Haftanın Öne Çıkanları

BITCOIN’İ RESMİ PARA BİRİMİ İLAN EDEN İLK ÜLKE: EL SALVADOR 

7 Eylül’de yürürlüğe giren yasayla El Salvador, dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. ABD dolarıyla birlikte Bitcoin’i de yasal kullanıma sokan El Salvador’un kararıyla Bitcoin yüzde 1,8 yükseldi, değeri 52 bin 600 dolara çıktı. 

Yasayla beraber ülkedeki tüm iş yerleri Bitcoin’le yapılan ödemeleri de kabul etmek zorunda. Kabul etmeyen işletmelere ise yaptırım uygulanacak. Bununla beraber ülkeye 3 Bitcoin’lik (yaklaşık 155 bin dolarlık) yatırım yapan yabancılar ise ikamet hakkından faydalanabilecek. 

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, alınan kararın ülke ekonomisine olumlu yansıyacağı görüşünde. Teşvik amacıyla ulusal dijital cüzdana kaydolan her vatandaşa ise 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin verilecek. 

Alınan karara eleştiriler de peş peşe geldi. Piyasadaki dalgalı seyrinden dolayı Dünya Bankası, IMF ve El Salvador halkı Bitcoin’e mesafeli. UCA El Salvador tarafından ağustos ayında yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 83’ü Bitcoin’e yasal girişimi tehlikeli buldu.

 

Dünyanın kripto paraya bakışı

Her ne kadar dünya kripto parayı yasal para birimi olarak kabul etmeye uzak olsa da birçok ülkede kripto para ATM’leri yer alıyor. Coin ATM Radar verilerine göre en fazla kripto ATM’si 24 bin 669 ile ABD ve Kanada’da. Rusya da dahil olmak üzere Avrupa’da bin 263 kripto ATM’si bulunuyor. Güney Amerika’da ise toplamda 89 makine yer alıyor. Bölgede en çok ATM’ye sahip ülkeler ise sırasıyla Kolombiya, Brezilya ve Arjantin. 

Kaynak: BBC, Statista

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.