Haşimi’ye İdam Cezası

Irak’ta ölüm timleri kurmak ve yönetmek iddiasıyla yargılanan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, Türkiye’de sığınmaya devam ediyor. AKP’nin korumasında olan Haşimi için idam kararı alan; Irak Yüksek Yargı Konseyi bu haberi resmi sözcü Hakim Abdussettar Bayraktar tarafından bildirdi. Karara göre; Haşimi ve korumalarından Ahmed Kahtan hakkında “asılarak idam edilmeleri” cezası alındı. Terörle Mücadele Kanununun 4.maddesine ilişkin adam öldürmeye azmettirmek ve teröre yardımcı olmak suçundan alınan idam kararına temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

Hakkında verilen idam kararını; “İdam benim için şereftir. Bu benim açımdan beraat kararıdır. Haksız bir karardır ve değersizdir. Ben suçsuzum, tüm suçlamalar haksız yere bana yöneltilmiştir. Tarafsız bir mahkeme önünde yargılanmaya hazırım. Maliki’nin (Irak Başbakanı) etkisi altındaki bir mahkemede yargılanmak istemiyorum” diye düşüncelerini dile getirdi.  Konuşmasında belirttiği gibi bağımsız bir mahkemede yargılanmak istediğini söyleyen Haşimi ancak bunun Nuri el Maliki tarafından engelleneceğini bildiğini belirtti. Ülkesine seslenmeyi de ihmal etmeyen Haşimi, Maliki’nin yardımıyla değil halkının sevgisiyle bu göreve geldiğini, kendisine inanan insanlardan Maliki’nin kışkırtmalarına medeni bir şekilde yanıt vermelerini isteğini şu sözlerle belirtti; “Beni sevenler silaha sarılmamalı. Bir gün istenilen reform projesi pratiğe geçirilecektir. Bu hükümet, halkına haksızlık etmiştir. Haşimi Irak’taki mazlumların sembolü haline gelmiştir.”  Irak’taki Maliki hükümetinin milyonlarca insana baskıda bulunduğunu da iddia eden Haşimi uluslararası  kamuoyuna Irak’ta yaşanan katliamı sona erdirmeleri gerektiği şeklinde çağrıda bulunup diğer  devletlerin ise iç işlerine karışmaması hakkında uyardı.

Türkiye’de bulunması ile ilgili de “Burada yalnızca misafirim. Türkiye beni Haşimi olarak kabul etti. Sorunum siyasi olarak çözülene kadar buradayım. Türkiye’ye yük olmak istemiyorum. Birçok ülke bana ev sahipliği yapacaktır. Burada bulunmamdan rahatsız olunacak bir durum olduğu taktirde en kısa süre de evime geri döneceğim” diye konuştu.

(TUİÇ Akademi,euronews,vatan,radikal)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...