Papa: “Ne Kadar Süre Afgan İnsanları, İnsan Dışı Muameleye Katlanmak Zorunda?”

St. Peter’s Meydanı’ın da toplanan hacılara Angeleus’tan sonra Papa, “Afgan halkı bu insanlık dışı şiddete ne kadar süre katlanmaya devam edecek?” diye sordu. Kabul’de gerçekleşen terörist saldırısına da değinen Papa, şehrin merkezinde patlayıcılarla dolu bir ambulans patladığını ve yüzü aşkın kişinin ölümüne ve 150’den fazla insanın da yaralanmasına sebep olduğunu söyledi. Son bir ayda Afganistan’da 200’den fazla ölüme sebep olan saldırılar meydana geldi. Sadece bir hafta öncesinde, Taliban’ın sebep olduğu 3 olay vardı.

Papa ayrıca, Afganistan’ın başkentindeki Kıtalararası Otel’e karşı da yapılan diğer saldırılara da değindi ve bu ülkede barış inşa etmeye çalışanlara ve tüm mağdurlara dua etmeliyiz, dedi. Aynı zamanda o gün Lepra Günü de olduğu için ona da değindi. Papa, bu hastalığın dezavantajlı ve fakir ülkelerde görüldüğünü ve bu insanlarla dayanışma içinde olmamız gerektiğini belirtti. Onlara yardım edenlere dua edelim ve o ülkelerin toplumla bütünleşmesi için çalışmalarda bulunalım diyerek insanlara dezavantajlı ülkeler adına yardım çağrısında bulundu.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...