Avrupa Birliği’nde İşsizliğe Çözüm Arayışı

0
63

Avrupa’da artan enflasyon ve kriz haberlerinin yansımalarının artan işsizlik oranlarını da etkilediği açıklandı. Özellikle gençlerde görülen işsizlik rakamları tavan yaparken, Avrupa Komisyonu konuyla ilgili bir konferans düzenledi. Üniversite mezunu Avrupalı gençlerin iş bulmaları açısından ciddi kaygıları olduğu gözlemlendi. İspanya’da gençlerin yüzde 52’isinin, İtalya’da ise yüzde 36’sının işsiz olması büyük endişe kaynağı olarak değerlendirildi.

Avrupa Birliği (AB)’nin Çalışma Bakanları işgücü sermayesiyle alakalı daha pratik çözüm yolları ararken, önümüzdeki yıl işsizlik oranlarının AB üyesi ülkelerde yüzde 10’un üzerine çıkacağı belirtildi. Avrupa Parlamentosu’nda finans ve ekonomik krizlerinin yarattığı etkilerin ele alınması amacıyla kurulan komisyonda, AB’nin Rekabetten Sorumlu eski Üyesi Mario Monti’nin de bulunduğu belirtildi. Monti, Avrupa Ortak Pazarı’yla piyasa ve sermayeye özgürlük getirilirken, üye ülkelerinin kendi sosyal politikalarını kendilerinin belirlemelerine izin verilmiş olmasıysa sorun yaşanmasına sebebiyet verdiğini dile getirdi. Mario Monti, özellikle vergi politikaları üzerinde yoğunlaşarak, “Ortak Pazar mükemmel düzeye getirilirken, üye ülkelerle vergi gibi konularda da mutlaka işbirliği yapmalıyız” diye konuştu.

Öte yandan; İtalyan Çalışma Bakanı Elsa Fornera, bu konuyla ilgili düşüncelerini “Ekonomimiz krizde ve resesyonda ancak bütün bunlara rağmen finans konusunda yeniden yapılandırmaya gitmeliyiz ve yapısal reformlar gerçekleştirmeliyiz. Bu durum kamu ve özel sektör yönetiminin işleyişini değiştirecek, bu da iş piyasasına yansıyacak” şeklinde dile getirdi.

Sponsorlu

Konferansta aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun istihdam ve sosyal işlerden sorumlu üyesi Laszlo Andor Avrupa Birliği’nin 2014-2020 yılında güçlendirilmiş sosyal fona sahip olacağını bildirdi.

 

(TUİÇ Akademi,abhaber,euronews)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here