Haftanın Öne Çıkanları

BITCOIN’İ RESMİ PARA BİRİMİ İLAN EDEN İLK ÜLKE: EL SALVADOR 

7 Eylül’de yürürlüğe giren yasayla El Salvador, dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. ABD dolarıyla birlikte Bitcoin’i de yasal kullanıma sokan El Salvador’un kararıyla Bitcoin yüzde 1,8 yükseldi, değeri 52 bin 600 dolara çıktı. 

Yasayla beraber ülkedeki tüm iş yerleri Bitcoin’le yapılan ödemeleri de kabul etmek zorunda. Kabul etmeyen işletmelere ise yaptırım uygulanacak. Bununla beraber ülkeye 3 Bitcoin’lik (yaklaşık 155 bin dolarlık) yatırım yapan yabancılar ise ikamet hakkından faydalanabilecek. 

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, alınan kararın ülke ekonomisine olumlu yansıyacağı görüşünde. Teşvik amacıyla ulusal dijital cüzdana kaydolan her vatandaşa ise 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin verilecek. 

Alınan karara eleştiriler de peş peşe geldi. Piyasadaki dalgalı seyrinden dolayı Dünya Bankası, IMF ve El Salvador halkı Bitcoin’e mesafeli. UCA El Salvador tarafından ağustos ayında yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 83’ü Bitcoin’e yasal girişimi tehlikeli buldu.

 

Dünyanın kripto paraya bakışı

Her ne kadar dünya kripto parayı yasal para birimi olarak kabul etmeye uzak olsa da birçok ülkede kripto para ATM’leri yer alıyor. Coin ATM Radar verilerine göre en fazla kripto ATM’si 24 bin 669 ile ABD ve Kanada’da. Rusya da dahil olmak üzere Avrupa’da bin 263 kripto ATM’si bulunuyor. Güney Amerika’da ise toplamda 89 makine yer alıyor. Bölgede en çok ATM’ye sahip ülkeler ise sırasıyla Kolombiya, Brezilya ve Arjantin. 

Kaynak: BBC, Statista

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...