İrlanda Kürtaj Yasağına Karşı Referandumu Mayıs Ayında Yapacak

Uzun süredir ülkenin gündeminde olan kürtajın yasallaşması için referandum çalışmaları hız kazandı ve planlamalara göre mayıs ayında yapılması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Referandum ile İrlandalılardan şu an yürürlükte olan kürtaj yasasında anayasa değişikliği ile düzenleme yapılması istenilecek. Referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda yasa gözden geçirilip yasak kaldırılacak.

İrlanda’da anayasa sadece referandum yoluyla alınan kararlarla değiştirilebiliyor. Anketler, İrlandalıların yüzde 56’sının gebeliğin ilk 12 haftasında kürtaja izin verilmesine sıcak baktığını gösteriyor.

Doktorluk geçmişinden siyasete geçen ve geçtiğimiz haziran ayında iktidara gelen İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, kürtaj yasasını ‘son derece kısıtlayıcı’ bulmakla birlikte kürtaja yönelik düzenlemelerde belli sınırların aşılmasını da istiyor.

1983’te İrlanda Anayasası’na eklenen maddeyle kürtaj yasaklanmıştı. Maddede, anne kadar karnındaki embriyonun da yaşama hakkının olduğu vurgulanıyor. Kürtaj maddesi 2013 yılında annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda operasyona izin verecek şekilde değiştirilmişti. Maddenin değiştirilmesinde, 2012’de kürtaj izni verilmeyen bir kadının doğum sırasında yaşamını kaybetmesi rol oynamıştı.

Mevcut yasalara göre, izin verilen haller dışında kürtaj yaptıran kadın 14 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Ancak yasa ,kadınlara yurt dışında kürtaj yaptırma izni veriyor. Her yıl binlerce İrlandalı kadın cerrahi müdahale için İngiltere’ye gidiyor.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...