İran Üzerinden Patriot Dalgası

0
61

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle, bugün Konya’da düzenlenecek olan ‘Şeb-i Arus’ törenlerine gelmesi beklenen İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad gezisini iptal etti. Sebebi bilinmeyen bu ani iptal akıllara son günlerde İran’ın üst düzey yetkilileri tarafından patriotlarla ilgili yapılan açıklamaları getirdi.

İlk olarak İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi yaptığı açıklama da patriotların dünya savaşına sebep olacağını belirtmiş, batılı devletleri savaş planları yapmakla suçlamış, Türkiye’yi ise dost ülke olarak belirterek füzeleri geri göndermesini istemişti. Zira Firuzbadi’ye göre patriotlar Suriye’ye karşı önlem amacıyla değil İsrail’e savunma hattı oluşturmak için kurulmak isteniyor.

Firuzabadi’den sonra, ‘İran Devrimi Rehberi’nin Yüksek Danışmanı’ General Yahya Rahim Sefevi, Ankara’yı doğrudan hedef alan bir açıklama da bulundu. ABD’nin Türkiye’yi kullandığını belirten Sefevi, asıl amacın ABD ve Siyonist Rejimin planlarını gerçekleştirmek olduğu şeklinde konuştu.

Sponsorlu

Patriotlara ilişkin yapılan son açıklama ise İran Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi patriotların bölgede güvenlik sağlamak adına hiçbir yararı olmayacağını aksine patriotların bölgede caydırıcı etki bulunmak yerine kışkırtıcı etkide bulunacağını ileri sürdü.

(TUİÇ Akademi, TİMETÜRK, CNN )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here