Hashim Thaçi’nin Meclisteki Konuşması Engellendi

Başbakan Thaçi’in dün Kosova Meclisi’nde, milletvekillerine, 19-20 Şubat tarihinde Brüksel’de Sırbistan Başbakan’ı İvica Daçiç ile diyalog şeklinde gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi verecekken Vetvendosje hareketi milletvekillerinin kürsüyü çember altına alıp, “Hashim’in Kosova’sı” yazılı pankart açması sonucu, konuşmasının engellendiği, bunun sonucunda ise Kosova Başbakanı’nın hükümet binasında basın toplantısı düzenlediği öğrenildi.

Gündemde olamayan bir basın toplantısı düzenleyerek halka seslenen Başbakan’ın, vatandaşlara sakin ve rahat olmaları konusunda çağrı yaptığı, Sırbistan ile sürdürülen diyalogun ülkeye hiçbir yükümlülük getirmeyeceğini söylediği bildirildi. Medyada çıkan “Sırbistan Cumhuriyeti” kuruluyor iddialarına ‘Kosova’da hiçbir zaman Sırbistan Cumhuriyeti kurulmayacağını, hiçbir zaman özerklik tanınmayacağını ve hiçbir zaman özel statü verilmeyeceğini’ şeklinde yanıt veren Başbakan’ın, medyada çıkan bu söylemlerin Slobodan Miloseviç’in sempatizanlarına ait küflü zihinlerden çıktığını, bu tür projelerin asla hayata geçmeyeceğini belirtip, Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması konusunda da birliğin özel yetkilere sahip olamayacağını kaydettiği belirtildi. Bugüne kadar iki ülke arasında varılan anlaşmalara da değinen Başbakan’ın, “Nasıl Ramboulliet Anlaşması Kosova’nın özgürlüğünü, Viyana müzakereleri bağımsızlığını sağladı, Brüksel diyalogu da Kosova Cumhuriyeti’nin en sonunda normalleşmesini sağlayacak” şeklinde açıklamada bulunduğu ifade edildi.

 Başbakan’ın Vetevendosje Hareketi’nin, kendisine karşı mecliste yaptığı eylemi sirk gösterisi olarak adlandırdığı, amacın halkın müzakere süreci ile ilgili gerçekleri öğrenmemesi, böylelikle diyalog sürecine bir sis perdesinin çekilmeye çalışıldığını söyleyip ”Şeffaflığı ve gerçekleri kimse örtbas edemez. Bizler her zaman gerçekleri söyleyeceğiz çünkü saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Bizler Kosova Anayasası ve Ahtisaari Paketi’ne saygı gösteriyoruz. Farklı görüşlere saygı göstersek de bugün milletvekillerinin bilgilendirilmesine izin verilmedi. Bu bir sirk gösterisidir. Meclis sirk meydanı değildir. Bu tür gösterilerin yeri meclis değildir. Herkes bilmelidir ki geçmişi unutmasak da geride bırakmanın tek yolu diyalogdur. Bizler yeni döneme adım atıyoruz ve bu yeni dönemi işbirliği ile başlatacağız” şeklinde sözlerine devam ettiği dile getirildi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, kosovaport )

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...