Bölünmezlik Kırmızı Çizgimiz

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib, ”Suriye’nin bölünmezliği kırmızı çizgimizdir” dedi.

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen ”Suriye Halkının Dostları Grubu” toplantısında konuşan ve gelmeme kararını son anda değiştiren SMDK Başkanı el Hatib,  Müslüman savaşçılar olduğunu söylemekten çekinmediklerini belirtirken ”Bizim İslamımız, onuruyla yaşamak, adalet ve barış içindir” ifadelerini kullandı.

 SMDK’nın ”Suriye Halkının Dostları Grubu”ndan istekleriyle ilgili, BM anlaşmasının 7’inci maddesi çerçevesinde Suriye’ye güvenli yardım koridoru açılmasını, Suriye halkının kendini savunması için gereken her şeyin verilmesini, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) silah ambargosunun kaldırılmasını istediklerini dile getirdi.

Hatib, Suriye rejimine diyalog çağrısında bulunmasına ilişkin olarak da Beşar Esed’in bir kere de olsa insanca bir tavır sergileyeceğini düşünerek diyalog çağrısı yaptığını ifade etti.

Suriye’nin bölünmezliğinin kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayan Hatip, siyasi çözümün koalisyonun koyduğu 8 madde çerçevesinde olması gerektiğini, Beşşar Esed gitmeden ve güvenlik birimleri çekilmeden diyalog olamayacağını belirtti. ”Önümüze bizi bıktıran, ‘terör, kimyasal silahlar ve azınlıkların geleceği’ konularıyla geliniyor. Terör, Esed rejiminin şu an halkına uyguladığı şeydir.” ifadelerini kullanan Hatip,  Esed rejiminin halkına uyguladığı yıkımın, tüm kimyasal silahların yapabileceği tahribattan daha fazla olduğunu, rejimin, azınlıkların haklarını koruyacağını söylediğini, ama Lübnan’a gidip işgal sırasında Esed rejiminin azınlıklara neler yaptığını herkesin kendi gözleriyle görmesi gerektiğini ifade etti.

BM antlaşmasının 7’inci maddesi, Suriye hükümetinin ağır silahlarını şehir merkezlerinin dışına çekmemesi durumunda BM ülkelerine silahlı müdahale hakkı tanıyor.

Suriye’de iki günlük bilanço: 246 ölü

Suriye’de Beşşar Esed’e bağlı ordu birliklerinin dünden bu yana çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda 246 kişinin öldüğü bildirildi.

 Suriye İnsan Hakları Örgütü(SNHR), Güvenlik güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda dün 208, bugünkü operasyonlarda da 38 olmak üzere toplam 246 kişinin hayatını kaybettiği belirtti.

Suriye Genel Devrim Konseyi(SRGC), rejime bağlı birliklerinin Şam’ın doğu kesimlerinde yer alan Doğu Guta bölgesine rastgele top ateşine tutması sonucu bazı evlerin yıkıldığını ve onlarca evin hasar gördüğünü, yıkılan evlerin enkazından ölü ve yaralıların çıkartıldığını belirlerken Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Yermuk kampında Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ile Esed birlikleri arasında çatışmalar yaşandığını ve bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini aktardı.

ÖSO birliklerinin Dareya bölgesinde çok sayıda tank ve askeri aracı imha ettiğini ve rejim birliklerinin bölgeye girmesini engellediğini vurgulayan SRGC, Şam’ın Mudamiye, Dareya, Nehr Ayşe, Haresta ve Hamuriye banliyölerinin hava saldırılarına maruz kaldığını dile getirdi.

Şam’ın Kalamun bölgesindeki 155. Tugaydan ülkenin kuzeyine doğru 3 Scud füzesinin fırlatıldığını savunan SRGC, silahlı muhaliflerin kuzeydeki İdlib’in Hayş beldesinde iki tankla birkaç askeri aracı imha ettiğini dile getirdi.

Rejimin Şam’ın Zabadani ilçesini yoğun top ateşine tutması sonucu kasabadan dumanların yükseldiğini ileten SRGC, bir savaş uçağının Halep’in Deyr Cemel beldesine “varil bombası” atması üzerine evlerin yıkılması sonucunda enkaz altında kalan ölü ve yaralıların iş makineleri yardımıyla çıkartıldığını ifade etti.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...