Haftalık Göç Bülteni / 12-17 Nisan

 

Tunus Açıklarında Batan Bot Sonrası 41 Mülteci Yaşamını Kaybetti

BM Mülteci Ajansı (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü’nün ortak basın açıklamasına göre Tunus’un güneydoğusunda bulunan Sidi Mansour kıyısında yaşanan bir gemi enkazı nedeniyle aralarında çocukların da olduğu bilinen 41 kişi can verdi.

Cuma gününe kadar devam eden arama çalışmaları sonucunda mültecilerin tamamının Safra Altı Afrika’dan olduğu belirlendi. BMMYK ve IOM ortak verilerine göre, bu yıl Orta Akdeniz’de toplam 290 mülteci iltica etmeye çalışırken yaşamını kaybetti. IOM’a göre trajik can kayıpları, Orta Akdeniz’de devlet öncülüğündeki arama ve kurtarma operasyonlarını geliştirme ve genişletme ihtiyacının bir kez daha altını çiziyor.

 

Kaynak: IOM

Tarih: 16.04.2021

 

Kanarya Adaları’na İltica Eden Mülteci Sayısı 8 Katına Ulaştı

Pandeminin gölgesinde yaşanan göç hareketliliği, seyahat kısıtlamalarına rağmen ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle artan hızla devam ediyor. Hedef bölgelerden biri haline gelen Kanarya Adaları’na ulaşan mülteci sayısı 2020 yılında neredeyse 8 kat arttı.

Uluslararası Göç Örgütü’nün duyurduğu habere göre bölgeye göç eden mülteci sayısı gibi iltica etmeye çalışırken yaşanan kazalar nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı da oldukça yüksek. IOM, bu bölgede yaşamı son bulan en az 54 mültecinin olduğunu belirtti.

 

Kaynak: IOM

Tarih:  12.04.2021

 

İsveç’in Mültecilere Yönelik Yasaları Sıkılaşıyor

İsveç, AB’de mültecilere en çok ev sahipliği yapan ülkelerden biri olarak özellikle 2015 yılında 160 binin üzerinde mülteciye kapılarını açarak gerçek bir çekim merkezi haline gelmişti. Ancak, Göç Bakanı Morgan Johansonn’ın yaptığı açıklamaya göre, mültecilere uygulanan yasalar üzerinde yapılacak değişiklikler ile geçici oturum izni 3 sene olarak belirlenecek olup bu süreyi aşan bireyler için kalıcı oturum iznine başvuru öncesinde İsveç dilini biliyor olmak gibi temel şartlar aranacağını duyurdu. Yasa taslağı, parlamentodan geçer ise bu yaz uygulamaya geçilecek.

 

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Tarih:  12.04.2021

 

İnsan Kaçakçıları Tarafından Sınırdan ‘Fırlatılan’ Çocuklar Ailelerine Kavuşacak

Meksika- ABD sınırında yaşanan trajik olaylar son bulmuyor, sınırda bulunan termal kameralara yansıyan görüntüler ise dehşete düşürmeye devam ediyor.

Ailesi New York’ta yaşayan iki küçük kız kardeş insan kaçakçıları tarafından sınırın öteki tarafından 4,5 metrelik bir duvardan fırlatılarak ABD sınırına atıldı. Yaşları 3 ve 5 olan kız kardeşlerin uğradığı bu olay sonrasında insan kaçakçıları uzaklaşarak kaçtı. ABD sınır ekipleri tarafından korunan kardeşlerin sağlık durumlarının iyi olduğu ve ailelerine teslim edileceği duyuruldu.

 

 

Kaynak: Hürriyet

Tarih: 14.04.2021

 

Türkiye’den Gidenler Geri Dönmek İstemiyor

Türkiye’den Almanya’ya çevre eğitimi üzerine bir proje kapsamında gönderilen öğrenciler geri dönmek istemiyor.

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nin düzenlediği ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirme Projesi’ ile 45 öğrenci Almanya’ya gönderildi. Projenin tamamlamasının ardından ülkeye geri gelmeleri beklenen öğrencilerden yalnızca 2’si dönmüş olup 43 öğrencinin eğitimin ardından aylar geçmiş olmasına rağmen Türkiye’ye dönmedi. Malatya Valiliği’nin yazılı açıklamasına göre, bahsi geçen kişilere konu hakkında inceleme başlatılacak.

 

Kaynak: Euronews

Tarih: 12.04.2021

 

Danimarka, Suriyeli Sığınmacıların Oturum İzinlerini Yenilemeyecek

Danimarka, Suriyeli sığınmacıların oturum izinlerini yenileme başvurularını Suriye’nin eskisi gibi olmadığı ve artık Suriye’de de güvenli alanların bulunduğunu belirterek reddetti.

Başbakan ve Sosyal Demokrat Parti liderinin mültecilere yönelik katı politikalar izlediği bilinen Danimarka’da sivil toplum örgütleri ve muhalifler, Suriye’nin önemli bir kısmının hala savaşta olduğunu ayrıca savaşın olmadığı alanlar var diye sığınmacılar için geri dönmenin sakıncasız olduğu anlamına gelmediğini savunuyor.

Elektronik posta aracılığı ile oturum izninin yenilenmeyeceği haberini alan ve liseden henüz mezun olmuş 20 yaşındaki Daher, iletiyi okuduğunda saatlerce ağladığını ve kendisini yaşadığı yere çok yabancı hissettiğini belirtti.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Tarih: 14.04.2021

 

Suriyeli Çocuğu Taciz Eden Saldırgana 24 Yıl Hapis Cezası Verildi

Geçtiğimiz sene, Beyoğlu’nda Suriyeli bir çocuğa zor kullanıp hürriyetine engel olan ve 7 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan saldırgan Adnan Y. hakkında İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi karar verdi.

7 yaşındaki Suriyeli D.A’ya cinsel istismarda bulunan saldırgan hakkında 24 yıl hapis cezasına karar verildi.

 

Kaynak: Mülteci Medyası

Tarih: 12.04.2021

 

 

Hazırlayan: YAĞMUR BAŞ

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...