İhtilaflı Adalar Üzerinde Uçuş

Japonya ile Çin arasında gerilimlere yol açan adalar sorunu nedeniyle Japonya hava sahasını güçlendirmeye karar verdi.

Adalar üzerinde yaşanan egemenlik sorunu son aylarda artış gösterirdi. Son olarak, Çin’e ait uçakların adalar üzerinde uçuş yapması Japonya tarafından hava sahası ihlali olarak nitelendirildi ve Tokyo’daki Çin Büyükelçiliği aracılığı ile Pekin resmen protesto edildi. Çin’e ait Harbin Y-12 tipi çift motorlu uçağın tartışmalı bölgede uçuş yapmasının ardından Japonya F-15 savaş uçaklarını bölgeye gönderdi. Japon hükümeti sözcüsü Osamu Fujimura, hava kuvvetlerinin gözetleme sistemlerini güçlendireceklerini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei bölgedeki uçuşun tümüyle normal olduğunu vurguladı. Diayu adaları ve civarındaki adaların Çin’in doğal toprakları olduğunu dile getiren Lei Japonya’yı, bu adaların yakınlarındaki sulara ve hava sahasına girişine son vermeye çağırdığını sözlerine ekledi.

İki ülke arasında diplomatik gerginlik yaratan adalar, Japonya tarafında Senkaku, Çin tarafında ise Diaoyu olarak adlandırılıyor. Adalar 5 küçük ada ve 3 mercan adadan oluşuyor. Eylül ayında bu adalardan üçünün Japonya tarafından devletleştirilmesi Çin’de protesto gösterilerinin yapılmasına neden olurken, buna karşılık olarak Çin’e ait keşif gemilerinin adalar civarında görülmesi ise Japonya’nın tepkisine yol açmıştı.

 

(TUİÇ Akademi, Cihan, BBC)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...