Haftanın Öne Çıkanları

AB’NİN BÜYÜK ENDİŞESİ: AFGAN GÖÇMENLER (12.08.2021)

After Syrians, Afghans form the largest group of refugees in the EU, with over 360,000 asylum applications lodged in 2015 and 2016. Photo/ via Flickr Natalia Tsoukala/ Caritas International

Frontex, Suriye ve Afganistan’dan gelen düzensiz göçmen sayısının geçen yıla oranla yaklaşık iki kat arttığını açıkladı. Bu yılın başından temmuz ayına kadar AB’ye yasa dışı yollarla girmek isteyen göçmen sayısının ise 82 bini geçtiği bildirildi.

Afganistan’daki iç savaş Avrupa sınırlarını tehdit ederken AB’ye yapılan sığınma başvuruları da gündemdeki sıcaklığını koruyor. Birçok başvuruyu reddeden üye ülkeler kaçak göçmenler için AB Komisyonu’na mektup yazdı. Yunanistan, Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Danimarka; Komisyon’dan iltica başvurusu reddedilenleri sınır dışı etme uygulamasının sürmesini talep etti.

Öte yandan kaçak göçmen sorunuyla yüz yüze gelen AB ülkeleri gözünü yeniden Türkiye’ye çevirdi. Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, AB’nin yeni bir sığınmacı krizini göğüsleyemeyeceğini söyledi. Afgan göçmen baskısını kaldırabilmesi için Türkiye’ye daha fazla destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise Alman Bild gazetesine verdiği röportajda “Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç’e gelmesindense Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan’ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum” dedi.

2015 Göç Krizi’nin ardından yeni bir düzensiz göç dalgasıyla karşı karşıya kalan üye ülkelerin içişleri bakanları Çarşamba günü yasadışı göçmen sorununu masaya yatıracak.

Kaynak: Euronews, Reuters, AFP

 

NAVALNY HAKKINDA BİR SORUŞTURMA DAHA (11.08.2021)

Rus muhalif lider Aleksei Navalny hakkında yeni bir soruşturma daha açıldı. Parlamento seçimlerine kısa bir süre kala açılan yeni soruşturmanın hükümet baskısına işaret ettiği belirtiliyor.

Unsplash/Liza Pooor. File photo of a demonstration in London, UK, in support of Aleksei Navalny.

The Wall Street Journal tarafından “Vladimir Putin’in en çok korktuğu adam” olarak nitelenen Aleksei Navalny hakkında yeni suçlamalar gündeme geldi. Ocak ayında tutuklanan Navalny’nin kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın insan hakları ihlali yaptığını belirten Rus yetkililer, muhalefet lideri hakkında bir soruşturma daha başlattı.

Yetkililer, vakfın sosyal medya hesaplarından Rusya halkını izinsiz protestolara katılmaya teşvik ettiğini belirtti. Vakıf, halkı yasadışı eylemlere sevk etmekle suçlanıyor.

Mahkeme ise Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nı aşırılıkçı bir örgüt olarak yasadışı ilan etti. Vakfın birçok üyesi hapis cezasına mahkûm edildi. Aşırılık propagandası yaptığı ileri sürülen vakfın web sitelerine ise erişim engeli getirildi. Navalny’nin daha önce yolsuzlukla ilgili iddialarını bu vakıf üzerinden çeşitli videolarla ifşa ettiği biliniyor.

Muhalif cephe, yapılan soruşturma ve tutuklamaların yaklaşan parlamento seçimlerine yönelik olduğunu düşünüyor. Engellemeler, 20 yılı aşkın süredir iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 2024 Cumhurbaşkanlığı seçimine güçlü girmek istemesinin bir sonucu olarak görülüyor. 

Kaynak: Euronews

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...