Haftanın Öne Çıkanları

BATI’DAN RUSYA’YA YAPTIRIM GELEBİLİR

Avrupa Parlamentosu’nun Strazbourg’da düzenlenen Genel Kurul’daki gündemi yine Ukrayna ve Rusya’ydı. Oturumda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin geçen aya göre artan Rus askerleri karşısında endişe duyduğunu ve Ukrayna’yı desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın sınıra asker konuşlandırmasını meşru bir hak olarak görmesine karşın Borrell, AB’nin yaptırım kararı aldığı Wagner Grubunun da Rusya’ya göre özel bir güvenlik şirketinden ibaret olduğunu dile getirdi. Josep Borrell, olası bir krizin önüne geçme kabiliyetine sahip olduğunu belirtirken “Farklı senaryolar üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Qırım News

Brüksel’deki zirvede konuşan Ukrayna lideri Volodymyr Zelenskiy ise anlaşmak için Rusya ile masaya oturmaya gönüllü olduklarını ancak yine de Batı bloğundan gelecek herhangi bir yaptırımın Rusya’yı işgal fikrinden vazgeçirebileceğine de vurgu yaptı. Slovenya Başbakanı Janez Jansa ise AB’nin muhtemel önlemlerinden birinin Rusya ile Almanya arasındaki yeni Kuzey Akım 2 boru hattının faaliyete geçmesini önlemek olabileceği yorumunu yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de perşembe günü yaptığı bir açıklamada “Rusya’nın sınırdaki askerlerini azaltmadığını, aksine artırdığını” söyledi. Stoltenberg; Ukrayna sınırında muharebeye hazır Rus birlikler, tanklar, topçular, zırhlı birimler, insansız hava araçları ve elektronik savaş sistemleri bulunduğunu açıkladı. Bölgedeki Rus asker sayısının yaklaşık 100 bin olduğu tahmin ediliyor.

Kremlin ise Batı’dan gelen Ukrayna’yı işgal suçlamalarını reddetti. Bölgedeki faaliyetlerinin meşru olduğunu tekrarladı. NATO’ya da sınırlarını Doğu’ya doğru genişletmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Kaynak: Reuters, AA

 

ALİYEV VE STOLTENBERG GÖRÜŞTÜ

AA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhami Aliyev ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel’de bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Aliyev, Azerbaycan’ın NATO’nun güvenilir bir müttefik olduğunu söyledi. Sözlerine “Afganistan’daki NATO misyonuna 2002’den bu yaza kadar katkı yaptık. Azerbaycan askerleri Afganistan’dan ayrılan son koalisyon askerleri arasında yer aldı.” cümleleriyle devam etti.

Desteklere ek olarak Aliyev, bölge barış ve istikrarı için 2021’de Türkiye ile 7 ortak askeri eğitim düzenlediklerini belirtti. Sözlerine Ermenistan meselesi ile devam etti. “Çabalarımız bölgede yeni bir savaş riskini asgariye indirme amacını taşımaktadır.” dedi. Ermenistan’dan iyi niyet görürlerse iki ülke arasında barış anlaşması için çabalayacaklarını ifade etti.

Jens Stoltenberg ise NATO’nun taraf tutmadığını söyledi. “Azerbaycan da, Ermenistan da NATO için değerli üyeler. İki ülke arasındaki diplomatik çabaları ve ilişkilerin normalleşmesini destekliyoruz.” dedi.

Kaynak: AA, NATO Int.

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.