Haftalık Göç Bülteni / 19-25 Nisan

 

18 BİN GÖÇMEN ÇOCUK KAYIP

Avrupa’da kayıp göçmen ve kimsesiz çocuklar üzerine yapılan araştırmada (Lost In Europe) hayrete düşüren sonuçlar elde edildi.

 AB üyesi 30 ülke dahil olmakla birlikte Norveç, İsviçre ve Moldova tarafından da onaylanan verilere göre, yalnızca 2018-2020 yılları içerisinde sözde ‘sığınma’ evine kayıtlı göçmen çocukların nedeni bilinmeyen bir sebep ile kayıtlı oldukları koruma merkezlerinde olmadıkları ve nerede olduklarının da bilinmediği ortaya çıktı. Sayısının 18 binden fazla olduğu saptanan kayıp ve kimsesiz çocuklar insan kaçakçıları tarafından zorla çalıştırılabilir, şiddete ve kötü muameleye maruz bırakılabilir.

 

Kaynak: BBC

Tarih: 19.04.2021

 

Kabile Çatışmaları Nedeniyle 40 Bin Kişi Yerinden Edildi

BM Mülteci İşleri Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Sudan’ın Cineyne kentinde sadece bu ay içerisinde, bölgedeki kabile çatışmalarından kaynaklanan ‘yerinden edilme’ ile sayısı 40 bini aşkın insan evinden ayrılmak ve civardaki daha güvenli kentlere göçüyor. Cineyne’deki güvenlik tehdidi nedeniyle yerinden edilen kişi sayısı ise toplamda neredeyse 149 bin.

BM Ofisi, acil durumun farkında olduğunu ve gerekli insani yardımların yapılabilmesi için daha fazla personeli görevlendirdiğini belirtti. Ayrıca bölgeye 200 ton acil gıda taşıyan kamyonlar ile destek veriliyor.

 

Kaynak: Euronews

Tarih: 20.04.2021

 

Danimarka’nın Mültecilere Yönelik Kararı Protesto Edildi

Geçtiğimiz hafta, Danimarka hükümetinin Suriye’nin başkenti olan Şam için, güvenlik sorunu kalmamıştır demesi ve bunun üzerine ülke içerisindeki Suriyeli mültecilerin oturum izninin yenilenmeyeceğini duyurması ile birçok mülteci çaresiz hissetmişti ve sesini duyurmak için insan hakları aktivistlerine başvurmuştu.

Alınan bu karar, Danimarkalı mülteci hakları savunucuları tarafından, parlamentonun da içerisinde bulunduğu Christiansborg Sarayı’nda protesto edildi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 22.04.2021

 

 

Biden, Yapılan Eleştirilerden Sonra Geri Adım Attı

ABD Başkanı Biden, seçim süreci boyunca mültecilere yönelik umut veren vaatlerde bulunmuştu ancak yakın zamanlarda Trump’ın daha önce belirlemiş olduğu 15 bin mülteci sınırını desteklediğini ve bu sınırı kaldırmayacağını ifade ederek özellikle Demokrat Parti tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Artan eleştiriler nedeniyle verdiği karardan geri adım atan Biden, basına yapmış olduğu açıklama ile 15 bin mülteci kotasını kaldıracağını ve bu sayıyı yükselteceğini duyurdu.

 

Kaynak: BirGün Gazetesi

Tarih:19.04.2021

 

Akdeniz’de Tekne Kazası En Az 100 Mülteciyi Canından Etti

IOM Cenevre tarafından sosyal medya aracılığı ile aktarılan habere göre Akdeniz’de meydana gelen tekne kazası nedeniyle en az 100 mültecinin hayatını kaybettiği ve birçoğunun cesetlerine dahi ulaşılamadığı ortaya çıktı.

Uluslararası Mülteci Örgütü, bu acı haber üzerine Akdeniz’de arama kurtarma çalışmalarının arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Tarih: 22.04.2021

 

Suriyeli İşçiler Yaşamak için Önce Ölmek Zorunda

Türkiye’de tehlikeli, ağır ve düşük ücretli işlerde çalıştırıldığı bilinen Suriyeli işçiler, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmenin ve yaşayabilmenin bedelini canları ile ödüyor. Mülteciler için işçi cinayetleri devam ediyor.

İstanbul Arnavutköy’de bir inşaat işçisi olarak çalışan Nabi, inşaatın ikinci katından düşerek hayatını kaybetti.

 

Kaynak: İSİG

Tarih:21.04.2021

 

BM’ye Göre Son Birkaç Günde 172 Mülteci Hayatını Kaybetmiş Olabilir

BM’ye bağlı olarak çalışan Uluslararası Mülteciler Örgütü (IOM) sözcüsü Safa Msehli, son dönemlerde neredeyse her gün duyduğumuz Akdeniz açıklarında yaşanan deniz ‘kazaları’ hakkında Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında muhabirlerden gelen soruları yanıtladı.

Msehli’ye göre son birkaç gün içerisinde 172 mülteci deniz botunun veya teknenin batması sonucu hayatını kaybetti. Böylelikle, Akdeniz açıklarında yaşanan trajik olayların sayısının geçen seneye oranla neredeyse 3 katına çıktığını da belirtti.

Denizde yaşanan bu acı olayların birer kaza olmaktan çıktığını söyleyen sözcü, yetkililere derhal önlem almaları konusunda çağrıda bulundu ve “Bu olaylar bir kez daha güvenli göç koridorlarına ve şiddet yanlısı sınır muhafızlarının ve kurumlarının kaldırılmasına olan ihtiyacı kanıtlıyor. Hem Avrupa hem de Libya denizcilik otoriteleri, tamamen yetersiz olduklarını bir kez daha kanıtladılar. Akdeniz’de boğulmak yerine tehlikede olanların yararına çalışan bir Sivil Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile değiştirilmeleri gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Tarih: 22.04.2021

 

 

Hazırlayan: YAĞMUR BAŞ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...