Hollanda Filistin’e 13 Milyon Avro Yardım Yapacak

Hollanda, ABD’nin Filistin’e yapacağı yardımda kısıtlama kararı almasıyla, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) 13 milyon avro yardımda bulunacağını açıkladı.

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İş birliği Bakanı Sigrid Kaag, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin UNRWA tarihin en büyük mali krizini yaşadığını ve bu durumdan en çok çocukların etkileneceğini dile getirdi. Aynı zamanda bölgedeki istikrarın daha da baskı altına girme riski taşıdığına değinen Kaag, mali zorlukları göz önünde bulundurdukları için acil 13 milyon avro yardım yapacaklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, geçtiğimiz günlerde Filistin’e verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık kısmının gözden geçirilmek üzere askıya alındığını açıklamıştı. Bu durumun yardımın iptal edildiği anlamı taşımadığına dikkat çeken Nauert, 60 milyon dolarlık yardımın  Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna verileceğini belirtmişti. Nauert, son olarak yaptığı açıklamada, Donal Trump yönetiminin aldığı bu kararın BM’de yapılan Kudüs oylamasıyla alakalı olmadığına dikkat çekmişti.

Filistin İstatistik Merkezinin verilerine göre, UNRWA’da kayıtlı 5,9 milyon Filistinli mülteciden 2,1 milyonu Ürdün’de, 1 milyon 445 bini Gazze’de yaşıyor, bunu sırasıyla Batı Şeria, Suriye ve Lübnan takip ediyor.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...