İngiltere Avrupa Bakanı: En büyük Engel Kıbrıs

İngiltere’nin Avrupa Bakanı David Lidington, Türkiye’nin tam üyeliği konusunda olumsuz tavrıyla bilinen Avusturya’nın başkenti Viyana’da önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nda gerçeklesen sempozyumda konuşan Lidington, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda “Türkiye’nin tam üyeliği Avrupa Birliği’ni daha da güçlendirecektir.” dedi. İngiliz Bakan, Avrupa Birliği’nin bir an önce Batı Balkan ülkelerini de üyeleri arasına katması gerektiğinin altını çizdi.

“Türkiye’nin üyeliği, Avrupa Birliği’nin dünya çapında daha önemli ve güçlü bir aktör haline gelmesini sağlayacak” diyen Lidington, Türkiye’nin Ortadoğu, Balkan ve Kafkas ülkeleri konusunda oynadığı rolün çok önemli olduğunu belirtti. İngiliz Bakan, Türkiye’nin İslam dünyasına bir köprü olabileceğini ve uluslararası terörizme karşı savaşta önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Arap ülkelerindeki aktüel gelişmelere bakıldığında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın olaylara yön vermesindense Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yön belirlemesini tercih edeceğini belirten Lidington, Türkiye’nin tam üyeliğinin, birliğin İslam ve Arap dünyasında güvenilirlik kazanmasına yol açacağını belirtti. Lidington üyeliğin önündeki en büyük engelin ise Kıbrıs sorunu olduğunu vurguladı.

Türk halkının AB üyeliğine verdiği desteğin düşmesinin, ülkenin dünyadaki pozisyonu ile yükselen özgüveni ile alakalı olduğunu belirten Avrupa Bakanı, İsrail’in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırının ülke insanın Batıya bakışını değiştirdiğini ifade etti.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...