IFC’den Dominik Cumhuriyeti’ne 80 Milyon Dolarlık Destek

Kanada’nın desteğiyle Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi  olan, Uluslararası Finans Kurumu(IFC), yeni bir ızgara bağlantılı, 50 MW’lık bir rüzgar çiftliğinin yapımı ve işletimi için 80 milyon dolarlık bir finansman paketi tamamladı.

Dominik Cumhuriyeti’nin enerji ihtiyacının yaklaşık %80’ini enerji ithalatı oluşturuyor. Bu bağımlılık ekonomide büyük bir yük oluşturmakta.  Bu projenin Dominik Cumhuriyeti’nin enerji çeşitliliğini sağlayacağı ve dışarıdan alınan fosil yakıtlara bağımlılığını azaltacağı öngörülüyor.

Parikonlar Erica del Caribe(Pecasa), Dominik Cumhuriyeti’nin en büyük rüzgar çiftliklerinden biri olacak ve yıllık yaklaşık 91.000 ton karbondioksit eşdeğerinde sera gazı salınımını azaltacak.

Eric Scotto, “İklim değişikliğine duyarlı bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti, enerji tüketimini çeşitlendirmek ve daha sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve yenilenebilir enerji açısından bol miktarda kaynak kullanmak için proaktif bir politikaya sahiptir.” dedi.

Karayip ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Dominik Cumhuriyeti, yükselen deniz seviyeleri, tropikal fırtınaların sıklığı gibi fosil yakıt kullanımı ve iklim değişikliği ile ilgili çevresel etkilere karşı savunmasızdır. Dominik Cumhuriyeti, 2030 yılına kadar sera gazı salınımını %25 oranında azaltmak gibi iddialı bir hedef belirledi.  IFC Orta Amerika ve Karayip Kıdemli Müdürü Luc Grillet, Pecasa’nın Dominik Cumhuriyeti’nin yenilenebilir enerjiyi, yeni ve düşük karbonlu bir enerji kaynağı ile arttırmak için verdiği hedefleri desteklediğini belirtti.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...