Hollanda’da 8 Türk Aday Doğrudan Seçildi

Hollanda’da dün yapılan eyalet meclisi seçimlerini hükümetinin büyük ortağı Liberal Parti (VVD) kazandı ancak hükümet ortağı Hıristiyan Demokratlar (CDA) büyük oy kaybı yaşadı. Bu arada Türk kökenli 8 aday eyalet meclislerine doğrudan seçildi.

12,5 milyon Hollandalı seçmenin ülkenin 12 eyaletinde görev yapacak 566 eyalet meclisi belirlemek için yaptığı seçimlere katılım oranı yüzde 55,9 olarak geçekleşti. Sonuçlara göre CDA partisi ciddi oranda oy kaybederken, Demokrat 66 (D66) ise önemli bir çıkış yaptı. Resmi olmayan sonuçlara göre, VVD partisi tüm eyaletlerde yüzde 19,6, CDA yüzde 14,2, İslam karşıtı Geert Wilders’ın partisi Özgürlük Partisi (PVV) yüzde 12,4 oranında oy aldı. Muhalefeetteki D66 yüzde 8,3′, İşçi Partisi (PvdA) ise yüzde 17,3 oranında oy aldı.

Hollanda’da kanunlara göre Senato üyelerini Eyalet Meclisleri seçiyor. 23 Mayısta yapılacak seçimlerde yukarıdaki tablonun oluşması bekleniyor. Seçimlerde çeşitli partiler tarafından hazırlanan listelerde 17’si kadın 84 Türk kökenli aday da yarışıyordu. Sonuçlara göre, farklı eyaletlerde toplam 8 Türk kökenli adayın listeden doğrudan seçildiği görülüyor. Buna göre, Adnan Tekin (PvdA- Kuzey Hollanda), Mehmet Uygun (GroenLİnks- Kuzey Hollanda), Zafer Yurdakul (D66- Kuzey Hollanda), Nurettin Altundal (SP- Kuzey Brabant), Yasemin Çeğerek (PvdA- Gelderland), Ünal Sözen (GroenLinks- Gelderland), Ömer Kaya (PvdA- Gelderland) ve Bayram Erbişim (PvdA- Zeeland) eyalet meclislerine girmeyi başaran isimler oldu.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...