Haftanın Öne Çıkanları

KABİL’DE PATLAMA MEYDANA GELDİ

Perşembe günü Kabil Havalimanı yakınında art arda üç patlama meydana geldi. 13’ü Amerikan askeri olmak üzere 180’den fazla ölü olduğu bildirildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

İlk açıklama Pentagon Sözcüsü John Kirby’den geldi. Kabil Havalimanı çevresinde patlama meydana geldiği duyuruldu. ABD askerlerinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ankara’dan da açıklama gecikmedi. Milli Savunma Bakanlığı “Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur’’ dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da “Alçakça olduklarını düşündüğüm bu saldırıları kınıyoruz ancak bunlara hazır olmamız gerekiyordu” dedi. İngiltere’nin tahliye operasyonlarına devam edeceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Kabil ve havaalanında tehlikenin süreceğini, dolayısıyla Fransa’nın tahliyelerde başarılı olacağını garanti edemediğini kaydetti.

Terör saldırısını NATO ve BM de kınadı. BM Sözcüsü Antonio Guterres, pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve BM elçileriyle Afganistan konusunu masaya yatıracakları bir toplantı yapılacağını bildirdi.

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği çarşamba akşamı bir güvenlik çağrısı yapmıştı. Yayınlanan mesajda ABD vatandaşları, güvenlik sağlanmadıkça Kabil Havalimanı’nda beklememeleri yönünde uyarılmıştı.

Kaynak: Reuters, VOA

 

ALMANYA TALİBAN İLE GÖRÜŞTÜ

Alman Büyükelçi Markus Potzel, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile görüştü. Büyükelçi, Afganların 31 Ağustos’tan sonra da sivil uçuşlarla ülke dışına çıkabileceklerine yönelik müzakere yapıldığını söyledi.

Potzel, Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulundu. Taliban ile müzakere masasına oturan Büyükelçi, hükümet yetkilileri ve çeşitli kuruluşların ülkede faaliyet gösterebilmesi için Kabil’de işlek bir havalimanının elzem olduğunu ifade etti. 

Potzel, Almanya’nın Afganistan için ayırdığı 100 milyon Euro değerindeki insani yardıma da değindi. Bu yardımın uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Afgan halkına iletileceğini belirtti.

Önceki yıllarda da Taliban ile görüşmeler gerçekleştiren Alman Büyükelçi, Taliban’ın verdiği teminatı da paylaştı. “Taliban Katar siyasi büro yöneticisi Abbas Stanekzai bana gerekli yasal belgelere sahip Afganların 31 Ağustos’tan sonra da sivil uçuşlarla seyahat etmeye devam edebileceği konusunda teminat verdi” dedi. 

Deutsche Welle’nin haberine göre Alman Hükümeti, Afganistan’daki Alman vatandaşları ve korunmaya muhtaç Afganları tahliye etmeye devam etmek istiyor.  

Kaynak: Reuters, Deutsche Welle

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

Sosyal Medyada Paylaş

48,001BeğenenlerBeğen
6,443TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...