İrlanda Kürtaj Yasağına Karşı Referandumu Mayıs Ayında Yapacak

Uzun süredir ülkenin gündeminde olan kürtajın yasallaşması için referandum çalışmaları hız kazandı ve planlamalara göre mayıs ayında yapılması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Referandum ile İrlandalılardan şu an yürürlükte olan kürtaj yasasında anayasa değişikliği ile düzenleme yapılması istenilecek. Referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda yasa gözden geçirilip yasak kaldırılacak.

İrlanda’da anayasa sadece referandum yoluyla alınan kararlarla değiştirilebiliyor. Anketler, İrlandalıların yüzde 56’sının gebeliğin ilk 12 haftasında kürtaja izin verilmesine sıcak baktığını gösteriyor.

Doktorluk geçmişinden siyasete geçen ve geçtiğimiz haziran ayında iktidara gelen İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, kürtaj yasasını ‘son derece kısıtlayıcı’ bulmakla birlikte kürtaja yönelik düzenlemelerde belli sınırların aşılmasını da istiyor.

1983’te İrlanda Anayasası’na eklenen maddeyle kürtaj yasaklanmıştı. Maddede, anne kadar karnındaki embriyonun da yaşama hakkının olduğu vurgulanıyor. Kürtaj maddesi 2013 yılında annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda operasyona izin verecek şekilde değiştirilmişti. Maddenin değiştirilmesinde, 2012’de kürtaj izni verilmeyen bir kadının doğum sırasında yaşamını kaybetmesi rol oynamıştı.

Mevcut yasalara göre, izin verilen haller dışında kürtaj yaptıran kadın 14 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Ancak yasa ,kadınlara yurt dışında kürtaj yaptırma izni veriyor. Her yıl binlerce İrlandalı kadın cerrahi müdahale için İngiltere’ye gidiyor.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,629TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...