Haftalık Göç Bülteni/ 8-15 Mayıs

 

Mültecilerin Cesetleri Bile İyi Muameleye Layık Görülmüyor

Yaşadıkları yerden iltica etmek üzere yollara düşen düzensiz göçmenler çoğu zaman hava şartları, açlık, susuzluk veya sınır noktalarındaki acımasız patlayıcılar nedeniyle canından oluyor. Cansız bedenleri bulunduğunda ise çok geç kalınmış oluyor, bedenleri bazen tanınamaz hale bile gelmiş olabiliyor.

İran’dan yola çıktığı öğrenilen mültecinin cesedi, Iğdır’da çobanlar tarafından bulunduğunda ceset çürümüş haldeydi.

 

Bir diğer yürek burkan benzer haber ise Sakız Adası’ndaki mülteci kampından geldi. Somalili genç mülteci, yetersiz imkana sahip bu mülteci kampında can verdiğinde dahi fark edilmemişti. Gencin cansız bedeni bulunduğunda ise etrafında fareler dolaşmaya başlamıştı bile.

 

Kaynak: The Guardian, Yeşil Iğdır

Tarih: 8.05.2021

 

Tek Otobüs Bagajında Tam 22 Düzensiz Göçmen

Erzincan’da bir otobüsün bagajında Afganistan uyruklu 22 düzensiz göçmen bulundu.  Göçmenler bagajda yaklaşık 5 saat süren yolculuklarının ardından nefessiz kalmıştı. Ekipler tarafından durdurulan araçtan indirilerek öncelikle su ve yiyecek ikram edildi. Kimlikleri bulunmayan düzensiz göçmenler, kimlik tespiti için emniyete gönderildi ve ardından Göç İdaresi İl Müdürlüğüne teslim edilecekleri bildirildi.

 

Kaynak: Son Dakika

Tarih: 14.05.2021

 

Yunanistan’ın Geri İttiği Mültecileri Darp Ettiği Ortaya Çıktı

Yunanistan’ın şiddet içeren yasa dışı geri itmeleri çokça sivil toplum örgütleri tarafından haber yapılmış hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınmış bir konu olmuştu. Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusuna göre botlarının alabora olduğu anlaşılan 18 göçmen, Yunanistan tarafından ülkemize itilmeye çalışılırken Edirne’de kurtarıldı.

Kurtarılan göçmenler, Yunanistan’ın geri itme çalışması sırasında tahta sopalarla dövüldüklerini ve paralarına, telefonlarına, kimliklerine el koyulduğunu söyledi. Darp edilen mülteciler aç ve susuz bir şekilde bir binada tutulduklarını belirtti.

Kaynak: Hürriyet

Tarih: 10.05.2021

 

TCG Gaziantep Kahramanları 97 Düzensiz Göçmenin Hayatını Kurtardı

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Libya’da batmak üzere olan bir bot TCG Gaziantep fırkateynimizin özenli ve dikkatli çalışması sırasında tam zamanında fark edildi ve 97 düzensiz göçmenin hayatı kurtuldu. Doğu Akdeniz’de geçtiğimiz günlerde de yaklaşık 123 göçmen daha kurtarılmıştı. Libya açıklarında görev yapan fırkateynimiz yaşanması mümkün faciaları önlemek adına azimle çalışıyor.

 

Kaynak: Habertürk

Tarih: 14.05.2021

 

İskoçya’da Göstericiler Sayesinde 2 Mültecinin Sınır Dışı Edilmesi Önlendi

İngiltere İçişlerine Bakanlığına bağlı çalışan göçmenlik polisleri, Ramazan Bayramı’nda iki Müslüman mültecinin evini bastı. Evleri basılan iki mülteciyi sınır dışı etmek üzere araçlarına bindirmek üzere olan polisleri gören mahalle sakinleri hemen olaya karşı çıktı.

 Özellikle Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bilinen Pollokshields mahallesinde toplanan halk polis aracının etrafını çevirdi. Göstericilerden biri mültecilerin geri gönderilmemesi adına aracın altına yattı ve bunun üzerine polis geri adım atmak zorunda kaldı ve olay yerinden ayrıldı.

 

Kaynak: Euronews

Tarih: 13.05.2021

 

Avrupa’nın Sınır Politikaları Değişmedikçe Mülteciler Can Veriyor

UNHCR Libya Ofisi, 1 mültecinin hayatını kaybettiğini ve 23 mültecinin de kayıp olduğunu duyurdu.

İltica etmek üzere yola çıkan ve düzensiz göçmenlerin içinde bulunduğu tekne, Akdeniz’de yaşadıkları enkaz sebebiyle yardım çağırısında bulundu. Bunun üzerine UNHCR tarafından yapılan arama kurtarma sonuçlarında 42 kişinin hayatı kurtarılsa da 1 kişi ölü bulundu ve 23 mültecinin bedenine ulaşılamadı.

 

 

Kaynak: UNHCR Libya

Tarih: 10.05.2021

 

IOM Libya’dan Devletlere Çağrı

Uluslararası Mülteci Örgütü Libya Ofisi, sosyal medya hesabından yalnızca bir gün içerisinde 150’den fazla düzensiz göçmenin durdurulduğunu ve onların hayati tehlikesi için endişe duyduğunu duyurdu. Deniz açıklarında yaşanan can kaybının önüne geçmek için çağrıda bulunan IOM, en az 17 kişinin daha gün içerisinde yaşamının son bulduğunu belirtirken; devletleri Orta Akdeniz’deki gemilerin yeniden konuşlandırılmasına davet etti.

 

Kaynak: IOM Libya

Tarih: 13.05.2021

 

Hazırlayan: Yağmur BAŞ

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...