Haftalık Balkan Bülteni / 15-18 Nisan

 

Basha: “Yerine Getirilmeyen Sözlerin Zamanı Tükendi”

Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) lideri Lulzim Basha’nın Tropoja’da seçim kampanyasını ilişkin yaptığı pazar günkü (18.04.2021) toplantıda, 25 Nisan Genel Seçimleri ile yerine getirilmeyen sözlerin zamanının biteceğini belirtti.

“Arnavutluk için zaman daralıyor ve ikinci bir şans daha yok. Demokratik Parti olarak AB üyeliği, istihdam olanakları ve genç neslin ülkeye geri dönüşü için çalışmalar yapacağız. 25 Nisan seçimleriyle başa gelecek olan Demokratik Parti hükümeti her bir Arnavut vatandaşın temsil edildiği bir hükümet olacak.”

Edi Rama ve hükümetini eleştirilerin odağına taşıyan Lulzim Basha, iktidarın sekiz yıllık görev sürecinde verdikleri vaatleri ve sorumlulukları yerine getirmediğini ifade etti. Basha ayrıca önümüzdeki hafta pazar günü gerçekleşecek olan genel seçimlerden Demokratik Parti’nin zaferle ayrılacağından hiç şüphesi olmadığını dile getirdi.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 18.04.2021

 

Grubeša ve Satler: Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne doğru başarılı bir yol izlemesi için çevrimiçi toplantı düzenledi

Bosna Hersek (BH) Adalet Bakanı Josip Grubesa, Avrupa Birliği(AB)’nin BH Delegasyonu Başkanı ve AB’nin Özel Temsilcisi Johann Satler ile çevrimiçi bir toplantı yaptı. Bu toplantı sırasında bakanlığın yetki alanına giren birden fazla konuya değinildi ve AB’ye katılım sürecinin gerçekleştirilmesi için 14 temel öncelik sıralandı.

Adalet sektörünün reform stratejisinin Çıkar Çatışması Yasası üzerine yapılması gerektiğini vurgulanan toplantıda pek çok belirsizliği ortadan kaldırmak için tüm önlemlerin BH Adalet Bakanlığı tarafından alınması gerektiği bildirildi.

AB’nin aday statüsünü kazanmaya bir adım daha yaklaşılmasına değinilen toplantıda yargı reformu, hukukun üstünlüğü ve kamu idaresi alanlarındaki kilit konuları en iyi hukuki çözümleri getirerek büyük başarı elde etmek için profesyonel ve teknik yardımların sağlanmaya devam edeceği de vurguladı.

Bakan Grubeša, Satler’e kayıtsız desteği için teşekkür ederek, Avrupa’nın entegrasyonuna olan bağlılığının tartışılmaz olduğunu ve diğer partilerin tam katılımını beklediğini, çünkü yalnızca ortak çabalar ve diyaloglar sonucunda BH’in Avrupa’ya giden başarılı yolunu garantileyebileceğini söyledi.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 16.04.2021

 

Coviç: Bir ayrılıktan bahsetmemek için reformlar yapmamız gerekiyor

Bosna Hersek Hırvat Demokratik Birliği lideri Dragan Coviç, parti adına seçilen Belediye Başkanları ile Kiseljak’ta bir araya geldi ve ardından bir basın toplantısı düzenledi.

BH’de bir bölünmeden bahsedebilmek için reformların Anayasa’ya saygı duyacak şekilde, bir şeylerin değiştirilmesi gerekmekte ve prosedürlere göre nasıl değiştirileceği konusunda bir anlayışa ihtiyaç duyulmakta olduğundan da basın toplantısında bahsetti.

Her zaman farklı spekülatörler olacağını sözlerine ekleyerek, entegrasyon süreçleri için bir isteğin önemini de vurgulayan Covic’e göre, Avrupa’da değer sistemi oluşturmakla ilgilenirken entegrasyon süreçlerini içtenlikle isteyip istemediğimizin önemli bir faktör oluşunu farklı spekülatörler sayesinde olacağını bilecek olmaktır.

Kaynak: klix.ba

Tarih: 17.04.2021

 

Sırp Cumhuriyeti ve Sırbistan, Stratejik İş birliği için Anlaşma İmzaladı

Sırp Cumhuriyeti Enerji ve Madencilik Bakanı Petar Dokic ile Sırbistan’dan NIS şirketi temsilcileri arasında enerji, doğal kaynak alanlarında stratejik iş birliği konusunda anlaşma sağladılar. İmzacılar anlaşmayı Banja Luka’da imzaladı.

Görüşmede, şimdiye kadar yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının olduğundan bahsedildi. Taraflar, jeolojik araştırma projelerinin ortak bir şekilde yürütülmesinden oldukça memnun olduklarını açıklarlarken yapılan iş birliğinin, Sırp Cumhuriyeti’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik genel çıkarına katkı sağlayacağını vurguladılar.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 15.04.2021

 

Sırp Cumhuriyeti, Çin’den 160.000 Doz Aşı Tedarik Edecek

Sırp Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Alen Seranic yaptığı açıklamada, Çin’den aşı temin etmeyi planladıklarını açıkladı. Bu iş ile ilgili olarak da Halk Sağlığı Enstitüsü’ne yetki verdiğini ve 80 bin kişi için 160 bin doz Sinofarm aşısının tedarik edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 16.04.2021

 

Bulgar Sosyalist Partisi, Cumhurbaşkanı olarak ikinci dönem için Radev’i destekliyor

BSP’nin sadece yüzde 15 oyla üçüncü sıraya düştüğünü gören Bulgaristan parlamento seçimlerinden 13 gün sonra ulusal konsey düzenlendi. Parti lideri Kornelia Ninova’nın seçim kampanyası eleştirmenler tarafından sertçe eleştirildi. Radev ile ilgili kararsızlığın, BSP’nin uzun yıllardır partinin çok kötü olmasının Nisan 2021 parlamento seçimi sonucuna katkıda bulunduğu görülüyor. Boiko Borissov hükümetini rutin olarak eleştiren Radev, BSP’de popüler bir figür.   Alpha Research tarafından yapılan bir anket, aralık ayında Radev’in ulusal onay notunun üç ayda yüzde 42’den 46’ya yükseldiğini ortaya çıkardı.

 

Kaynak: Sofia Globe

Tarih: 17.04.2021

 

Cumhurbaşkanı Radev Olası Yeni Hükümet Konusunda Taraflarla İstişarelere Başlayacak

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan Anayasası uyarınca 45. Ulusal Meclis’teki parlamento gruplarının temsilcileriyle istişarelerde bulunacak. Bu istişareler, en büyük parlamento grubu  GERB-UDF’den Başbakanlığa aday gösterilen adaya bir hükümet kurma yetkisinin verilmesinden önce gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Anayasa’da öngörülen parlamento grupları ile istişarelerin 19 Nisan 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı kurumunda yapılacağı açıklandı.

İstişare programı aşağıdaki gibidir:

GERB-UDF parlamento grubunun temsilcileri, saat 9.00’dan itibaren istişarelere davet edildi. Saat 10.15’ten itibaren devlet başkanı, “Böyle bir halk var” parlamento grubunun temsilcileriyle görüşecek. Bulgaristan parlamento grubu için BSP temsilcileriyle görüşme  gerçekleştirecek. Başkan, 13.30’dan itibaren Haklar ve Özgürlükler Hareketi parlamento grubunun temsilcileriyle görüşecek.

“Demokratik Bulgaristan” meclis grubunun temsilcileriyle yapılacak istişareler 14.45’ten itibaren yapılacak. “Ayağa kalk! Mutri dışarı!” Meclis grubu ile toplantı. 16.00’da başlayacak. Toplantıların sırası, 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimlerine göre en büyük gruptan başlayarak her bir parlamento partisinin sandalye sayısına göre gerçekleşecektir.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 17.04.2021

 

Karadağ Parlamentosu, Eski Liderin Srebrenica Rolünü İnceleme Çağrısı Yaptı

Karadağ’ın iktidar ittifakının bir parçası olan Değişim Hareketi Partisi, eski lider Milo Djukanoviç yönetiminin Bosnalı Sırp güçlerinin 1995’te Srebrenica’daki ölümcül operasyonlarına verdiği iddia edilen desteğe ilişkin bir parlamento soruşturması yapılması için çağrısında bulundu.

Değişim Hareketi partisi lideri Nebojsa Medojevic 14 Nisan 2021 Çarşamba günü, Milo Djukanoviç’in Sosyalist Demokrat Partisi liderliğindeki eski hükümetin 1995 yılında Srebrenica’daki Bosnalı Sırp güçlerini ve diğer lojistiği yardımlarla desteklediğini söyledi. Bu sebeple de parlamentoyu soruşturmaya çağırdı. Karadağ parlamentosunun bir soruşturma başlatarak, “savaş suçlarını kınama konusunda tarihi bir uygulamada bulunabileceğini’’ savundu. Meclis kurallarına göre, milletvekillerinin yeterli oy kullanması halinde soruşturma açılabilir.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 14.04.2021

 

Karadağ, AB’nin Çin Otoyol Kredisini Geri Ödemesine Yardımcı Olacağını Umuyor

Brüksel’den daha önce gelen reddetmelere rağmen, Podgorica hükümeti Avrupa Birliği’nin Bar-Boljare otoyolunun tamamlanmamış ilk aşaması için Çin’den aldığı milyar dolarlık krediyi geri ödemesine yardım edeceğini umuyor. Bar-Boljare otoyol şeridi, Adriyatik kıyılarından Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uzanan bir otoyolun Karadağ ayağını temsil ediyor.

Karadağ Maliye ve Sosyal Bakım Bakanı Milojko Spajiç’in perşembe günü yaptığı açıklamada, Hükümetin söz konusu otoyolun tamamlanmamış ilk aşaması için Çin’den bir milyar dolarlık kredinin geri ödenmesi konusunda Avrupa Birliği ile pazarlık yapmayı planladığını duyurdu. Spajiç, Hükümetin en büyük altyapı projesini daha uygun koşullar altında finanse etmenin yollarını aradığını söyledi.

Spajic Nova.rs.’ye verdiği demeçte, “Karadağ hükümet yetkilileri, karayolu da dahil olmak üzere ülkedeki projeleri en uygun şekilde finanse etmenin bir yolunu bulmak için Avrupalı ortaklarla görüşüyor” dedi.

Otoyolun Karadağ ayağı, CRBC China Road and Bridge Corporation tarafından inşa ediliyor. İlk bölüm, Çin’in Exim Bankasından alınan 944 milyon dolarlık krediyle yüzde 85 oranında finanse ediliyor.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 15.04.2021

 

Abazovic: İktidardan Kimse Vatandaşlık Yasasında Değişiklik İstemedi

Karadağ halkı bir süredir İçişleri Bakanlığı’nın Vatandaşlık Yasası’na ilişkin değişikliği gündeme getirmesini protesto ediyor.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, vatandaşlık konusuna ilişkin H1 TV’de konuştu. Ülke içi protestoların neden yapıldığını bilmediğini belirterek, iktidardan hiç kimsenin Vatandaşlık Yasası’nın değiştirilmesi konusunu gündeme getirmediğini iddia etti. Abazoviç, “Kimse yasada değişiklik talep etmedi, sadece Bakanlığın ve vatandaşların talebi üzerine, 2008 yılından itibaren yasadan normların uygulanmasına ilişkin bir açıklama yapması gerekiyordu. Ne Hükümette ne de Parlamentoda Vatandaşlık Yasasında veya oy kullanma hakkıyla ilgili başka bir yasada değişiklik başlattığını duymadım” dedi. Ayrıca herhangi birinden vatandaşlık almak istediklerinin doğru olmadığını da sözlerine ekledi.

Genç lider sözlerinin arkasında olduğunu söyledi. Ona göre sokağa çıkıp protesto edenlerin farklı bir amacı var ve bazı siyasi taleplerini sunmak için yanlış bir anlatım kullanıyorlar. Fakat Abazoviç 30-50 bin kişinin Karadağ vatandaşlığını alacağına dikkat çekti.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 15.04.2021

 

DPS: Abazoviç Ekonomiye Zarar Veriyor

Democratic Party of Socialists (DPS), başbakan yardımcılığı görevine geldiğinden beri Dritan Abazoviç’in ciddi devlet işlerine gösterdiği anlamsız yaklaşımın bariz bir şekilde çok kötü sonuçlara yol açtığını; bu nedenle de devlet tahvilleri değerinin tarihteki en büyük günlük düşüşüne neden olduğunu söyledi. DPS’ye göre, “Kısa bir süre önce, bir milletvekili olarak Abazoviç, Tayland ve Tayvan’ı karıştırdı. Bunun üzerine Karadağ’da dahil olmak üzere dünyadaki yaklaşık 150 ülkenin tanımadığı bir ülkede bulunan Karadağ devlet bayrağını kaldırdı. Yalnızca güvenlik konusunda değil, aynı zamanda ekonomi konusunda da bir uzman olduğuna inanan ve Avrupalı milletvekillerinin önünde yatırım alanında üstünlük sağlamaya çalıştı.’’ Partiye göre, bu tür sorumsuz davranışların sonuçları Karadağ devletine ve ekonomisine büyük zarar veriyor. Ayrıca yapılan açıklamada, Abazoviç’in politika konusundaki popülist yaklaşımının  Çin’e olan borca ilişkin yaptığı açıklamaların dramatik sonuçlar doğurduğunu ifade ettiler. DPS’nin isteği: değerlerin çöküşünü durdurmak ve Abazoviç’in ürettiği zararı en azından biraz azaltmak adına Hükümet’ten acil bir tepki gelmesi ve bu sayede tahvil piyasasındaki durumu stabilize edilmesi olarak duyuruldu.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 18.04.2021

 

AB Savaş Sesine Sağır Kalamaz

İnsan Hakları için Gençlik Girişimi’nin Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Kosova ve Sırbistan’dan oluşan bölgesel ağı, bölgede ve ötesinde halkı heyecanlandıran olayların yaşandığını söyledi. ‘Kâğıt dışı belge’ olarak bahsedilen dokümanların ortalığı hareketlendirdiği belirtildi. Bahsedilen belgenin yazarı kim olursa olsun, yalnızca farklı milletlerden aşırı milliyetçilerin onlarca yıllık özlemlerini dile getirmiştir. Bu politika adına 1990’larda 130.000’den fazla insanın hayatı feda edildi ve etnik olarak saf köyler, şehirler, bölgelerde yaşayan insanlar devlet yaratmak uğruna kovuldu. Bölgesel Ağ, “Bu politikayı uygulamak için askeri, polis ve paramiliter cinayet, zulüm, kamplar, yerel ve uluslararası mahkemelerde savaş suçları, insanlığa karşı suçlar, Srebrenica örneğinde: soykırım olarak doğru bir şekilde nitelendirildi.” Söz konusu Ağ yetkilileri, Batı Balkanlar’da ateşkes sağlandığını ve büyük güçlükle sürdürüldüğünü, ancak kalıcı bir barış sağlanamadığını belirtiyor. Bölgesel Ağ, “Bu iddianın en iyi kanıtı, bu ‘kâğıt dışı’ belgesinin içinde yer alan önerilerin yüksek politik çevrelerde dikkate değer öneriler olarak dolaşmasıdır” diyor.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 18.04.2021

 

 

Üç Görüşme Birden Yapıldı

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, BM Kalkınma Koordinatörü Ulrika Richardson ve Kosova’da faaliyet gösteren tüm Birleşmiş Milletler kurumlarının ve ajanslarının başkanları ile bir görüşme gerçekleştirdi. Richardson önce, tüm Birleşmiş Milletler ajansları adına Cumhurbaşkanı Osmani’yi tebrik etti, daha sonra halihazırdaki iş birliğinin devamı için hazır olduğunu belirtip desteğin devam edeceğini söyledi. Osmani de ülkenin sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesindeki katkılarından ve kamuoyunun dikkatini çeken konuları ele aldıklarından dolayı tüm ajansları tebrik etti. Toplantının sonunda taraflar,   devam eden iş birliği ve katılımın somutlaştırılması konusunda mutabık kaldılar.

Kosova İçişleri Bakanı Xhevat Sveçla, İtalya’nın Priştine Büyükelçisi Nicola Orlando ve Büyükelçilik Ataşesi Enrico Gurnari’yi makamında ağırladı. Sveçla, suçla mücadele konusunda İtalya’nın Kosova İçişleri Bakanlığı ve Kosova Polisi’ne verdiği eğitim ve desteklerden dolayı teşekkür etti.

Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip Kosnett ile görüşme sağladı. Rizvanolli, enerji sektöründeki zorluklar ve kamu işletmelerinin performans ve hesap verebilirliği konularında Büyükelçi Kosnett’e bilgiler verdi. Görüşmede, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji sektöründe bölgesel iş birliği ve enerji stratejisinin gözden geçirilmesi hakkında istişarelerde bulunuldu. Kosnett, Kosova Hükümeti’nin sürdürülebilir ekonomik kalkınma için kurumlar arasındaki iş birliğinden hoşnut olduğunu dile getirdi ve bu konuda ABD’den tam destek alacağına dair söz verdi.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 15.04.2021

 

Kuzey Makedonya Avrupa Farklılıklarına Saygı Duyuyor

Başbakan Zoran Zaev ve Hırvatistan’ın Kuzey Makedonya Büyükelçisi Nives Tiganj ile yaptığı görüşmede Kuzey Makedonya’nın diyaloga bağlılığını sürdürdüğünü belirtti. Bulgaristan’da yeni kurulan hükümet ile de Dostluk Anlaşması’nın uygulanması konusunda fikir birliğine varacaklarını, ortak bir yol bulacaklarını ifade etti.

 

Kaynak: MNA

Tarih: 16.04.2021

 

Pendarovski: Balkan Sınırlarının Yeniden Çizilmesi Bölgesel İstikrarı Tehdit Ediyor

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Avrupa Birliği üst düzey yetkililerine gönderdiği iddiaları olan resmi olmayan belge ile ilgili konuştu. Pendarovski bu belgeye dair eğer Balkanların sınırları yeniden çizilirse Balkanlar’daki istikrarın bozulacağı ve Avrupa Birliği’nin de bu belgeye destek vermeyeceği yorumlarını yaptı.

 

Kaynak: MNA

Tarih: 16.04.2021

 

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’den Açıklama

Bujar Osmani cumartesi günü yaptığı açıklamada bölgedeki NATO’nun genişlemesine ve Avrupa Birliği entegrasyonuna karşı net bir perspektif oluşturulmasının sorunların çözülmesinde büyük katkısı olacağını belirtti. Sözlerinde Batı Balkanlar’ın kendisinin Avrupa entegrasyonu için de Atlantik genişlemesi için de çözüm olduğunu ifade eden Osmani, Sloven Başbakan Janez Jansa’nın AB’ye gönderildiği söylenen resmi olmayan belgenin olmadığını da ekledi.

 

Kaynak: MNA

Tarih: 17.04.2021

 

Zaev’den Arnavutluk’taki Makedonlara Sosyalist Parti için Oy Çağrısı

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev cuma günü Arnavut vatandaşı olan Makedonlara Arnavutluk’taki iktidar Sosyalist Parti’ye, Başbakan Edi Rama’ya, 25 Nisan’da yapılacak seçimlerde oy vermeleri için seslendi. Edi Rama’nın haricinde Sosyalist Parti’den milletvekili olan etnik Makedon Vasil Sterjovski’nin de Korça’da adaylığı olduğunu hatırlatarak Vasil için de oy çağrısında bulundu.

Kaynak: exitnews

Tarih: 18.04.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Karadağ’daki Sırpların Durumundan Memnuniyetsizliğini Dile Getirdi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç 16 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan’ın Karadağ’ın bağımsızlığına ve devletine saygı duyduğunu, ancak bu ülkedeki Sırp nüfusunun durumundan endişe duyduğunu söyledi. Vuciç’e göre, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç durumun Sırp halkı için ne kadar zor olduğunu gösterdi. Bu, Sırp haber ajansı RTS tarafından bildirildi.

Vuciç, Sırbistan’ın Karadağ’daki siyasi süreçlere doğrudan müdahale edip etmediği sorusuna yanıt olarak, Djukanoviç’in televizyonda yaptığı konuşmayı izlediğini söyleyerek, “Gösterinin en az bir bölümünün Sırbistan’dan ve isminden bahsetmeden geçip geçmeyeceğini merak ediyordu. Sırp halkı mağara milliyetçiliği, şovenizm ve diğer her şeyle suçlandı “

Karadağ’da yeni fabrikaların, işlerin, hastanelerin kurulması ve aşıların satın alınması gibi tartışılması gereken daha önemli konular olduğunu, ancak Djukanoviç’e göre Sırbistan’ın her şeyden sorumlu olduğunu anladı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 16.04.2021

 

Sırbistan Dışişleri Bakanı: Belgrad Rusya’ya Yaptırım Uygulamayacak

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile Moskova’da bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanı, Rusya’nın hazır olduğunu ve Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü korumasına yardım etmeye devam edeceğini söyledi. Selakoviç, Sırbistan’ın tutumunun değişmeyeceğini ve Belgrad’ın ‘dost Rusya’ya yaptırım uygulamayacağını’ doğruladı. Bu, Sırp haber ajansı RTS tarafından bildirildi.

“Sırp dostlarımıza yardım etmeye, Belgrad’ın Kosova ve Metohija’daki yasal hakkını savunmaya hazır olduğumuzu yineledik. Bu konuya BM Güvenlik Konseyi’nde öncelik vermeye ve Belgrad ile Priştine arasında Kosova’nın statüsü konusunda bir anlaşma sağlayan 1244 sayılı Karara tam saygıyı teşvik etmeye devam edeceğiz ve bu anlaşmanın Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.” dedi.

Yetkili ayrıca, Rusya’nın, Priştine’nin UNESCO’nun Interpol adlı uluslararası örgütlerine üye olma yolundaki yasadışı girişimlerini önlemede Sırbistan’a yardım sağlamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Lavrov, Selakovich ile tüm ortak iş birliği ve ortaklık alanlarını, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunları görüştüğünü söyledi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 17.04.2021

 

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk Mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’daki Ortak Basın Toplantısında Bir Araya Geldi

Toplantıda da Türk tarafı Trakya’daki Müslüman azınlık konusunu gündeme getirdi, aynı zamanda Yunanistan’daki Osmanlı anıtlarının restorasyonu için ortak komitelerin kurulması ihtiyacını da gündeme getirdi. Türkiye ayrıca Yunanistan’ı 18.000 göçmen geri itmekle suçladı, Atina bunu reddetti. Öte yandan, Atina ile Ankara arasındaki keşif müzakerelerinin yeniden başlamasına övgüde bulundu ve gerginliğin hafifletilmesi çağrısında bulundu. Dendias, “Yunanistan ve Türkiye birçok karmaşık sorunun olduğu bir bölgede birlikte yaşamaya mahkumdur” dedi ve “yangın çıkaran eylemlerin ve yorumların gerilemesi” olmadığı sürece ilerleme sağlanamayacağını vurguladı. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dendias’ın Lozan Antlaşması’nın ihlalleri hakkındaki yorumlarına yanıt olarak, Ege’deki birkaç Yunan adasının askerden arındırılması çağrıların da bulundu. Ancak Dendias, karşı sahilde Türk askeri güçleri olduğu için adaların bu nedenle askersizleştirildiğini söyledi.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih :16.04.2021

 

Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve BAE’nin Dörtlü Toplantısı Baf’ta Sonuçlandı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, cuma günü Baf’ta Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve BAE’nin ilk dörtlü toplantısının sonunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs konulu dört ülkeyi birleştiren şeyin, “temel ilke ve değerlere ortak bir bağlılık” olduğunu söyledi. Toplantıya Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan (telekonferans yoluyla) ve temsilcisi Anwar Gargash, BAE Cumhurbaşkanının Diplomatik Danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı katıldı. Görüşmede, dört dışişleri bakanı enerji sektöründen başlayarak çeşitli alanlarda iş birliğinin genişletilmesi konusunu ele aldı.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :16.04.2021

 

İsrail ve Yunanistan 1,6 milyar Dolarlık Savunma Anlaşması İmzaladı

İki ülke arasındaki en büyük savunma tedarik anlaşması uyarınca, İsrail’in Elbit Systems, Yunan Hava Kuvvetleri için bir uçuş okulu kuracak ve işletecek. Anlaşma, İsrail savunma şirketi Elbit Systems tarafından inşa edilecek ve 22 yıl süreyle işletilecek olan Yunan Hava Kuvvetleri için bir uçuş eğitim merkezinin kurulmasını içeriyor. Anlaşma çerçevesinde Elbit Systems, Yunan Hava Kuvvetleri’nin Beechcraft T-6 Texan II eğitim uçağının yükseltilmesi ve çalıştırılması için kitler ile eğitim, simülatörler ve lojistik destek de sağlayacak. Ortak bildiride, “Gelecekte taraflar, İsrail uçuş akademisi ile Yunan Hava Kuvvetleri Akademisi arasındaki iş birliği alanlarını da değerlendirecekler” dedi.

 

Kaynak: Jewish News Syndicate

Tarih: 18.04.2021

 

Lahey Mahkemesi Sırbistan’ın BM Güvenlik Konseyi’ne Bildirilmesini Talep Etti

Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizmasından Yargıç Liu Daqun Mahkeme Başkanı Carmel Agius’tan Sırbistan’ı Sırp Radikal Partisi’nden (SRS) iki yetkiliyi tutuklamayı reddettiği için BM Güvenlik Konseyi’ne rapor etmesini istedi.

Sırbistan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin yükümlülüklerini yerine getirmeyerek Radikal Parti siyasetçileri Petar Jojic ve Vjerica Radeta’yı tutuklamadığı için çağrıda bulunan Yargıç Daqun, “Sanıkların Sırbistan’da olduğu ve Sırbistan’ın kendilerini tutuklamak ve Lahey’e göndermek için tekrarlanan taleplere uymadığı tartışılmaz” açıklamasında bulundu.

Petar Jojic ve Vjerica Radeta Ekim 2012’de, parti lideri Vojislav Seselj aleyhindeki Lahey davasında tanıkları, ifadelerini değiştirmeleri veya ifade vermemeleri için tehdit ederek, şantaj yaparak ve rüşvet vererek etkilemekle suçlanmışlardı.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 16.04.2021

 

Bilčík: “Batı Balkanlar’ın AB’ye giden kestirme yolu yok”

Avrupa Parlamentosu üyesi Vladímir Bilčík, Batı Balkanlar’daki geleceğinin yapılacak reformlar yoluyla gerçekleşeceğini ve üyeliğe giden hiçbir kestirme yol bulunmadığını söyledi.

Bilčík, Twitter hesabında yaptığı açıklamada Batı Balkanlar’daki sınır değişiklikleri hakkında Slovenya Başbakanı Janez Jansa’ya atfedilen bir iddiayla ilgili medya spekülasyonlarını yorumlayarak, “Sınırların ve toprak takasının, geçmişe giden tehlikeli bir yol olduğunu” yazdı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 16.04.2021

 

Sırbistan Kültür Bakanlığı ile TÜRKSOY Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ile Sırbistan Kültür Bakanlığı arasında kültür alanındaki iş birliğini güçlendirmek için protokol imzalandı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen imza törenine, Kültür Bakanı Maja Gojkovic ile TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra Türkiye’nin yeni Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy da katıldı. Gojkovic, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu protokolün, kültürel ve tarihi ilişkileri daha ileri düzeye taşıyacağını söyledi.

İş birliği protokolünün serbest fikir ve tecrübe alışverişine imkân sağladığını aktaran Gojkovic, “İş birliğimizi hangi alanlarda güçlendirebileceğimiz konusunda uzun uzun konuştuk. Başta sinema, tiyatro, müze, arşiv ve müzik olmak üzere birçok alanda iş birliği yapabileceğimizi anladık.” dedi. Gojkovic, imzalanan belgenin yıllar süren iş birliğine hukuki çerçeve oluşturduğunu ifade etti.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 17.04.2021

 

Grandi: Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Hırvatistan’ın Düzensiz Göçmenleri Geri İtmesi Kabul Edilemez

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Hırvatistan’ın düzensiz göçmenleri geri itmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İtalya’nın başkenti Roma’da iki gündür temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yüksek Komiser,  “Balkan rotası” olarak bilinen düzensiz göç rotasında göçmenlerin maruz kaldığı kötü muameleye değinerek, “Yunanistan, Kıbrıs (Rum Kesimi), Hırvatistan gibi ülkeler tarafından yapılan acımasız ve fiziksel şiddet içeren geri itmeler kabul edilemez. Bundan endişeliyiz. Bu hususu, ilgili ülkelere ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na da belirttim.” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) olarak Avrupa Komisyonu’nun gündeme getirdiği yeni göç ve iltica paktına ilişkin görüşlerini verdiklerini anlatan Grandi, göçmenlerin uluslararası insancıl hukuka saygılı, dengeli biçimde alınmasını sağlamaya yönelik AB izleme mekanizmasının etkinleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 17.04.2021

 

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...