Balkan Bülteni/ 13-16 Mayıs

Arnavutluk

Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri  “Defender Europe – 21” Tatbikatı için Hazır

 • 17 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan NATO tatbikatının bu yılki merkez üssü Batı Balkanlar olacak. ABD liderliğinde İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yapılan en geniş askeri tatbikat olarak nitelendirilen ve 12 Balkan ülkesinin katılacağı Defender Europe-21, bu hafta Arnavutluk’un Dıraç Limanı’nda başlayacak.
 • Arnavutluk’un bu yılki tatbikattaki rolünün Arnavutluk’un askeri entegrasyonu anlamında önemli olacağını söyleyen uzmanlar, bunun ülke için büyük bir adım olduğunu belirtti.
 • Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleşi’nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri olarak tatbikatta ABD’li askeri mevkidaşlarımızın yanındayız” ifadesini kullanırken tatbikata ilişkin görüntüleri paylaştı.

 

Kaynak: Albanian Daily News & Balkan Insight

Tarih: 15.05.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak – Hırvat Federasyonu

NATO ve BH: Müttefikler olarak çalışmak ve eğitim almak birlikte çalışma yeteneğimizi arttıracaktır

 • ABD ile Bosna-Hersek (BH) Silahlı Kuvvetleri arasında bugüne kadarki en büyük askeri tatbikat olan “Quick Response 21” tatbikatına katılacak Amerikan askerleri bugün Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na indi. 
 • Manjača ve Glamoč eğitim alanlarında ve Dubrava kışlasında düzenlenecek “Quick Response 2021” tatbikatının 17 Mayıs-2 Haziran tarihleri ​​arasında yapılması planlanıyor.
 • Dün Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na inen Amerikan askerlerinin fotoğrafları NATO’nun Bosna-Hersek’teki resmi Twitter profilinde şu mesajla paylaşıldı:
  • Amerikan askerlerinin Bosna Hersek Savunma Bakanlığı ile tatbikat için geldiğini görmek harika. Müttefiklerimizle çalışmak ve eğitim almak, güvenlik sorunlarını aşmak ve BH vatandaşlarını güvende tutmaya yardımcı olmak için birlikte çalışma becerimizi artırıyor.
 • ABD’nin BH Büyükelçisi Eric Nelson, BH Savunma Bakanlığı ve BH Silahlı Kuvvetleri heyetleri tarafından karşılandı. Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin yaklaşık 500 üyesi ve 700 Amerikan askeri bu tatbikata katılacaktır.
 • Tatbikat, ABD Ordusu Avrupa ve Afrika Komutanlığı (USUCOM) tarafından yönetilecek.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 16.05.2021

 

Dzaferoviç, Netanyahu’nun Paylaştığı Mesaja Karşı Çıktı

 • İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun sosyal medya aracılığıyla, şükran işaretini kullanarak İsrail’in mevcut eylemlerini destekleyen ülkelerin bayraklarına Bosna Hersek bayrağını koydu.
 • Bugün Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Zaferoviç buna yönelik bir cevap verdi. Cevabı “Başbakan Netanyahu’ya mesajım, Bosna-Hersek’in İsrail askeri güçleri tarafından Gazze’de masum sivillerin öldürülmesine destek vermediği ve destekleyemeyeceği yönündedir.” oldu.
 • Başbakan Netanyahu’yu Gazze’ye yönelik orantısız saldırıları durdurmaya ve Filistin ile İsrail halkı için barışın tesis edilmesi yönünde katkıda bulunmaya çağırıyorum.

 

Kaynak: Oslobodenje

Tarih: 16.05.2021

 

Bosna – Hersek / Republika Srpska

Sırp Cumhuriyeti Sarayı Duvarlarına İsrail Bayrağı Yansıtıldı

 • Banja Luka’da bulunan Cumhuriyet Sarayı’nın duvarları 13 Mayıs Çarşamba akşamı İsrail bayrağının renkleri yansıtıldı.
 • Bayrağın yansıtılmasının amacı ise Filistin ve İsrail arasında çıkan çatışma sonucunda Hamas tarafından bombalanan İsrail’e destek olmak idi.
 • Cumhuriyet Sarayı’nın yanı sıra Trebinje şehrinin duvarlarına da dayanışma amacı ile bayrağın renkleri yansıtıldı

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 13.05. 2021

 

İtalya’nın Bosna Hersek Büyükelçisi’nden Sırp Cumhuriyeti Zirvesi’ne Ziyaret

 • İtalya’nın Bosna-Hersek Büyükelçisi Nikola Minasija vazifesinin sonuna yaklaşırken Sırp Cumhuriyeti Başbakanı ve Cumhurbaşkanı ile Cumhuriyet Sarayı’nda bir araya geldi.
 • İlk olarak Başbakan Radovan Viskovic ile görüşen Minasija, ardından Cumhurbaşkanı Cvijanovic ile görüştü.
 • Büyükelçi Minasija ile Viskovic arasında yapılan görüşmede, İtalya ve Sırp Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin şimdiye kadar iyi seviyede seyretmiş olmasından bahsedildi. Ekonomik ve ticarei işbirliklerinin ise daha fazla gelişme kaydetme potansiyeli olduğu vurgulandı.
 • Cvijanovic, her iki tarafın ilişkilerinin Minasija’nin görev süresi boyunca iyi bir yönde ilerlediğinden bahsetti ve büyükelçiye teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 14.05.2021

 

Bulgaristan

Bulgaristan Sınırlarında Düzensiz Göç Baskısı

 • İçişleri Bakanlığı, cari yılın ilk dört ayında, 2020 yılının aynı dönemine kıyasla yasadışı göçmenlerin Bulgaristan-Türkiye sınırından Bulgaristan’a girmek için yedi kat daha fazla girişimde bulunduğunu bildirdi. Bakanlık, sınır polisinin deneyen 3.978 kaçak göçmeni durdurduğunu söyledi.
 • Yıl başından beri kaçak göçmenlerin Bulgaristan-Yunanistan sınırını geçme girişimleri 2020 yılına göre 12 kat daha sık görüldü. 2.213 kişide sınır polisi izin vermedi, hepsi Yunanistan’a geri gönderildi. Doksan yedi kişi gözaltına alındı.
 • Bunların çoğu Bulgaristan-Sırp sınırını geçmeye çalışırken gözaltına alınanlardır. Çoğunluğu Afganistan, Suriye ve Fas’tan gelen mülteciler, çoğu ülkede gözaltına alınmış ve kayıtlı.
 • İçişleri Bakanlığı, içişleri bakanı Ventsislav Katinov’un bekçi yardımcısının, Sınır Polisinin çalışmalarını denetlediği Kapitan Andreevo kontrol noktasında bir çalışma ziyaretinde bulunduğunu bildirdi. Yetkili, adil seçimlerin sağlanmasının yanı sıra eyalet sınırında etkili güvenliğin yeni hükümetin en önemli önceliği olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 14.05.2021

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı: Kuzey Makedonya ile Diyaloğa Açığız

 • Bulgaristan Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev yaptığı açıklamada, ülkesinin Kuzey Makedonya ile diyaloğa ve iş birliğine hazır olduğunu fakat toplantıların belli koşullar altında yapılması gerektiğini belirtti.
 • Açıklamada, Kuzey Makedonya’nın Dışişleri bakanları arasında telefon görüşmesi teklif ettiğini ve bunun Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stoev’in programına göre en kısa sürede yapılacağı ifade edildi.
 • 17 Kasım 2020 tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etmişti.
 • Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalamıştı.

 

Tarih: 15.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Hırvatistan

Milanovic, Batı Balkanlar’ın AB Entegrasyonunun En Kısa Sürede Gerçekleşmesini İstiyor

 • Cumhurbaşkanı Milanovic, Slovenya’da geçirdiği Pazar gününde Batı Balkanların AB’ye katılımında yardımcı olabilmek için orada olduklarını söyledi.
 • Milanovic, Sloven ev sahibi Borut Pahor ile pazartesim günü yapacakları Brdo-Brijuni Süreci zirvesi öncesinde bir toplantı yaptı. Bu iki başkan bu zirvenin eş başkanlarıdır.
 • Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin yaptığı açıklamada bu zirvenin son 10 yıllık sürecinde “mükemmel bir anlam ifade ettiği” belirtildi.
 • “Başta eski Yugoslavya ülkeleri ve Arnavutluk olmak üzere Batı Balkanlar’dan dostlarımızı ve komşularımızı Avrupa Birliği’ne mümkün olan en kısa sürede ve basit bir şekilde katılmaya teşvik etmek ve onlara yardım etmek için buradayız, çünkü bu herkesin çıkarına.” sözlerini dile getiren Milanovic, kendilerinin Schengen’e dahil olmalarının Slovenya’nın üyelik sürecinde büyük etkisi olacağını da ifade etti.

 

Kaynak: Total Crotia News

Tarih: 16.05.2021

 

Karadağ

Karadağ ve Yunanistan Ortak Değerleri Paylaşıyor

 • Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, hükümetten duyurduğu üzere Yunanistan’a resmi ziyaretinin bir parçası olarak söz konusu ülkenin Parlamento Başkanı Konstantinos Tasulas ile görüştü.
 • Başbakan Krivokapiç, Karadağ ve Yunanistan’ın ortak geleneksel ve kültürel değerleri paylaştığını ve bunun temelinde karşılıklı çıkar alanlarında iş birliğini daha da geliştirebileceklerini söyledi.
 • Krivokapiç, “Karadağ ve Yunanistan, temelde karşılıklı çıkar alanlarında iş birliğini daha da geliştirebilecekleri ortak geleneksel ve kültürel değerleri paylaşıyorlar.” dedi. Tasulas, “Yunanistan bu konuda Karadağ’a tam destek sağlayacaktır.” dedi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 14.05.2021

 

Polonya ve Karadağ Orduları Arasındaki İş Birliğini Geliştiriyor

 • Polonya Cumhuriyeti’nin yeni atanan elçisi Yarbay Thomas Kopervas, Polonya’nın Karadağ Büyükelçisi Artur Dmohovski ve görevdeki Savunma Elçisi Albay Dorothy Lewandowski ile birlikte bugün Karadağ Savunma Bakanlığı’na bir açılış ziyareti gerçekleştirdi. Bu vesileyle, Savunma Bakanı Olivera Injac, Kopervas’ı yeni görevi için tebrik etti ve iki bakanlık ile iki ordu arasındaki iş birliğinin aynı seviyede gerçekleşmesini ve görev süresi boyunca daha da gelişmesini umduğunu ifade etti.
 • Injac, Karadağ ve Polonya’nın kaliteli ve dinamik ikili ilişkilere sahip olduğunu ve bunun ikili savunma işbirliğini daha da geliştirmek için mükemmel bir platform olduğuna dikkat çekti. Ülkeler arası ilişkiler seviyesinin bir başka göstergesi de Polonya Cumhuriyeti’nin COVID-19 virüsüyle mücadelede Karadağ sağlık sistemine verdiği destek olduğunu belirtti.
 • Büyükelçi Dmohovski, Karadağ’ın, ülkemizi kaliteli ve güvenilir bir müttefik olarak nitelendiren Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu söz konusu olduğunda bölgede iyi bir örnek olduğuna dikkat çekti. Dmohovski, iki ülke arasındaki genel ikili işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini vurguladı ve Polonya Cumhuriyeti’nin gelecekte de gelişmesine tam katkıda bulunacağına işaret etti.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 15.05.2021

 

Vujovic: Diyalog Olmazsa AB’ye Giden Yolun Önü Kesilecek

 • Karadağ Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Sekreteri Ivan Vujoviç, “Yeni müzakere metodolojisinin benimsenmesi, yetkililerden, hükümet ile muhalefet arasında diyalog ve parlamentoda yargı işlevleri konusunda bir anlaşma olmaması halinde Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) yolunun durdurulacağına dair açık bir işarettir.’’ dedi.
 • Vujoviç’e göre bu durum, Brüksel’in yeni Karadağ Hükümetine bu konularda acilen partiler arası diyalog başlatması için gönderdiği bir başka mesaj niteliğindedir. Ayrıca diyalog kurmanın yargıdaki kötü durumu çözmenin tek anayasal, sistemik ve Avrupalı yolu olduğunu söyledi.
 • Yeni hükümet, kurumların blokajı kaldırılması konusunda bir diyalog başlatmayı reddederek, yalnızca eski hükümetin uygulamalarını takip ediyor. Bu durum ise mecliste geniş tartışma ve mutabakat gerektiren meseleler etrafında gereksiz yere toplumda kutuplaşma yaratıyor.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 16.5.2021

 

Kosova

Osmani ile Pahor’un Basın Toplantısı

 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’da bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
 • Görüşmeyle ilgili bazı detayları paylaşan Osmani, Brdo-Brijuni Süreci için gerekli hazırlıkları ve Avrupa entegrasyonunun hızlandırılması sürecini ele aldıklarını ve karşılıklı tartıştıklarını söyledi.
 • Batı Balkanlar’daki sınır değişikliği fikrinden ve uluslararası mahkemede Sırbistan aleyhine açılacak davadan da bahsederken, Slovenya’dan savunma ve eğitim alanında iş birliğini sürdürmesini beklediğini belirtti.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 14.05.2021

 

Osmani, Djukanoviç’i Kosova’ya Davet Etti

 • Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Vjosa Osmani ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını bildirdi.
 • Görüşmenin ana konusu, Slovenya’nın Kranj kenti yakınlarında gerçekleşecek olan Brdo-Brijuni Süreci için yapılmakta olan hazırlıklarla ilgiliydi.
 • Karadağ ve Kosova’nın bölgede vatandaşlara yarar sağlayan iyi komşuluk ve istikrar için ortak bir arzu paylaştığını da dile getirdi.
 • Djukanoviç aynı zamanda Osmani’nin kendisini Kosova’yı ziyarete davet ettiğini belirti ve bu davet için teşekkür etti.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 15.05.2021

 

Kuzey Makedonya

Dimitrov, Bulgaristan ile Anlaşma Düşüncesinde: Bu Sefer Risk Çok Yüksek

 • Kuzey Makedonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikola Dimitrov, önümüzdeki birkaç ay içinde Bulgaristan ile bir çözümün mümkün olup olmadığı, Makedon hükümetinin anlaşma şansını artırmak için neler yaptığı ve yapmayı planladığı ve çözümün Sofya’ya bağlı olup olmadığı sorularını yanıtladı.
 • Dimitrov’un belirttiğine göre, bu sefer riskler yüksek ve Makedonya vatandaşları için Avrupa perspektifi hakkında konuşmaya devam etmek bu süreçte imkansız hale geliyor. Avrupa Birliği için de riskler yüksek çünkü verilen sözler var ve sözler yerine getirilmezse bu Makedon halkı için çok olumsuz bir mesaj veriyor.
 • En büyük risk bize kalmış, çünkü Avrupa yolunu başlatmak isteyen biziz ifadelerini kullanan Dimitrov, hem Bulgaristan hem de iki ülke arasındaki dostluk için bu sürecin getireceği risklerin oldukça çok olduğundan da bahsediyor. Dimitrov, aynı zamanda AB üyesi olan komşu ülkelerin mahallelerindeki bir başarı öyküsünden, Avrupa Makedonya’sından en büyük faydayı elde etmelerinin doğal olacağını ve bu açıdan Sofya ile olan ilişkiye yeniden yaklaşılıp bu ilişkinin canlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 14.05.2021

 

Sırbistan

Sırbistan ve Yunanistan, Dolaşımın (GSM Servisleri – Sınırlar Arası Kısıtlama) Kaldırılması için Bir Anlaşma İmzalayacak

 • Brnabiç, Yunanistan’a gelen Sırp vatandaşlarının artık yurtdışında dolaşım için ödeme yapmayacağını kaydetti.
 • Brnabiç, Sırbistan Telekomünikasyon, Ticaret ve Turizm Bakanı Tatiana Matiç’in hemen yürürlüğe girecek olan bu anlaşmayı imzalamak için önümüzdeki hafta Atina’ya geleceğini söyledi.
 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mikotakis’e Yunanistan’ın Sırp dijital aşı sertifikalarını tek taraflı olarak tanıdığı için teşekkür etti.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 14.05.2021

 

Yunanistan

Yunanistan, Frontex’in AB Sınırları Dışında  Faaliyet Göstermesine İzin Verilmesini Önerdi

 • Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis çarşamba günü yaptığı açıklamada, onaylanmamış sığınmacıları kendi ülkelerine geri göndermenin, Avrupa sınır devriye teşkilatı Frontex’in Avrupa sınırları dışında faaliyet göstermesi halinde daha kolay bir iş haline gelebileceğini söyledi.
 • Almanya Göç Bakan Yardımcısı Stephan Mayer ile sanal olarak konuşan Mitarakis, bunun için diğer ortak ülkelerle ikili anlaşmaların gerekli olacağını sözlerine ekledi.Bakan, Frontex’in ilgili bölgelerdeki güçlü varlığı gibi, göçmenlerin Türkiye’den ayrılmalarını önlemek için üçüncü ülkelerle işbirliği yapmanın da kilit önemde olduğunun altını çizdi.

 

Kaynak: Keep Talking Greece

Tarih:13.05.2021

 

Başbakan Mitsotakis ve Zaev, Yunanistan ile Kuzey Makedonya Arasındaki Büyük Yatırımları Gözden Geçiriyor

 • Yunanistan Kyriakos Mitsotakis ve Kuzey Makedonya Başbakanları Zoran Zaev perşembe günü (13 Mayıs) Atina’da yaptıkları toplantıda ikili ilişkileri gözden geçirdi ve ekonomi ve enerji sektörlerinde iş birliği fırsatlarını inceledi. Zaev, Zappeion Hall’da düzenlenen Delphi Ekonomik Forumu VI’ya katılmak üzere Atina’da bulunuyor.
 • Dışişleri Bakanı ve Bakan Yardımcısının da katıldığı toplantıda Yunanistan, Kuzey Makedonya’nın AB’ye katılımına verdiği desteği, yerleşik kurallara, iyi komşuluk ilişkilerine saygıya ve yukarıda belirtilen yükümlülüklere sadık kalmasına bağlı olarak yineledi. Zaev, Yunanistan’ı “ana komşumuz ve stratejik ortağımız” olarak nitelendirdi ve Kuzey Makedonya’nın “Avrupa Birliği’nde bir geleceğin ötesinde diğer Batı Balkan ülkeleri için olduğu gibi başka seçeneği olmadığını” söyledi.

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih: 13.05.2021

 

Yunan Başbakan Mitsotakis’in Karadağ Başbakanı ile Yaptığı Toplantıda Ticaret ve Enerjiye Vurgu Yapıldı

 • Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Karadağlı mevkidaşı Zdravko Krivokapić ile Delphi Ekonomik Forumu ziyareti kapsamında Maximos Sarayı’nda bir toplantı yaptı.
 • Görüşmede iki lider, ikili ilişkiler konularını ve iki ülke arasındaki işbirliğinin ticaret ve enerji başta olmak üzere turizm alanında özellikle ekonomi başta olmak üzere daha da genişletilmesi olasılıklarını tartıştılar. NATO içindeki iş birliği düzeyinin yanı sıra, Yunanistan’ın Karadağ’ın AB üyeliği hedefine yaptığı yardımdan memnuniyet duyulduğu ifade edildi. Ayrıca bölgesel işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundular. Başbakan Kyriakos Mitsotakis, “Bildiğiniz gibi Atina, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifini aktif bir şekilde destekliyor, ki burada ülkenizin başrol oynayacağını umuyor ve umuyoruz” dedi.

Kaynak: CNN Greece

Tarih: 14.05.2021

 

Dış Aktörler

Lajcak: “Bosna-Hersek Bir Ülke Olarak AB Perspektifine Sahip”

 • Bosna-Hersek’de Yüksek Temsilci olarak görev yapan AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Bosna-Hersek üçlü Cumhurbaşkanlığı Başkanı Milorad Dodik ile Atina’da bir araya geldi.
 • Lajcak “Delphi Forumu’nda Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Başkanı Milorad Dodik ile görüştüm. Mesajım, tek, birleşik ve egemen Bosna Hersek’in Avrupa perspektife sahip olduğuydu. Ülke, önümüzdeki aylarda ilerleme kaydetme fırsatını değerlendirmelidir” ifadelerini kullandı.
 • Dodik ise açıklamasında Bosna Hersek’te, “Avrupa entegrasyonu konusunda bir fikir birliği olduğunu ancak önce birçok ekonomik ve siyasi parametre üzerinde çalışmak gerektiğini” belirtti.

Kaynak: N1

Tarih: 14.05.2021

 

BM Mahkemesi, Karaciç’in Birleşik Krallık Hapishanesine İtirazını Reddetti

 • Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (IRMCT), Bosnalı Sırp eski lider Radovan Karaciç’in cezasının kalanını çekmek üzere İngiltere’ye sevk edileceğini duyurmuş, Karaciç’in avukatları Müslüman mahkumların mevcudiyeti nedeniyle İngiltere’deki hapishanede güvende olmayacağını ileri sürerek karara itiraz etmişlerdi.
 • Radovan Karadziç’in avukatı Peter Robinson 14 Mayıs cuma günü verdiği demeçte, IRMCT’nin Karaciç’in hayatının tehlikede olabileceğini düşündüklerini İngiltere yerine Finlandiya veya Danimarka’nın tercih edilmesini istediklerini ancak mahkemenin itirazı reddettiğini ifade etti.
 • Öte yandan, mahkeme tarafından yapılan açıklamada Karaciç’in sevkinin İngiltere ile iş birliğinde en güvenli şekilde yapılacağı vurgulandı.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 14.05.2021

 

Türkiye ile Sırbistan Arasındaki PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı

 • Türkiye ile Sırbistan vatandaşları koronavirüs aşı sertifikası ile seyahat edebilecek.
 • Koronavirüs tedbirleri içerisinde ülkelere giriş için zorunlu olan PCR testi, Türkiye ile Sırbistan vatandaşları için kaldırıldı.
 • Konuyla ilgili olarak açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: “Türkiye ve Sırbistan vatandaşları ülkelerinin yetkili otoritelerince tanzim edilen COVID bağışıklık/aşı sertifikası ile PCR testi istenmeden iki ülke arasında seyahat edebileceklerdir. Uygulama bugünden başlamaktadır.”

 

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 16.05.2021

 

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...