geliştirilen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın en büyük tedarikçisi olan ‘Oncosem’ şirketi onkoloji hastalarının tedavisinde kullanılan tıbbi cihazlar, yardımcılar ve cihazlar üretmektedir.

“Türkiye düzeyinde hastaların neredeyse yüzde 80’inin yaşadığı yerden ayrılmadan tedavi ve terapi görmesini sağladık ki bu motivasyon açısından çok önemli.” diyen Çelik, BH’de böyle bir sistemin geliştirilmesiyle aynı zamanda tedavi masraflarının üç ila dört katına düşürüleceğini ve daha küçük topluluklarda bile her hastaya eşit fırsatlar sağlanacağını söyledi.

 

Kaynak: FENA

Tarih: 11.04.2021

 

Milorad Dodik: “Sırbistan’a, Sırp Cumhuriyeti’ne Yaptığı Yardımlardan Dolayı Teşekkür Ederiz”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Sırbistan’ın Sırp Cumhuriyeti’ne yaptığı tüm yardımlar için teşekkür etti.

Dodik, “Sırbistan bizlere her konuda yardım ediyor. Bunun için çok minnettarız. Son olarak, 50 milyon Euro değerinde yardımları oldu. Bu paranın doğru bir şekilde kullanılacağına eminim.” dedi.

Hırvatistan’ın Bosna Hersek’teki Hırvatlar için 200 milyon Euro bütçe ayırması için ise, “Böyle bir hikâye ortalıkta dolanıyor fakat bunu resmi olarak göremedik.” dedi.

Son olarak, Sırbistan ile birlikte yürütülen Buk Bijela Hidroelektrik Santrali projesi için yapılan iş birliğinden de son derece mutlu olduğunu, proje bittiğinde ise ülkenin en büyük hidroelektrik santrali olacağını duyurdu.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 10.04.2021

 

Haklar ve Özgürlükler Hareketi Yeni Hükümette Yer Almayacak, Yeni Partilerin Önerdiği Kabineyi Destekleyecek

Hareketin lideri Mustafa Karadayı, Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin seçimi kaybedenlerin hükümetine- GERB ve BSP’yi desteklemeyeceğini, ancak bir sonraki parlamentodaki yeni partilerin kabinesine katılmadan destek vermeye hazır olduğunu duyurdu.

“Partimiz bu seçimde çok iyi bir sonuç elde etti. MRF bu seçimde daha fazla oy alan tek parti olurken, diğer iki büyük parti GERB ve BSP kaybetti biri 300.000’in üzerinde, diğeri 450.000’in üzerinde oy aldı” dedi.

“MRF, kaybeden partilerin hükümetine- GERB ve BSP’yi desteklemeyecek. Bir kabine önerirlerse, onu desteklemeyeceğiz. Ancak Bulgaristan, şu anda sürmekte olan ortak Avrupa tartışmasına katılmalıdır. Bu nedenle, Halk ve ülke, net ve kesin hedefleri olan yeni Millet Meclisinde yeni partilerden oluşan bir kabineye katılmadan destek vereceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 9.4.2021

 

VMRO Birden Fazla Usulsüzlük İddiası, Türkiye’de Oy Sonuçlarının İptalini İstiyor

Milliyetçi VMRO partisi, yeni bir Bulgar parlamentosu için Türkiye’deki oylama sonuçlarının iptal edilmesini istiyor. Partinin tutumu, Avrupa Parlamentosu’ndaki iki VMRO temsilcisinden biri olan Angel Cambazki’nin yaptığı bir haber ile kamuoyuna açıklandı. Partisinin seçim sonuçlarını tanıdığını ve birden fazla usulsüzlük nedeniyle yalnızca Türkiye’de sonuçların iptal edilmesini istediğini söyledi.

VMRO, önceki parlamentodaki güç paylaşım milliyetçi koalisyonu United Patriots’un bir parçasıydı, ancak United Patriots ortağı NFSB ile yolları ayırdıktan sonra Yasama Meclisine girmenin yüzde 4’lük engelini kaldırmayı başaramadı.

Türkiye’deki Bulgar göçmenlerin sürekli olarak Haklar ve Özgürlükler Hareketi’ne oy verdikleri biliniyor. United Patriots’un önerisi üzerine, Türkiye ve diğer AB üyesi olmayan ülkelerdeki Bulgar seçimleri için oy kullanma bölümü sayısı 35 ile sınırlandırıldı. VMRO, hükümete, Başsavcılığa, Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı ve Yargıtay’a ve TBMM’ye, Anayasa Mahkemesinden Türkiye’deki 35 oylama bölümünün sonuçlarını iptal etmesini isteyebilecek gerekçeli bir önergeyi gönderdi.

Dzhambazki, Türkiye’deki oylamanın MRF yararına Türk Devleti tarafından düzenlendiğini söyledi. “Bu, Bulgaristan’ın içişlerine müdahaledir ve kabul edilemez.” dedi. Dzhamazki, güç rotasyonunun anlamını takdir ettiklerini ve ne pahasına olursa olsun Parlamento’da olmak istemediklerini söyledi. Parlamentoya yeni gelenler olarak adlandırdığı ‘protesto partileri’ halk desteğine sahip ve bunu parlamento çalışmasına dönüştürme şansına sahip olmaları gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 10.04.2021

 

Bulgaristan’ın Seçim Sonrası Belirsizliği Nedeni ile Kuzey Makedonya ile İlişkiler Askıya Alındı

Son seçimlerden sonra Bulgaristan’da hangi hükümetin ortaya çıkacağına dair kafa karışıklığı, Kuzey Makedonya’nın aralarındaki farklılıklara hızlı bir çözüm bulma ve AB’ye giden yolun yeniden açılması umutlarını zayıflattı. Geçen haftaya kadar, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan’da pazar günü yapılan parlamento seçimleri sona erdiğinde, iki komşu arasındaki farklılıkların çözülebileceğine inanıyordu. Seçim kampanyasının ateşli açıklamaları olmadan, iki tarafın tekrar müzakere masasına oturup tarihle ilgili ihtilaflarına çözüm üzerinde çalışabileceklerine, Bulgaristan ise Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerinin başlangıcında ablukasına son vereceğine inanıyordu.

Osmani, “Sektörel işbirliği yoluyla yeni bir güven inşa etme yaklaşımı ve Bulgaristan’da seçim sürecinin tamamlanmasıyla rasyonel bir tartışma atmosferine döneceğimiz konusunda iyimserim” dedi. Meseleler yeniden ‘rasyonel’ hale gelirse, Kuzey Makedonya’nın Haziran-Temmuz AB zirveleri sırasında, AB’nin nihayet müzakere çerçevesi ve ilk hükümetler arası konferansı düzenleme konusunda bir fikir birliğine varmasını bekleyebileceğini de sözlerine ekledi. Bu da Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerinin başlangıcı olacak.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 11.04.2021

 

Hırvat Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Uluslararası Roman Günü’nde Eşitlik, Anayasal Bir Soyutlama Olmamalı Dedi

Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic perşembe günü Uluslararası Roman Günü’nde eşitliğin anayasal bir soyutlama olmaması gerektiğini söyleyerek selamlarını uzattı.

Milanovic, “Bugün, bağımsız Hırvatistan’da Romanların kendi devletleri var, onları eşit yurttaşlar olarak isteyen bir devlet, aynı zamanda Romanların benzersiz kaderinin ve yaşam koşullarının farkında olan, azınlık statüsünü resmen tanımanın yanı sıra, üstlenmesi gereken bir devlet de var” dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı mesajında, yaşam koşullarının iyileştirilmesi için özel sorumluluk alınacağını söyledi.

Milanovic “Roman azınlığı her zaman rahatsız eden sorunlar ortadan kalkmadı, bir yerlerde hafifletildi, ancak bir yerlerde hala çok belirgindir. Bunları çözmede en çok yardımcı olabilecek şeyin sabırlı ve organize ortak çalışmadır” dedi.

Eşitliği, okula ve üniversiteye giden Roman çocuklarının sayısı, Roman ailelerinin sosyal ve belediye standartlarına göre ve Romanları sosyal ve ekonomik yaşamın çeşitli bölümlerinde çalıştırma olanaklarına göre net bir şekilde ölçebileceklerini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 08.04.2021

 

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Prens Philip’in Ölümü Üzerine Başsağlığı Diledi

Hırvatistan Başbakanı Andrej PlenkoviC cuma günü Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümü üzerine Kraliçe II. Elizabeth, kraliyet ailesi ve İngiliz halkına başsağlığı diledi.

Plenkovic, “Hırvat Hükümeti adına, Edinburgh Dükü’nün ölümü üzerine Majesteleri Kraliçe @RoyalFamily’e ve İngiliz halkına en içten taziyelerimi sunuyorum. Prens Philip, ömür boyu Birleşik Krallık’a hizmet ettiği için hatırlanacak” tweetini attı.

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin kocasının 99 yaşında Windsor’da vefat ettiğini kamuoyuna duyurdu.

 

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 09.04.2021

 

Djukanovic: Krivokapic’in İmaları Ahlaka Aykırı

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Dukanoviç, Başbakan Zdravko Krivokapiç’in eski hükümeti cehaleti, taahhüt eksikliği ve tutarsızlıktan suçlama girişimlerinin boşuna olduğunu söyledi. Bugün erken saatlerde Krivokapiç, Djukanoviç’i devleti istikrarsızlaştırmamaya ve kendisinin de belirttiği gibi kendisini sokaklara götüren insanları eve dönmeye çağırmaya çağırdı. Dukanovic, Twitter’da Krivokapiç’in bu tür imalarının ahlaka aykırı olduğunu belirtti. Söylediği üzere, Krivokapiç’in tüm cehaletini, bağlılığını ve tutarsızlığını eski hükümeti her şey için “papağan gibi” suçlayarak örtme çabalarının bir sonucu olmayacak.

Dukanovic: “Şimdi bunu bana şahsen yapacak. Bilindiği üzere, seçimlerdeki zaferden sonraki coşkulu ruh hali anlarında bizzat Başbakan bunun hakkında konuştu, yürütme gücünü oluşturmak ve mümkün olduğu kadar iyi işleyebilmek için her türlü çabayı sarf ettiğimi ve yaptığımı söyledi.” dedi. Bunu yaptığını ve devlete karşı sorumluluğu dışında yaptığını söyledi. “Kimin yeniden inşası için, başbakanın aksine, iz bırakmadan çalıştım ve kesinlikle oy kullandım ve ilerlemesi için hala çalışıyorum ” diye ekledi.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 08.04.2021

 

İsviçre Diasporası, Karadağ’a Yapılan Bağış ve Yardımlara Son Verilmesi Çağrısında Bulundu

İsviçre’deki çok sayıda Karadağ vatandaşı derneğinin Yönetim Kurulları, Karadağ’daki olayları ve Hükümetin vatandaşlık verme niyetini yakından takip ettiklerini belirttikleri bir protesto mektubu Karadağ Hükümetine gönderdiler. Bu mektuplarda; eğer Hükümet niyetinde ısrar ederse çeşitli şekillerde direneceklerinden bahsediyorlar. Gösterdikleri gibi, tüm diasporayı Karadağ’a yönelik tüm bağışları, yardımları ve yatırımları ve Hükümet ile her türlü işbirliği ve teması geçici olarak askıya almaya çağırıyorlar. Ayrıca, vatandaşlık kararı geri alınana kadar tüm büyükelçilik ve konsoloslukların boykot edilmesi çağrısında bulunuyorlar. Diasporanın akrabalarına gönderdiği, Karadağ’da hangilerinin harcandığını ve katma değer vergisinin alındığı yılda 900 milyon avroluk mali gelirin ne anlama geldiğini Hükümetin hızla anlayacağını söylüyorlar. Karadağ’ı ve kendisine ait tüm hakları mevcut tüm imkanlarla savunacaklarını vurguluyorlar.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 10.04.2021

 

Krivokapiç: Henüz Kimse Devleti Yenmedi

Demokrasi protesto demektir. Ancak bunların nefret, şovenizm ve münhasırlık mesajları olmadan demokratik bir ruh halinde olması gerektiğini söyleyen Başbakan Zdravko Krivokapiç, henüz kimsenin ülkeyi yenmediğini de sözlerine ekledi. Karadağ’da yaşanan son siyasi olayların ardından yayınladığı bir mesajda Karadağ’da özgürlük ve demokrasinin kapısının açıldığını belirtti.  

Krivokapiç, bunun bugünlerde bu özgürlüğü belirli bir şekilde ihlal eden ve başkalarının özgürlüğünü durduran toplantılar düzenlemek için bir neden olmadığını da sözlerine ekledi. Krivokapiç, “Demokrasi aynı zamanda protestolar demektir, ancak bu protestolar demokrasi ruhu içinde olmalıdır, bu da nefret, şovenizm ve münhasırlık mesajları içermemelidir.” dedi. Kendisinin de söylediği gibi, son günlerde Karadağ, ülkede daha önce hiç bulunmamış mesajları dinliyor, “bunlar yeni gelenler ve yerliler, yerliler ve mülteciler olarak bölünme mesajları” olarak aktarıyor. Ayrıca milletvekillerinin “canavarı kafesten salıverme” tehditlerini, birçok nefret, hatta şiddet mesajlarını dinliyoruz ve sonunda şiddeti kışkırtanlar Karadağ’da Karadağ baharını dayatırken bekliyorlar. Muhtemelen bu kişiler Arap Baharı’nı ima ediyor” dedi. Krivokapiç’e göre o yıllar ve o baharlar geçti.

Karadağ sokaklarından birisinin göndermek istediği resimlerin doğrudan devlete, ekonomisine ve sıkı çalışan herkese aleyhine işlediğini söyledi. Krivokapiç’e göre, Karadağ’daki tüm siyasi oluşumların yükümlülüğü, taraftarlarını toplantılardan ve karşı toplantılardan vazgeçmeye, evde kalmaya ve günlük yükümlülüklere, barışa, düzene ve çalışmaya yönelmeye çağırmaktır.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 11.04.2021

 

Abazovic, Krivokapic Yerine Milli Güvenlik Konseyi’ne Başkanlık Ediyor

Karadağ Hükümeti’nin yeni kabul edilen Kural Kitabı (Kanundan daha düşük bir yasal güç eylemi) uyarınca, Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç Milli Güvenlik Konseyi’nin yetkilerini devralmaktadır. Eski müzakere başkanı Marijana Lakoviç Draskoviç, bu durumun Konsey Başkanının Başbakan olmasını, Başbakan Yardımcısının ise Konsey üyelerinden olmasını şart koşan İstihbarat ve Güvenlik Sektörünün Temelleri Yasası ile çeliştiğini söyledi. Söz konusu 23. ve 24. Bölümleri, bu belgenin Başbakan Yardımcılığına olağanüstü bir görev tanımı verdiğini açıklıyor.

 

Son olarak, Karadağ Hükümeti Genel Sekreterliğinin örgütlenmesi ve sistematik hale getirilmesine ilişkin Kural Kitabı kabul edildi. Dikkatimi çeken ilk şey, daha sonra okumayı bıraktım, Başbakan Yardımcılığının yaptığı işin inanılmaz bir açıklamasıydı. Kitaptan alıntı yapıyorum: “Başbakan Yardımcılığı makamında, Başbakan Yardımcısının ve Hükümetin daimi çalışma organının Başkanının işlevinin yerine getirilmesi ile bağlantılı olarak mesleki ve idari görevler yerine getirilir. Lakoviç Draskoviç, ulusal güvenliği, savunmayı iyileştirmek için önlemler öneren ve güvenlik hizmetleriyle birlikte, güvenlik sektöründen kurum ve hizmetlerin çalışmaları ile sürekli iletişim ve koordinasyon yoluyla faaliyetlerinin önceliklerini belirleme” dedi. Bu nedenle, Başbakan Yardımcısının, Kural Kitabına uygun olarak, Milli Güvenlik Kurulunun yetkilerini devraldığını ekliyor. Diğer şeylerin yanı sıra yönlendirmek, koordine etmek ve çalışmaktan sorumlu, ulusal güvenliğin korunması ve iyileştirilmesi ve hayati ulusal çıkarların korunması için önlemler önermekte.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 11.04.2021

 

Sırbistan ile Karşılıklı Tanıma Gerekli

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye bir tebrik mektubu gönderdi. Kosova ile Sırbistan arasında on yıl önce başlayan normalleşme müzakereleri 2020 yılında askıya alınmıştı. Kurti de göreve geldikten sonra yaptığı konuşmada Sırbistan ile müzakerelerin öncelikli hedefleri arasında olmadığını söylemişti. Blinken ise gönderdiği mektupta, Sırbistan ile karşılıklı tanımaya odaklanan bir anlaşma yapılmasının Kosova’nın gerçek potansiyeline ulaşması ve Avrupa Birliği üyelik yolunda ilerlemesi için şart olduğunu söyledi. İlişkilerin normalleşmesi açısından da önemli olduğunu vurgulayan Bakan Blinken, “Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’nin tam desteğine sahip olacaksınız” sözlerini de mektuba ekledi.

 

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 08.04.2021

 

Turizm Konusunda Tiran Deklarasyonu

Tiran’da düzenlenmiş olan bölgesel konferansta, Batı Balkan ülkelerinin bakanları ve temsilcileri, bölgede turizmin canlanmasını ve gelişmesini desteklemek amacıyla “Tiran Deklarasyonu” imzaladılar. Bu deklarasyon, AB tarafından finanse edilen Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC) “Turizmi Teşvik ve Geliştirme Programı’nın tamamlandığını göstermiş oldu. Tiran Deklarasyonu’nun turizmi bölgesel ekonomik iyileşme için kilit bir sektör olarak görmesi, turizm ve seyahat tedarik zincirinin açılmasını ve kesintisiz çalışmasını koordine etmesi, bölgenin öneminin vurgulanması için Batı Balkanlar’a güvenli ulaşımı kolaylaştırması gibi amaçları var.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 08.04.2021

 

Cumhurbaşkanı Osmani’ye Kutlamalar Devam Ediyor

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani dünya ve bölge liderlerinden kutlama almaya devam ediyor.  Gönderilen mektuplarda,  İtalya Başkanı Sergio Mattarella, Osmani’nin yönetiminde Kosova’nın iç reformlarda somut adım atma durumunda olacağı ümidini belirtti, AB Dış Politika Şefi Joseph Borell, kutlamanın yanında ülke kurumlarının reformlar süreci ve diyaloga odaklanması gerektiğini dile getirdi, Arnavutluk Başkanı İlir Meta, Cumhurbaşkanı Osmani’nin tüm vatandaşlar arasında uzlaşma ruhu, kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesi ve kardeşlik ilişkilerine büyük bir sorumlulukla hizmet edeceğini vurguladı, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, iyi komşuluk ilişkilerinin devam etmesini istediğini söyledi, Karadağ Başkanı Djukanoviç,  Osmani’nin başında olduğu Kosova’nın,  devlet ve toplum için yeni bir çağ oluşturacağını vurguladı.

Norveç Krallığı Prensi Haakon, Osmani ve Kosova halkına ilerleme ve refah diledi. AB Genişlemeden Sorumlu Komisyoner Oliver Varhelyi, Avrupa gündemini ileriye taşıyacağı ümidini dile getirdi. Kuveyt Emiri Şeyh Nawaf Al Ahmad Al Jabar Al Sabah, iki ülke arasında ilişkilerin derinleşmesini dileyenler arasında yer aldı. Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud, Kosova’nın olabildiğince fazla ilerleme kaydetmesini dileklerinde bulundu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin Osmani yönetiminde devam etmesi ümidini vurguladı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih:  10.04.2021

 

Sırbistan ve İngiltere Yeni Bir Ticaret Anlaşması Yapmayı Planlıyor

Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Tatiana Matić 7 Nisan’da İngiltere İhracat Sekreteri Graham ile yaptığı görüşmede, Sırbistan-İngiltere Ortaklık, Ticaret ve İşbirliği Anlaşmasının iki ülke arasında hem siyasi hem de ekonomik alanda işbirliğinin sürekliliğini sağlaması gerektiğini söyledi. Stewart. Bu, Sırp haber ajansı Srbija danas tarafından bildirildi.

Avrupa Toplulukları, üye devletleri ve Sırbistan arasındaki 1 Ocak 2021 tarihli İstikrar ve Ortaklık Anlaşması artık iki ülke arasındaki ikili ticareti düzenlemenin yasal dayanağı olmadığından, bu anlaşma iki ülke arasındaki gelecekteki ticari ilişkileri belirlemektedir.

Matiç, her alanda önceden belirlenmiş işbirliği düzeyini korumanın önemini hatırlatarak, anlaşmanın metni üzerindeki anlaşmayı başarılı bir şekilde müzakere etme sözünden ötürü Bakan Graham’a teşekkür etti.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 08.04.2021

 

Lavrov, 16 Nisan’da Moskova’da Sırbistan Dışişleri Bakanı ile Görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 16 Nisan’da Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile Moskova’da görüşecek. Bu, 9 Nisan’da Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi temsilcisi Maria Zakharova tarafından duyuruldu. “16 Nisan’da Moskova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Sırbistan Dışişleri Bakanı arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapacak” dedi.

Zakharova, toplantı sırasında tarafların iki ülke arasındaki işbirliğini tartışmanın yanı sıra güncel uluslararası ve bölgesel sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunma niyetinde olduklarını da açıkladı.

IA REGNUM tarafından bildirildiği üzere, 5 Nisan’da Rusya ve Sırbistan, Sputnik V aşısının üretimine yönelik teknolojilerin Sırp tarafına aktarılması konusunda bir anlaşma imzaladılar.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih:10.04.2021

 

Yunanistan, AstraZeneca Aşısı İçin Yaş Sınırlamalarını Gözden Geçiriyor

Sağlık Bakanlığı yetkilisi perşembe günü yaptığı açıklamada, Yunanistan Ulusal Aşı Komitesi’nin Oxford / AstraZeneca Covid-19 aşısının kullanımını, nadir görülen bir kan pıhtısı sendromu riski nedeniyle belirli bir yaş grubuyla kısıtlayıp kısıtlamamayı düşündüğünü söyledi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Sekreteri Marios Themistokleous, “Ulusal Aşılama Komitesi, AstraZeneca aşısı hakkında büyük olasılıkla bugün veya en geç yarın görüş verecektir” dedi. “Aşılama programımızda büyük değişiklikler beklemiyoruz ve herhangi bir Avrupa ülkesinde bu aşı ile aşıların durdurulmasına dair bir soru yok ancak “tartışılan şey yaş kısıtlamasıdır” diye ekledi. Kargaşaya rağmen halkın aşılara katılım oranının yüzde 90’ı aştığını ve Astra Zeneca ile günlük olarak 10.000-12.000 aşı yapıldığını söyledi

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 8.04.2021

 

Yunan Gazeteci Atina’da ‘İnfaz Tarzı’ Cinayetle Vurularak Öldürüldü

Hükümet, Yorgos Karaivaz’ın bir motosiklet üzerinde iki kişi tarafından öldürülmesinin ‘hepimizi şok ettiğini’ söyledi. Tanınmış bir Yunan Gazeteci, Atina’daki evinin yakınında “infaz tarzı” cinayet olarak tanımlanan olayda vurularak öldürüldü. Özel Star TV kanalında yaptığı yasa ve emir hikayeleriyle Yunanistan’ın denizcilerinin altını aydınlatmaya çalışan Yorgos Karaivaz, şehrin güneyindeki evinin önünde kurşun yaraları sonucu hayatını kaybetti. Basında çıkan haberlere göre, yanına motosikletli iki adam çıktı ve yolcu, işten dönerken gazeteciye ateş açtı. Olay yerinde on iki mermi kovanı bulundu ve polis Karaivaz’ın 9 mm’lik tabancayla en az altı kez vurulduğunu söyledi. Silah muhtemelen bir susturucuyla boğulmuştu. Merkez sağ hükümet sözcüsü Aristotelia Peloni, cinayetin “hepimizi şok ettiğini” söyledi. “Yetkililer zaten failleri tutuklamak ve adalete teslim etmek için soruşturma yürütüyorlar” dedi.

 

Kaynak: The Guardian

Tarih: 9.04.2021

 

BAE ve İsrail, Yunanistan’daki Uluslararası Manevralara Katıldı

BAE ve İsrail hava kuvvetleri, savaşlar ve felaketlerle yüzleşmek için büyük işbirliğinin bir parçası olarak Yunanistan’daki Andravida hava üssünde uluslararası manevralara katılacak. Yunanistan ve iki ülkenin yanı sıra ABD, Kanada, Fransa, Kıbrıs, İsrail, Slovenya, İspanya katılacak. Yunan Hava Kuvvetleri liderliğinde yapılacak olan INIOCHOS 21, 12-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Ancak Tel Aviv’deki bir kaynak, bunun BAE ve İsrail’in birlikte manevralara ilk kez katılmadığını söyledi. INIOCHOS 2018-2019’da ve 2016’da Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen Kırmızı Bayrak Tatbikatında yer aldılar. BAE ve Yunanistan F-16’ları konuşlandırırken, ABD F-15 ve F-16 savaşçıları, KC-135 Stratotanker’lar ve MQ-9 İHA’larla katılacak. Tel Aviv’deki kaynaklara göre, bu yıl İsrail’in katılımına F-15’ler ve F-16’lar dahildir, Fransa ise ona Rafale ve M-2000D uçakları getirdi.

 

Kaynak: Tel Aviv – Asharq Al –Awsat

Tarih: 10.04.2021

 

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Arnavutluk Başbakanı Rama ile Görüştü

 Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki günlük ziyaret kapsamında geldiği Arnavutluk’un Gjirokastra kentinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy iki günlük ziyaret kapsamında Arnavutluk’a geldi. Ersoy, Gjirokastra kentinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüştü. TİKA tarafından restore edilen Gjirokastra Çarşı camiinde gerçekleştirilen görüşmeye Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakanı Blendi Klosi ile Arnavutluk Kültür Bakanı Elva Margariti de katıldı. Görüşme sonrasında Bakanı Ersoy ile Bakan Margariti ve Bakan Klosi şehirde bulunan ve müze olarak kullanılan Zekât Evini ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Türkiye ve Arnavutluk arasında Turizm ve Kültür alanlarında iki ayrı anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşmalarından sonra medyaya konuşan Bakan Klosi, Kültür ve Turizm hakkında iki anlaşma imzaladıklarını ifade ederek, Türkiye’nin bu konuda tecrübeli bir aktör olduğuna dikkat çekti. Korunan yerler ve müze alanlarında Türkiye ile işbirliğinin devam edeceğini söyleyen Klosi, bu alanların gerçek çekici alanlar haline çevirmek için Türkiye ile yakından çalışacaklarını belirtti. Bakan Ersoy’un Arnavutluk için önemli bir tecrübe olacağını söyleyen Klosi devamında işbirliği için Türkiye’ye teşekkür etti.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 08.04.2021

 

Macron Karadağ ve Batı Balkanlar’ın AB Üyeliğini Destekliyor

Podgorica hükümeti 7 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Karadağ ve diğer Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna tam destek verdiğini belirtti.

Açıklamaya göre Macron, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapić’e Fransa’nın Karadağ’daki reform sürecinde Avrupa Birliği üyeliğine giden yolda desteğini öneren bir mektup gönderdi.

Mektuba göre Macron, pandeminin zorluklarının yanı sıra hukukun üstünlüğünü ve ekonomik ve sosyal kalkınmayı güçlendirme zorluklarıyla karşı karşıya kaınldığında, Fransa’nın mevcut durumda yanlarında olduğundan emin olabileceklerini belirtti.

Batı Balkanlar stratejisinin bir parçası olarak Fransız kalkınma ajansının, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uygun olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve belediyelerin finansmanını desteklemek için 50 milyon avroluk bir proje ile Karadağ’da faaliyete başlayacağını söyledi.

Macron, ikili ilişkilerinin güçlenmeye devam etmesini istediğini ve Karadağ dışişleri bakanının Paris’e yapacağı ziyaretin buna katkı sağlayacağını ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 08.04.2021

 

Blinken’dan Kurti’ye: Sırbistan ile Diyalog Süreci Gecikme Yaşanmadan Başlamalı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Başbakan Albin Kurti’ye gönderdiği bir mektupta, Sırbistan ile diyalog sürecinin daha fazla gecikme yaşanmaksızın başlaması gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Kosova’da yeni hükümetin kurulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, egemen, bağımsız, çok etnikli ve demokratik bir Kosova’nın, Avrupa-Atlantik ailesinde eşit bir ortak olarak yerini almasını sağlamak için işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Blinken, Başbakan Kurti’nin yolsuzlukla mücadele, hukukun üstünlüğünü güçlendirme ve COVID-19 salgınıyla mücadeleye yönelik taahhütleri memnuniyetle karşıladığını da ifade etti.

ABD Dişileri Bakanı Blinken, mektubunda Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecine de değindi.

Blinken, “Kosova, AB arabuluculuğunda ve ABD’nin de desteklediği Sırbistan ile diyalog sürecine daha fazla gecikme yaşanmadan katılmalıdır. Sırbistan ile varılacak anlaşmanın merkezinde karşılıklı tanıma olmalıdır. Diyalog süreci, Kosova’nın AB yolunda ilerlemesi için önemlidir” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 09.04.2021

 

Türkiye’nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu Resmen Hizmete Başladı

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun bulunduğu Sancak bölgesinde açılan Yeni Pazar Başkonsolosluğu, resmi olarak hizmete başladı.

Başkent Belgrad’da bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanlığında bu vesileyle düzenlenen törene, Başkonsolos Başar Başol, Sırbistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vera Vukicevic ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy katıldı.

Tören kapsamında, Vukicevic’den buyrultu belgesini alan Başol, görevine resmen başladı.

Yeni Pazar Başkonsolosluğunun açılacağı, Türkiye Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın, 2019 yılında Sırbistan’a yaptığı resmi ziyarette Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile yaptığı ortak basın toplantısında duyurulmuştu.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Yeni Pazar’da kurulan ilk diplomatik temsilcilik olan Başkonsolosluğun, Türkiye ile Sırbistan arasında dostluk köprüsü olarak görülen Yeni Pazar ve bölge halkına ekonomik, kültürel ve siyasi olarak hizmet götürmeyi hedeflediği bildirildi.

Sırbistan makamları, Şubat 2021’de Türkiye’den sonra Bosna Hersek’e de Yeni Pazar’da başkonsolosluk açma izni vermişti.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 09.04.02021

 

Stano: “AB, Karadağ’daki durumu izliyor”

Avrupa Komisyonu sözcüsü Peter Stano, Karadağ’daki vatandaşlık alanındaki mevzuatta yapılacak her türlü değişikliğin kapsamlı istişareler sonrasında ve ilgili tüm karar vericilerin katılımıyla uygulanması gerektiğini belirtti.

Karadağ Televizyonundan gelen bir soruya yanıt olarak, Avrupa Birliği’nin Karadağ’daki olayları çok yakından takip ettiğini ve bu bağlamda tüm tarafları ölçülü davranmaya, hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye ve yapıcı diyaloğa girmeye çağırdığını belirtti.

Vatandaşlık yasasında reform kararı alındıktan sonra Karadağ’da yaşanan memnuniyetsizlik ve protestolarla ilgili olarak, toplanma özgürlüğünün temel bir AB hakkı olduğunu, ancak yine de halk sağlığını olumsuz etkilemeden kullanılması gerektiğini söyledi.

Stano, herhangi bir yasa ihlali için yerel makamların ulusal mevzuata uygun hareket etmesi ve Karadağ’ın uluslararası standartları ve yükümlülüklerini akılda tutması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Karadağ’da Vatandaşlık Yasasında yapılan değişikliklere taraftarlar ve muhalifler arasında siyasi çatışmalar devam ediyor. Nikšić- Podgorica karayolunda dün meydana gelen olaydan sonra Karadağ Ordusu’nun iki üyesi saldırıya uğradı. Yurtsever Komitas Alliance’ın bir grup destekçisi dün Podgorica’ya yöneldi, ancak polis tarafından durduruldu. Vatandaşlar yolu kapatarak Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapić’in kızının sürdüğü araca saldırdı. İddiaya göre, askerler saldırıya uğradığında, yakınlarda olaya tepki vermeyen bir polis devriyesi vardı. Meclisteki bazı milletvekillerinin ve bu olayla bağlantılı olarak İçişleri Bakanı Sergej Sekulić’in duruşmaya çağrılmasını isteyecekleri açıklaması yapıldı.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 09.04.2021

 

AB Priştine’yi Belgrad ile Diyaloğa Odaklanmaya Çağırıyor

AB sözcüsü Peter Stano 9 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Kosova’dan Belgrad ile ilişkilerin normalleşmesi konulu diyaloğa yeni kurumlar kurulduktan sonra odaklanmasını beklediğini ifade etti.

Stano, Priştine Koha gazetesine verdiği demeçte, AB dış politika başkanı Josep Borrell’in yakında Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Başbakanı Albin Kurti ile görüşmeler beklediğini söyledi. “Kosova artık AB ile ilgili reformları ve AB liderliğindeki diyaloğu ilerletmek de dahil olmak üzere önemli konulara kararlı bir şekilde odaklanabilir” dedi.

Öte yandan Stano, Brüksel’deki bir sonraki üst düzey toplantının olası tarihinden bahsetmezken şartlar uygun olduğunda bunun yapılacağını belirtti.

Hem Osmani hem de Kurti geçtiğimiz günlerde, Belgrad ile diyaloğun Priştine’nin yeni yetkililerinin önceliği olmadığını söylemişler, diyaloğun gerekli olduğunu ancak belirli koşullar sağlandığında yapılacağını belirtmişlerdi.

 

Kaynak: N1

Tarih: 09.04.2021

 

AB Sırbistan’a 857 Bin Avro Değerinde Koruyucu Ekipman Bağışladı

AB Bilgi Merkezi 9 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin acil durumlar için özel bir araç olan rescEU kapsamında Sırbistan’a 857 bin avro değerinde koruyucu maske ve eldiven bağışladığını söyledi.

Belçika ve Romanya’daki stoklardan gelen ekipman, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Sırbistan’a yapılan AB bağışının bir parçasını oluşturuyor. Yapılan bağış İçişleri Bakanlığı deposuna teslim edilen 310.000 FFP2 maskesi, 730.000 cerrahi maske ve 730.000 çift koruyucu eldiven içermekte.

Sırbistan, koronavirüs pandemisinin neden olduğu kriz sırasında Avrupa’da rescEU cihazının en büyük kullanıcısı konumunda. Şimdiye kadar ülke 6,8 milyon Euro değerinde kişisel koruyucu ekipman aldı.

AB, Sırbistan’ın çeşitli bağışlarla, sağlık çalışanlarının işe alınmasını finanse ederek, milyonlarca kişisel koruyucu ekipman bağışlayarak, ambulans satın alarak ve koronavirüsle savaşmasına yardımcı oldu.

 

Kaynak: N1

Tarih: 09.04.2021

 

AB’den Yunanistan’ın Sorunlu Kredi Programını Uzatmasına Onay

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan’ın bankalardaki sorunlu kredileri azaltmak için hazırladığı programın süresini uzatmasına onay verdi.

AB Komisyonu, Yunanistan’da sorunlu kredilerinin azaltılmasını amaçlayan “Herkül” adlı varlık koruma programının 18 ay uzatılmasına onay verildiğini açıkladı. Açıklamada, Yunanistan’daki söz konusu programın 2019 yılında başlatıldığı anımsatılarak, son kararla birlikte bunun 2022 yılı ekim ayına kadar devam edeceği kaydedildi.

Herkül programının Yunanistan bankalarındaki sorunlu kredileri piyasaya zarar vermeden düşürmeyi amaçladığına dikkat çekilen açıklamada, bu programın AB kurallarını ihlal etmediği belirtildi.

Yunan hükümetinin programı, bankalardaki 30 milyar avroluk sorunlu kredileri varlığa dayalı menkul kıymetlerle birleştirerek yatırımcılara satışa sunuyor.

Üye ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu’nun görev alanında. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 10.04.2021

 

Türkiye’den Sırbistan ve Rusya’ya ‘Covid-19 Aşı Turları’: Yetkililerden ‘Dikkat’ Uyarısı

Covid-19 vaka ve ölümlerinin son dönemlerde arttığı Türkiye’de bazı seyahat acenteleri, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Sırbistan’a aşı olabileceklerini öne sürdüğü “Pfizer-Biontech aşı turları” düzenlemeye başladı.

Şirketlerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda söz konusu aşı turlarının 1099 ile 324 euro arasında değiştiği belirtiliyor.

Euronews’in ulaştığı Türk seyahat acentesi yetkilisi, çok yoğun talep aldıklarını belirterek Türkiye’den Belgrad’a düzenlenen ilk turun daha şimdiden dolduğunu ve bu sebeple Rusya’nın başkenti Moskova’ya Sputnik V aşısı turu eklediklerini belirtti. Şirket yetkilisi yapılan telefon görüşmelerinde aşıların garantili olduğunu ve alınan hizmet sonrası müşterilere aşı olduğuna dair bir sertifika verileceğini ifade ediyor. Söz konusu yetkili aşıların hangi kaynaktan temin edildiğine ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic mart ayında yaptığı açıklamada İngiltere’den temin edilen yaklaşık 20-25 bin doz Astra-Zeneca aşısının son kullanma tarihinin nisan başında biteceğini, bu sebeple de komşu ülke vatandaşlarını bu aşılardan olmaları için ülkelerine davet ettiklerini söylemişti.

DHA’ya açıklama yapan Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği ise daha önceden Türk vatandaşlarına yönelik Sırbistan’da Covid-19 aşısı olunabildiğine ilişkin çağrı yaptıklarını, ancak şu an için bu durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Büyükelçilik, “Bunun dışında, herhangi bir turizm acentesinin Türk vatandaşlarını Sırbistan’a getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durum söz konusu değil. Olsa, buradaki yetkili makamların haberi olurdu. Sağlık Bakanı Ana Brnabic de bir açıklama yaparak, bundan sonra yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacağına dair bilgi verdi.”

Şirket yetkilileri aşının nereden temin edildiği sorusuna cevap vermezken, Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği, Sırbistan’da aşılamanın artık söz konusu olmadığını vurgulayarak, ilgililerden dikkatli davranmalarını istedi.

 

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 11.04.02021

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...