Haftalık Göç Bülteni/ 17-23 Mayıs

 

 

Danimarka Protestolara Rağmen Geri Adım Atmıyor

Geçici koruma statüsüne sahip Suriyelileri ülkelerine geri göndermek için en hızlı adımı Danimarka attı. Geçtiğimiz Nisan ayında Suriye’nin merkezi için güvenlik tehdidinin ortadan kalktığını ve bu sebeple ülkesindeki Suriyelilerin oturum iznini yenilemeyeceğini belirten Danimarka hükümeti, insan hakları aktivistleri ve sivil toplum örgütleri tarafından protesto edilmişti.

Kopenhag yönetimi, geri adım atmayarak 200 geçici koruma statüsüne sahip bireyin oturum iznini reddederek bu konudaki kararlılığını duyurdu.

 

Tarih: 19.05.2021

Kaynak: Hürriyet

 

Mülteci Çocuğun Öldürülmesi Ardından Mahkeme Kararı Verildi

Berlin’de Cadılar Bayramı’nda bıçaklanarak öldürülen 13 yaşındaki mülteci Mohammed’in davası yargı önüne çıkarıldı ancak kurbanın annesinin acısını dindirecek adil bir karar verilmedi. Gencecik çocuğu bıçaklayarak öldüren Gökhan Ü.’ye yalnızca 13 yıl hapis cezası verildi. Gökhan Ü. amacının öldürmek olmadığını sadece korkutmak istediğini söylerken “Affedilmeyi beklemiyorum ancak üzgünüm” dedi.

 

Tarih: 21.05.2021

Kaynak: Hürriyet

 

Diyarbakırlı Kadınlardan Mesaj: Amacımız Mülteci Kadınları Görünür Kılmak

Diyarbakırlı kadınlar, savaş ve benzeri güvenlik tehdidi sebebiyle evini terk etmek zorunda kalan hemcinslerinin yaşadıklarını metal heykeller üzerine işleyerek mülteci kadınlara destek verdiklerini duyurdu.

Kendilerine ‘Metal Kolektif’ adını veren çeşitli meslek gruplarından Diyarbakırlı kadınların oluşturduğu bu ekip, yaptıkları çalışmalardan elde edecekleri geliri göç mağdurları için harcayacaklar.

 

Tarih: 17.05.2021

Kaynak: Hürriyet

 

Böylesi Yaşanmamıştı: Bir Günde Tam 5 Bin Düzensiz Göçmen

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağında bulunan Ceuta şehrinde bu zamana kadar görülmemiş rekor bir düzensiz göçmen geçişi yaşandı. Yalnızca bir günde tam 5 bin Fas vatandaşı kente giriş yaptı. İspanya hükümetinin yaptığı habere göre düzensiz göçmenlerin üçte biri 18 yaşının altında.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Ceuta kenti etrafındaki güvenliğin artırılacağı ve göçmenlerin Fas’a geri gönderileceği duyuruldu.

 

Tarih: 18.05.2021

Kaynak: TRT World

 

 Mülteciye “Seni Öldürürsem 3-5 ay Ceza Alırım” Diyen Kişi Tahliye Edildi

Adana’da yaşayan İranlı mülteci Galavizh Ayoubi’yi önce öldürmekle tehdit eden ve sonra ona şiddet uygulayan Zülküf C. bir mülteciyi öldürmenin bedelinin alt tarafı üç beş ay hapis cezasından fazlası olmadığını söyleyip bundan cesaret almıştı.

Şiddet uygulayan sanık ilk duruşmada tahliye edildi. Duruşma sonrasında Adana Kadın Platformu; kararın mülteci kadın için ölüm tehlikesi barındırdığına dikkat çekti.

 

Tarih: 19.05.2021

Kaynak: Mülteci Medyası

 

İtalya’da Düzensiz Göçmenlere Yardım Ettiği İçin Yargılanan Kaptan Carola’nın Davası Düştü

2019 yılında kurtardığı göçmenlerin İtalya’ya düzensiz olarak göç etmeleri konusunda onlara yardımcı olan genç kaptan tüm dünya tarafından bir kahraman olarak görülürken hakkında yapılan suç duyurusu gerekçesiyle Alman kaptan Carola hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Sicilya savcılığı tarafından verilen karara göre, kurtarılan insanları güvenli bir limana ulaştırdığı için kendisi hakkında devam ettirilen dava düşürüldü.

Tarih: 19.05.2021

Kaynak: BBC

 

Van’da Durdurulan Minibüste 4’ü Yaralı 49 Mülteci Bulundu

Van’da 14 kişilik minibüste Afganistan, Pakistan, Filistin, Özbekistan ve Bangladeşli 49 mülteci bulundu. Van-Erciş karayolu üzerindeki Çolpan Mahallesi yakınlarında jandarma ekiplerinin uyarılarını dinlemeyen minibüs sürücüsü M.İ, aracı buğday tarlasında durdurup kaçmaya çalıştı.

Polis ekipleri, 4’ü yaralı 49 mülteciyi araçtan çıkardı. Mültecilerin havasızlık nedeniyle bitkin halde olduğu belirtildi.

Tarih: 21.05.2021

Kaynak: Evrensel

 

Hazırlayan: Yağmur BAŞ

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...