Haiti Amerikalıları, Başkan Trump’ın Açıklamalarından Dolayı Üzgün ve Kızgınlar

0
81

Başkan Trump, Haiti için ‘pislik’ bir ülke dedikten sonra ve bazı Haitililerin Amerika’da kalma hakkı olan koruma statüsünü kaldırmasından sonra, Haitililerde bir korku oluşsa da Başkan Trump’ı affetmeye kararlılar. Jean Monestime, Miami-Dade Bölge Komisyon Üyesi, Amerika’da ilk defa bölge komisyon üyesi olarak seçilen Haitili olma sıfatıyla Trump’ın söylemleriyle kendini hakaret edilmiş hissettiğini dile getirdi ve Trump’ın bir yobaz, yalancı ve ırkçı olduğunu söyledi.

Trump yönetiminin verdiği karar neticesiyle, 2019 yılında ülkeyi terk etmek zorunda kalacak olsa da bu ülkeye çok şey borçlu olduğunu söyledi. 54 yaşındaki Monestime, Amerika’da elde ettiği fırsatların Haiti’de olsa hayal edemeyeceği düzeyde olduğunu da ekledi. Monestime, Haiti Amerikalılarının bu ülkeye olan katkısının, Beyaz Saray’ın nefret söylemleri yüzünden göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Haiti Amerikalıları, 2019 yılında ülkeyi terk etme zamanı gelmeden önce Trump yönetimi tarafından verilen kararın geri çekileceğini ümit ediyor. Haiti’li Amerikalıların birçoğu bu kararın kendilerine haksızlık olduğunu düşünüyor. “Bağımsızlık savaşında atalarımız Amerika için savaştı ve öldü, şehirler inşa ettik, 1600’lü yılların başından beri katkıda bulunduk ve hala bulunuyoruz.” Trump yönetimi kararından vazgeçmedikçe, Haitili Amerikalılar bunun kendilerine yapılmış bir haksızlık olduğunu düşünmeye devam edecekler, vazgeçtiğinde de Trump’ı affetmeye hazırlar.

Hilal SERT
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

  • Luscombe, R. (2018). ‘We will survive Mr Trump’: Haitian Americans reject Oval Office slur, The Guardian, 14 Ocak 2018.
  • Anonim. (2018). ‘We will survive Mr Trump’: Haitian Americans reject Oval Office slur, Newswire, 14 Ocak 2018.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here