Haftanın Öne Çıkanları

KABİL’DE PATLAMA MEYDANA GELDİ

Perşembe günü Kabil Havalimanı yakınında art arda üç patlama meydana geldi. 13’ü Amerikan askeri olmak üzere 180’den fazla ölü olduğu bildirildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

İlk açıklama Pentagon Sözcüsü John Kirby’den geldi. Kabil Havalimanı çevresinde patlama meydana geldiği duyuruldu. ABD askerlerinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ankara’dan da açıklama gecikmedi. Milli Savunma Bakanlığı “Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur’’ dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da “Alçakça olduklarını düşündüğüm bu saldırıları kınıyoruz ancak bunlara hazır olmamız gerekiyordu” dedi. İngiltere’nin tahliye operasyonlarına devam edeceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Kabil ve havaalanında tehlikenin süreceğini, dolayısıyla Fransa’nın tahliyelerde başarılı olacağını garanti edemediğini kaydetti.

Terör saldırısını NATO ve BM de kınadı. BM Sözcüsü Antonio Guterres, pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve BM elçileriyle Afganistan konusunu masaya yatıracakları bir toplantı yapılacağını bildirdi.

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği çarşamba akşamı bir güvenlik çağrısı yapmıştı. Yayınlanan mesajda ABD vatandaşları, güvenlik sağlanmadıkça Kabil Havalimanı’nda beklememeleri yönünde uyarılmıştı.

Kaynak: Reuters, VOA

 

ALMANYA TALİBAN İLE GÖRÜŞTÜ

Alman Büyükelçi Markus Potzel, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile görüştü. Büyükelçi, Afganların 31 Ağustos’tan sonra da sivil uçuşlarla ülke dışına çıkabileceklerine yönelik müzakere yapıldığını söyledi.

Potzel, Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulundu. Taliban ile müzakere masasına oturan Büyükelçi, hükümet yetkilileri ve çeşitli kuruluşların ülkede faaliyet gösterebilmesi için Kabil’de işlek bir havalimanının elzem olduğunu ifade etti. 

Potzel, Almanya’nın Afganistan için ayırdığı 100 milyon Euro değerindeki insani yardıma da değindi. Bu yardımın uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Afgan halkına iletileceğini belirtti.

Önceki yıllarda da Taliban ile görüşmeler gerçekleştiren Alman Büyükelçi, Taliban’ın verdiği teminatı da paylaştı. “Taliban Katar siyasi büro yöneticisi Abbas Stanekzai bana gerekli yasal belgelere sahip Afganların 31 Ağustos’tan sonra da sivil uçuşlarla seyahat etmeye devam edebileceği konusunda teminat verdi” dedi. 

Deutsche Welle’nin haberine göre Alman Hükümeti, Afganistan’daki Alman vatandaşları ve korunmaya muhtaç Afganları tahliye etmeye devam etmek istiyor.  

Kaynak: Reuters, Deutsche Welle

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.